Справа№592/159/18
Провадження №2/592/878/18
22 березня 2018 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми у складі :
Головуючого- судді Корольової Г.Ю.,
за участю секретаря Строколіс В.Г.,
розглянувши в судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради про зобов'язання вчинити дії по приватизації житлового приміщення в гуртожитку,-
05 січня 2018 року позивач звернувся з позовом до Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради про зобов'язання вчинити дії по приватизації житла, який мотивують тим, що відповідно до ордеру «на житлову площу в гуртожитку» від 09.02.2005 року №252 позивача разом з його матір'ю - ОСОБА_2 заселено у житлове приміщення № 28 гуртожитку № 14 по вулиці Л. Українки в місті Суми, що підтверджується відповідною копією ордеру. Мати позивача - ОСОБА_2 померла 15.06.2017 року. Рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 19.09.2017 року №493 «Про визнання громадян наймачами жилих приміщень» позивача визнано наймачем жилих приміщень - кімнати №28 по вулиці Лесі Українки, 14, одинокого, замість попереднього наймача - його матері ОСОБА_2, що померла.
Вищевказана кімната знаходиться в комунальній власності територіальної громади міста Суми, згідно Рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 17.04.2012 року №183, та належить до об'єктів приватизації, відповідно до статті 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».
З метою реалізації права на приватизацію займаної квартири позивач звернувся з відповідною заявою та необхідними документами в орган приватизації - управління обліку, розподілу та приватизації житла Сумської міської ради, але отримав відповідь про неможливість приватизації вищевказаної кімнати по причині невідповідності ордеру статтям 9 та 10 Примірного положення про гуртожитки, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 03.06.1986 № 208, оскільки ордер було видано СП ЖЕД «Облспоживспілка», який обслуговував вищевказаний гуртожиток.
Позивач вважає, що дії Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради які полягають у відмові в приватизації кімнати №28 гуртожитку № 14 по вулиці Л. Українки в місті Суми є незаконними, тому вимушений звернутися до суду із вище вказаним позовом.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав, просив задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову, зазначив, що ордер на вселення в кімнату № 28 гуртожитку по вул. Л.Українки 14 був виданий 09.02.2005 р. ПС ЖЕД "Облспоживспілка", якому відповідно до постанови було надане право на заселення, а не на видачу ордерів, та були покладені повноваження про укладення договору найму та надав письмовий відзив. (а.с. 35-36).
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що гуртожиток за адресою: м.Суми, вул. Л. Українки 14 знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Суми з 17 квітня 2012 року. Дана обставина не оспорюється сторонами. (а.с.16)
ПС ЖЕД «Облспоживспілка», у якого на той час перебував в обслуговуванні даний жилий будинок, 09 лютого 2005 року видав ОСОБА_2 ордер № 252 на вселення в кімнату № 28 гуртожитку по вул. Л.Українки 14 в м. Суми (а.с.11)
Позивач зареєструвався у вказаній кімнаті 11.02.2005 року на підставі ордеру № 252 від 09.02.2005 року, відповідно до довідки КП "Сумижилкомсервіс" СМР від 12.12.2017 року № 3448. (а.с. 14).
Реалізуючи право на приватизацію займаної кімнати, позивач звернувся з відповідною заявою в орган приватизації - Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, але спеціалісти даного управління відмовилися прийняти документи на приватизацію, пояснивши, що ордер на підставі, якого він вселився в кімнату, був виданий з порушенням житлового законодавства не уповноваженим органом Сумської міської ради, який має право видавати такі ордери на вселення після передачі гуртожитку до комунальної власності громадського житлового фонду (а.с. 15).
Між сторонами склалися цивільно-правові відносини, що регулюються нормами ЖК та ЦК України.
Згідно з ст. 345 ЦК України, фізична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності.
Відповідно до ч.ч.1, 3, 10 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, установами, організаціями, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Передача квартир у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир, житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.
Згідно з п.1 ст.2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» до об'єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати) кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів. Відповідно до п.п.4, 5 ст.5 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які постійно проживають в цих квартирах. Право на приватизацію кімнат у гуртожитках державного житлового фонду з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які постійно проживають у цих гуртожитках (другий абзац п. 4 ст. 5 Закону в редакції, яка діяла до 30.09.2011 року). Згідно з абз.2 п.4 ст.5 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» в редакції, яка діє з 30.09.2011 року, право на приватизацію житлових приміщень у гуртожитку з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які на законних підставах проживають у них.
Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затверджене наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.12.2009 року №396 передбачає подання серед інших документів і копії ордеру про надання жилої площі у гуртожитку.
Статтею 59 Житлового кодексу України визначено, що ордер на жиле приміщення може бути визнано недійсним у судовому порядку у випадках подання громадянами не відповідаючих дійсності відомостей про потребу в поліпшенні житлових умов, порушення прав інших громадян на зазначене в ордері жиле приміщення, в інших випадках порушення порядку і умов надання жилих приміщень. Вимогу про визнання ордеру недійсним може бути заявлено протягом трьох років з дня його видачі.
Отже, встановлення ордерів такими, що не відповідають чинному законодавству, можливе лише шляхом визнання їх недійсними у судовому порядку за поданням заінтересованими сторонами відповідної позовної заяви протягом трьох років з дня видачі таких ордерів.
Так, стосовно позивача судових рішень про визнання ордеру, на підставі якого він був вселений та зареєстрований у спірній кімнаті, надано не було. Незаконність проживання позивача в кімнаті № 28 гуртожитку по вул. Л.Українки 14 в м. Суми в судовому порядку встановлена не була.
Згідно з п.п. 10, 11 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» органи приватизації не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), кімнат (гуртожитків) у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.
З огляду на вимоги ст. 59 ЖК України, ордер на кімнату № 28 гуртожитку по вул. Л.Українки 14 в м. Суми, виданий позивачу в судовому порядку визнаний недійсним не був, тому відповідач не мав права відмовляти позивачу та членам йому сім'ї у приватизації займаного ним житла саме з підстави невідповідності ордеру вимогам законодавства.
З врахуванням викладеного, відмова Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради в наданні дозволу на приватизацію займаної позивачем кімнати № 28 гуртожитку по вул. Л.Українки 14 в м. Суми, є неправомірною. Суд вважає необхідним зобов'язати Сумську міську раду в особі управління обліку, розподілу та приватизації житла вчинити дії по приватизації кімнати № 28 гуртожитку по вул. Л.Українки 14 в м. Суми.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 10-13, 19, 76-82, 141, 258, 259, 264, 265, 273, 280, 282 ЦПК України, суд,-
Позов ОСОБА_1 до Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради про зобов'язання вчинити дії по приватизації житлового приміщення в гуртожитку - задовольнити.
Зобов'язати Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради вчинити дії по приватизації кімнати № 28 гуртожитку по вул. Л.Українки 14 на ім'я ОСОБА_1, іпн. НОМЕР_1.
Судові витрати залишити за позивачами.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до апеляційного суду Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення - в той же строк з дня складання повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Ковпаківський районний суд м. Суми.
Повне рішення суду складено 27.03.2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.Ю. Корольова