Рішення від 21.03.2018 по справі 161/4038/18

Справа № 161/4038/18

Провадження № 2-а/161/253/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2018 року

Луцький міськрайонний суд Волинської області

у складі :

головуючої судді Івасюти Л.В.

з участю секретаря судового засідання Маковецької Т.М.

представників позивачів - Ващук П.Л., Мельничук Т.С.

відповідача - громадянина Малайзії, зі слів, ОСОБА_4 перекладача ОСОБА_5

представника відповідача ОСОБА_6

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луцьку справу за адміністративним позовом Луцького прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України, управління ДМС України у Волинській області до громадянина Малайзії, зі слів, ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1, про примусове видворення за межі України,- ВСТАНОВИВ:

Управління ДМС України у Волинській області звернулося до суду із позовом про видворення громадянина Малайзії, зі слів, ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1, мотивуючи свій позов тим, що 16.03.2018 року о 20:40, в міжнародному пункті пропуску через державний кордон України для автомобільного сполучення «Ягодин» у рейсовому автобусі «ЕОС» НОМЕР_2 сполученням «Кропивницький - Варшава», прикордонним нарядом «Перевірка документів» на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби «Рівне» Луцького прикордонного загону, за спробу незаконного перетинання державного кордону України за документами, що містять недостовірні відомості про особу, (чужий паспорт) громадянина Майлазії серії НОМЕР_1, виданий 12.01.2018 року на ім'я ОСОБА_4 (ОСОБА_4) , ІНФОРМАЦІЯ_1, було виявлено та затримано громадянина чоловічої статі, який назвався громадянином Малайзії ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1, однак фотокартка у паспорті не належить пред'явнику паспорта.

16.03.2018 року вищевказаний громадянин, який пред'явив на паспортний контроль чужий паспортний документ, був затриманий в адміністративному порядку на підставі ст. 263 КУпАП, за спробу незаконного перетинання державного кордону України на термін до 3 діб, для встановлення особи та з'ясування обставин правопорушення.

Про затримання іноземця було повідомлено Посольство Малайзії в Україні (лист № 81/3041 від 17.03.2018). Місце перебування паспорта затриманого громадянина, який намагався незаконно перетнути кордон - невідоме.

З бази даних «Гарт-1П» встановлено, що вказаний іноземець прибув в Україну 14.03.2018 року через пункт пропуску через державний кордон «Бориспіль», використовуючи паспорт громадянина Малайзії ОСОБА_4 (ОСОБА_4) ІНФОРМАЦІЯ_1.

16.03.2018 року о 20:45 проінформовано чергового центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Волинській області м. Луцьк, заявка облікована в журналі обліку відділу управління службою Луцького прикордонного загону за № 432/1

На час подання позову, затримана особа не називає свої персональні дані та не повідомляє країну свого походження та країну до громадянства якої вона належить.

У відповідача відсутній паспортний документ, обов'язкова наявність якого визначена в ст. 9 «В'їзд в Україну іноземців та осіб без громадянства та строки їх перебування в Україні» Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» - іноземці в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи.

Посилаючись на наведене, позивач просить суд прийняти рішення про примусове видворення за межі України громадянина Майлазії, зі слів, ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1.

В судовому засіданні представники позивачів позов підтримали з підстав, наведених у позовній заяві.

Відповідач ОСОБА_4 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до наступного.

Так, правовий статус іноземця та особи без громадянства, які проживають або тимчасово перебувають в Україні, їх основні права, свободи та обов'язки, порядок вирішення питань, пов'язаних з їх в'їздом в Україну або виїздом з України, регулюються Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року № 3773-VI.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.

Як вбачається з матеріалів справи, 16.03.2018 року о 20:40, в міжнародному пункті пропуску через державний кордон України для автомобільного сполучення «Ягодин» у рейсовому автобусі «ЕОС» НОМЕР_2 сполученням «Кропивницький - Варшава», прикордонним нарядом «Перевірка документів» на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби «Рівне» Луцького прикордонного загону, за спробу незаконного перетинання державного кордону України за документами, що містять недостовірні відомості про особу, (чужий паспорт) громадянина Майлазії серії НОМЕР_1, виданий 12.01.2018 року на ім'я ОСОБА_4 (ОСОБА_4) , ІНФОРМАЦІЯ_1, було виявлено та затримано громадянина чоловічої статі, який назвався громадянином Малайзії ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1, однак фотокартка у паспорті не належить пред'явнику паспорта.

Судом встановлено, та сторонами не оспорювалось, що вказаний іноземець прибув в Україну 14.03.2018 року через пункт пропуску через державний кордон «Бориспіль», використовуючи паспорт громадянина Малайзії ОСОБА_4 (ОСОБА_4) ІНФОРМАЦІЯ_1.

Судом також встановлено, що у відповідача, на день розгляду справи, відсутній паспортний документ, обов'язкова наявність якого визначена в ст. 9 «В'їзд в Україну іноземців та осіб без громадянства та строки їх перебування в Україні» Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» - іноземці в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи.

Відповідно до ст. 26 Закону № 3773-VI, іноземець та особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.

Судом встановлено, що відповідач здійснив спробу незаконного перетинання державного кордону України по чужому паспорту, не мав відповідних документів на право перетинання державного кордону, тим самим своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 204-1 ч. 1 КУпАП - на території України перебуває незаконно, та у нього відсутні паспортні документи, які визначені ст. 15 «Документи для в'їзду в Україну та виїзду з України іноземців та осіб без громадянства», де визначено, що в'їзд в Україну та виїзд з України іноземців та осіб без громадянства здійснюється - за паспортним документом за наявності відповідної візи, якщо інший порядок в'їзду та виїзду не встановлено законодавством чи міжнародним договором України.

З врахованням вищенаведеного, на підставі положень ст. 26 Закону № 3773-VI, 18.01.2016 року, керівництвом Луцького прикордонного загону 19.03.2017 року було прийнято рішення про примусове повернення громадянина Малайзії, зі слів, ОСОБА_4 (ОСОБА_4) ІНФОРМАЦІЯ_1, за межі України.

Як встановлено судом, рішення начальника Луцького прикордонного загону про примусове повернення іноземець не виконає через відсутність паспорту для законного перетинання державного кордону України, відсутність коштів на придбання квитка та має наміри в подальшому потрапити до країн Західної Європи незаконно перетнувши державний кордон України, тобто є всі обґрунтовані підстави вважати, що іноземець буде ухилятися від виїзду з України.

На даний час у іноземця відсутні грошові кошти для внесення застави, підприємство, установа чи організація, що взяли б іноземця на поруки відсутні.

Беручи до уваги, що іноземець був затриманий за спробу незаконного перетину державного кордону з України в Республіку Польщу, пред'явивши паспорт громадянина Малайзії ОСОБА_4 (ОСОБА_4) ІНФОРМАЦІЯ_1 (тобто, іншої особи), а справжні документи що посвідчують особу та документи, що надають право законного перетинання державного кордону України відсутні, тим самим порушив вимоги ст. ст. 9, 15, 23 Закону № 3773-VI - є обґрунтовані підстави вважати, що він самостійно з України виїхати не в змозі та в подальшому буде намагатись повторно незаконно в'їхати до країн західної Європи.

Статтею 4 Закону України №3773-VI від 22.09.2011 року «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено підстави для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України.

Встановлено, що підстав для подальшого перебування в Україні у відповідача не має та він знаходиться на території України з порушенням вимог чинного міграційного законодавства.

Відповідно до частини 4 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року №3773-VI, іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш, як на 18 місяців.

Частинами 11-13 статті 289 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Відповідно до п.1.8 Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх спав України, Адміністрацією державної прикордонної служби України та Службою безпеки України від 23.04.2012 р. № 353/271/150, примусове видворення передбачає: виявлення порушника, поміщення його в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України (далі ПТПІ), документальне оформлення примусового видворення, подальше супроводження іноземця до пункту пропуску через державний кордон України чи до країни походження.

Іноземець та особа без громадянства можуть бути примусово видворенні за межі України з підстав та в порядку, що визначені статтею 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», статтею 13 Закону України «Про імміграцію».

Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 288 КАС України позовні заяви іноземців та осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну, а також позовні заяви центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України подаються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

З врахуванням вищенаведеного, оскільки наявні обґрунтовані підстави вважати, що відповідач самостійно з України виїхати не в змозі, оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, які відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а позов таким, що підлягає до задоволення в повному обсязі.

Крім того, згідно із частиною другою статті 371 КАС України рішення суду підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст. ст. 2, 3, 242, 243, 244, 246, 288, 371 КАС України, ст. ст. 4, 9, 16, 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Видворити громадянина Малайзії, зі слів, ОСОБА_4 (ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_1 за межі території України.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржено до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Судддя Луцького міськрайонного суду Л.В.Івасюта