10.3
про прийняття позовної заяви до розгляду після усунення ії недоліків та відкриття провадження у справі
30 березня 2018 року СєвєродонецькСправа № 812/644/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., перевіривши матеріали за адміністративним позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (93650, Луганська область, смт. Станиця Луганська, вул. Центральна, 52) про визнання незаконним та скасування рішення,-
15 березня 2018 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області про визнання незаконним та скасування рішення.
Ухвалою суду від 19 березня 2018 року адміністративний позов ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Станично-Луганського району Луганської області про визнання незаконним та скасування рішення - залишено без руху. Запропоновано ОСОБА_1 протягом 7-ми (семи) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, з урахуванням недоліків зазначених в ухвалі суду.
29 березня 2018 року від представника позивача на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов уточнений адміністративний позов оформлений з дотриманням вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України.
Позивачем усунуто недоліки позовної заяви в строк встановлений ухвалою суду від 19.03.2018.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 є тимчасово переміщеною особою з травня 2017 року. 18.01.2018 позивач прибула до відповідача та звернулася зі скаргою, у якій зазначено, що якщо в Єдиній інформаційній базі даних про ВПО є інформація щодо проходження особою фізичної ідентифікації в ПАТ «Державний ощадний банк України», чергова перевірка у відповідному періоді не проводиться. ОСОБА_1 оформлено електронне пенсійне посвідчення 18.12.2017. Позивач вимагає припинити виклики до УСЗН для надання пояснень з урахуванням положень постанови КМУ від 13.09.2017 № 689.
30.01.2018 позивачем отримано відповідь від 24.01.2018, в якій з посиланням на лист СБУ від 15.01.2018 повідомлено, що довідка внутрішньо переміщеної особи скасована через надання ніби недостовірних відомостей. Які саме відомості є недостовірними, не пояснено.
Позивач вважає зазначені дії відповідача протиправними.
На підставі вищевикладеного позивач просить суд:
- визнати незаконним рішення начальника Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області № 47 від 18.01.2018 щодо скасування довідки ВПО № 7302 ОСОБА_1 та скасувати його;
- поновити дію довідки № 7302 та внести відповідні відомості до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб;
- винести окрему ухвалу, якою звернути увагу Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області на порушення Конституції та діючого законодавства, ігнорування офіційних документів та зловживання службовим становищем начальником Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області ОСОБА_2;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення згідно ст. 382 КАСУ.
Також позивач просив суд відстрочити сплату судового збору до прийняття рішення на підставі ст. 133 КАС України. В обґрунтування клопотання зазначено, майновий стан позивача не дозволяє сплатити судовий збір, оскільки вона отримує мінімальну пенсію, що підтверджується довідкою про розмір пенсії.
Позивач просив суд розглядати справу у порядку письмового провадження згідно п. 2 ст. 263 КАСУ.
Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не вбачає, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне відкрити провадження у справі.
Щодо клопотання представника позивача про відстрочення сплати судового збору, суд виходить з наступного.
Вирішуючи дане клопотання суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Частиною другою статті 8 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Таким чином, зменшення розміру судового збору або звільнення від його сплати, відстрочення або розстрочення сплати судового збору є правом суду, заява сторони розглядається виходячи з наведених в ній обставин, які підтверджені належними доказами.
Позивачем надано до матеріалів справи довідку про доходи № 8923306182992995 відповідно до якої позивач з серпня 2017 року по січень 2018 року отримує мінімальну пенсію.
Таким чином, суд дійшов висновку про відстрочення сплати судового збору позивачу до ухвалення судового рішення у справі.
Щодо клопотання представника позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, суд виходить з наступного.
Частинами першою, другою статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Відповідно до пункту 3 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до ч. 1 ст. 259 КАС України, клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження подається у письмовій формі одночасно з поданням позовної заяви або може міститися у ній.
Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Таким чином, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання представника позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
У відповідності до ч. 3 ст. 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне витребувати належним чином засвідчену копію акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї від 16.01.2018 щодо ОСОБА_1.
Керуючись статтями 5, 77, 80, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 259, 260, 261, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (93650, Луганська область, смт. Станиця Луганська, вул. Центральна, 52) про визнання незаконним та скасування рішення.
Клопотання представника позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження - задовольнити.
Справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Призначити справу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 26 квітня 2018 року о 15 год. 30 хв. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, 18, І поверх.
Клопотання ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору - задовольнити.
Відстрочити сплату ОСОБА_1 судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
Витребувати у управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області завірену належним чином засвідчену копію належним чином засвідчену копію акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї від 16.01.2018 щодо ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1).
Встановити відповідачу строк для подання відзиву на позов - п'ятнадцять днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі, та роз'яснити, що відзив на позовну заяву подається з дотриманням вимог статті 162 КАС України.
Встановити позивачу строк для надання відповіді на відзив - три дні з дня отримання копії відзиву та доданих до нього документів, та роз'яснити, що відповідь на відзив подається з дотриманням вимог статті 163 КАС України.
Встановити відповідачу строк для подачі заперечень - три дні з дня отримання копії відповіді на відзив, та роз'яснити, що заперечення подаються з дотриманням вимог статті 164 КАС України.
Справа розглядатиметься суддею Ірметова О.В. одноособово.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі "Електронний суд" для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:
- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;
- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадку відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
СуддяО.В. Ірметова