02 квітня 2018 року м. Житомир справа № 806/2/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черноліхова С.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмови, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області у проведенні перерахунку та виплати перерахованої пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії у відповідності до грошового забезпечення визначеного у довідці №85/1926 від 15.05.2017 починаючи із дня виникнення права на такий перерахунок, тобто з 01.01.2016.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що йому призначена пенсія згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка відповідно до статті 63 цього Закону підлягає перерахунку у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення. Вказав, що відповідач отримавши від УМВС України в Житомирській області довідку про підвищений розмір грошового забезпечення № 85/1926 від 15.05.2017 протиправно не здійснює перерахунок пенсії, мотивуючи це відсутністю законодавчих актів, на підставі яких проводиться перерахунок. Вважає бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протиправною та такою, що суперечить положенням чинного законодавства.
05.01.2018 ухвалою суду позовну заяву залишено без руху (а.с.16-17).
Після усунення позивачем недоліків позовної заяви ухвалою від 01.02.2018 відкрито спрощене провадження у справі без виклику (повідомлення) сторін (а.с.2-3).
Ухвалами суду від 14.02.2018 та від 19.03.2018 відповідно, провадження у справі зупинено та поновлено у зв'язку із набранням чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/8/18 (а.с.31-33).
12.02.2018 до суду надійшов відзив на позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому останнє просило відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 (а.с.26). В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що вимога позивача про визнання протиправною бездіяльності за період з 01.01.2016 по 15.05.2017 є необґрунтованою та безпідставною. Вказав, що вищезазначену вимогу позивач може заявляти, лише виключно після надходження до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки №85/1926, тобто з 15.05.2017. Крім того, посилався на ч.2 ст.51 Закону, відповідно якої, перерахунок провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто в даному випадку з 01.06.2017, тому позовні вимоги за період з 01.01.2016 по 01.06.2017 необхідно залишити без розгляду. Крім того, вказав, що перерахунок пенсії буде проведений після надходження бюджетних коштів.
19.02.2018 до суду надійшла відповідь на відзив (а.с.34). Позивач вважає дії відповідача протиправними у зв'язку із намаганням ухилятися від виконання обов'язків покладених чинним пенсійним законодавством, невизнанням фактів, ігноруванням позовних вимог та законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення.
Відповідно до частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, справа підлягає розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з таких підстав.
Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Управлінням Міністерства внутрішніх справ України у Житомирській області було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області довідку № 85/1926 від 15.05.2017 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку його пенсії (а.с.11).
26.12.2017 позивач звернувся до відповідача з заявою щодо перерахунку розміру пенсійного забезпечення, відповідно до ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с.10).
Листом № 4459/Т-11 від 12.01.2018 Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області повідомило позивача, що перерахунок та виплата пенсії забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України і буде здійснена після прийняття Кабінетом Міністрів України законопроекту про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перерахунку пенсій військовослужбовців з урахуванням оновленого грошового забезпечення.
Не погоджуючись із відмовою відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду із цим позовом.
Досліджуючи правомірність заявлених вимог, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.ч.3,4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно абз. 2 п. 15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580-VIII, із змінами згідно із Законом №900-УІІІ) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Статтею 102 Закону України Про "Національну поліцію", пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом №2262-XII.
Відповідно, збільшення грошового забезпечення поліцейських є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988.
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (надалі - Порядок №45) перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно п.2 Порядку №45 Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС України своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку №45 встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до ч.2,ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у звязку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Проаналізувавши викладені норми законодавства, суд вказує, що після отримання довідки № 85/1926 від 15.05.2017 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, у відповідача виник обов'язок з перерахунку його пенсії.
За таких обставин, не здійснюючи перерахунок та виплату пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України порушило указане право позивача. При цьому посилання на невиплату перерахованої пенсії внаслідок відсутності бюджетних коштів є необґрунтованим, оскільки законодавством, що врегульовує пенсійне забезпечення, не передбачено такої підстави для звільнення від обов'язку з перерахунку та виплати пенсії.
Необгрунтованість цієї позиції також підтверджується сталою практикою Європейського суду з прав людини. Так, в рішеннях Європейського суду з прав людини по справі Кечко проти України та Сук проти України вказано, що Суд не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Аргумент відповідача про можливість перерахунку пенсії позивачу після прийняття Кабінетом Міністрів України законопроекту про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перерахунку пенсій військовослужбовців з урахуванням оновленого грошового забезпечення не стосується спірних правовідносин.
Суд також зауважує, що відповідачем у листі № 4459/Т-11 не заперечувалося право позивача щодо перерахунку та виплати пенсії згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Щодо інших аргументів відповідача, які не стали підставою для відмови у перерахунку та виплати пенсії, але викладені у відзиві на позовну заяву, то варто зазначити наступне.
Зокрема, висновок управління про те, що дата, з якої має бути проведений перерахунок, пов'язується з отриманням довідки № 85/1926 від 15.05.2017 та заяви позивача про перерахунок і є тими обставинами, які тягнуть за собою зміну розміру пенсії, суперечить положенням Закону №2262-ХІІ, Порядку № 45 та є вільним трактуванням чинних положень на свою користь.
Зі змісту ч.2 ст.51 Закону №2262-ХІІ вбачається, що перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки, постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, відповідно ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.
Враховуючи все вищевказане, суд вважає, що є підстави для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу згідно довідки про розмір грошового забезпечення № 85/1926 від 15.05.2017 , з 01.01.2016, тому позов підлягає задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Встановлено, що позивачем при подачі до суду позовної заяви було сплачено судовий збір у розмірі 640 грн, про що свідчить квитанція № 147 від 27.12.2017 (а.с.4).
У прохальній частині відзиву на адміністративний позов, відповідач заявив клопотання щодо звільнення його від сплати судових витрат.
Вирішуючи вказане клопотання, суд зазначає, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими він обґрунтовується. Однак, жодних доказів та пояснень щодо заявленого клопотання та майнового стану відповідач не надав.
У зв'язку з чим, на підставі ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 640 грн., сплачений при зверненні до суду.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивачем належним чином доведено, наявними у матеріалах справи доказами підтверджено, а відповідачем не спростовано наявність підстав для перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 1 січня 2016 року на підставі довідки №85/1926 від 15.05.2017, тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 241-244, 246, 255, 263, 295 КАС України,
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1).
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) провести з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на підставі довідки Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області №85/1926 від 15.05.2017.
Відмовити у задоволенні клопотання відповідача щодо звільнення від судових витрат.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 640 грн (шістсот сорок гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Черноліхов