Рішення від 26.03.2018 по справі 274/4996/17

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2018 року м.Житомир справа № 274/4996/17

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Капинос О.В.,

секретар судового засідання Недашківська Н.В. ,

за участю: позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача Паламарчука С.В.,

представника відповідача Алексійчук В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання поновити та провести виплати,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

-Визнати протиправними дії Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 .

-Зобов"язати Бердичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2017.

В обгрунтування позову зазначив, шо з 03.05.2017 йому було призначено пенсію за віком, як учаснику бойових дій згідно Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", однак з 01.07.2017 її виплату було припинено з тих підстав, що відповідно до довідки з місця проходження військової служби він зазначається, як працівник Збройних Сил України, а тому не прирівнюється до жодної категорії, що дає право на дострокове призначення пенсії, що перелічені в Законі України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Вважає такі неправомірними, оскільки відповідно до довідки Бердичівського МВК від 17.08.2017 він перебуває на обліку як військовий капітан запасу. Крім того, згідно довідки з в/ч п/п В3231 від 21.12.2015 він безпосередньо приймав участь в антитерористичінй операції та отримав статус учасника бойових дій. З огляду на це, вважає, що відповідачем протиправно припинено виплату пенсії.

Ухвалою Бердичівського міськрайонного суду від 11.01.2018 позовну заяву передано на розгляд Житомирському окружному адміністративному суду за підсудністю.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 23.02.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі з викликом сторін.

Представник позивача та його предстапвник в судове засідання з"явилися, позов підтримали у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, з підстав, викладених у письмовому відзиві. В обґрунтування відзиву зазначив, що позивач не підпадає під дію п.19 ст.6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та п.3 р.XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки в довідках, виданих ВЧ п/п В2331від 21.12.2015 та від 10.04.2017/, позивач вказаний я працівник Збройних Сил України, а не як резервист або військовослужбовець. Крім того, військовий квиток позивача не містить запису про його службу в Збройних Силах України з 11.02.2015 та до цього часу, лише про проходження служби в Збройних Силах Союзу СССР з 05.08.1979 по 02.04.1991. Станом на день прийняття спірного рішення про зупинення виплати пенсії, в матеріалах пенсійної справи позивача була відсутня довідка військового комісаріату про військову службу відповідно. З огляду на зазначене, вважає, що відповідачем правомірно припинено виплату пенсії позивачу.

У відповіді на відзив, позивачем зазначено про те, що доводи відповідача є помилковими, оскільки згідно поданих ним довідок та документів чітко вбачається, що він є військовозобов"язаним та учасником бойових дій.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, позивач 03.05.2017 звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до абз.6 п.3 р.XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 від 09.07.2003. До заяви додав:

трудову книжку НОМЕР_1 та її копію;

копію паспорта НОМЕР_2 , який виданий 04.11.1999 Бердичівським МРВ УМВС;

копію картки платника податків № НОМЕР_3 про присвоєння ідентифікаційного номеру;

довідку Бердичівського ОВК від 12.05.2017 №39 про проходження військової служби в Збройних Силах України;

довідку ВЧ п/п В3231 від 21.12.2015 №8005 про участь в антитерористичній операції;

довідку ВЧ п/п В2277 від 10.04.2017 №1243 про участь в антитерористичній операції;

копію посвідчення учасника бойових дій Серії НОМЕР_4 , виданого 08.12.2015.

На підставі вказаних документів, 03.05.2017 позивачу було призначено пенсію за віком відповідно до абз.6 п.3 р.XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідачем вказаний факт не заперечується.

В подальшому, рішенням Бердичівського ОУПФУ в Житомирській області від 15.08.2017 №23 відмолено в призначенні пенсії за віком відповідно до абз.6 п.3 р.XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пославшись на те, що довідки від 21.12.2015 №80059 та від 10.04.2017 №1243, видані як працівнику Збройних Сил України. (а.с.47-48)

На підставі цього рішення, відповідачем видано розпорядження №190501 від 15.08.2017 про припинення виплати пенсії та закриття особового рахунку на гр. ОСОБА_1 (а.с.4)

Листом від 15.08.2017 №7785/03-Б позивача повідомлено про прийняте рішення та вказано на те, що він буде мати право виходу на пенсію за віком на зальних підставах згідно ст.26 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування". (а.с.3)

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду.

Перевіряючи спірні дії відповідача на відповідність їх вимогам ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд виходить з наступного.

Відповідно до змісту абз.6 п. 3 Розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07. 2003 №1058-IV (зі змінами і доповненнями, далі - Закон № 1058) військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (військових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до п. 20 ст. 6, інваліда війни відповідно до п.п. 12, 13 ст. 7 Закону України від 22.10.1993 р. № 3551-ХІІ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон № 3551-ХІІ) особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до п. 19 ст. 6, інваліда війни відповідно до п. 11 ст. 7 Закону № 3551-ХІІ, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону № 3551-ХІ" відповідно до абзаців 6-8 п. 1 ст. 10 Закону № 3551-ХІІ з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками - 55 р., жінками - 50 р. та за наявності страхового стажу не менше 25 р. для чоловіків і не менше 20 р. для жінок.

Тобто, для призначення пенсії позивачу за наявності відповідного стажу із зниженням пенсійного віку необхідно дві умови: 1) особа повинна бути або резервістом чи військовозобов'язаним, та 2) мати статус учасника бойових дій, який наданий відповідно до п. 19 ст. 6 Закону № 3551-ХІІ.

Як стверджує відповідач, позивачу припинено виплату пенсії за вказаною нормою, оскільки довідки, видані військовою частиною як саме працівнику Збройних Сил України, а не як резервісту чи військовослужбовцю, отже підстави для призначення дострокової пенсії відсутні.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни визначені Законом України "Про військовий обов'язок та військову службу" № 2232-ХІІ. Відповідно до ч.9 ст.1 цього Закону щодо військового обов'язку громадяни України поділяються, зокрема, на такі категорії в т.ч.: військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.

Із дослідженого в судовому засіданні військового квитка позивача та довідки Бердичівського об'єднаного районного військового комісаріату від 12.05.2017 №39 судом встановлено, що позивач з 05.08.1979 по 02.04.1991 проходив службу в Збройних Силах України, є військовозобов'язаним , військове звання - капітан запасу.

Відповідно до довідки Бердичівського ОВК від 17.08.2017 №4/50 позивач, як капітан запасу, з 1991 року перебуває на відповідному обліку по теперішній час, а отже, відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" він є військовозобов"язаним.(а.с.46 а)

Крім того, у п. 19 ст.6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визначено, що до категорії учасників бойових дій належать в тому числі: військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач є ветераном війни-учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_4 від 08.12.2015, виданого Управлінням персоналу штабу Військової частини НОМЕР_5 та згідно довідок Військової частини польова пошта НОМЕР_6 від 10.04.2017 №1243 та від 17.07.2017 №129 у період з 31.07.2015 по 25.08.2015, з 05.11.2018 по 28.11.2015, з 20.02.2016 по 16.03.2016, брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей. (а.с.45-46)

Таким чином, судом встановлено, що надані позивачем документи підтверджують, що він, будучи військовозобов"язаним, захищав незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, беручи безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за що йому надано статус учасника бойових дій, а отже, позивач є собою з числа військовозобов"язаних, яким надано статус учасника бойових дій в розумінні п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а подані позивачем документи містять достатньо доказів на підтвердження вказаних обставин.

При цьому, суд відмічає, що категорія осіб з числа військовозобов"язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до п.19 ст.6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років згідно п.3 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивач підпадає під дію вимог абзацу 6 пункту 3 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а дії відповідача щодо припинення позивачу виплати дострокової пенсії за віком є протиправними.

Суд вважає, що приймаючи рішення щодо припинення виплати позивачу пенсії, відповідачем невірно застосовані норми закону.

Посилання відповідача на положення Постанови Кабінету Міністрів України № 63 з посиланням на не включення до переліку держав і періоди бойових дій на їх територіях щодо учасників АТО, суд вважає помилковими. Разом з тим, питання встановлення статусу учасника бойових дій учасникам АТО регламентується постановою КМУ № 413 від 20.08.2014 року "Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення".

У відповідності до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Однак, відповідачем, як суб"єктом владних повноважень не доведено правомірності свої дій у припиненні виплати позивачу дострокової пенсії за віком.

Враховуючи те, що судом встановлено протиправність дій відповідача щодо припинення виплати дострокової пенсії позивачу, суд вважає, що порушене право позивача підлягає поновленню не інакше як шляхом зобов"язання Бердичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2017, з огляду на що позов задовольняє у повному обсязі.

Керуючись статтями 9,77,90,242-246,371 Кодексу адміністративного судочинства України

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 .

Зобов"язати Бердичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Л.Карастоянової,29, м.Бердичів, Житомирська обл., 13312, код ЄДРПОУ 37752900) поновити виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , інд.код НОМЕР_7 ) з 01.07.2017.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Капинос

Повне судове рішення складене 02 квітня 2018 року