30 березня 2018 року м. Житомир справа № 806/1082/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Капинос О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неврахування 55% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016 для перерахунку та виплати пенсії "через хворобу" враховуючи зміни до чинного законодавства, на момент виникнення спірних правовідносин, а саме: на підставі п.2 ч.1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію", абз.2 п.15 Розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію", ст.102 Закону України " Про Національну поліцію", Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та інших нормативно-правових актів;
-зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести йому перерахунок та виплату недоотриманої пенсії, керуючись змінами до чинного законодавства станом на 01.01.2016, а саме: на підставі п.2 ч.1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію", абз.2 п.15 Розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію", ст.102 Закону України " Про Національну поліцію", Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та іншими нормативно-правовими актами, із розрахунку 55% відповідних сум його грошового забезпечення (як звільненому з ОВС України "через хворобу" - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби) та 6% (враховуючи кожен рік вислуги понад 20 років) відповідних сум грошового забезпечення, - всього 61 % грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016.
В обґрунтування позову зазначив, що отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 56% грошового забезпечення. 30.08.2017 звернувся до відповідача з листом про перерахунок пенсії, яка призначена у розмірі 56% грошового забезпечення, виходячи з 61% грошового забезпечення. На свою заяву отримав відповідь від 17.09.2017 №1707/К-11, в якій повідомлено, що він був звільнений в запас та згідно пенсійної справи вислуга років для призначення пенсії складає 22 роки 03 місяці 18 днів, тому пенсія призначена в розмірі 56% грошового забезпечення. Інше чинним законодавством не передбачено. Позивач таку бездіяльність відповідача вважає протиправною, оскільки він набув право на 55% відповідних сум грошового забезпечення для обрахування та виплати йому пенсії, оскільки його було звільнено з ОВС "через хворобу", тому що згідно ч.2 ч.1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції та 3% за кожен рік вислуги понад 20 років відповідних сум грошового забезпечення. Дані гарантії поширюються на нього як на колишнього працівника міліції, оскільки таке право передбачено законодавством для працівника поліції.
Ухвалою від 01.03.2018 відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення у часників справи.
22.03.2018 відповідачем подано відзив на позовну заяву. В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що при призначення пенсії за вислугу років поліцейським в розмірі 55% за 20 років вислуги, військово-лікарські документи мають містити в собі інформацію про непридатність до служби в поліції, як це передбачено п.2 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію". Оскільки у свідоцтві про хворобу не міститься вказана інформація, тому пенсія призначена у відповідності до норм діючого законодавства.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження у відповідності до ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
З матеріалів справи вбачається, що наказом УМВС в Житомирській області №264 о/с від 29.09.2015 позивача звільнено з органів внутрішніх справ у запас Збройних Сил (з постановкою на військовий облік) за пунктом 64 "б" (через хворобу). Стаж служби складає 22 роки 01 місяць 8 днів, у пільговому обчисленні 22 роки 03 місяці 24 дні. Підстава : рапорт, свідоцтво про хворобу ВЛК УМВС від 18.09.2015 №4666/93. (а.с.17)
Згідно свідоцтва про хворобу позивача визнано непридатним до військової служби у мирний час та обмежено придатним у воєнний час. (а.с.21)
На підставі поданих позивачем документів, 30.09.2015 відповідачем призначена пенсія "за вислугу років". Отже, на даний час позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 56% грошового забезпечення.
30.08.2017 позивач звернувся до відповідача із заявою з проханням провести перерахунок пенсії, починаючи з 01.01.2016 на підставі п."а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", п.2 ч. 1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію", проводячи обрахунок не із 56% грошового забезпечення, а з 61% грошового забезпечення, враховуючи зміни до чинного законодавства станом на день набуття ним такого права, тобто станом на 01.01.2016. (а.с.19)
Розглянувши подану заяву, відповідачем було направлено відповідь від 07.09.2017 №1707/К-11, у якій відмовлено провести передбачений перерахунок посилаючись на те, що він був звільнений у запас та його вислуга років на день звільнення склала 22 роки 03 місяці 08 днів. (а.с.20)
Позивач вважає, що відповідачем протиправно нездійснений такий перерахунок, тому звернувся до суду для захисту порушеного права.
Суд не погоджується з діями відповідача, з огляду на наступне.
Відповідач вважає, що позивач не має права на перерахунок пенсії у розмірі 61% відповідних сум грошового забезпечення, оскільки згідно витягу з наказу УМВС України в Житомирській області від 29.09.2015 №264/ о/с він звільнений зі служби у запас Збройних Сил України за пунктом 64 "б" через хворобу.
Крім того, у письмовому відзиві відповідач зазначив, оскільки у свідоцтві про хворобу не міститься інформація про непридатність до служби в поліції, як це передбачено п.2 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію", тому пенсія призначена у відповідності до норм діючого законодавства.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Отже, враховуючи зазначені норми, на позивача, як колишнього працівника міліції поширюються пільги, компенсації і гарантії, встановлені для поліцейських. З 01.01.2016 за пенсіонерами на законодавчому рівні закріплено право на перерахунок призначеної пенсії за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з урахуванням видів грошового забезпечення, встановлених для поліцейських.
Відповідно до пункту "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Згідно свідоцтва про хворобу позивача визнано непридатним до військової служби у мирний час та обмежено придатним у воєнний час.
На підставі зазначеного свідоцтва наказом УМВС в Житомирській області №264 о/с від 29.09.2015 позивача звільнено з органів внутрішніх справ у запас Збройних Сил ( з постановкою на військовий облік) за пунктом 64 "б" (через хворобу). Вислуга років становить 22 роки 01 місяць 08 днів у календарному обчисленні, у пільговому - 22 роки 03 місяці 24 дні.
Отже, позивач звільнено з органів внутрішніх справ через хворобу.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 77 Закону України від 2 липня 2015 року №580-VIII "Про Національну поліцію" встановлено, що поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється: через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції.
На час проходження позивачем медичного огляду у ВЛК ДУ "ТМО МВС України по Житомирській області", уповноваженням органом на проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ є військово-лікарської комісії в системі МВС України.
Діяльність такої військово-лікарської комісії в системі МВС України визначалася Положенням про діяльність військово-лікарської комісії та Порядком проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу в системі МВС, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України №85 від 06.02.2001, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2001 р. за N 164/5355 (далі по тексту рішення - Порядок № 85 та Положення про діяльність військово-лікарської комісії №85).
Відповідно до п. 1.1 Положення про діяльність військово-лікарської комісії № 85, медичний огляд проводиться згідно з пунктом 1.2 Положення про діяльність військово-лікарської комісії в системі МВС України з метою визначення: придатності кандидатів за станом здоров'я до служби в органах внутрішніх справ на посадах рядового й начальницького складу, з урахуванням вимог пункту 1.43 цього Порядку.
Відповідно до 2.12 Положення про діяльність військово-лікарської комісії №85 у складі військово-лікарської комісії в системі МВС України діють Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК) МВС України, ВЛК Головного управління МВС України в Криму, м. Києві, Київській області, Управління МВС України в областях та м.Севастополі.
За результатами медичного огляду осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ ВЛК виносять такі постанови: "Придатний до військової служби"; "Придатний до військової служби. Непридатний на посаду" (вказану в направлені відділу роботи з особовим складом та згідно з Таблицею вимог до індивідуальних психофізіологічних особливостей); "Обмежено придатний до військової служби"; "Потребує звільнення від виконання службових обов'язків (занять), відпустки за станом здоров'я; "Непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час"; "Непридатний до військової служби зі зняттям з військового обліку" (п.п. п. 1.63.5 п.1.63 Порядку №85).
У мирний час на осіб рядового й начальницького складу, визнаних не придатними до військової служби зі зняттям з військового обліку, складається свідоцтво про хворобу у якому відображається відповідне рішення військово-лікарської комісії (п. 1.117 Порядку № 85).
Отож, нормативні акти, що регламентують діяльність військово- ікарських комісій містять чіткі приписи щодо форми та змісту прийнятих ними рішень за результатами медичного огляду осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ на предмет їх придатності за станом здоров'я до подальшої служби в органах внутрішніх справ.
З наведеного слідує, що ВЛК ДУ "ТМО МВС України по Житомирській області" є уповноваженим органом на проведення медичного огляду осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ з метою визначення їх придатності за станом здоров'я до служби в органах внутрішніх справ.
Видане позивачу свідоцтво про хворобу від 18.09.2015 № 466/93є рішенням військово-лікарської комісії (прийнятим у межах повноважень та у спосіб визначений нормативними актами, що регламентують діяльність таких комісій), яке підтверджує непридатність позивача за станом здоров'я до служби в органах внутрішніх справ.
При цьому, суд відмічає, що відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Органи пенсійного фонду не наділені повноваженнями стосовно контролю за органами внутрішніх справ на предмет перевірки обставин з приводу наявності правових підстав для звільнення працівників поліції.
Суд зазначає, що відповідно до пункту "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" підставою для призначення відповідачем позивачу пенсії у підвищеному розмірі є звільнення особи у відставку підставі пунктів 2 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (за хворобою).
Доводи відповідача щодо того, що військово-лікарські документи не містять в собі інформацію про непридатність до служби в поліції є безпідставними.
На час розгляду даної справи, в матеріалах справи відсутні докази, що наказ Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області від 29.09.2015 №264 про звільнення позивача з органів внутрішніх справ за п.64 "б" (за хворобою) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України втратив чинність чи існують спори з приводу скасування даного наказу.
Оскільки позивача було звільнено з органів внутрішніх справ "за хворобою", позивач згідно пункту "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" має право на пенсію у розмірі 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення , за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення, відтак, бездіяльність відповідача щодо неврахування вказаних відсотків є протиправною.
Отже, з урахуванням викладеного, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії із розрахунку 55% відповідних сум його грошового забезпечення (як звільненому з ОВС України "через хворобу") та 6% (враховуючи кожен рік вислуги понад 20 років) відповідних сум грошового забезпечення, - всього 61 % грошового забезпечення.
У відповідності до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи те, що судом встановлено право позивача на перерахунок пенсії згідно пункту "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а відповідачем такий перерахунок не проведено, суд вважає за необхідне для повного захисту порушених прав позивача зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату недоотриманої пенсії з 01.01.2016 на підставі п.2 ч.1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію", абз.2 п.15 Розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію", ст.102 Закону України " Про Національну поліцію", Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та іншими нормативно-правовими актами, із розрахунку 61 % грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016, з огляду на що позов задовольняє у повному обсязі.
Керуючись статтями 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича,7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) щодо неврахування для перерахунку та виплати пенсії "через хворобу" ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,10031, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 55% відповідних грошового забезпечення з 01.01.2016 на підставі п.2 ч.1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію", абз.2 п.15 Розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію", ст.102 Закону України " Про Національну поліцію", Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та інших нормативно-правових актів.
Зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича,7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) провести ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,10031, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 з урахуванням п.2 ч.1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію", абз.2 п.15 Розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію", ст.102 Закону України " Про Національну поліцію", Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та іншими нормативно-правовими актами, із розрахунку 61 % грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя О.В. Капинос