12 березня 2018 року Справа № 804/8765/17
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого суддіЦарікової О.В.,
секретаря судового засіданняБезрученко К.В.,
за участі:
представника позивача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
15 грудня 2017 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_4 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 04.10.2017 № 61-13 (форми «Ф»).
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області 04.10.2017 винесено податкове повідомлення-рішення № 61-13, згідно з яким ОСОБА_4 визначено суму податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб в розмірі 8333,33 грн. Позивач не погоджується з означеним податковим повідомленням-рішенням, вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки у власності ОСОБА_4 не перебуває автотранспортного засобу, що підпадає під об'єкт оподаткування у відповідності до п.п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України, а також позивачу не відомо, який автотранспортний засіб Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області було визначено як об'єкт оподаткування та нараховано транспортний податок з фізичних осіб за 2017 рік.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.12.2017 відкрито провадження в адміністративній справі № 804/8765/17 та призначено підготовче засідання на 17.01.2018.
Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву (від 12.01.2018 вх. № 1698/18), в якому зазначив, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, оскільки ОСОБА_4 є власником автомобіля марки Land Rover, модель Range Rover, об'ємом циліндра двигуна 2993 куб.см., з типом пального дизель, 2016 року випуску, середньоринкова вартість якого становить 1 844 830,00 грн. Тому, даний автомобіль є об'єктом оподаткування у розумінні статті 267 Податкового кодексу України, а отже підстави для скасування податкового повідомлення-рішення від 04.10.2017 № 61-13 (форми «Ф») відсутні.
Позивач надав додаткові письмові пояснення (від 30.01.2018 вх. №4267/18), в яких зазначив, що ОСОБА_4 не була та не є власником автотранспортного засобу, щодо якого відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення від 04.10.2017 № 61-13 форми «Ф», а позивач не має свідоцтва про право власності на відповідне рухоме майно.
У судовому засіданні 17.01.2018 розгляд справи відкладено 31.01.2018 для надання позивачем технічного паспорту на автомобіль, якщо такий у нього є.
В судовому засіданні 31.01.2018 оголошено перерву до 19.02.2018.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.01.2018 у справі № 804/8765/17 зобов'язано Регіональний сервісний центр МВС в Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, проспект Праці, 16) надати суду відомості щодо наявності у ОСОБА_4 (і.к. НОМЕР_1) зареєстрованих транспортних засобів у період з 01.01.2017 по 04.10.2017.
На виконання ухвали суду від 31.01.2018 Регіональним сервісним центром МВС в Дніпропетровській області листом від 15.02.2018 №31/4/595, повідомлено, що в період з 01.01.2017 по 04.10.2017 за громадянкою ОСОБА_4 (ІПН НОМЕР_1) реєструвався автомобіль LAND ROVER, модель Range Rover Sport, номерний знак НОМЕР_2, чорного кольору, 2016 року випуску, номер кузова НОМЕР_3, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_4 від 09.08.2016. 31.05.2017 вищевказаний автомобіль перереєстрований за іншим власником.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.02.2018 закрито підготовче провадження у справі № 804/8765/17, призначено справу до судового розгляду по суті в загальному порядку у відкритому судовому засіданні на 12.03.2018 о 11:45.
Представник позивача в судове засідання 12.03.2018 з'явилася, позовні вимоги підтримала, просила суд задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання 12.03.2018 не з'явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи документами.
Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, з таких підстав.
Судом встановлено, що у ОСОБА_4 у період з 01.01.2017 по 31.05.2017 перебував у власності автомобіль марки Land Rover, модель Range Rover, 2016 року випуску.
З урахуванням зазначеної інформації згідно з підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 ст. 54 ПК України та керуючись нормою п.п. 267.6.1 п.267.6 ст. 267 ПК України Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області сформовано та направлено позивачу податкове повідомлення-рішення від 04.10.2017 № 61-13 (форми "Ф"), згідно з яким позивачу визначено грошове зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб за 2017 рік в сумі 8333,33 грн..
Надаючи оцінку правомірності винесення оскарженого податкового повідомлення - рішення від 04.10.2017 № 61-13 (форми "Ф"), суд виходить з такого.
01.01.2016 набрав чинності Закон України № 909-УІІІ від 24.12.2015 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році", яким внесено зміни у статтю 267 Податкового кодексу України. Так, п.п. 267.2.1 п. 267.2 ПК України викладено в новій редакції та зазначено, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» № 1791-VIII від 20.12.2016, який набрав чинності з 01 січня 2017 року, до абзацу першого підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України внесено зміни, зокрема визначено, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року виписку яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального".
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Згідно із п.п. 267.3.1 п. 267.3 ст.267 ПК України, базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Відповідно до п. 267.4 ст.267 ПК України, ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Згідно п.п.267.6.1 п. 267.6 ст. 267 ПК України, обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 року № 66. Відповідно до пункту 1 Методики, вона встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (далі - автомобілі) для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком.
Середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за формулою, визначеною у пункті 3 Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 року № 403 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 44, ст. 1576), де за ціну нового транспортного засобу (Цн) береться ціна нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач (п. 2 Методики).
У відповідності до п.13 Методики, Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна та тип пального. (п. 14 Методики).
Згідно зі ст. 173 ПК України, середньоринкова вартість легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів визначається щокварталу центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного розвитку, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (для кожної марки, моделі таких транспортних засобів з урахуванням року випуску та пробігу, на підставі аналізу фактичних цін продажу відповідних транспортних засобів), і оприлюднюється на офіційному веб-сайті цього органу в режимі вільного доступу до 10 числа місяця, наступного за звітним кварталом.
Так, за допомогою офіційного веб-сайту Міністерства економічного розвитку і торгівлі України за посиланням http://www.me.gov.ua/Vehicles/CalculatePrice?lang=uk-UA, власникам транспортних засобів надано можливість самостійно обрахувати середньоринкову вартість їх автомобіля.
Судом встановлено, що середньоринкова вартість автомобіля позивача, розрахована за допомогою офіційного веб-сайту Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, становить 1 844 830,63 грн., у той час як об'єктами оподаткування транспортним податком згідно положень п.п. 267.2.1 п.267.2 ПК України є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, тобто понад 1200 00,00 грн..
Таким чином, судом встановлено, що автомобіль ОСОБА_4 марки Land Rover, модель Range Rover, 2016 року випуску, номер державної реєстрації НОМЕР_2, яким позивачка володіла у період з 01.01.2017 по 31.05.2017 є об'єктом оподаткування транспортним податком, оскільки його середньоринкова вартість вища ніж 375 розмірів мінімальної заробітної плати.
Доводи позивача щодо прийняття Дніпропетровською міською радою рішення №12/18 «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.12.2016 №5/6 «Про місцеві податки і збори на території міста» лише 15.02.2017, що, на його думку є підставою для стягнення транспортного податку тільки у 2018 році, судом відхиляються. Транспортний податок в м. Дніпропетровську введений в дію рішенням Дніпропетровської міської ради 28.01.2015 №5/60 «Про міський бюджет на 2015 рік», яким внесено зміни до рішення міської ради від 27.12.2010 №5/6 "Про місцеві податки і збори на території міста" . Таким чином транспортний податок на території м.Дніпропетровська введений в дію з 2016 року. Наступними рішеннями міської ради змінюються елементи транспортного податку, в тому числі і рішенням Дніпровської міської ради від 15.02.2017 №12/18.
Згідно до п.п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
На підставі викладеного, суд, перевіривши оскаржене рішення на відповідність вимогам частини 2 статті 2 КАС України, доходить висновку, що податкове повідомлення - рішення від 04.10.2017 № 61-13 (форми "Ф") винесено обґрунтовано, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а отже є таким що не підлягає скасуванню судом.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відмови у задоволенні адміністративного позову судові витрати не стягуються з відповідача.
Керуючись ст. ст. 139, 194, 242 - 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, і.к. НОМЕР_1) до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17а, м. Дніпро, 49005, і.к. 39394856) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складений 22 березня 2018 року.
Суддя О.В. Царікова