Постанова від 28.03.2018 по справі 509/666/18

Справа № 509/666/18

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2018 року смт Овідіополь

Овідіопольський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

при секретарі ОСОБА_2 ,

за участю: прокурора ОСОБА_3 ,

підозрюваної ОСОБА_4 ,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду смт.Овідіополь клопотання прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності підозрюваної

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки Одеської області, Овідіопольського району, с.Йосипівка, громадянки України, яка має на утриманні двох неповнолітніх дітей, що проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,

у кримінальному провадженні № 42017161160000070 за ст.366-1 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до постанови Йосипівської сільської виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області від 26.10.2015 № 15 «Про результати виборів депутатів Йосипівської сільської ради та сільських голів» ОСОБА_4 обрано депутатом VII скликання Йосипівської сільської голови Овідіопольського району Одеської області.. Згідно п. п. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України від 14 жовтня 2014 року №1700 - 7 «Про запобігання корупції» ОСОБА_4 , відноситься до категорії осіб, уповноважених на виконання функцій місцевого самоврядування, оскільки є депутатом сільської ради.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 01 квітня подавати, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до п. 2 Розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» до початку роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, суб'єкти декларування подають декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру в порядку, встановленому Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції». Зазначені декларації підлягають оприлюдненню в порядку, встановленому Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції». Про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування приймається рішення Національним агентством з питань запобігання корупції.

Таким чином, відповідно до вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», та згідно з рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 3, щорічна декларація суб'єкта декларування подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Згідно п. 6 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України № 1975- VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб» від 23.03.2017, розділ XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» доповнити пунктом 5-1 такого змісту: «5-1. Продовжити до 1 травня 2017 року строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до цього Закону подають таку декларацію вперше».

У відповідності до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Отже, ОСОБА_4 , у період з 01.01.2017 - по день повідомлення про підозру, а саме 14.02.2018 року час, будучи особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме депутатом Йосипівської сільської ради, зобов'язана у порядку і у строк передбачений Законом України «Про запобігання корупції», тобто до 00 годин 00 хвилин 01.05.2017 подати до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щорічну декларацію за 2016 рік.

Проте, ОСОБА_4 , діючи умисно, маючи всі необхідні умови і реальну технічну можливість, та достовірно знаючи про обов'язковість подання вказаної декларації, будучи попередженою про необхідність декларування шляхом реєстрації та внесення відповідних відомостей на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, а також достовірно знаючи про те, що в строк до 00 годин 00 хвилин 01.05.2017 вона зобов'язана подати до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну декларацію за 2016 рік, перебуваючи на території України, зокрема за місцем проживання, умисно не подала до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування за 2016 рік.

Згідно відповіді Національного агентства з питань запобігання корупції, ОСОБА_4 не проходила етап реєстрації в інформаційно-телекомунікаційній системі «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».

Станом на день повідомлення про підозру, а саме 14.02.2018 року час, ОСОБА_4 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції», шляхом її заповнення на офіційному веб-сайті https://nazk.gov.ua/ Національного агентства з питань запобігання корупції за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, за 2016 рік не подано.

Органом досудового розслідування дії ОСОБА_4 кваліфіковані як кримінальне правопорушення, передбачене ст.366-1 КК України - умисне неподання суб'єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції».

26.02.2018 року на адресу Овідіопольського районного суду Одеської області надійшло клопотання прокурора ОСОБА_3 про звільнення від кримінальної відповідальності підозрюваної ОСОБА_4 в зв'язку тим, що ОСОБА_4 за місцем мешкання характеризується позитивно, на обліку у лікарів психіатра та нарколога не перебуває, раніше не судима, має на утриманні двох не повнолітніх дітей, а саме донька ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 , син ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 , вину за підозрою визнала повністю, у вчиненому діянні розкаялась.

Разом з цим, з метою усунення негативних наслідків ОСОБА_4 самостійно подала у встановленому порядку до НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік. При цьому, підозрювана вперше вчинила злочин невеликої тяжкості, за який передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років, або інше більш м'яке покарання. Під час розслідування кримінального провадження внаслідок зміни обстановки вчинене нею діяння втратило суспільну небезпечність, та згідно із приміткою до статті 45 КК України вчинене ним протиправне діяння не є корупційним злочином, що дозволяє звільнити вказану особу від кримінальної відповідальності.

В судовому засіданні прокурор та підозрювана клопотання підтримали та просять суд його задовольнити.

Ознайомившись з клопотанням, з'ясувавши думку учасників кримінального провадження, суд вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав:

Як зазначено у п.1 ч.2 ст.284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Частиною 1 ст.285 КПК України передбачається, що особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Відповідно до ч.3 ст.288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Як вибачається з матеріалів кримінального провадження ОСОБА_4 за місцем мешкання характеризується позитивно, на обліку у лікарів психіатра та нарколога не перебуває, раніше не судима, має на утриманні двох не повнолітніх дітей, а саме донька ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 , син ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 , вину за підозрою визнала повністю, у вчиненому діянні розкаялась.

Разом з цим, з метою усунення негативних наслідків ОСОБА_4 самостійно подала у встановленому порядку до НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік. При цьому, підозрювана вперше вчинила злочин невеликої тяжкості, за який передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років, або інше більш м'яке покарання. Під час розслідування кримінального провадження внаслідок зміни обстановки вчинене нею діяння втратило суспільну небезпечність, та згідно із приміткою до статті 45 КК України вчинене ним протиправне діяння не є корупційним злочином, що дозволяє звільнити вказану особу від кримінальної відповідальності.

Згідно Постанови Пленуму Верховного суду України № 12 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності», посткримінальна поведінка обвинуваченого є позитивною і повністю відповідає змісту зміни обстановки, у зв'язку з чим підпадає під дію ст. 48 КК України.

Зазначене дозволяє дійти до висновку, що даний суб'єкт у майбутньому не вчинятиме злочину, при чому не лише аналогічних чи одно рідних, але й будь-яких.

З огляду на вищезазначене суд вважає, що наявні усі правові підстави для задоволення клопотання прокурора.

Керуючись ст.48 КК України, ст.ст.284, 285, 287, 288, 314 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора задовольнити.

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , звільнити від кримінальної відповідальності, передбаченої ст.366-1 КК України внаслідок зміни обстановки.

Кримінальне провадження відносно ОСОБА_4 закрити.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до палати по кримінальним справам апеляційного суду Одеської області через Овідіопольський районний суд на протязі семи днів з дня наступного після її проголошення.

Суддя ОСОБА_1