Рішення від 20.03.2018 по справі 817/326/18

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2018 року м. Рівне №817/326/18

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Жуковської Л.А.,

розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суд з позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про: - визнання протиправними дій військової частини НОМЕР_1 щодо не внесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні та винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби; - визнання протиправними дій Рівненського обласного військового комісаріату щодо не внесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні та винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби; - зобов'язання військової частини НОМЕР_1 та ІНФОРМАЦІЯ_1 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, яка містить щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію, одноразову грошову допомогу при звільненні та винагороду за безпосередню участь в антитерористичних операціях, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби; - визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо призначення позивачу пенсії за вислугу років без врахування при її обчисленні щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні та винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях; - зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років, починаючи з 06 серпня 2017 року, з урахуванням при обчисленні розміру пенсії щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні та винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях із врахуванням раніше визначених сум.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 27.06.2017 він був звільнений у запас за пунктом "а", у зв'язку з закінченням строку контракту, ч. 6 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу". 05.08.2017 наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) № 90 позивача виключено зі списків особового складу та усіх видів забезпечення. З 06.08.2017 позивачу було призначено пенсію за вислугою років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зазначає, що при обчисленні пенсії до грошового забезпечення не було враховано: щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні та винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях. Однак, позивач вважає такі дії протиправними, оскільки рівненський обласний військовий комісаріат та військова частина не включили це у довідку для обчислення пенсії, а Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не врахувало такі додаткові види грошового забезпечення при призначенні пенсії. Тому, позивач просить суд позов задовольнити в повному обсязі.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області було подано відзив на позовну заяву, де вказано, що в повноваження Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області входить лише призначення та перерахунок пенсії на підставі тих документів та довідок про грошове забезпечення, які були або будуть подані уповноваженим структурним підрозділом де проходив службу позивач, а право на такий перерахунок виникає у разі змін грошового забезпечення, встановленого законодавством. Зазначає, що такі виплати як "грошова допомога на оздоровлення", "матеріальна допомога", "індексація грошового забезпечення" мають разовий характер і не включені до переліку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та не можуть бути складовими грошового забезпечення в розумінні положень ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Тому, відсутні будь-які законні підстави для включення даних виплат в обрахунок пенсії. Щодо включення до грошового забезпечення виплати, як одноразової грошової допомоги при звільненні, відповідач зазначає, що підстави для її виплати встановлені ст. 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та ст. 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пов'язані зі звільненням особи зі служби. Таким чином, хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги, проте має інше правове призначення. Тобто, одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки - відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців. Також зазначає, що щомісячна додаткова грошова винагорода має тимчасовий характер, оскільки виплата такої винагороди дозволена за наявності наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації) або вищого командира (начальника) залежно від настання соціальних обставин, її розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому відсутні всі законні підстави для її включення при призначенні пенсії. Просять, суд в задоволенні позову відмовити повністю (а.с. 65-71).

ІНФОРМАЦІЯ_3 було подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що такі виплати як "грошова допомога на оздоровлення", "матеріальна допомога", "індексація грошового забезпечення" мають разовий характер і не включені до переліку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та не можуть бути складовими грошового забезпечення в розумінні положень ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Також зазначено, що посилання позивача на те, що з вихідної допомоги при звільненні було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є безпідставним. Оскільки, позивач не надав жодних підтверджуючих документів про те, що з даної виплати було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Також зазначено, що одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців. Просять суд в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити повністю (а.с.72-75).

Військовою частиною НОМЕР_1 подано відзив на позовну заяву, де вказано, що позивачем пропущено строк звернення до суду, та зазначено, що відомості про грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексацію, одноразову грошову допомогу при звільненні та винагороду за безпосередню участю в антитерористичних операціях не можуть бути внесенні в довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, оскільки зазначені виплати не віднесено до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (не мають постійного характеру), що враховуються при визначенні розміру пенсії. Також зазначено, що з виплат, які включають індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні ЄСВ не сплачувалося. Просять суд в задоволенні позову відмовити повністю (а.с. 89-93).

19.02.2018 через ВДЗ (канцелярію) суду надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області вчинено протиправні дії, які полягали в тому, що управління критично не проаналізувало поданих обласним військкоматом документів, не повернуло їх для переоформлення чи доопрацювання, не врахувало довідку представлену ОСОБА_1 з відображенням усіх видів грошового забезпечення, а визначило на основі поданих неправильних відомостей занижений розмір пенсії, не включивши до складу грошового забезпечення, з якого обчислювалась пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні та винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що в свою чергу призвело до неправильного розрахунку розміру пенсії, яка виплачується (а.с.76-82).

Ухвалою суд від 01.02.2018 розгляд справи було призначено в порядку спрощеного позовного провадження (без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами).

Відповідно до вимог ч.4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши позовну заяву, відзиви на позов, відповідь на відзив, з'ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звільнено у запас за пунктом "а", у зв'язку з закінченням строку контракту, відповідно до ч.6 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу".

Судом також встановлено, що відповідно до витягу з наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройові частині) від 05.08.2017 № 90 майора ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення (а.с.17).

06.08.2017 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

10.01.2018 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України з запитом на інформацію щодо дати призначення йому пенсії та її розмір, розрахунку призначеної пенсії та види отриманого грошового забезпечення, які були враховані при обрахунку розміру пенсії за вислугу років (а.с.18).

16.01.2018 Головним управління Пенсійного фонду України в Рівненській області ОСОБА_1 було повідомлено про те, що при обчисленні пенсії були враховані: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці. Також зазначено, що ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років у розмірі 59% від грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992, зі змінами та доповненнями (а.с.19).

З наданої позивачем інформації вбачається, що ОСОБА_1 фактично отримував за останні 24 календарні місяці служби щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію грошових доходів, винагороду за безпосередню участь в антитерористичних операції та одноразову грошову допомогу при звільненні.

Суть спору між сторонами в даній справі зведена виключно до наявності чи відсутності права у позивача щодо врахування при визначенні йому розміру пенсії наступних видів його грошового забезпечення, а саме:

- щомісячної додаткової грошової допомоги;

- грошової допомоги на оздоровлення;

- матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань;

- індексації;

- одноразової грошової допомоги при звільненні;

- винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 (далі - Закон №2262-XII) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 № 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: - відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; - щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначаються шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII від 20.12.1991 (далі - Закон №2011-ХІІ).

Частиною 1 статті 9 Закону №2011-ХІІ встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Відповідно до ч.2 ст.9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:

посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (ч.3 ст. 9 Закону №2011-ХІІ).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 №1294 (далі - Постанова №1294).

Положеннями п.3 Постанови №1294 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців. Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25).

Законом №2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч. 1 ст.101 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою №1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою Наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 №260 (далі - Інструкція №260). Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (пп.3 п. 5 постанови № 1294, пп.30.3 п. 30 розділу ХХХ Інструкції №260).

Зазначеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (пп. 3 п. 5 постанови №1294, пп. 33.1, 33.3 п. 33 розділу ХХХІІІ Інструкції №260).

Отже, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-XII відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного суду від 06.02.2018 у справі №761/28228/15-а та від 28.02.2018 у справі №522/9660/16-а.

Щодо включення до грошового забезпечення, відповідно до якого здійснюється нарахування пенсії, винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях та щомісячної додаткової грошової винагороди, суд зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 "Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету" (зі змінами від 31.01.2015 №24) встановлено грошову винагороду за участь в антитерористичних операціях.

Зазначена грошова винагорода виплачується військовослужбовцям, які приймають безпосередню участь в антитерористичних операціях з 1 травня 2014 року.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 № 18 "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських" встановлено, що в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Генеральної прокуратури України, особам рядового і начальницького складу Державної пенітенціарної служби, Державної служби з надзвичайних ситуацій та поліцейським за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у розмірах, визначених керівниками відповідних державних органів за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством соціальної політики, у межах бюджетних призначень.

Розміри винагороди визначаються пропорційно часу участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду.

Постановою №889 від 22.09.2010 " Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій" (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено щомісячну додаткову грошову винагороду для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Порядок виплати зазначеної винагороди встановлений наказом Міністра оборони України від 24.10.2016 №550 " Про затвердження Інструкції про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України"

Отже, щомісячна додаткова грошова винагорода, носить реальний та постійний характер, а тому відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ підлягає обов'язковому включенню до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії за вислугою років.

В матеріалах справи містяться довідка командира ВЧ НОМЕР_1 від 15.01.2018 №114 та довідка ТВО військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.01.2018 №12/21, щодо додаткових видів грошового забезпечення, на які нараховано та сплачено єдиний соціальний внесок та які свідчить про нарахування позивачу щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в антитерористичних операціях, які не враховані при розрахунку пенсії, із зазначених сум сплачено єдиний соціальний внесок (а.с.52,53).

Тобто, зазначені виплати є видами грошового забезпечення, які відповідно до вимог Закону №2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Щодо включення до грошового забезпечення, відповідно до якого здійснюється нарахування пенсії, суми індексації грошового забезпечення грошового забезпечення, суд зазначає наступне.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07. 1991 №1282-XII (далі - Закон № 1282-ХІІ).

Згідно ст. 1 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності. Тобто, з огляду на положення ст.43 та ст.63 Закону №2262-ХІІ, такий показник не може бути врахований при призначенні та перерахунку пенсії. Доводи позивача в цій частині є безпідставними.

Разом з тим, щодо одноразової грошової допомоги при звільненні, суд зазначає.

Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена ст. 15 Закону №2011-XII, ст. 9 Закону №2262-XII, пунктом 38.1 розділу XXXVIII Інструкції №260.

Згідно з цими нормами військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, у разі звільнення зі служби у зв'язку з закінченням строку контракту, за наявності вислуги 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Суд вважає, що хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення, оскільки не пов'язана з виконанням позивачем своїх службових обов'язків та отриманням за це винагороди, а пов'язана саме з фактом звільнення зі служби.

На одноразову допомогу військовослужбовцям при звільненні з військової служби не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 року №1170 "Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", тому вона не підлягає врахуванню при обчисленні пенсії.

Так, у довідці Рівненського обласного військового комісаріату від 12.01.2018 року № 12/21 зазначено, що з грошової допомоги при звільненні з військової служби єдиний внесок не нараховується та зазначено, що індексація не входить до складових грошового забезпечення, а тому відрахування та нарахування не здійснюється (а.с.53).

Отже, одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 06.02.2018 у справі №761/28228/15-а.

Тому, індексація грошового забезпечення та одноразова допомога військовослужбовцям при звільненні з військової служби не можуть включатися до розрахунку розміру пенсії позивача, оскільки з них не сплачувались страхові внески.

Відповідно до "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 3-7 від 30.01.2007 призначення (перерахунок) пенсій органами пенсійного фонду України здійснюється на підставі документів, які надаються уповноваженими структурними підрозділами силових міністерств та відомств, на які покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії документів.

Таким чином, Військова частина НОМЕР_1 та ІНФОРМАЦІЯ_4 не включив грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, щомісячну додаткову грошову допомогу та винагороду за безпосередню участь в антитерористичних операціях у довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, а Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не врахувало вказані додаткові види грошового забезпечення при призначенні пенсії.

Отже, вимоги позивача щодо включення грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової грошової допомоги та винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях у довідку про додаткові види грошового забезпечення є обґрунтованими.

Проте слід зазначити, що вимоги щодо включення до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, індексації грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні не знайшли свого підтвердження та необґрунтовані, а відтак в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Отже, визнаючи протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 та ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не врахування у довідці про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях , суд вважає, що належним способом захисту порушеного права позивача має бути зобов'язання відповідачів, а саме Військової частини НОМЕР_1 та ІНФОРМАЦІЯ_1 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області таку довідку з урахуванням відповідних додаткових видів грошового забезпечення.

Водночас, суд не вбачає підстав для визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України щодо призначення позивачу пенсії за вислугу років без врахування при її обчисленні цих виплат, оскільки пенсія обчислювалася з розміру грошового забезпечення за наявними у пенсійній справі документами, наданими Військовою частиною НОМЕР_1 та ІНФОРМАЦІЯ_3 , які не містили відомостей про ці виплати.

Також, суд зазначає, що вимога позивача щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років, починаючи з 06 серпня 2017 року, з урахуванням при обчисленні розміру пенсії щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні та винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях із врахуванням раніше визначених сум, є передчасною, оскільки неможливо зобов'язати відповідача на майбутнє вчиняти певні дії, тому що відсутні факти порушення прав позивача в майбутньому.

Щодо строку перерахунку пенсії, суд зазначає.

Відповідно до частин 2, 3 ст. 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Щодо посилання військової частини НОМЕР_1 , про порушення строків звернення до суду, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як було встановлено судом, перерахунок пенсії позивача не проведено з вини відповідачів, які є державними органами, його право на такий перерахунок є абсолютним та не може бути обмеженим будь-яким строком в силу вимог частини третьої статті 51 Закону №2262-ХІІ.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачі, як суб'єкти владних повноважень частково не обґрунтували обставини, на яких ґрунтуються їхні заперечення, а позивач частково довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ст. 139 КАС судові витрати не присуджуються.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул.Короленка,7, м. Рівне, 33028, ЄДРПОУ 21084076), ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дій військової частини НОМЕР_1 щодо не внесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби.

Визнати протиправними дій Рівненського обласного військового комісаріату щодо не внесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби.

Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 та ІНФОРМАЦІЯ_4 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, яка містить щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, винагороду за безпосередню участь в антитерористичних операціях, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення суду складено 23.03.18.

Суддя Жуковська Л.А.