20 березня 2018 р. Справа № 818/38/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воловика С.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/38/18 за позовом ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1.) звернулась до суду з позовною заявою до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач-1, Сумське ОУПФУ в Сумській обл.), Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради (далі по тексту - відповідач-2, Департамент соцзахисту), в якій просить суд:
- визнати протиправними дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, які полягають у не виплаті, починаючи з червня 2017 року, пенсії ОСОБА_1;
- визнати протиправним та скасувати рішення Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про припинення виплати пенсії ОСОБА_1;
- зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Сумській області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 та виплатити заборгованість з моменту припинення виплати з урахуванням компенсації у зв'язку з порушенням строків виплати;
- визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що вона знаходиться на обліку в Департаменті соціального захисту населення Сумської міської ради як особа, переміщена з району проведення антитерористичної операції, проживає та зареєстрована: АДРЕСА_2. З часу її переміщення до Сумської області у жовтні 2016 року вона отримувала призначену пенсію за віком. Проте з червня 2017 року нарахування та виплата пенсії припинено у зв'язку із скасуванням дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи через її відсутність за фактичним місцем проживання (перебування).
На переконання ОСОБА_1, рішення Департаменту про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та Сумського ОУПФУ в Сумській обл. щодо припинення виплати пенсії є протиправними, оскільки дотримані всі вимоги встановлені законодавством для здійснення такої виплати. В зв'язку з цим, позивач вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.48), надав до суду клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з неможливістю прибути в судове засідання представника через хворобу (а.с.51) Але, беручи до уваги надання позивачем всіх можливих доказів в обґрунтування позовних вимог, суд вважає відкладення розгляду справи недоцільним, а клопотання таким, що не підлягає задоволенню.
Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області з позовними вимогами не погодилось, у відзиві на позовну заяву (а.с.22-23) зазначило, що відповідно до рішення Комісії позивачу було припинено всі соціальні виплати в зв'язку із відсутністю за фактичним місцем проживання (протокол №22 від 08.06.2017 року) Листом Департаменту соціального захисту населення від 18.08.2017 року №12.01-30/6705/07 управління було повідомлено про те, що 11.08.2017 року позивачці скасовано довідку внутрішньо переміщеної особи. Оскільки, відповідно до п.16 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, позивачка не скористалась правом на оскарження рішення Комісії, то в управління відсутні законодавчі підстави для поновлення пенсійної виплати позивачу.
Враховуючи наведені обставини, Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Представник відповідача, Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду заяву про розгляд справи без його участі (а.с.52)
Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради з позовними вимогами не погодився, у відзиві на позовну заяву (а.с.29-30) зазначив, що Департамент при прийнятті Рішення від 11.08.2017 року про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діяв в рамках чинного законодавства, враховуючи вимоги статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, а отже позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню
Представник відповідача, Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду заяву про розгляд справи без його участі (а.с.53)
Згідно ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Частиною 9 цієї статті встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
На виконання вимог ч. 13 ст. 10 та ч. 1 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (ч. 4 ст. 229 КАС України).
Таким чином, враховуючи наведені обставини, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, справа розглянута в письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, що підтверджується копією пенсійного посвідчення НОМЕР_1, виданого Пенсійним фондом України 26.12.2009 року (а.с.8).
Згідно довідки Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради №0000018143 від 01.11.2016 ОСОБА_1 взята на облік Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради, як внутрішньо переміщена особа з Луганської області (а.с.9).
ОСОБА_1 з моменту видачі довідки перебувала на обліку у Сумському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області та отримувала пенсію як внутрішньо переміщена особа.
З червня 2017 року виплата пенсії позивачу була припинена.
Підставою для припинення пенсійних виплат стала відсутність позивача, як переміщеної особи, за місцем фактичного проживання на підконтрольній Україні території.
Відповідно до ч. 1 ст. 247 Кодексу адміністративного судочинства України якщо в одному провадженні об'єднані кілька взаємопов'язаних самостійних вимог, суд може ухвалити щодо будь-якої вимоги часткове рішення та продовжити провадження в частині невирішених вимог. Якщо за вимогами, об'єднаними в одне провадження, відповідачем є одна особа, ухвалення часткового рішення не допускається у разі обґрунтованих заперечень з боку відповідача.
Враховуючи вищевказані норми, суд доходить висновку про можливість ухвалення рішення в частині позовних вимог ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 11.08.2017 року.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та обставинам справи саме в цій частині позовних вимог, суд виходить з наступного.
За правилами частини першої статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Частинами першою-третьою статті 4 Закону визначено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно статті 12 Закону підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.
Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.
У разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону, рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.
Інформацією, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання, є: дані, отримані з відповідних державних реєстрів; дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з громадськими об'єднаннями, волонтерськими, благодійними організаціями, іншими юридичними та фізичними особами, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам відповідно до статті 16 цього Закону.
У разі наявності у внутрішньо переміщеної особи обґрунтованих причин для продовження строку її відсутності за місцем проживання понад 60 днів така особа звертається з відповідною письмовою заявою за місцем проживання до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад. У такому разі строк відсутності внутрішньо переміщеної особи за місцем проживання може бути збільшено до 90 днів.
Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад на підставі прийнятого рішення невідкладно вносить до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб відомості про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Разом з тим, Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» №365 від 08.06.2016 затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, який визначає механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Порядок №365).
Пунктом 2 Порядку №365 визначено, що документом, що підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи, є довідка, видана такій особі відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. №509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб».
Відповідно до п. 7 Порядку №365 для призначення (відновлення) соціальних виплат структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за власною ініціативою або за зверненням органів, що здійснюють соціальні виплати, протягом 15 робочих днів з дня отримання відповідної заяви внутрішньо переміщеної особи або з дня надходження звернення від органів, що здійснюють соціальні виплати, проводить перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи.
За правилами п. 9 Порядку №365 під час обстеження матеріально-побутових умов сім'ї представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення інформує внутрішньо переміщених осіб про їх обов'язок у десятиденний строк письмово повідомляти про зміну фактичного місця проживання/перебування структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за новим фактичним місцем проживання/перебування, а також про наслідки невиконання такого обов'язку.
У відповідності до п. 2 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» №365 від 08.06.2016 (далі - Порядок контролю №365) контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) шляхом відвідування не рідше ніж один раз на шість місяців фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за формою, встановленою Мінсоцполітики.
Пунктом 3 Порядку контролю №365 передбачено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення та/або робочі групи, що утворюються з представників територіальних підрозділів МВС, ДМС, СБУ, Національної поліції, Держфінінспекції, Держаудитслужби та Пенсійного фонду України за рішенням районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - робоча група) також можуть проводити додаткові перевірки фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи із складенням акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї.
За правилами пунктів 6-7 Порядку контролю №365 за відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або робочої групи робить відповідний запис в акті обстеження матеріально-побутових умов сім'ї і залишає внутрішньо переміщеній особі повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з'явитися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для проходження фізичної ідентифікації.
Представник робочої групи протягом одного робочого дня передає акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї відповідному структурному підрозділу з питань соціального захисту населення.
У разі коли внутрішньо переміщена особа протягом трьох робочих днів не з'явилася до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, такий підрозділ надсилає їй рекомендованим листом повторне повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з'явитися для проходження фізичної ідентифікації.
Водночас структурний підрозділ з питань соціального захисту населення робить запит до Держприкордонслужби щодо виїзду внутрішньо переміщеної особи за кордон, на тимчасово окуповану територію України або до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
На виконання вимог Порядку та враховуючи лист Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації від 15.03.2017 № 02.1/1047 (а.с.56), в якому було зазначено інформацію про можливу відсутність на території України ОСОБА_1 Департаментом було організовано проведення додаткової перевірки фактичного місця проживання/перебування позивача.
13.04.2017 року спеціалістом департаменту була здійснена перевірка фактичного місця проживання/перебування позивача, але під час відвідування за адресою АДРЕСА_1 (яку вона вказала при оформленні довідки про взяття на облік) її вдома не було, про що було зроблено відповідний запис в акті обстеження матеріально-побутових умов сім'ї (а.с.57) та залишено повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з'явитися до департаменту для проходження фізичної ідентифікації. Як вбачається з матеріалів вказаного акту, за адресою фактичного проживання знаходився чоловік ОСОБА_3.
При цьому, оскільки позивач не надав жодних пояснень та доказів причин його відсутності за фактичним місцем проживання під час перевірок органом соціального захисту та не з'явився для проходження фізичної ідентифікації до відповідача, Департаментом 13.04.2017 року зроблено запит до Державної прикордонної служби України щодо виїзду позивача як внутрішньо переміщеної особи за кордон, на тимчасово окуповану територію України або до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
20.04.2017 на адресу ОСОБА_1 було направлено лист за адресою: АДРЕСА_1 про необхідність звернутися до Департаменту для проходження фізичної ідентифікації (а.с.58) та зроблено запит до Держприкордонслужби щодо надання інформації про її виїзд за кордон на тимчасово окуповану територію України або до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження із зазначенням кількості днів такої відсутності протягом 90 днів, які передують даті подання відповідного запиту.
11.08.2017 року до Департаменту надійшов лист від Держприкордонслужби України від 08.08.2017 року №0.64-25213/0/15-17 про підтвердження інформації щодо відсутності ОСОБА_1 на території України з 03.06.2017 року по 08.08.2017 року понад 60 днів.
Згідно статті 12 Закону підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.
Таким чином, враховуючи вимоги статті 12 Закону та на підставі листа Держприкордонслужби України від 08.08.2017 року було прийнято рішення Департаменту від 11.08.2017 року про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 01.11.2016 №0000018143.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Виходячи з аналізу вказаних норм, суд доходить висновку, що рішення Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 11.08.2017 року відповідає вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, в зв'язку з чим позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 90, 241-246, 247, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 в частині позовних вимог до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Воловик
в повному обсязі рішення складено 26.03.2018