Справа № 815/641/18
19 березня 2018 року м. Одеса
У залі судових засідань № 25
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
при секретарі судового засідання - Донець В.Р.
за участю сторін:
представника позивача - Базилюк К.В. (по довіреності)
представника відповідача - Кисельова О.М. (по довіреності)
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ДАСКОМ ТРЕЙД» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «ДАСКОМ ТРЕЙД» з позовною заявою до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 15.01.2018 року №556617/40834134 про відмову у реєстрації податкової накладної №164 від 15.12.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складену Товариством з обмеженою відповідальністю «ДАСКОМ ТРЕЙД» податкову накладну №164 від 15.12.2017 року.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву.
Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Позов обґрунтований позивачем тим, що відповідачем не зазначено критерію оцінки ступеня ризиків, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладної, передбаченого законодавством та не доведено відповідність цим критеріям позивача для проведення моніторингу накладної, не зазначено в оскаржуваному рішенні чіткої підстави для відмови в реєстрації накладної, відсутність в рішенні даних про документи яких не вистачає, або які складені з порушенням законодавства, при цьому, позивачем надані до податкового органу всі первинні документи, які підтверджують здійснення господарської операції, на підставі якої податкова накладна підлягає реєстрації.
Представник відповідача в судове засідання з'явився, з відзиву на позовну заяву (аркуші справи 64-69) вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки оскаржуване рішення про відмову у реєстрації податкової накладної №164 від 15.12.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних є повністю обґрунтованим, зупинення реєстрації податкової накладної відповідає вимогам законодавства та позивачем не надані до податкового органу документи щодо підтвердження відповідності якості продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), тобто, подані документи не є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ТОВ «ДАСКОМ ТРЕЙД» є юридичною особою, основним видом діяльності якої є неспеціалізована оптова торгівля продуктів харчування, зокрема, арахісом, фініками, цукатами, мигдалем, родзинками, рисом, тощо.
Позивач орендує склад для зберігання товару за адресою: 8 км + 100 м траси Одеса- Київ-Санкт-Перербург, Одеська область, Біляївський район, Усатівська сільрада на підставі договору суборенди №15 ОД від 15 січня 2017 року, укладеного з ТОВ «ІСТЕЙТ СІТІ ГРУП» (аркуші справи 51-54).
Між ТОВ «ДАСКОМ ТРЕЙД» (постачальник) та ТОВ «СІТІ СТАР» (покупець) 25 квітня 2017 року укладений договір поставки 2504/002, за умовами якого постачальник зобов'язується передати у власність (поставити) покупцю товар, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити товар, зокрема, мигдаль сірий, очищений; чорнослив сушений (б/к) Узбекистан; курага (плоди абрикоса сушеного б/к); цукати (сушений фінік) (аркуші справи 32-33).
На виконання умов зазначеного договору ТОВ «ДАСКОМ ТРЕЙД» виписало ТОВ «СІТІ СТАР» рахунок №1512006 від 15.12.2017 року на суму 27686,06 грн. (у тому числі ПДВ 4614,34 грн.) на оплату за товар мигдаль сірий, очищений; чорнослив сушений (б/к) Узбекистан; курага (плоди абрикоса сушеного б/к); цукати (сушений фінік) (аркуш справи 34).
ТОВ «ДАСКОМ ТРЕЙД» відвантажило вищезазначений товар ТОВ «СІТІ СТАР», що підтверджується товарно-транспортною накладною від 15.12.2017 року №Р1512006, видатковою накладною №1512006 від 15.12.2017 року, товар отриманий за довіреністю №82 від 15.12.2017 року працівником ТОВ «СІТІ СТАР» (аркуші справи 35-38) та позивачем виписана на користь ТОВ «СІТІ СТАР» податкова накладна №164 від 15.12.2017 року (аркуш справи 27).
При цьому, реалізований на користь ТОВ «СІТІ СТАР» товар був придбаний позивачем у контрагента ТОВ «ЖАРНИК» на підставі договору поставки №1201/001 від 12.01.2017 року, що підтверджується зазначеним договором, видатковою накладною №787 від 01.12.2017 року, товарно-транспортною накладною № Р787 від 01.12.2017 року, прибутковим ордером на товар №796 від 01.12.2017 року, рахунком на оплату, платіжним дорученням №265 від 07.12.2017 року (аркуші справи 39-47, 50) та за цією операцією ТОВ «ЖАРНИК» зареєстрована податкова накладна №11 від 01.12.2017 року (аркуш справи 48-49).
ТОВ «ДАСКОМ ТРЕЙД» 27 грудня 2017 року направило на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №164 від 15.12.2017 року та отримало квитанцію про прийняття документу та зупинення реєстрації із зазначенням: «відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 року №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах з УКТ ЗНД: 0802. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до п. «в» п. п. 201.16.1 п. 20.1 ст. 201 ПК України та додати вичерпний перелік документів, який встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 року №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена п. 4 цього наказу» (аркуш справи 28).
На виконання вимог п. п. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України позивачем 09 січня 2018 року направлено до ДФС України в електронному вигляді повідомлення з додатками від 09.01.12018 року №30 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої була зупинена, документи довільного формату із зазначеним переліком документів, що підтверджують реальність здійснення операцій, зокрема, документи щодо реалізації товару - податкова накладна №164 від 15.12.2017 року, квитанція №1 від 27.12.2017 року, видаткова накладна №1512006 від 15.12.2017 року, довіреність №82 від 15.12.2017 року, ТТН №Р1512006 від 15.12.2017 року, договір поставки №2504/002 від 25.04.2017 року з покупцем ТОВ «СІТІ СТАР»; документи щодо придбання товару - податкова накладна №11 від 01.12.2017 року, видаткова накладна №787 від 01.12.2017 року, ТТН №Р787 від 01.12.2017 року, договір поставки №1201/001 від 12.01.2017 року з постачальником ТОВ «ЖАРНИК»; документи ТОВ «ДАСКОМ ТРЕЙД» щодо підтвердження спроможності здійснювати господарську діяльність - договір суборенди №15 ОД від 15.01.2017 року складського приміщення, договір оренди нежитлового (офісного) приміщення №26 від 17.10.2016 року.
Проте, рішенням комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 15.01.2018 року №556617/40834134 позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної №164 від 15.12.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних (аркуш справи 31), оскільки надані документи складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС України рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Позивач не погодився з зазначеним рішенням та звернувся до Державної фіскальної служби України зі скаргою (аркуші справи 15-24), проте не отримав рішення за результатами розгляду скарги, а тому звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до п. 74.2 ст. 74 Податкового кодексу України (на час виникнення спірних правовідносин) в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до положень п. 5, 12, 13 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) реєстрації підлягають податкові накладні незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній.
Після надходження податкової накладної до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводиться перевірка, зокрема, відповідності податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення її реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Згідно з п. п. 201.16.1, п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до п. 74.2 ст. 74 цього Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Зі змісту Квитанції від 27.12.2017 року по податковій накладній ТОВ «ДАСКОМ ТРЕЙД» вбачається, що контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН, затверджених Наказом МФУ від 13.06.2017 року №567.
При цьому, у зазначеній Квитанції критерієм оцінки ступеня ризиків зазначено: невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:0802, що стало підставою для зупинення реєстрації податкової накладної.
Відповідно до п. 6 «Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567, одним з критеріїв моніторингу податкової накладної є: обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).
Відповідно до п. 1 «Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567, позивач мав надати до податкового органу наступні документи: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Відповідно до положень п. п. 201.16.2, п. п. 201.16.3 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) письмові пояснення та/або копії документів платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку, який не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання передає їх до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, яка розглядає ці документи та приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №190 від 29.03.2017 року (яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд звертає увагу на те, що позивач не згоден з відповідність податкової накладної №164 від 15.12.2017 року критеріям моніторингу, а відповідач не довів відповідність цієї накладної критеріям моніторингу, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567, оскільки в рішенні про зупинення реєстрації накладної зазначено про невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТЗЕД:0802, однак такого критерію не має в п. 6 «Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», розрахунок, який би підтвердив відповідність податкової накладної №164 від 15.12.2017 року будь-якому з підпунктів пункту 6 зазначеного нормативного акту відповідачем до суду не наданий та представник відповідача обґрунтувати відповідність цієї накладної критеріям оцінки ступеня ризиків не зміг, тобто, відповідачем не доведена правомірність зупинення реєстрації податкової накладної.
Крім того, оскаржуване рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної містить декілька причин, зокрема, надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, тобто, є не чітким та з цього рішення не можливо встановити які підстави для відмови в реєстрації податкової накладної №164 від 15.12.2017 року, які документи складені з порушенням норм законодавства, або які документи не надані позивачем.
З матеріалів справи вбачається надання платником податків до податкового органу всіх необхідних документів, які надавали можливість відповідачу здійснити реєстрацію податкової накладної №164 від 15.12.2017 року, з цих документів можливо встановити зміст господарської операції, належне оформлення всіх документів, тощо.
Твердження представника відповідача про обґрунтованість відмови в реєстрації податкової накладної №164 від 15.12.2017 року враховуючи не надання відповідачем документів щодо якості товару, суд вважає не обґрунтованими, оскільки відповідно до умов договору поставки наявність цих документів не є обов'язковою та позивачем надані до податкового органу всі інші документи, які підвереджують дані податкової накладної та підтверджують здійснення господарської операції.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ТОВ «ДАСКОМ ТРЕЙД» обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню повністю.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ДАСКОМ ТРЕЙД (вул. Пушкінська, буд. 36, оф. 401, м. Одеса, 65011, код ЄДРПОУ 40834134) до Державної фіскальної служби України (вул. Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) про визнання протиправним та скасування рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 15.01.2018 року №556617/40834134 про відмову у реєстрації податкової накладної №164 від 15.12.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складену Товариством з обмеженою відповідальністю «ДАСКОМ ТРЕЙД» податкову накладну №164 від 15.12.2017 року - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 15.01.2018 року №556617/40834134 про відмову у реєстрації податкової накладної №164 від 15.12.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну фіскальну служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складену Товариством з обмеженою відповідальністю «ДАСКОМ ТРЕЙД» податкову накладну №164 від 15.12.2017 року.
Стягнути з Державної фіскальної служби України (вул. Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ДАСКОМ ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 40834134) сплачений судовий збір у розмірі 3524 грн.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття рішення апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 КАС України, учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Згідно із ч. 1 ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 295 КАС України, учасник справи, якому повний текст рішення суду не було вручено у день його (її) проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного тексту рішення суду.
Апеляційна скарга подається відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ перехідних положень КАС України учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 26.03.2018 року.
Суддя Л.І. Свида
.