Ухвала від 23.03.2018 по справі 817/825/18

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення клопотання без розгляду

23 березня 2018 року

м. Рівне

Справа №817/825/18

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В.В., розглянувши заяву позивача у адміністративній справі за позовом

Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області

до

Сільськогосподарського приватного підприємства "Дружба"

про стягнення витрат,

ВСТАНОВИВ:

До Рівненського окружного адміністративного суду звернулося Сарненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області з позовом до Сільськогосподарського приватного підприємства "Дружба" про стягнення витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період грудень 2017 року, січень-лютий 2018 року в сумі 4499,05грн.

Одночасно з позовною заявою позивачем подано клопотання про звільнення від сплати судового збору. В обґрунтування клопотання вказує, що відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" кошти Пенсійного фонду України не включаються до складу Державного бюджету України та формуються переважно за рахунок страхових внесків (частини єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) та використовуються на: виплату пенсій, надання соціальних послуг, фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконання функцій, покладених на органи Пенсійного фонду, оплату послуг з виплати та доставки пенсій, формування резерву коштів Пенсійного фонду. Разом з тим, зазначає, що відповідно до п.18 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" (в редакції, що діяла до 15.12.2017) Пенсійний фонд України та його органи були звільненні від сплати судового збору. Відтак, позивач не має можливості сплатити судовий збір у зв'язку з відсутністю коштів, призначених для таких платежів.

Розглянувши вказане клопотання, суд зазначає наступне.

Згідно з ч.1 ст.3 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Статтею 5 Закону України "Про судовий збір" визначено вичерпний перелік осіб, які звільнені від сплати судового збору.

Відповідно до статті 133 КАС України, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом (ч.2 ст.132 КАС України).

Так, згідно з частиною 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Відповідно до частини 2 статті 8 Закону України "Про судовий збір", суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

За приписами зазначених норм заява про відстрочення або розстрочення сплати судового збору чи звільнення від сплати судового збору розглядається виходячи із визначених заявником обставин, що унеможливлюють сплату судового збору та підтвердження цих обставин належними доказами.

Тобто, у даному випадку єдиною підставою для звільнення від сплати судового збору, відстрочення чи розстрочення його сплати є майновий стан позивача. При цьому, визначення майнового стану є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень такого майнового стану сторони.

Разом з тим, позивачем в обґрунтування заявленого клопотання жодних доказів наявності тяжкого майнового стану, який унеможливлює сплату судового збору надано не було.

Відтак, клопотання про звільнення від сплати судового збору є необґрунтованим та непереконливим.

Відповідно до ч.2 ст.167 КАС України, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.

Процедурні питання, пов'язані з рухом справи в суді першої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питання про відкладення розгляду справи, оголошення перерви, зупинення або закриття провадження у справі, залишення заяви без розгляду, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал (ч.2 ст.241 КАС України).

З огляду на викладене, клопотання слід повернути позивачу без розгляду.

Керуючись статтями 133 167, 241, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання про звільнення від сплати судового збору повернути позивачу без розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання суддею) та оскарженню не підлягає.

Суддя Щербаков В.В.