Справа № 815/3245/17
22 березня 2018 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Балан Я.В. розглянувши у порядку письмового провадження за наявними матеріалами справи позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, третя особа - Мар'янівська сільська рада Захарівського району Одеської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду з позовом звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, третя особа - Мар'янівська сільська рада Захарівського району Одеської області про:
- визнання протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № М-19832/0-175/6-17 від 10.01.2017 року у наданні дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Мар'янівської сільської ради Захарівського району Одеської області (за межами населених пунктів);
- зобов'язання Головне управління Держгеокадастру в Одеській області повторно розглянути заяву/клопотання від 14 грудня 2016 року ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Мар'янівської сільської ради Захарівського району Одеської області (за межами населених пунктів) та прийняти відповідне рішення шляхом видання наказу про надання дозволу на розроблення цього проекту.
Ухвалою суду від 22.12.2018р. прийнято до провадження дану справу та призначено до судового розгляду у загальному провадженні.
Ухвалою суду від 26.02.2018р. закрито підготовче провадження та призначено справу №815/3245/17 до судового розгляду по суті.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з метою використання свого права на отримання у власність земельної ділянки площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства відповідно до ст. ст. 81, 116, 118 ЗК України позивач звернувся до Держгеокадастру у Фрунзівському районі Одеської області з відповідним проханням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства. Однак, листом №М-19832/0-175/6-17 від 10.01.2017р. відповідач відмовив у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою посилаючись на те, що вказана земельна ділянка включена до переліку земельних ділянок право оренди на які виставляється на земельні торги окремими лотами. Позивач вважає, вказану відмову відповідача протиправною та такою, що не відповідає вимогам законодавства і порушує його права та інтереси.
Від представника позивача (ЕП/1697/18 від 21.03.2018р.) надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника. (а.с.204)
У відзиві на позовну заяву (ЕП/455/18 від 25.01.2018р.) представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі, з огляду на те, що відповідно до доручення віце-прем'єр-міністра України - міністра регіонального розвитку, будівництва та житлового комунального господарства України №37732/0/1-14 від 08.10.2014р., та наказу Держземагентства України №328 від 15.10.2014р. «Про введення в дію рішень колегії Держземагентства України від 14.10.2014р.» Головним управлінням Держземагентства в Одеській області наказом №77 від 18.09.2014р., із змінами внесеними наказом №163 від 03.11.2016р., затверджено перелік земельних ділянок право оренди на які виставляється на земельні торги окремими лотами, і до якого включено земельну ділянку, яку бажає отримати у власність позивач. Так, представник відповідача зазначає, що ч. 3 ст. 136 Земельного кодексу України передбачено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів, у зв'язку з чим, позивачу було відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та запропоновано придбати право на земельну ділянку на земельних торгах. Реалізуючи державну політику в сфері регулювання земельних відносин Головне управління Держгеокадастру в Одеській області наказом №1 від 03.01.2017р. включило спірну земельну ділянку до переліку земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами, у зв'язку з чим законні підстави для задоволення позовних вимог відсутні. (а.с.164-170)
Представник третьої особи - Мар'янівської сільської ради Захарівського району Одеської області письмових пояснень по суті предмету спору не висловив.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив на позов представника відповідача, судом встановлено наступне.
З метою забезпечення децентралізації влади, збільшення повноважень органів місцевого самоврядування з управління територіями, подолання корупції та збільшення надходжень до місцевих бюджетів, підвищення ефективності територіального планування та якості управлінських рішень органів місцевого самоврядування, віце-прем'єр-міністром - міністром регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України складено доручення №37732/0/1-14 від 08.10.2014р., у якому, зокрема, викладено прохання забезпечити: обов'язкове направлення на розгляд до місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою; надання земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (крім тих, що знаходяться у користуванні) для ведення фермерського господарства та особистого селянського господарства на конкурсній основі за результатами відкритих публічних земельних аукціонів; затвердження на регулярній основі та оприлюднення на офіційному сайті Держземагентства переліків земельних ділянок, що виставляються на земельні торги, за результатами аналізу матеріалів інвентаризації, іншої землевпорядної документації, звернень фізичних та юридичних осіб щодо таких земельних ділянок.
14.10.2014р. відбулося засідання колегії Держземагентства України, оформлене протоколом №2 на якому на вирішення поставлено питання про обов'язкове направлення на розгляд до місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності, за результатами розгляду якого, членами колегії вирішено: начальникам головних управлінь Держземагентства в областях, м. Києві за зверненнями юридичних та фізичних осіб щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які не перебувають у їхньому користуванні, що надходитимуть з 15.10.2014р., забезпечити обов'язкове направлення на розгляд місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою (п.2); під час розгляду клопотань про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності надсилати органам місцевого самоврядування (сільським, селищним, міським радам) за місцем розташування земельної ділянки запити про висловлення позиції щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, на підставі якої зазначені земельні ділянки можуть бути передані у власність або користування. До запиту додавати копії клопотань та графічних матеріалів до них (п.2.1). У разі надходження у десятиденний строк від органу місцевого самоврядування мотивованих заперечень стосовно надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які безпосередньо передбачені законом, зокрема, ч.7 ст.118, та ч.3 ст.123 Земельного кодексу України, відмовляти заявникові у задоволенні відповідного клопотання (п.2.3).
На розгляді колегії Держземагентства України, в тому числі вирішувалось питання про продаж прав на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на конкурентних засадах, за наслідками якого, членами колегії вирішено начальникам головних управлінь Держземагентства в областях, м. Києві взяти під особистий контроль забезпечення виконання доручення віце-прем'єр-міністра - міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №37732/0/1-14 від 08.10.2014р. (п.2.1). За результатами аналізу матеріалів інвентаризації, іншої землевпорядної документації, звернень фізичних та юридичних осіб, зокрема щодо надання в оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства та ведення особистого селянського господарства скласти, затвердити та оприлюднити на офіційному сайті Держземагентства України перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги, включаючи несформовані земельні ділянки, що мають бути об'єктами землеустрою під час підготовки відповідних лотів до продажу (крім тих, на яких розташовано нерухоме майно, або тих, які на законних підставах знаходяться у користуванні заявників, або тих, щодо яких надано дозвіл на розроблення відповідної документації із землеустрою або станом на 15.10.2014р. у відповідному головному управлінні вже зареєстровано клопотання про надання такого дозволу) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (п.2.2). за результатами аналізу поточних робіт із землеустрою та звернень фізичних і юридичних осіб на регулярній основі виявляти земельні ділянки, що користуються попитом та права на які можуть бути продані на земельних торгах, включати такі земельні ділянки до вищезазначених переліків шляхом видання наказів про внесення змін і доповнень до них та оприлюднювати оновлені переліки на офіційному сайті Держземагентства України (п.2.3).
15.10.2014р. відповідно до абзацу 2 пункту 13 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України №445 від 08.04.2011р., Держземагентством України прийнято Наказ № 328 «Про введення в дію рішень колегії Держземагентства України від 14.10.2014р.», згідно якого введено в дію рішення колегії Держземагентства України від 14.10.2014р. (протокол засідання №2), серед яких: №2/1 "Про обов'язкове направлення на розгляд до місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності", №2/2 «Про продаж прав на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на конкурентних засадах». (а.с.171)
08.06.2016р. з метою збільшення надходжень до місцевих бюджетів, подолання корупції та підвищення ефективності розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення, Головою Держгеокадастру видано керівникам Головних управлінь Держгеокадастру в областях та м. Києві окреме доручення №296/3-16-0.17 щодо забезпечення неухильного виконання доручення віце-прем'єр-міністра - міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №37732/0/1-14 від 08.10.2014р. про затвердження на регулярній основі та оприлюднення на офіційному веб-сайті Держгеокадастру переліків земельних ділянок, що виставляються на земельні торги.
Позивач звернувся до Головного управлення Держгеокадастру в Одеській області з клопотанням від 14.12.2016р., яке зареєстровано за № М-19832/0/5-15 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Мар'янівської селищної ради Захарівського району Одеської області (за межами населених пунктів) (а.с.39).
Відділом Держгеокадастру в Фрунзівському районі Одеської області 27.12.2016р. на адресу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області надіслано лист № 22-1527-0.13-1833/2-16, яким, на виконання доручення віце-прем'єр-міністра - міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №37732/0/1-14 від 08.10.2014р., та п.2.2 Протоколу №2 засідання колегії Держземагентства України віл 14.10.2014р., введеного в дію на підставі наказу Держземагентства України №328 від 15.10.2014р., за результатами аналізу матеріалів інвентаризації, іншої землевпорядної документації, звернення фізичних та юридичних осіб, зокрема, щодо надання в оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства та ведення товарного сільськогосподарського виробництва, було надано перелік земель сільськогосподарського призначення державної власності для формування земельних ділянок, як об'єктів цивільних прав, що не надані у власність чи у користування та підлягають продажу на земельних торгах, які розташовані на території Захарівського району Одеської області (за межами населеного пункту). Було запропоновано включити земельну ділянку орієнтовною площею 10 га, яка розташована на території Мар'янівської сільської ради Захарівського району Одеської області (за межами населеного пункту), до переліку земельних ділянок державної власності, право оренди на які виставляється на земельні торги окремими лотами. (а.с.172-174)
З метою проведення земельних торгів з продажу прав оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області прийнято Наказ №1 від 03.01.2017р. «Про доповнення переліку земельних ділянок», яким доповнено перелік земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами згідно Додатку №1. (а.с.178)
Згідно Додатку №1 до Наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 1 від 03.01.2017р. до переліку земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами, серед іншого, включено лот, зокрема: № 1222, який має наступні характеристики: місце розташування - Одеська область, Захарівський район, Марянівська сільська рада (за межами населеного пункту), кадастровий номер земельної ділянки - 5125283000:01:001, цільове призначення (функціональне використання) земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, орієнтовна площа земельної ділянки - 10 га, із них рілля - 10 га (а.с.179-181)
За результатами розгляду клопотання позивача, Головним управленням Держгеокадастру в Одеській області 10.01.2017р. на адресу позивача надіслано лист № М-19832/0-175/6-17 «Про розгляд заяви», за підписом заступника начальника Головного управління, у якому зазначено, що відповідно до доручення віце-прем'єр-міністра України - міністра регіонального розвитку, будівництва та житлового комунального господарства України №37732/0/1-14 від 08.10.2014р. та наказу Держземагентства України №328 від 15.10.2014р. «Про введення в дію рішень колегії Держземагентства України від 14.10.2014р.» Головним управлінням Держземагентства в Одеській області наказом №77 від 18.09.2014р., із змінами, внесеними наказом №163 від 03.11.2016р., затверджено перелік земельних ділянок право оренди на які виставляється на земельні торги окремими лотами, і до якого включено земельну ділянку, що вказана у заяві позивача. Частиною 3 статті 136 Земельного кодексу України передбачено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів. У зв'язку з чим, позивачу відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, та запропоновано придбати право на земельну ділянку на земельних торгах (а.с.182).
Оцінюючи спірні правовідносини, суд звертає увагу на наступне.
Земельні відносини в Україні відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України № 2768-III від 24.10.2001р. (зі змінами та доповненнями) регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 116 Земельного кодексу України № 2768-III від 24.10.2001р. (далі - ЗК України № 2768-III від 24.10.2001р.) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до п.п. 12 п. 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №14 від 03.02.2015р., Головне управління Держгеокадастру в області відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення у порядку, визначеному чинним законодавством.
Згідно з ч. 4 ст. 122 ЗК України № 2768-III від 24.10.2001р. центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
З наведеного вбачається, що відповідача наділено повноваженнями щодо розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності.
Відповідно до ч. 2 ст. 123 ЗК України № 2768-III від 24.10.2001р. особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з ч. 3 ст. 123 ЗК України № 2768-III від 24.10.2001р. відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Як встановлено судом, відповідачем було відмовлено у задоволенні клопотання позивача щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Мар'янівської селищної ради Захарівського району Одеської області (за межами населених пунктів), на підставі ч. 3 ст. 136 ЗК України, згідно якої земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Статтею 134 ЗК України № 2768-III від 24.10.2001р. визначено, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі, з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених ч. ч. 2, 3 ст. 134 цього Кодексу (ч. 2 ст. 135 ЗК України № 2768-III від 24.10.2001р.).
Відповідно до ч. 1 ст. 136 ЗК України №2768-III від 24.10.2001р., організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.
У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Згідно з ч. 2 ст. 136 ЗК України № 2768-III від 24.10.2001р. добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.
Частина 3 статті 136 ЗК України № 2768-III від 24.10.2001р. передбачає, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
З наведеного вбачається, що наявність у чинному законодавстві України обмежень щодо передачі у користування земельної ділянки, віднесеної до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах, є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.
Судом встановлено, що відмовляючи позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, відповідачем у листі «Про розгляд заяви» здійснено посилання на наказ ГУ Держземагенства в Одеській області №1 від 03.01.2017р., яким затверджено перелік земельних ділянок право оренди, на які виставляється на земельні торги окремими лотами, і до якого включена земельна ділянка, що вказана у заяві позивача.
Таким чином, на момент надання Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області відповіді позивачу дану земельну ділянку вже було включено до переліку земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами, а тому встановлені обставини свідчать про обґрунтованість посилань суб'єкта владних повноважень на положення ч. 3 ст. 136 ЗК України № 2768-III від 24.10.2001р., як на підставу для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.
Крім того, відповідно до статті 79-1 ЗК України № 2768-III від 24.10.2001р. формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки, як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Абзацом 2 частини 1 статті 136 ЗК України № 2768-III від 24.10.2001р. передбачено, що у переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги, окремими лотами зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Таким чином, з наведеного вбачається, що Перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та прав на них, які виставляються на земельні торги, визначається організатором земельних торгів і заборона щодо відчуження встановлена саме на ті земельні ділянки, які включені до Переліку. Разом з цим, до вказаного Переліку може бути включено земельну ділянку лише за умови присвоєння їй кадастрового номеру, тобто сформовану земельну ділянку, оскільки об'єктом продажу на аукціоні може бути земельна ділянка, яка є об'єктом цивільних прав.
Судом встановлено, що згідно Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення для продажу прав на них на земельних торгах, затвердженого Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №1 від 03.01.2017р. земельна ділянка розташована в адміністративних межах Мар'янівської селищної ради Захарівського району Одеської області (за межами населених пунктів), цільове призначення земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яку бажає отримати позивач, є сформованою земельною ділянкою. (а.с.43)
Отже, з урахуванням вищевикладеного, у даному випадку, відповідачем доведено правомірність включення спірної земельної ділянки до переліку земельних ділянок, права оренди на які виставлені на земельні торги.
Крім цього, суд зазначає, що позивач не позбавлений права прийняти участь в земельних торгах, на які виставлено спірну земельну ділянку.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що при розгляді питання про надання позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Мар'янівської селищної ради Захарівського району Одеської області (за межами населених пунктів), відповідач діяв на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
На підставі викладеного, судом не встановлено законодавчо передбачених підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправною відмови Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 10.01.2017 року № М-19832/0-175/6-17 у наданні дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Мар'янівської сільської ради Захарівського району Одеської області (за межами населених пунктів) відповідача у надані позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою, оформлену листом №К-15057/0-6198/6=16 від 04.11.2016р., щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2.0 га в адміністративно-територіальних межах Гандрабурівської сільської ради Ананьївського району Одеської області (за межами населеного пункту); зобов'язання відповідача скасувати наказ №163 від 03.11.2016р. «Про доповнення переліку земельних ділянок» в частині доповнення переліку земельних ділянок, права оренди на які виставляється на земельні торги окремими лотами згідно Додатку №1, затвердженого наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області «Про затвердження переліку земельних ділянок» №77 від 18.09.2016р., земельною ділянкою площею 32.00 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованою на території Гандрабурівської сільської ради Ананьївського району Одеської області кадастровим номером земельної ділянки 5120281000:01:001 на право оренди терміном 7 років, номер лота 1160 з послідуючим зменшенням орієнтовної площі земельної ділянки на 2 га, на отримання у власність якої претендує позивач; зобов'язання Головне управління Держгеокадастру в Одеській області повторно розглянути заяву/клопотання від 14 грудня 2016 року ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Мар'янівської сільської ради Захарівського району Одеської області (за межами населених пунктів) та прийняти відповідне рішення шляхом видання наказу про надання дозволу на розроблення цього проекту.
Згідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що дії відповідач щодо відмови Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 10.01.2017 року №М-19832/0-175/6-17 у наданні дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Мар'янівської сільської ради Захарівського району Одеської області (за межами населених пунктів) є правомірними.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Водночас, згідно положень п. 8 ч. 2 ст. 2 КАС України, суд у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкті владних повноважень перевіряє, чи прийняті (вчинені) вони пропорційно, зокрема з дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав свобод та інтересів особи і цілями на досягнення яких спрямоване це рішення.
Згідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративний справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про те, що у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 слід відмовити, оскільки земельна ділянка яку бажає отримати позивач включена до переліку земельних ділянок право оренди на які виставляється на земельні торги окремими лотами, і до якого включено земельну ділянку.
У разі відмови у задоволенні позовних вимог позивача судовий збір не повертається.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 255, 295 КАС України, суд -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1, адреса: 66700, АДРЕСА_1) до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (адреса: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83), третя особа - Мар'янівська сільська рада Захарівського району Одеської області (адреса: 66710, Одеська обл., Захарівський р-н, с.Мар'янівка) про визнання протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 10.01.2017 року №М-19832/0-175/6-17 у наданні дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Мар'янівської сільської ради Захарівського району Одеської області (за межами населених пунктів); зобов'язання Головне управління Держгеокадастру в Одеській області повторно розглянути заяву/клопотання від 14 грудня 2016 року ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Мар'янівської сільської ради Захарівського району Одеської області (за межами населених пунктів) - відмовити.
Судовий збір розподілити відповідно до приписів ст. 139 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в сроки, встановлені ст. 295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Повний текст рішення суду складний та підписаний суддею 28.03.2018р.
Суддя Балан Я.В.