Рішення від 26.03.2018 по справі 816/560/18

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/560/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Головка А.Б., розглянувши у письмовому провадженні матеріали адміністративної справи ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, третя особа: Полтавський обласний військовий комісаріат, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

20 лютого 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправною бездіяльності щодо відмови в здійсненні перерахунку пенсії; зобов'язання перерахувати та виплачувати пенсію з 07.02.2018 в розмірі, який обчислено з грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов"язкове державне страхування, враховуючи матеріальні допомоги на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, разову премію, щомісячну додаткову грошову винагороду, винагороду за тривалість безперервної військової служби, в розмірах, зазначених у довідці ІНФОРМАЦІЯ_2 від 31.01.2018 № 11/114/1, а також здійснити виплату з 08.02.2017.

В обґрунтування своїх вимог посилався на те, що відповідачем відмовлено в перерахунку пенсії незаконно, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_1 надав довідку від 31.01.2018 № 11/114/1 щодо виплати додаткових видів грошового забезпечення, які не були враховані при призначенні пенсії. Вказані допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22.02.2018 відкрито провадження у справі за даним позовом. Розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у порядку письмового провадження).

01.03.2018 третя особа надала письмові пояснення, у яких зазначила, що у довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 01.09.2015 № 1469 не були включені: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, разова премія, щомісячна додаткові грошова винагорода, винагорода за тривалість безперервної військової служби. На підставі заяви ОСОБА_1 позивачу видана довідка від 31.01.2018 № 11/114/1 із зазначенням одноразових видів грошового забезпечення, які не були включені до довідки від 01.09.2015 № 1469.

14.03.2018 відповідач надав відзив на позов, в якому вказує, що матеріальна допомога на оздоровлення, грошова винагорода як види грошового забезпечення для військовослужбовців не належать до видів грошового забезпечення, які згідно ст.63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" підлягають включенню при перерахунку пенсії, оскільки перелік таких видів згідно вказаного рішення Конституційного Суду України є вичерпним. Відповідач також вказує на те, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду, адже відповідно до ч.2 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк з дня коли особа дізналася, або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, а відповідач щомісячно отримував пенсію, а тому знав про її розмір, але з заявою про поновлення строку до суду не звертався та просить провести перерахунок з 08.02.2017.

21.03.2018 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій він вказує, що з додаткових видів грошового забезпечення, таких як: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, разова премія, щомісячна додаткові грошова винагорода, винагорода за тривалість безперервної військової служби, він сплатив єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тому пенсія повинна обраховуватись з їх урахуванням. Щодо пропуску звернення до адміністративного суду позивач пояснює, що відповідно до ч. 1, 2 ст. 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку, при цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більше ніж як за 12 місяців з дня подання додаткових документів.

За приписами частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Як вбачається із матеріалів справи, позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по інвалідності, яка обрахована на підставі грошового атестату серії ЗУ № 175288 та довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 01.09.2015 № 1469, що видані Полтавським обласним військовим комісаріатом /а.с. 13-14/.

Позивач під час проходження служби протягом останніх 24 місяців підряд, перед звільненням з військової служби, отримував грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, разову премію, щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову винагороду за безперервну військову службу, що підтверджено довідкою від 31.01.2018 № 11/114/1, в якій зазначено, що з вказаних видів грошового забезпечення сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування /а.с. 15/.

07.02.2018 позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, надавши копію довідки від 31.01.2018 № 11/114/1 /а.с. 16/.

Відповідач надіслав на адресу позивача відповідь за № 231/К-03, в якій повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії, так як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, разова премія, щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова винагорода за безперервну військову службу не віднесені до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених додатком 25 до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" /а.с. 17/.

Позивач не погодився із відмовою у перерахунку пенсії та оскаржив її до суду.

Надаючи оцінку правовідносинам, що склалися, суд дійшов до наступних висновків.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Ч. 3 цієї ж статті Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" від 17 липня 1992 року № 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації. Частиною 1 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною 2 цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 7 листопада 2007 року № 1294 (далі - постанова № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч. 1 ст. 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.3 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції № 260).

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (пп. 3 п. 5 постанови № 1294, пп. 33.1, 33.3 п. 33 розділу ХХХІІІ Інструкції № 260).

Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, разова премія, щомісячна додаткова грошова винагорода, винагорода за тривалість безперервної військової служби, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Щодо пропуску звернення до адміністративного суду з цим позовом, суд зазначає, що відповідно до ч.1, 2 ст.63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку, при цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більше ніж як за 12 місяців з дня подання додаткових документів.

Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку про визнання протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 14.02.2018 № 231/К-03 щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 07 лютого 2018 року в розмірі, який обчислено з грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування, враховуючи матеріальні допомоги на оздоровлення, матеріальні допомогу для вирішення соціально-побутових питань, разову премію, щомісячну додаткові грошову винагороду, винагороду за тривалість безперервної військової служби, в розмірах, зазначених у довідці ІНФОРМАЦІЯ_2 від 31.01.2018 №11/114/1 та здійснити виплату перерахунку за минулий час з 08 лютого 2017 року.

Відповідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок (тягар) доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати докази, що свідчать про правомірність його дій, законність прийнятих рішень.

Таким чином, оскільки належними та допустимими доказами відповідач, як суб'єкт владних повноважень на якого покладено обов'язок щодо доказування, не довів правомірності власних дій, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості заявлених позовних вимог.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927), третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 14.02.2018 № 231/К-03 щодо здійснення перерахунку пенсії. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 07 лютого 2018 року в розмірі, який обчислено з грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування, враховуючи матеріальні допомоги на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, разову премію, щомісячну додаткову грошову винагороду, винагороду за тривалість безперервної військової служби, в розмірах, зазначених у довідці ІНФОРМАЦІЯ_2 від 31.01.2018 №11/114/1 та здійснити виплату сум перерахунку за минулий час з 08 лютого 2017 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Б. Головко