Cправа № 127/5195/18
Провадження № 3/127/1539/18
Іменем України
26 березня 2018 року м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Гриневич В.С., розглянувши матеріали, які надійшли від Вінницького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 КУпАП, -
До Вінницького міського суду Вінницької області від Вінницького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області надійшли матеріали про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст. 183-1 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення №205840080 від 01.03.2018 року вбачається, що ОСОБА_1 не сплачує аліменти на утримання двох дітей, що призвело до виникнення заборгованості сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, чим порушено вимоги ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, будучи повідомленим належним чином про час та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, заяв та клопотань від ОСОБА_1 до суду не надходило.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов висновку, що провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Як вбачається з матеріалів справи на примусовому виконанні у Вінницькому районному відділі державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області перебуває виконавчий лист №2-1256/10 виданий 15 липня 2010 року Вінницьким районним судом Вінницької області про стягування з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця та жителя ІНФОРМАЦІЯ_3, не працюючого, на користь ОСОБА_2 щомісячно аліменти на утримання дітей: ОСОБА_3, 16 02.2006 року народження, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4 в розмірі 1/3 частини заробітної плати та всіх видів доходів, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для кожної дитини відповідного віку, починаючи стягнення з 23.06.2010 року до досягнення дітьми повноліття.
Постановою головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Вінницького районного управління юстиції ОСОБА_5 ВП №20584080 від 02.08.2010р. відкрито провадження з виконання вищевказаного виконавчого листа.
Як вбачається з розрахунку заборгованості по сплаті аліментів за період з 01 травня 2015 року по 01 лютого 2018 року, проведеного головним державним виконавцем Федоринським С.П., за боржником ОСОБА_1 станом на 01 травня 2015 року рахується заборгованість зі сплати аліментів в сумі 13646,31 грн., а станом на 01 лютого 2018 року ця заборгованість становить - 61764,98 грн.
Відповідно до статті 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, - тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.
З урахуванням наведеної норми, головним державним виконавцем Федоринським С.П. складено протокол про адміністративне правопорушення №205840080 від 01.03.2018 року, в якому, як зазначено вище, вказано про те, що ОСОБА_1 не сплачує аліменти на утримання двох дітей, що призвело до виникнення заборгованості сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, чим порушено вимоги ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Однак, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення державним виконавцем не враховано, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів від 7 грудня 2017 року №2234-VIII внесено ряд змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, зокрема главу 14 кодексу доповнити статтею 183-1 - Неспалата аліментів.
Відповідно до Прикінцевих положень Закону №2234-VIII, стаття 183-1 КУпАП набула чинності з дня наступного за днем опублікування закону, тобто з 07 січня 2018 року.
Таким чином, саме з 07 січня 2018 року законодавцем встановлено адміністративну відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Тобто, до 07 січня 2018 року адміністративна відповідальність за невиконання рішення суду щодо сплати аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, не наступала, а такі дії не вважалися адміністративним правопорушенням.
Частиною першою та другою статті 58 Конституції України закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Відповідно до частини першої статті 8 Кодексу України про адміністративні правопорушення особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Частиною другої вказаної норми передбачено, що закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Як уже зазначалося та вбачається з розрахунку заборгованості по сплаті аліментів за період з 01 травня 2015 року по 01 лютого 2018 року, проведеного головним державним виконавцем Федоринським С.П., за боржником ОСОБА_1 станом на 01 травня 2015 року рахується заборгованість зі сплати аліментів в сумі 13646,31 грн., а станом на 01 лютого 2018 року ця заборгованість становить - 61764,98 грн.
Отже, виникнення заборгованості та її перебіг відбувався в період з 2010-2015 років, з 2015 по 01 лютого 2018 року, тобто у період коли несплата аліментів на утримання дитини не визнавалися законом як правопорушення.
Лише з 07 січня 2018 року несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, законом визнається як правопорушення, а тому притягнення до адміністративної відповідальності особи за статтею 183-1 КУпАП можливо лише в разі наявності заборгованості зі сплати аліментів сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа, при цьому перебіг шестимісячного строку розпочинається з дня набрання чинності статтею 183-1 КУпАП, тобто з 07 січня 2018 року.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, а також беручи до уваги те, що з моменту набрання чинності статтею 183-1 КУпАП шість місяців, за яких у боржника має рахуватися заборгованість зі сплати аліментів, ще не сплинуло, а заборгованість ОСОБА_1 по сплаті аліментів стосується періодів коли таке діяння не вважалося правопорушенням, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для притягнення останнього до адміністративної відповідальності за ст. 183-1 КУпАП та закриття провадження у справі у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 58 Конституції України, ст.ст. 8, 183-1, 247, 251, 283, 284, КУпАП, -
Провадження в справі відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП - закрити, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Вінницької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: