(про зупинення провадження у справі)
27 березня 2018 року м. Житомир справа № 806/1224/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Черняхович І.Е.,
розглянувши у письмовому провадженні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області за участю третьої особи без самостійних вимог щодо предмета спору Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 12.03.2018 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 27.03.2018 до участі у справі залучено у якості третьої особи без самостійних вимог щодо предмета спору Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
23 березня 2018 року представник відповідача надав до суду клопотання за вх.№6354/18 про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного суду у справі №Пз/9901/1/18 (802/2196/17-а). В обґрунтування клопотання зазначає, що справа №806/1224/18 є типовою щодо справи №802/2196/17-а.
Встановлено, що на офіційному веб-порталі судової влади України опублікована ухвала Верховного Суду у порядку ч.7 ст.290 Кодексу адміністративного судочинства України про відкриття провадження у зразковій справі.
Пунктом 21 ч.1 ст.4 КАС України встановлено, що типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Відповідно до п.22 ч.1 ст.4 КАС України зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
Частиною 1 ст.290 КАС України визначено, що якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.
Судом встановлено, що 2 лютого 2018 року ухвалою Верховного Суду у справі № Пз/9901/1/18 (802/2196/17-а) було відкрито провадження у зразковій адміністративній справі за позовом фізичної особи до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії.
Ознаками типової справи є: 1) позивач - пенсіонер органів внутрішніх справ; фізична особа, якому призначено пенсію згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб"; 2) відповідач - Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області; 3) третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області; 4) предмет спору: бездіяльність відповідача щодо не складання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та не направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області; зобов'язання відповідача виготовити на направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення.
Повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у даній зразковій справі оприлюднене на офіційному веб-порталі судової влади України.
Відповідно до п.9 ч.2 ст.236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Частиною 1 ст.291 КАС України встановлено, що суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що адміністративна справа №806/1224/18 є типовою справою щодо справи №802/2196/17-а, а тому провадження у даній справі необхідно зупинити до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а (провадження №Пз/9901/1/18).
Керуючись статтями 236, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Зупинити провадження в адміністративній справі № 806/1224/18 за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області за участю третьої особи без самостійних вимог щодо предмета спору Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити дії до до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/1/18.
Ухвала набирає законної сили у порядку встановленому статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
.
Суддя І.Е.Черняхович
інші причини розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі