Справа № 148/2257/17
Провадження №2/148/98/18
Іменем України
(Заочне)
23 березня 2018 року м. Тульчин
Тульчинський районний суд
Вінницької області в складі : судді Саламахи О.В.
за участю: секретаря Носулько К.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Тульчинського комунального підприємтва по управлінню будинками до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг,-
До суду звернулося Тульчинське комунальне підприємство по управлінню будинками з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач надає послуги у сфері утримання будинків, споруд та прибудинкових територій. Вказані послуги надаються і щодо будинку, в якому проживає відповідач, за адресою: вул. М.Леонтовича, 39/15, у м. Тульчин Вінницька область. Розмір щомісячних платежів встановленні рішенням № 169 від 20.05.2011 у додатку № 1 до рішення сесії Тульчинської міської ради 6 скливання від 20.05.2011 № 169 у розмірі 0,7429 грн за 1 кв. загальної площі приміщення без урахувань ПДВ. Бухгалтерія позивача виконувала нарахування розміру оплати житлово-комунальних послуг на направляла повідомлення відповідачу про наявність заборгованості та обов'язковість її сплати. Оскільки, остання на протязі тривалого часу не сплачує кошти за надані послуги, у неї виникла заборгованість на загальну суму 966,30 грн.
Вказані обставини змусили позивача звернутися до суду з даним позовом, в якому просить стягнути з відповідача на свою користь заборгованість на загальну суму 966,30 грн. та судові витрати.
Представник позивача у судове засідання не з'явилася, подала до суду заяву, в якій просить позов задовольнити у повному обсязі та розглянути справу у її відсутність. Проти ухвалення заочного рішення не заперечує.
Відповідач у судове засідання не з'явилася, хоча своєчасно належним чином повідомлена про дату і час слухання справи і відомостей про причину своєї неявки до суду не надала.
За таких обставин, суд ухвалив, розглянути справу заочно за відсутності відповідача на підставі наявних у справі даних і доказів відповідно до ч. 4 ст. 223, ст. 280 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що рішенням Тульчинської міської ради Вінницької області 6-го скликання 10-ї сесії № 169 від 20.05.2011, затверджено тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для населення, що надаються Тульчинським комунальним підприємством по управлінню будинками по кожному будинку окремо (а.с.6-7).
Відповідач зареєстрована та проживає, за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 16).
Згідно додатку до вказаного вище рішення Тульчинської міської ради тариф за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по вул. М. Леонтовича (бувша Леніна) становить 0,7429 грн. за 1 кв.м. загальної площі без ПДВ (а.с. 8).
Відповідно до акту представників Тульчинського комунального підприємства по управлінню будинками, складеного 01.11.2016, відповідач ОСОБА_1 користується послугами, які надає Тульчинське комунальне підприємство по управлінню будинками за адресою: вул. М.Леонтовича, 39/15, м. Тульчин Вінницька область, але договір укладати відмовляється (а.с.11).
Згідно розрахунків позивача, заборгованість відповідача становить 966,30 грн., з яких 886,00 грн. - сума боргу та 80,00 грн. - 3 % річних за період з 01.05.2014 по 01.05.2017 (а.с. 9-10). Дану суму позивач бажає стягнути з відповідача.
Закон України "Про житлово-комунальні послуги" № 1875-IV від 24.06.2004 визначає поняття утримання будинків і прибудинкових територій як господарську діяльність, спрямовану на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.
У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 13 Закону, послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території (прибирання внутрішньо будинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньо будинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо) відносяться до житлово-комунальних послуг за функціональним призначенням.
Частиною третьою статті 19 Закону передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Згідно п. 1 ч. 3 ст. 20 Закону споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.
Пунктом п"ятим частини третьої статті 20 Закону встановлено, що споживач зобов"язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду України від 20.04.2016 у справі № 6-2951цс15, хоч у частині першій статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» й передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах, проте відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 цього Закону споживач має право, зокрема, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.
Такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону, споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Згідно ч. 2 ст. 32 Закону "Про житлово-комунальні послуги" розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 31 Закону порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад розробляється і затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Частина перша ст. 526 ЦК України визначає, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ст. 530 ЦК України якщо у зобов"язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
За змістом частини другої ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Частиною 3 ст. 12 ЦПК України, передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, установлених цим Кодексом.
Таким чином, судом встановлено, що між сторонами договір про надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території не укладався, однак, як вбачається із наведених позивачем доказів, відповідач користувалася послугами, що надавав позивач, а отже між сторонами існували цивільно-правові зобов"язання.
Тому, на підставі викладеного, оцінивши докази надані позивачем, суд вважає позов цілком обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 1600,00 грн.
На підставі викладеного і керуючись ст. 526, 530, 546, 549, 624, 626, 629 ЦК України, ст. ст. 19, 20, 31, 32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004, ст. ст. 4, 12, 18, 19, 23, 76-81, 95, 141, 274, 280-282 ЦПК України, суд, -
Позов - задоволити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, на користь Тульчинського комунального підприємства по управлінню будинками (код ЄДРПОУ 03338857, розрахунковий рахунок №26001205095, Райффайзен банк "Аваль" у м. Києві, код банку 380805, інд. податковий номер 033388502221, свідоцтво №100108388) заборгованість за послуги по утриманню будинків і споруд та прибудинкової території за період з 01.05.2014 по 01.05.2017 в розмірі 886,00 грн., три проценти річних від простроченої суми заборгованості за даний період в сумі 80,00 грн., всього 966,30 грн. (дев'ятсот шістдесят шість) грн. 30 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Тульчинського комунального підприємства по управлінню будинками 1600,00 грн. (одна тисяча шістсот гривень) судового збору.
Рішення суду може бути оскаржене до Апеляційного суду Вінницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через
Тульчинський районний суд Вінницької області, а відповідач може подати до Тульчинського районного суду Вінницької області заяву про перегляд заочного рішення у строк тридцять днів з дня його проголошення.
Суддя Тульчинського районного суду
Вінницької області ОСОБА_2