Постанова від 22.03.2018 по справі 569/13253/17

Справа № 569/13253/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2018 року м.Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області у складі:

головуючого судді Харечка С.П.,

при секретарі Левчук Д.О.,

з участю представник позивача Костюкович С.І.

представників відповідача Матвієнко Л.О., Маєвського С.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

29 серпня 2017 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідачі), в якому просив суд визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо відмови видати йому довідку про розмір його грошового забезпечення для обчислення (перерахунку) моєї пенсії із включенням в цю довідку грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги, індексації грошового забезпечення, одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, які були йому виплачені за 24 календарні місяці моєї служби перед моїм звільненням; визнати протиправними дії Рівненського обласного військового комісаріату щодо відмови оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку про розмір його грошового забезпечення, яка необхідна для обчислення і перерахунку призначеної йому пенсії, із врахуванням в цій довідці виплачених йому за 24 останні календарні місяці його служби перед його звільненням грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги, індексації грошового забезпечення, одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби; визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненські області щодо відмови йому в перерахунку пенсії за вислугу років із врахуванням грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги, індексації грошового забезпечення, одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, які йому були виплачені за 24 останні календарні місяців його служби перед його звільненням; зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 та ІНФОРМАЦІЯ_1 скласти оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , необхідну для перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , із включенням в цю довідку відомостей про виплачені ОСОБА_1 за 24 останні календар місяці його військової служби перед його звільненням грошової допомоги для оздоровлення в загальному розмірі 12807,20 грн., матеріальної допомоги в загальному розмірі 8810,45 грн., індексації грошового забезпечення в загальному розмірі 7288,22 грн., одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби в загальному розмірі 105293,16 грн; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 , пенсії за вислугу років починаючи з 01 березня 2017 року, із врахуванням при перерахунку і обчисленні розміру цієї пенсії грошової допомоги для оздоровлення в загальному розмірі 12807,20 грн., матеріальної допомоги в загальному розмірі 8810,45 грн., індексації грошового забезпечення в загальному розмірі 7288,22 грн. одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби в загальному розмірі 105293,16 грн., які були виплачені йому за 24 останні календарні місяці його військової служби перед звільненням.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він перебував на військовій службі старшим інженером-дослідником 484 літаючої авіаційної технічної лабораторії і знаходився на забезпеченні Військової частини НОМЕР_1 , пізніше наказом командувача сухопутних військ Збройних Сил України від 15 квітня 2016 р. № 156 його було звільнено у запас за станом здоров'я. Наказом командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 16.05.2016 р. № 110 його з 16 травня 2016 р. виключили із списків особового складу частини, з усіх видів забезпечення й було направлено його для зарахування на військовий облік до Рівненського ОМВК Рівненської області. Вказує, що Головним управлінням Пенсійного фонду по пенсійній справі № 1701005635 йому було призначено пенсію за вислугу років. У липні 2017 р. він звернувся до відповідачів із заявами про видачу йому відповідної довідки із включенням в неї всіх виплат, та із проханням подати ці документи в управління пенсійного фонду для перерахунку пенсії та перерахувати йому пенсію. Однак зазначає, що відповідачі йому відмовили це зробити, про що вони повідомили його листами від липня - серпня 2017 р.. Вважає такі дії відповідача протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду для захисту свого порушеного права.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовільнити з підстав викладених у позовній заяві.

Представники відповідача Військової частини НОМЕР_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 в судовому засіданні позовні вимоги не визнали та просили суд відмовити в задоволенні позову, з підстав викладених у письмових запереченнях.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області в судове засідання не з'явився, будучи раніше присутньою в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та підтримала подані суду письмові заперечення.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, встановивши обставини справи і перевіривши їх доказами, суд прийшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебував на військовій службі старшим інженером-дослідником 484 літаючої авіаційної технічної лабораторії і знаходився на забезпеченні Військової частини НОМЕР_1 , пізніше наказом командувача сухопутних військ Збройних Сил України від 15 квітня 2016 р. № 156 його було звільнено у запас за станом здоров'я, що підтверджується змістом витягу із цього наказу.

Наказом командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 16.05.2016 р. № 110 ОСОБА_1 з 16 травня 2016 р. виключили із списків особового складу частини, з усіх видів забезпечення й було направлено його для зарахування на військовий облік до Рівненського ОМВК Рівненської області, що підтверджується змістом витягу із цього наказу.

По пенсійній справі № 1701005635 ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років, що підтверджується повідомленням про призначення пенсії за вислугу років.

У липні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідачів із заявами про видачу йому відповідної довідки із включенням в неї всіх виплат, та із проханням подати ці документи в управління пенсійного фонду для перерахунку пенсії та перерахувати йому пенсію.

Однак, відповідачі відмовились це зробити, про що вони повідомили його відповідними листами від липня - серпня 2017 р.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-ХІІ). Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Відповідно до частини першої статті 43 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІV).

Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абз. 7 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є: роботодавці, зокрема, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу або компенсацію відповідно до законодавства для таких осіб, як військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу та ін.

Згідно з абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 7 цього Закону єдиний внесок нараховується для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги або компенсації відповідно до законодавства.

Таким чином, єдиний внесок нараховується і сплачується із суми грошового забезпечення кожної застрахованої особи.

Враховуючи зазначене суд дійшов висновку про те, що щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, включаються до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

Оцінюючи доводи позивача про включення грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, суд виходив з такого.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 (далі - постанова № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 постанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Відповідно до ч. 1 ст. 10-1 Закону № 2011-ХІІ гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 Постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Виплата одноразової грошової допомоги при звільненні передбачена статтею 15 Закону № 2011-ХІІ.

Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення", згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.

Згідно зі статтею 41 Закону № 1058-ІV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналізуючи вище наведені норми, Верховний Суд України в постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15) вказав, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія лише у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат.

Однак, відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_1 від 13.02.2017 року з грошової допомоги при звільненні та індексації грошових доходів ОСОБА_1 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не сплачувався та не утримувався.

Відтак, зазначені виплати (індексація грошового забезпечення військовослужбовців та грошова допомога при звільненні з військової служби) не відносяться до складу грошового забезпечення позивача, з розміру якого обчислюється пенсія. Отож у цій частині у задоволенні позову слід відмовити.

З огляду на викладене суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо відмовити видати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення для обчислення (перерахунку) його пенсії із включенням в цю довідку грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги, які були йому виплачені за 24 календарні місяці його служби перед його звільненням та зобов'язати Рівненський обласний військовий комісаріат скласти, оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду в Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , необхідну для перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , із включенням в цю довідку відомостей про виплачені ОСОБА_1 за 24 останні календарні місяці його військової служби перед звільненням грошової допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги.

Таким чином, позовні вимог в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до абзацу 9 пункту 10 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 червня 2013 року № 389, пункту 2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України 31 грудня 2014 року № 937, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 січня 2015 року за № 73/26518, на обласні військові комісаріати покладається оформлення та подання документів органам Пенсійного фонду України для призначення (перерахунку) пенсій особам, звільненим з військової служби і членам їх сімей, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Таким чином, військовий комісаріат зобов'язаний лише відповідно до наданих військовими частинами довідок, оформити та надати пакет документів до управління Пенсійного фонду України.

З метою належного захисту порушеного права позивача суд вважає за потрібне Рівненський обласний військовий комісаріат подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить грошову допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу.

Оскільки надання військовими частинами довідок, оформлення та надання пакету документів до управління Пенсійного фонду України для призначення пенсії належить до повноважень військового комісаріату суд відмовляє у задоволенні позовної вимоги про зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, яка грошову допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу.

Відносно позовних вимог, заявлених до ГУПФУ у Рівненській області, то суд зазначає таке.

Відповідно до постанови Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" пенсія призначається на підставі заяви про призначення пенсії особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, яка подається цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі через уповноважені структурні підрозділи Державної податкової служби України.

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в АРК, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.

Таким чином, оскільки органи Пенсійного фонду України самостійно не визначають розміри грошового забезпечення, а лише призначають та перераховують пенсії пенсіонерам на підставі документів, наданих відповідними структурними підрозділами відомств, відсутні підстави для задоволення позовних вимог в цій частині.

Крім того, суд зазначає, оскільки спірна довідка ще не подана до Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області задоволення позову в цій частині бути прийняттям рішення на майбутнє.

Відповідно до ст.ст. 11, 86 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно з положеннями ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів учасників судового процесу оцінивши докази, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 9, 19, 77, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Рівненський обласний військовий комісаріат, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо відмовити видати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення для обчислення (перерахунку) його пенсії із включенням в цю довідку грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги, які були йому виплачені за 24 календарні місяці його служби перед його звільненням.

Визнати протиправними дії Рівненського обласного військового комісаріату щодо відмови оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , яка необхідна для обчислення і перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії, із врахуванням в цій довідці виплачених ОСОБА_1 за 24 останні календарні місяці його служби перед звільненням грошової допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги.

Зобов'язати Рівненський обласний військовий комісаріат скласти, оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду в Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , необхідну для перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , із включенням в цю довідку відомостей про виплачені ОСОБА_1 за 24 останні календарні місяці його військової служби перед звільненням грошової допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана через Рівненський міський суд Рівненської області до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Рівненського

міського суду Харечко С.П.