Рішення від 21.03.2018 по справі 825/1054/18

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2018 року м.Чернігів Справа № 825/1054/18

Чернігівський окружний адміністративний суду складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Роговець М.О.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області і просить:

1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з приводу неперерахування ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», починаючи з 01 січня 2017 року.

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», починаючи з 01 січня 2017 року з урахуванням довідки № 118 від 24.11.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії виданої Державною установою Чернігівська виправна колонія (№ 44).

Свої вимоги обґрунтовує тим, не перерахування відповідачем раніше призначеної позивачці пенсії є протиправною, оскільки не грунтується на законі та порушує її права.

Позивач в судовому засіданні позов підтримала та просила його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_1, є пенсіонером органів Державної пенітенціарної служби України і їй призначена пенсія відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

Відповідно до ч. з ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі за текстом Закон № 2262-ХІІ), пенсії особам офіцерського складу, прапорщика і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне страхування, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 7 Постанови КМВ «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомого особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» № 393 від 17.07.1992 № 1087 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 20.12.1991, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Постановою КМУ «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 1294 від 07.11.2007, упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу згідно додатків ( пункт З цієї постанови).

Постановою КМУ «Про внесення змін до постанови КМУ» № 1036 від 28.12.2016 внесено зміни до Постанови КМУ № 1294, якою з 01.01.2017 змінено схеми посадових окладів начальницького складу апаратів управлінь (відділів) Державної пенітенціарної служби в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Київській області ( додаток № 21 до Постанови КМУ № 1294).

Згідно з додатком № 21 до Постанови КМУ № 1294 (зі змінами), посадовий оклад старшого інспектора групи по роботі з особовим складом ДУ Чернігівської виправної колонії (№ 44) складає 1250 грн., та всі види грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2017:

- оклад за звання капітан вн. сл. 120,00

- надбавка за вислугу років 35,0% 479,50

- надбавка за виконання особливо важливих завдань 50,0% 924,75

- премія 120,0% 2219,40

Всього розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2017 року складає 6181,15 грн. про що Державною установою Чернігівської виправної колонії (№ 44) надано довідку від 24.11.2017 №118.

Згідно ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», усі призначені за цім Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30 січня 2018 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням при обчисленні пенсії зміни посадового окладу та грошового забезпечення за нормани, які відображені в довідці № 118 від 24.11.2017 року, осіб начальницького складу Державної пенітенціарної служби України.

14.02.2018 відповідачем за вихідним № 1033/03/ч-12 надано відмову у здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю законних підстав для перерахунку пенсії.

На цей час існує і є чинним «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», який затверджено Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008.

Відповідно до п. 1 Порядку, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон 2262-12) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом 2262-12, або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в п. 1 цього Порядку рішення КМУ,- Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони. Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС ( далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Реснубдщі Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку ( далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішенням керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Разом з цим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Згідно з П.4 Порядку 3-1, заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.

Висновок Верховного Суду України про правильне застосування статей 49 та 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 2262-ХІІ) щодо підстав для повідомлення про відмову в перерахунку пенсії вказує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Разом з цим, відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Отже, у разі відсутності у пенсійній справі необхідних для перерахунку пенсії документів, такий перерахунок здійснюється на підставі поданих пенсіонером додаткових документів.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484а13.

Таким чином, для здійснення в даному випадку перерахунку пенсії Відповідачеві необхідно мати відповідну довідку із зазначенням розмірів відповідних виплат, на основі яких і буде здійснений перерахунок пенсії.

Зазначену довідку № 118 від 24.11.2017, видану Державною установою Чернігівської виправної колонії (№ 44) позивачем було надано 30.01.2018 разом із заявою про перерахунок пенсії до ГУ Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

Відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії Відповідач посилається на відсутність законних підстав для перерахунку пенсії та на невиконання органами ДПтС обов'язку, передбаченого Порядком з повідомлення у п'ятиденний термін Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям, при цьому Відповідачем ігнорується вимоги проведення перерахунку пенсій на підставі довідок про грошове забезпечення, наданих уповноваженими органами ДПтС, відповідно до цього ж таки Порядку, затвердженого Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008.

Головою комісії з ліквідації ДПтС України ОСОБА_3 на адресу Пенсійного фонду України надіслано листа № 4/4-83-Тл/2-17 від 12.01.2017 з проханням інформувати територіальні органи пенсійного фонду України про необхідність проведення перерахунку пенсій пенсіонерам Державної кримінально-виконавчої служби України, розміри посадових окладів яким було змінені відповідно до Постанови КМУ від 28.12.2016 № 1036.

Також в цьому листі містилося прохання надати роз'яснення щодо механізму визначення середнього розміру (відсотку) додаткових видів грошового забезпечення для підготовки довідок для перерахунку пенсій.

Листом від 15.03.2017 № 7689/02-23 ліквідаційну комісію ДПтС повідомлено, що пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ від 06.12.2016 № 1774 передбачено, що у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом Кабінет Міністрів України має привести свої нормативні правові акти у відповідність із цим Законом.

На даний час такий порядок відсутній.

Міністерство соціальної політики України на запит Пенсійного фонду України № 2232/02-23 від 26.01.2017 надало роз'яснення, в якому зазначено, що порядок здійснення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затверджений Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 ( далі - Порядок).

Тобто, Мінсоцполітики визначило та підтвердило, що Порядок, затверджений Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008, був чинним на дату набуття права на перерахунок пенсії, є чинним на дату звернення ПФУ за роз'ясненням , та є чинним на час звернення до суду.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.

З урахуванням ст. 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Конституційний суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статі 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечують суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управлінні державної охорони України, державної пожежної охорони. Державного департаменту України з питань виконання покарань, тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій, від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини 7 статті 43, першого речення частини 1 статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»

Згідно приписів ч. З ст.51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій нових місячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, не проведений з вини органів пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Враховуючи, що право на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною розміру посадового окладу позивачка отримала з 01.01.2017, не проведення перерахунку допущено з вини Відповідача, тобто перерахунок підлягає здійсненню за весь період з 01 січня 2017 року.

Судові витрати понесені позивачем необхідно стягнути на її користь.

Враховуючи вищевикладене, адміністративний позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з приводу неперерахування ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», починаючи з 01 січня 2017 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», починаючи з 01 січня 2017 року з урахуванням довідки № 118 від 24 листопада 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії виданої Державною установою Чернігівська виправна колонія (№ 44).

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 21390940) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 704,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 27 березня 2018 року.

Суддя С.Л. Клопот