Рішення від 22.03.2018 по справі 825/70/18

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2018 року Чернігів Справа № 825/70/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Житняк Л.О.,

за участі секретаря Стасюк Т.В.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Христенок Т.Г.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУ ПФУ вЧернігівській області) в якому просить:

- визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням премії у розмірі 90% від посадового окладу згідно довідки Чернігівського обласного військового комісаріату від 23.05.2012 №43685;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням премії у розмірі 90% від посадового окладу згідно довідки Чернігівського обласного військового комісаріату від 23.05.2012 №43685 з 01.04.2012 з урахуванням раніше виплачених сум.

Позов мотивовано тим, що позивач перебуває на пенсійному обліку у ГУ ПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію по ІІ групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, призначену відповідно до ст.21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". У зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2015 №355, ІНФОРМАЦІЯ_1 було видано довідку від 23.05.2012 №43685, згідно якої розмір премії станом на 01.04.2012 становив 90% від посадового окладу, який, протягом періоду з 01.04.2012 по 31.12.2017, при нарахуванні позивачу пенсії не враховувався відповідачем, що стало підставою для звернення позивача з відповідною заявою до органу Пенсійного фонду. Оскільки відповідач у своїй відповіді вважає, що пенсія позивачу виплачується згідно з чинним законодавством, з чим позивач не погоджується, останній звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача проти позову заперечив, просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначаючи, що ГУ ПФУ в Чернігівській області відповідно до ст.ст.6, 19 Конституції України діяло виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУ ПФУ в Чернігівській області, та отримує пенсію по II групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст.21 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (з наступними змінами).

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 "Про збільшення розмірів пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було установлено підвищення до пенсій з 01.07.2012 на 11 відсотків, з 01.09.2012 до 23 відсотків, з 01.01.2013 до 35 відсотків, в результаті чого, для визначення розміру підвищення пенсії ГУ ПФУ в Чернігівській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 була надана довідка від 23.05.2012 №43685 (вх.№3525) про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.04.2012 (а.с.14). У вказаній довідці ІНФОРМАЦІЯ_2 від 23.05.2012 № 43685 розмір премії станом на 01.04.2012 становив 90% від посадового окладу.

ГУ ПФУ в Чернігівській області перерахувало позивачу пенсію відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 з 01.07.2012 на 11%, з 01.09.2012 до 23%, з 01.01.2013 до 35%, (ксерокопії розрахунку пенсії станом на 01.07.2012; 01.09.2012; 01.01.2013, 01.11.2017, 07.12.2017 а.с.15-20).

Проте, протягом періоду з 01.04.2012 по 31.12.2017, при нарахуванні позивачу пенсії, розмір премії 90% від посадового окладу, відповідачем не враховувався, внаслідок чого, 01.06.2017 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Чернігівській області де просив "зробити перерахунок та виплатити пенсію з урахуванням премії в розмірі 90% посадового окладу відповідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 23.05.2012 №43685 з 01.07.2012 з урахуванням раніше виплачених сум" (а.с.21).

08.06.2017 листом за №844/03/М-12 відповідачем було надано відповідь, якою позивачу повідомлялось, що пенсія виплачується згідно з чинним законодавством (а.с.22).

Не погодившись з зазначеною відповіддю 16.06.2017 позивач ще раз звернувся з заявою до відповідача де просив надати пояснення, чому з 01.04.2012 по теперішній час пенсія виплачується з урахуванням премії в розмірі 10%, а не 90% від посадового окладу, відповідно до довідки Чернігівського обласного військового комісаріату від 23.05.2012 №43685 та зробити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням премії в розмірі 90% посадового окладу з 01.04.2012 відповідно до довідки Чернігівського обласного військового комісаріату від 23.05.2012 №43685 з урахуванням раніше виплачених сум (а.с.26-27).

Проте, відповідач листом від 29.06.2017 №1005/03/М-12 знову повідомив позивача, що пенсія виплачується йому згідно з нормами чинного законодавства.

Вважаючи такі дії ГУ ПФУ в Чернігівській області незаконними, та такими, що порушують права позивача, останній звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб, здійснюється відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262 ), постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (далі - постанова КМУ №393), Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - постанова КМУ №1294) та ін.

Відповідно до ст.1-1 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Згідно ч.4 ст.63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

За правилами Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

В свою чергу, відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" установлено з 01.07.2012 підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11% пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 01.09.2012 до 23% та з 01.01.2013 до 35%.

При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з п.4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою КМУ від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01.04.2012.

Тобто, вказаним пунктом чітко визначено, що розміри пенсій з урахуванням підвищень встановлених п.1 цієї постанови не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою КМУ №1294.

На виконання постанови КМУ від 23.04.2012 №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Чернігівським обласним військовим комісаріатом було направлено до ГУ ПФУ в Чернігівській області довідку від 23.05.2012 №43685 про грошове забезпечення за нормами чинними на 01.04.2012, згідно якої було проведено підвищення до пенсії на 11%, 23% та 35%, що також підтверджується матеріалами справи та позивачем не заперечується.

При цьому, на спростування позиції позивача, суд зазначає, що постановою КМУ №355 не приймалося жодних рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

В свою чергу, довідка надана на виконання цієї постанови не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки враховує граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.

Висновок щодо застосування зазначених норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 17.03.2015 від 21.04.2015, від 03.11.2015 (№21-641а14, №21-145а15, №756/2786/14-а відповідно).

Крім того, премія у розмірі 90% позивачу не встановлювалась та не виплачувалась. Зазначений розмір премії був встановлений за відповідними посадами військовослужбовцям особам рядового і начальницького складу станом на 01.04.2012, які перебували на службі. Вона носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки (постанови Верховного Суду України від 23.12.2014 справа №21-569а14, від 05.04.2016 справа №21-2277а15).

Щодо посилань відповідача про пропущення строку на звернення до суду з позовом, суд вважає їх необґрунтованими, та зазначає, що відповідно до ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. В свою чергу, ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

В свою чергу, щодо висновків викладених у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 суд зазначає, що відсутні підстави приймати до уваги вказані висновки, оскільки у справі №21-484а/13 премія встановлювалась відповідно до наказів Міністра оборони України від 28.01.2011 №50 "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік" зі змінами, внесеними наказом від 25.06.2011 №355, згідно якого з 01.06.2011 премія особам рядового, сержантського складу виплачується у розмірі 125% посадового окладу; науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців кафедр вищих військових учбових закладів, які мають статус національних, та військових учбових закладів, які мають статус національних, та військових учбових підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних - у розмірі 105% посадового окладу; іншим військовослужбовцям - у розмірі 90% посадового окладу. Тобто, у справі №21-484а/13 відбулась зміна або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у вигляді премій у розмірах, встановлених відповідним рішенням Міністра оборони, що є безумовною підставою для перерахунку пенсії.

В той же час, як зазначалось вище, постановою КМУ №355 жодних подібних рішень щодо зміни розмірів грошового забезпечення або введення додаткових видів грошового забезпечення не приймалось.

Враховуючи наведене, суд вважає, що правових підстав для здійснення перерахунку пенсії у ГУ ПФУ в Чернігівській області немає, а отже, в даному випадку відсутні достатні та необхідні правові підстави для задоволення адміністративного позову, оскільки на думку суду, дії відповідача - суб'єкта владних повноважень, повністю відповідають вимогам чинного законодавства і є правомірними.

Керуючись ст. ст. 227, 229, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул.П'ятницька, 83-а, м.Чернігів, 14005) про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повне рішення суду складено 27 березня 2018 року.

Суддя Л.О. Житняк