Справа № 686/19389/17
15 березня 2018 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд в складі: головуючого судді - Продана Б.Г.,
за участю секретаря судового засідання - Боднар А.П.,
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому цивільну справу № 686/19389/17 за позовом Хмельницької міської ради до ОСОБА_2
про стягнення збитків завданих використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів,
05 жовтня 2017 року позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення збитків завданих використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів.
Позивач зазначає, що ОСОБА_2 було самовільно зайнято земельну ділянку по вул. Довженко 9 у м. Хмельницькому, кадастровий номер 6810100000:24:003:0048, яка належить до земель комунальної власності територіальної громади міста Хмельницького. Дана земельна ділянка використовується відповідачем як платна стоянка автомобільного транспорту. Рішення міською радою про надання зазначеної земельної ділянки в оренду ОСОБА_2 не приймалось та відповідач не оформила право оренди даної земельної ділянки відповіднодо закону, плату за користування землею не сплачує. Відповідно позивачу завдана шкода внаслідок використання даної земельної ділянки без правовстановлюючих документів за період з 01.05.2014 р. по 01.05.2017 р. у розмірі 482 170,14 грн. Просить стягнути зазначену шкоду з відповідача та судові витрати по справі.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримує в повному обсязі, з підстав викладених у ньому, просить задоволити.
Відповідач та її представники в судовому засіданні не з'явились, про день та час слухання справи повідомлені належним чином, під час попередніх судових засідань заперечували проти задоволення позову, надали письмові заперечення. Відповідач вказує, що з 1997 року здійснила всі передбачені законодавством дії для оформлення правовстановлюючого документу на спірну ділянку, також зазначає, що вона є суб'єктом господарювання, перебуває на спрощеній системі оподаткування, використовує земельну ділянку у господарській діяльності і тому звільнена від плати за землю. Вважає позов необгрунтованим та безпідставним, просить відмовити в його задоволенні.
Від ОСОБА_2 надійшло клопотання про відкладення розгляду справи на невизначений термін, яке суд оцінив критично, оскільки судові засідання неодноразово відкладались за клопотаннями відповідача, вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних письмових доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що земельна ділянка по вул. Довженко 9 у м. Хмельницькому, кадастровий номер 6810100000:24:003:0048, яка належить до земель комунальної власності територіальної громади міста Хмельницького, використовується відповідачем як платна стоянка автомобільного транспорту.
Рішення Хмельницької міської ради щодо надання вказаної земельної ділянки в оренду ОСОБА_2 не приймалося.
Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Суб'єктами права на землі комунальної власності згідно статті 80 Земельного кодексу України, є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, незалежно від того, зареєстрована земельна ділянка за територіальною громадою, чи ні.
Статтями 125, 126 ЗК України передбачено, що право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до статті 39 ЗК України та Закону України "Про оренду землі” право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, укладеним та зареєстрованим відповідно до закону.
Статтею 206 ЗК України визначено, що використання землі в Україні є платним.
Відповідно до пп. 14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України плата за землю - це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Пунктом 14.1.136 п.14.1 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Відповідно до п.286.1. ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Право користування земельною ділянкою по вул. Довженко. 9 ОСОБА_2 відповідно до вимог чинного законодавства не оформлено, плати за користування землею вона не сплачує, що підтверджується ОСОБА_1 від 04.11.2016р., складеного представниками департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів і управління земельних ресурсів та земельної реформи Хмельницької міської ради, депутата Хмельницької міської ради. За результатами обстеження земельної ділянки по вул. Довженко, 9 комісією встановлено, що правовстановлюючі документи на земельну ділянку відсутні, земельна ділянка по вул. Довженко, 9 огороджена сіткою та використовується самовільно як платна стоянка автомобільного транспорту.
Згідно зі ст. 211 ЗК України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.
Статтею 22 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
За приписами ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно із частиною другою ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки (пункт “д” частини 1 статті 156 ЗК України).
З аналізу наведених норм вбачається, що користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів позбавляє орендодавця права одержати дохід у вигляді орендної плати за землю, який він міг би отримувати, якби його право не було порушено.
Аналогічна позиція викладена у Постанові № 7 Пленуму Верховного суду України від 16.04.2004 “Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ” (далі - Постанова) та у постанові Верховного суду України від 14.09.2016 № 703/5377/14-ц у справі №6-2588 цс15, якими встановлено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.
19 квітня 1993 року постановою Кабінету Міністрів України № 284 затверджено Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 1 Порядку власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості грунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
Пункт 2 Порядку закріплює, що розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. До складу комісій включаються представники Київської. Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники територіальних органів Держтеокадастру, Держекоінспекції, фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки.
Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.
Відповідно до пункту 3 Порядку, відшкодуванню підлягають інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обгрунтовані (неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян).
Пункт 4 Порядку визначає, що розміри збитків визначаються в повному обсязі відповідно до реальної вартості майна на момент заподіяння збитків, проведених витрат на поліпшення якості земель (з урахуванням ринкової або відновної вартості).
Збитки відшкодовуються власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше ніж протягом одного місяця після затвердження актів комісій, а у разі вилучення (викупу) земельних ділянок - після прийняття відповідною радою рішення про вилучення (викуп) земельних ділянок у період до державної реєстрації підприємством, установою, організацією або громадянином речового права на земельну ділянку у порядку, встановленому Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”.
Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 488 від 13.07.2017 затверджено акт визначення розміру збитків за фактичне використання ОСОБА_2 земельної ділянки без правовстановлюючих документів від 12.05.2017 р. Згідно вказаного акту, територіальній громаді міста Хмельницького внаслідок використання земельної ділянки площею 0.5320 га по вул. Довженко, 9 у м. Хмельницькому без правовстановлюючих документів за період з 01.05.2014 року по 01.05.2017 року, заподіяно збитки в розмірі 482170,14 грн. Копія акту додається.
Дане рішення на сьогодні є чинним та ніким не оскаржувалось. Збитки у вигляді неодержаного доходу від орендної плати пораховані на підставі даних про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за період з 01.05.2014р. до 01.05.2017р., а тому суд критично оцінює твердження відповідача, що розмір нарахованих збитків є необгрунтованим.
Також судом критично оцінюються твердження відповідача у своїх запереченнях на позов про те, що вона перебуває на спрощеній системі оподаткування, а тому звільнена від сплати земельного податку, оскільки в даному випадку земельний податок взагалі не може застосовуватись. Відповідно до ст. 14.1.72. ПК України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
Відповідно до ст. 92 Земельного кодексу України, право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають: а) підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності; б) громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації; в) релігійні організації України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, виключно для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення їх діяльності; г) публічне акціонерне товариство залізничного транспорту загального користування, утворене відповідно до Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування"; ґ) вищі навчальні заклади незалежно від форми власності; д) співвласники багатоквартирного будинку для обслуговування такого будинку та забезпечення задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників) та наймачів (орендарів) квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
Отже, визначено чіткий перелік осіб, які можуть мати у постійному користуванні земельні ділянки, при цьому відповідач до жодної з них не належись, а тому при належному оформленні земельної ділянки повинен сплачувати орендну плату.
На підставі викладеного, суд вважає, що позовні вимоги є правомірними та обгрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню в повному обсязі, слід стягнути із ОСОБА_2 482 170,14 грн. збитків та 7 232,55 грн. судового збору.
Керуючись ст. 13 Конституції України, ст. ст. 125, 126, 152, 206, 211 ЗК України, ст. 14 ПК України, ст. ст. 22, 1166 ЦК України, Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, ст. ст. 12, 13, 81, 141, 142, 263 - 265 ЦПК України, суд,
Позовну заяву задоволити.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, іпн НОМЕР_1, НОМЕР_2, проживає за адресою: 29000, АДРЕСА_1, на користь Хмельницької міської ради (адреса: 29000, м. Хмельницький, вул. Гагаріна 3, р/р 31414544700002, МФО 815013, ЄДРПОУ 38045529, одержувач коштів: УК у м. Хмельницькому/м. Хмельницький/ 24060300, банк одержувача: ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, призначення платежу - інші надходження (відшкодування збитків) - 482 170,14 грн. збитків, завданих використанням земельної ділянки по вул. Довженко, 9 у м. Хмельницькому без правовстановлюючих документів.
Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір в сумі 7 232,55 грн. на користь Хмельницької міської ради.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Хмельницької області.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повний текст рішення виготовлено 23.03.2018 року.
Суддя