Рішення від 26.03.2018 по справі 677/419/18

Красилівський районний суд Хмельницької області

Справа № 677/419/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.03.2018 м.Красилів

Красилівський районний суд Хмельницької області в складі:

головуючого - судді Федишина І.В.,

з участю секретаря Коломієць Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Красилові цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа - Красилівський районний відділ ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області,

ВСТАНОВИВ:

У березні 2018 року заявник звернулася до суду з заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України.

На обґрунтування своїх вимог заявник зазначила, що 09.02.2018 в м.Хрестівка (до перейменування Кіровське) помер її чоловік ОСОБА_2, який був зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1. Вона є родичем першої ступені споріднення, дружиною ОСОБА_2 Факт смерті громадянина України підлягає державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру актів цивільного стану України, але факт смерті зареєстрований Кіровським відділом запису актів цивільного стану Державної ОСОБА_3 Міністерства юстиції ''Донецької Народної Республіки'', актовий запис № 39 від 10.02.2018, свідоцтво про смерть № 085376. Отже, нею була отримана довідка про причини смерті, лікарське свідоцтво про смерть та свідоцтво про смерть, видане органом, що розташований у місті Кіровське. Надалі після звернення до Красилівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Хмельницькій області їй було відмовлено у видачі свідоцтва про смерть з причин неподаних необхідних документів. Таким чином, у неї не було змоги отримати свідоцтво про смерть її чоловіка із внесенням запису до Єдиного державного реєстру актів цивільного стану України. Як наслідок, вона не має змоги успадкувати спадщину, що залишилася після смерті чоловіка.

У судове засідання заявник надіслала заяву про розгляд справи за її відсутності.

Представник заінтересованої особи Красилівського районного відділу ДРАЦС Головного територіального управління юстиції в Хмельницькій області надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності, щодо задоволення заяви ОСОБА_1 не заперечив.

Дослідивши надані докази, суд приходить до однозначного висновку про те, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню, оскільки факт смерті на тимчасово окупованій території України підтверджується медичним свідоцтвом про укладення шлюбу ОСОБА_1, свідоцтвом про смерть серії ДНР № 085376 від 10.02.2018, лікарським свідоцтвом про смерть № 19 від 10.02.2018, виданим Центральною міською лікарнею адміністрації міста Кіровське, свідоцтвом про поховання, довідкою № НОМЕР_1 від 14.11.2014 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, відмовою в проведенні державної реєстрації смерті № 36/15.10.6-101 від 26.03.2018 Красилівського районного відділу ДРАЦС ГТУЮ в Хмельницькій області.

Відповідно до стст. 315, 317 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Статтею 317 ЦПК України передбачені особливості провадження в справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України. Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхнім представником до суду за межами такої території.

Указом Президента України від 14.04.2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» введено в дію вказане рішення Ради Нацбезпеки і оборони України. Наказом Антитерористичного центру при службі безпеки України від 07.10.2014 року №33/6/а «Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення» визначено район проведення антитерористичної операції Донецька область, а термін її проведення з 07 квітня 2014 року. Постановою ВР України «Про визнання окремих районів, міст селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17.03.2015 № 254 окремі райони, міста, селища і села Донецької області визнанні тимчасово окупованими територіями. Згідно розпорядження КМУ від 02.12.2015 № 1275-р «Про затвердження переліку пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» м.Кіровське Донецької області затверджено в переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Таким чином, м.Кіровське Донецької області є тимчасово непідконтрольною державі Україна територією і всі органи, які діють на території м.Кіровське Донецької області, створені в порушення Конституції України та Законів України, в зв'язку з чим заявнику було відмовлено органами РАЦС України в реєстрації смерті її чоловіка в зв'язку з пред'явленням останньою документа, виданого на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Стаття 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.

Частинами 2, 3, 4 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені в порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 цього ж Закону в разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

Згідно зі ст. 17 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Пунктом 3 Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Мінюсту від 18.10.2000 № 52/5 передбачено, що за заявами громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України або переселилися з неї, державну реєстрацію актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання здійснюють відділи державної реєстрації актів цивільного стану за місцем звернення заявника.

За приписами п. 6 Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Мінюсту від 18.10.2000 № 52/5, про факт державної реєстрації акту цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видаються відповідні свідоцтва про народження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть на бланках, виготовлених за зразками та їх описами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2010 № 1025 "Про затвердження зразків актових записів цивільного стану, описів та зразків бланків свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану".

А тому свідоцтво про смерть серії ДНР № 085376 від 10.02.2018, видане Кіровським відділом запису актів цивільного стану Державної ОСОБА_3 Міністерства юстиції ''Донецької Народної Республіки'' є таким, що не відповідає вимогам українського законодавства, відтак вказана обставина унеможливлює отримання дружиною померлого свідоцтва про смерть в органах державної реєстрації актів цивільного стану України, тому з метою захисту законних прав та інтересів громадянина України ОСОБА_1 необхідно встановити факт смерті її чоловіка ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України - в місті Кіровське Донецької області в судовому порядку.

Згідно зі стст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Встановлення факту смерті на окупованій території ОСОБА_1 необхідно для отримання в органах державної реєстрації актів цивільного стану свідоцтва про смерть чоловіка.

Оскільки ОСОБА_2 помер на території, яка є тимчасово окупованою, а отримане свідоцтво про смерть не може бути використане для реєстрації смерті останньої на території України та не визнається державними органами України, з метою захисту законних прав та інтересів заявниці суд приходить до висновку про необхідність задоволення заяви ОСОБА_1, оскільки свідоцтво про смерть серії ДНР № 085376 від 10.02.2018, видане Кіровським відділом запису актів цивільного стану Державної ОСОБА_3 Міністерства юстиції так званої ''Донецької Народної Республіки'', на думку суду, є достатнім доказом для підтвердження факту смерті ОСОБА_2 на окупованій території.

Підтвердження зазначеного юридичного факту смерті на тимчасово окупованій території України має значення для охорони прав та інтересів заявниці як спадкоємиці після смерті чоловіка і створює умови для здійснення нею прав щодо оформлення спадщини, в ході розгляду справи обставин, які б указували на виникнення спірних правовідносин про право, не виникло.

Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Враховуючи викладене, керуючись ст. 17 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану», стст. 1, 3, 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Указом Президента України від 14.04.2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України», Наказом Антитерористичного центру при службі безпеки України від 07.10.2014 № 33/6/а «Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення», Постановою ВР України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17.03.2015 № 254, Розпорядженням КМУ від 02.12.2015 № 1275-р «Про затвердження переліку пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», стст. 12, 81, 89, 263, 265, 268, 293-294, 315, 319, 354 ЦПК України,

ВИРІШИВ:

Вимоги заяви ОСОБА_1 про встановлення факту смерті ОСОБА_2 на окупованій території задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженець ІНФОРМАЦІЯ_3, помер 09 лютого 2018 року в місті Хрестівка (Кіровське) Донецької області.

Копію судового рішення невідкладно надіслати до Красилівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області для державної реєстрації смерті ОСОБА_2

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржено через Красилівський районний суд до апеляційного суду Хмельницької області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.

Суддя ОСОБА_4