Рішення від 23.03.2018 по справі 766/10026/17

Справа № 766/10026/17

н/п 2-а/766/467/18

Рішення

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.03.2018 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі

головуючого судді Дорошинської В.Е.

при секретарі Кирпиченко І.А.

розглянувши в порядку спрощеного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії-,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до ГУПФ України в Херсонській області, в якому просить з урахуванням збільшених позовних вимог зобов'язати ГУПФУ в Херсонській області здійснити з 01.01.2017 року обчислення, перерахунок та виплату призначеної відповідно до ЗУ «про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. за №2262-ХІІІ йому пенсії за вислугу років у розмірі 88% від суми місячної чинної заробітної плати згідно довідок Державної установи «Херсонська виправна колонія(61) міжобласної спеціалізованої туберкульозної лікарні від 10.05.2017 №27/4-1563 від 06.06.2017 року за №27/4-1856 та від 17.11.2017 року за №27/4-15-17/Б-6 без обмежень граничного розміру з обов'язковим повним нарахуванням та повною виплатою з урахуванням наступних видів грошового забезпечення:

- посадового окладу -1750,00 грн;

- підвищення посадового окладу (15% посадового окладу) - 262,50 грн;

- підвищення посадового окладу за шкідливі уови праці 7,5% -131,25 грн

- окладу за військовим званням -125 грн;

- вислугу років 30% -641.25 грн;

- щомісячної премії 190% - 5279,62 грн;

- надбавка за виконання особливо важливої роботи 50% - 1389,38 грн;

- Одноразова грошова допомога при звільнені на пенсію 28411,28 грн.

Крім того просив стягнути на його користь понесені судові витрати та зобов'язати ГУПФУ в Херсонській області виконати постанову суду негайно.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини та за наявності достатніх підстав, суддя приходить до висновку про можливість ухвалення судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб у порядку спрощеного провадження, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь - яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Положеннями ч.5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь якої зі сторін про інше. За клопотання однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням ( викликом) сторін.

Відповідно до ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 12.02.2018 року по вказаній справі постановлено здійснювати справу в порядку спрощеного позовного провадження.

Представником відповідача надано до суду відзив на адміністративний позов ОСОБА_1, від 20.02.2018 року, в якому просив в задоволенні відмовити з підстав вказаних у відзиві. Крім того, вказаний відзив направлений позивачу, що підтверджується копією квитанції від 19.02.2018 року.

Від позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої позов підтримав та наполягав на задоволенні позову.

Судом встановлено, що 10.02.1995 року по 22.09.2009 р. ОСОБА_1 проходив службу в органах Державної кримінально-виконавчої служби і був звільнений у відставку за п.65 «А» (за віком) з посади помічника установи по роботі з особовим складом.

Відповідно до пенсійного посвідчення серії ААД №635500 виданого 06.10.2009 р. Пенсійним фондом України, підтверджено право позивача на отримання пенсії. З вказаного періоду ОСОБА_1 перебуває на обліку в ХОУПФ України Херсонської області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до ст.ст. 12,13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Державною установою «Херсонською виправною колонією (61) Міжобласною спеціалізованою туберкульозною лікарнею» була виготовлена довідка від 10.05.2017 № 27/4-1563 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що складається з наступних видів: посадового окладу -1750,00 грн; підвищення посадового окладу (15% посадового окладу) - 262,50 грн; підвищення посадового окладу за шкідливі умови праці 7,5% -131,25 грн; окладу за військовим званням -125 грн; вислугу років 30% -641.25 грн; щомісячної премії 190% - 5279,62 грн; надбавка за виконання особливо важливої роботи 50% - 1389,38 грн; одноразова грошова допомога при звільнені на пенсію 28411,28 грн.

ОСОБА_1 звернувся до ГУПФУ в Херсонській області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до статті 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням постанови КМУ від 28.12.2016р. № 1036 «Про внесення змін до постанови КМУ від 07.11.2007р. № 1294». Однак відповідачем від 18.05.2017 року за №14/Б-99-1 відмовлено у перерахунку пенсії оскільки пенсія нарахована та виплачується згідно вимог чинного законодавства.

Позивач вважає таку відмову необґрунтованою, оскільки пенсія йому повинна бути перерахована на підставі ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1036 від 28.12.2016

Суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача щодо не здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі довідки виходячи з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено преамбулою Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 2262-XII) держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч. 16 ст. 43 Закону № 2262-XII, у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку та виплати пенсії в новому розмірі є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та пенсіонерів МВС, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набирала чинності з дня її опублікування (з 03.12.2015) та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», встановлено грошове забезпечення поліцейських.

Постановою Кабінету Міністрів від 18.11.2015 № 947, чинною станом на 01.01.2016, внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» та затверджено нові схеми посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС та керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.

Підсумовуючи вказане, суд приходить до висновку про те, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром є більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Відповідно до п. 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління ПФУ від 30.01.2007 № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до абз. 5 п. 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління ПФУ від 22.12.2014 № 28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.

Як визначено в п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проведення перерахунку пенсій, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до п. 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом України у постанові від 22.04.2014 (справа 21-484а13) та від 13.07.2016 (справа 638/2700/14-а), які з врахуванням вимог ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.

Разом з тим, суд приходить до висновку про те, що а ні положення ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а ні ч. 3 ст. 63 цього ж Закону, на підставі яких повинен бути здійснений перерахунок пенсії позивачу, не пов'язують такий перерахунку пенсії з виділенням додаткових коштів з Державного бюджету України. Вимоги про перерахунок пенсії носять імперативний, безумовний характер та покладаються саме на відповідача - ГУПФ України в Херсонській області.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Разом з тим, будь-яких доказів щодо проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу на виконання вимог ч. 3 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідачем не надано.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

При розгляді справи «Кечко проти України» (заява № 63134/00) Європейський Суд з прав людини зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм працівникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни до законодавства. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки від повідні положення є чинними (пункт 23 рішення). Суд не прийняв аргумент Уряду України щодо відсутності бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (аналогічна позиція викладена в рішенні у справі № 59498/00 «Бурдов проти Росії»).Таким чином, реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

На підставі вищевикладеного, суд вважає, що порушені права позивача підлягають поновленню шляхом зобов'язання ГУПФ України в Херсонській області провести ОСОБА_1, перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії на підставі довідок Державної установи «Херсонська виправна колонія(61) міжобласної спеціалізованої туберкульозної лікарні» від 10.05.2017 №27/4-1563 від 06.06.2017 року за №27/4-1856 та від 17.11.2017 року за №27/4-15-17/Б-6, починаючи з 01 січня 2017 року.

На підставі ст.ст.19,43 Конституції України, ст.ст.8,43,51,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», керуючись ст.ст. 6-9, 72-77, 139, 194, 242-246,255, 257,258, 295,299 КАС України суддя, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України «»Про Пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб від 09.04.1992 №2262-ХІІІ за вислугу років у розмірі 88% від суми місячної чинної заробітної плати згідно довідок Державної установи «Херсонська виправна колонія(61) міжобласної спеціалізованої туберкульозної лікарні» 10.05.2017 №27/4-1563 від 06.06.2017 року за №27/4-1856 та від 17.11.2017 року за №27/4-15-17/Б-6, починаючи з 01 січня 2017 року без обмежень граничного розміру з обов'язковим повним нарахуванням та повною виплатою з урахуванням наступних видів грошового забезпечення:

- посадового окладу -1750,00 грн;

- підвищення посадового окладу (15% посадового окладу) - 262,50 грн;

- підвищення посадового окладу за шкідливі умови праці 7,5% -131,25 грн;

- окладу за військовим званням -125 грн;

- вислугу років 30% -641,25 грн;

- щомісячної премії 190% - 5279,62 грн;

- надбавка за виконання особливо важливої роботи 50% - 1389,38 грн;

- одноразова грошова допомога при звільнені на пенсію 28411,28 грн .

Стягнути з Головного Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 640,00 грн.

Допустити негайне виконання рішення в межах суми платежу за один місяць.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Учасники справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складання , має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Суддя В.Е. Дорошинська