Справа № 541/2464/17
Провадження №2/541/146/2018
Іменем України
13 березня 2018 року Миргородський міськрайонний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Сидоренка Ю.В.,
з участю: секретаря судового засідання - Олешко Н.А.,
представника позивача - Прасол Я.В.,
відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Миргороді справу за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" до ОСОБА_2 про стягнення вартості необлікованого газу,
У листопаді 2017 року до Миргородського міськрайонного суду Полтавської області з позовною заявою до ОСОБА_2 про стягнення вартості необлікованого газу звернулось Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Полтавагаз».
Позивач, обґрунтовуючи свої позовні вимоги, вказав, що відповідач за місцем свого проживання АДРЕСА_1 є побутовим споживачем природного газу, розподіл якого здійснюється ПАТ «Полтавагаз» на підставі договору, укладеного у формі заяви-приєднання від 17 жовтня 2016 року. Обсяги споживання природного газу у будинковолодінні відповідача визначаються згідно показників газового лічильника, опалювальна площа будинку складає 71,4кв.м., в будинку знаходяться опалювальні прилади: плита газова, опалювальний прилад. У будинку проживає 2 особи.
06 лютого 2017 року представником Оператора ГРМ - ПАТ «Полтавагаз» у будинковолодінні ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 було демонтовано лічильник природного газу РЛ G-6 заводський номер 94300 на періодичну повірку. 08 лютого 2017 року у приміщенні "Сервісного центру по повірці побутових лічильників газу" було проведено періодичну повірку лічильника природного газу, що належить ОСОБА_2 внаслідок проведеної повірки було встановлено, що лічильник працює в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або відліковується некоректно (не з вини споживача), а саме похибка в роботі лічильника Qmin=-97.5. По результатах повірки лічильник природного газу був визнаний непридатним, а саме: похибка перевищує допустиму, що підтверджується довідкою № 12-21/4502 від 08.02.2017 року ДП «Полтавський регіональний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації».
08 лютого 2017 року комісією в складі представників оператора ГРМ - ПАТ «Полтавагаз» по результатах повірки засобу вимірювальної техніки був складений акт про порушення № 13 від 08.02.2017 року, яким встановлено порушення Кодексу ГРМ: робота комерційного вузла обліку газу, а саме: лічильника газу типу РЛ G-6, заводський номер 94300, що був встановлений за адресою: АДРЕСА_1, в позаштатному режимі, внаслідок чого втрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно (не з вини споживача), а саме: похибка перевищує допустиму.
Споживачу було роз'яснено право внести зауваження до акту. Споживач ОСОБА_2 підписала акт про порушення без зауважень. Споживач була повідомлена про засідання комісії Оператора ГРМ з розгляду Акта про порушення від 28.02.2017 року, про що в акті про виявлені порушення було зроблено відповідну відмітку. Акт був складений у двох примірниках, один примірник був залишений у споживача, інший був переданий для розгляду на комісію ПАТ «Полтавагаз» з розгляду актів про порушення.
28 лютого 2017 року на засіданні комісії Оператора ГРМ був розглянутий акт про порушення №133 від 8 лютого 2017 року та було прийнято рішення: "задовольнити повністю наступні акти про порушення: 1) № 133 від 8 лютого 2017 року ОСОБА_2, АДРЕСА_1, о/р 3443. Скласти акти-розрахунки по зазначеним побутовим споживачам згідно вимог розділу ХІ Кодексу ГРМ і направити окремі платіжні рахунки в встановленому порядку»
Відповідно до рішення комісії, споживачу ОСОБА_2 було здійснено розрахунок об'єму необлікованого природного газу та його вартості, розмір якого склав 790,3 м3 на суму 6670,63 гривень. Повідомлення про прийняте комісією Оператора ГРМ рішення відповідно до Акту про порушення №133 від 08.02.2017р., розміру необлікованого об'єму природного газу, його вартості та рахунок були направлені Споживачу 17.03.2017р. за вих.№1176, для відому та оплати.
Відповідач добровільно не бажає оплатити вартість необлікованого природного газу, а тому ПАТ "Полтавагаз" змушене звертатися до суду з даним позовом.
16 листопада 2017 року було відкрито провадження у вказаній цивільній справі і призначено її до судового розгляду (а.с.18).
В зв'язку з набранням чинності нової редакції Цивільного процесуального кодексу України (Закон України від 3 жовтня 2017 року N 2147-VIII), відповідно до п.п.9 п. 1 розділу 13 Перехідних положень цього Кодексу, ухвалою суду від 09 січня 2018 року постановлено розгляд даної справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач ОСОБА_2 надала до суду відзив на позовну заяву в якому позовні вимоги не визнала у повному обсязі, пояснила, щозгідно відмітки позивача в її розрахунковій книжці «Л» за користування природним газом (Особистий рахунок 3443) від 10.01.2018 року, за останній розрахунковий період, у неї відсутній борг перед позивачем. Посилаючись на Кодекс газорозподільних систем, затвердженому постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року № 2494 зазначила, що за змістом Дефектного акта вилучення або заміни побутового газового лічильника 12.12.2011 року у неї був вилучений для повірки роторний лічильник марки РЛ типу G-6 із заводським номером 94300, а після повірки встановлений той самий роторний лічильник марки РЛ типу 0-6 із заводським номером 94300. Відповідно черговий 5-річний термін його повірки закінчився 16.12.2016 року і вважала, що повірка лічильника з вини позивача проведена з пропущенням терміну періодичної повірки лічильника газу. Зокрема, відповідно до Акта зняття та установки побутового газового лічильника він був знятий для повірки 06.02.2017 року. Згідно довідки ПАТ «Полтавагаз»№ 10.1 повірки лічильника проведена 07.02.2017 року. За змістом наданого позивачем Акта-розрахунку № 1/17 від 01.03.2017 року їй нарахований об'єм спожитого природного газу за період з 19.12.2016 року по 05.02.2017 року, - тобто за період після пропущення терміну періодичної повірки лічильника газу. З урахуванням пункту 3 глави 8 розділу X КГС у таких випадках об'єм спожитого природного газу по об'єкту побутового споживача за відповідний період визначається за фактичними даними лічильника газу, за яким пропущений термін повірки. А тому зміну режиму нарахування вважала безпідставною.
Крім цього згідно наданого позивачем витягу з протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу та зміни режиму їх нарахування споживачу, від 28.02.2017 року № 4/17 прийняте рішення про зміну режиму нарахування як не з вини споживача згідно пункту 8 глави 3 розділу XI КГС 70% граничних об'ємів споживання.
Це відповідає положенням пункту 8 глави 3 розділу XI КГС, який передбачає, що у разі виявлення Оператором ГРМ пошкодження лічильника газу та/або його позаштатного режиму роботу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об'єму спожитого природного газу здійснюється, виходячи з 70 відсотків граничних об'ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням терміну на його усунення.
Проте у вказаному Акті-розрахунку № 1/17 від 01.03.2017 року обсяг природного газу донараховано за граничними нормами. З огляду на це кількість нарахованого газу 798,51 куб.м. підлягає скороченню на 30%, тобто 179,55 куб.м., що складає 618,96 куб.м. на суму 4257,82 грн.
З Акта-розрахунку № 1/17 від 01.03.2017 року вбачається, що на момент нарахування по її рахунку малася переплата в сумі 5999,55 грн., у зв'язку з чим донараховано лише 671,08 грн. Оскільки нарахована сума повинна бути зменшена на 2356,40 грн. (6670,63 грн. - 56,41 грн. - 4257,82 грн.), то після вказаного нарахування борг позивача складав цю суму, а фактично боргу не було.
Постачання природного газу здійснювалося позивачем на підставі її заяви-приєднання від 25.06.2016 року до Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 30.09.2015 року № 2498.
Відповідно до умов пунктів 6.3 та 6.4 цього договору розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць. Оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим Договором здійснюється Споживачем на умовах попередньої оплати до 25 числа місяця, що передує розрахунковому. Остаточний розрахунок за послуги з розподілу природного газу здійснюється Споживачем до 05 числа місяця наступного за розрахунковим.
В Акті-розрахунку № 1/17 від 01.03.2017 року невірно визначені дати закінчення розрахункових періодів: 31.12.2016 року, 31.01.2017 року та 05.02.2017 року (за лютий 2017 року). У зв'язку з цим позивачем невірно визначені суми розрахунків за спожитий нею газ. Так згідно Акту-розрахунку № 1/17 від 01.03.2017 року протягом вказаного періоду оплачено лише 8,20 куб.м. газу на суму 56,41 грн. Проте згідно довідки Управління соціального захисту Миргородської міської ради від 10.01.2018 року № 3087 вона з 01.09.2015 року по теперішній час одержую житлову субсидію.
Відповідно довідки ПАТ «Полтавагаз» від 11.01.2018 року № 74 за спожитий нею природний газ у грудні 2016 року перераховано субсидії в сумі 2331,71 грн. та нею сплачено 50,00 грн., в січні 2017 року - субсидії в сумі 2331,71 грн. та нею сплачено 20,00 грн., в лютому 2017 року - субсидії в сумі 2331,71 грн. та нею сплачено 20,00 грн. Всього за ці три місяці сплачено позивачеві за газ 7085,13 грн. Станом на кінець лютого 2017 року переплата за спожитий газ складала 10533,69 грн.
Враховуючи заперечення, викладені відповідачем ОСОБА_2 у відзиві на позовну заяву від 26 січня 2018 року, представник позивача надав до суду відповідь на відзив в якій пояснив наступне.
Предметом позову не є заборгованість за природний газ. 1 липня 2015 року Регулятором було анульовано дію ліцензії ПАТ Полтавагаз" щодо надання послуг з газопостачання за регульованим тарифом усім категоріям споживачів (постанова НКРЕКІІ №1732 від 11.06.2015р.). ПАТ "Полтавагаз" згідно норм чинного законодавства є Оператором ГРМ, тобто с суб'єктом господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Основним документом який регулює правовідносини між Споживачем послуг з газопостачання та оператором ГРМ є Кодекс газорозподільних систем, затверджений Постановою НКРЕКІІ №2494 від 30.09.2015р.
Заборгованість відповідача перед позивачем виникла внаслідок позаштатної роботи газового лічильника, що був встановлений у Споживача за адресою: АДРЕСА_1, внаслідок чого внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Відповідно до Наказу Міністерства економічного розвитку та торгівлі України № 1747 від 13.10.2016р. "Про затвердження міжповірочних інтервалів законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями", затверджено міжповірочні інтервали законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями. Міжповірочний інтервал для лічильників газу та пристроїв перетворення об'єму (використовуються для проведення розрахунків за поставлений та/або спожитий природний газ) встановлено міжповірочний інтервал - 8 років.
Відповідно до розділу XI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015року норми даного розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованої діяльності Оператора ГРМ, застосовується за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цієї частини.
До порушень ( за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або в роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових ( які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого ( спожитого) об'єму природного газу, належать: пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата ( споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
У разі виявлення Оператором ГРМ пошкодження лічильника газу та/або його позаштатного режиму роботу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно ( не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об'єму спожитого природного газу здійснюється, виходячи із 70 відсотків граничних об'ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з дні останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення ( але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням терміну на його усунення.
Розрахунок необлікованого обсягу природного газу і його вартості виконано відповідно до вимог Кодексу ГРМ. Додатком 15 до Кодексу газорозподільних систем встановлено "Граничні об'єми споживання природного газу населенням у разі порушення вимог Кодексу газорозподільних систем". Для плити газової у разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача - 18,3м3, індивідуальне опалення в будинках, крім будинків, де встановлено опалювально-варильну піч ( кухонне вогнище) ( на 1 м2 опалювальної площі) - 11,0м3. Розрахунок виконано відповідно із розрахунку 70% граничних об'ємів, що підтверджується актом-розрахунком №1/17 від 01,03.2017р.
Постановою КМУ №757 "Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період)" визначено, що ТОВ "ПОЛТАВАГАЗ ЗБУТ" є постачальником природного газу, на якого покладені спеціальні обов'язки щодо постачання природного газу побутовим споживачам та релігійним організаціям на території ліцензійної діяльності з розподілу природного газу ПАТ "Полтавагаз".
На ТОВ "ПОЛТАВАГАЗ ЗБУТ", в межах закріпленої ліцензійної території, як постачальника із спеціальними обов'язками, в установленому порядку покладені обов'язки постачати природний газ побутовим споживачам.
Всі розрахунки за спожитий природний газ побутовими споживачами природного газу проводяться з постачальником природного газу, тому вважала доводи відповідача щодо наявності переплати безпідставними.
Відповідач ОСОБА_2 надала до суду заперечення щодо відповіді на відзив ПАТ по газопостачанню та газифікації «Полтавагаз» в яких погодилась з тим, що позивач надає послуги з розподілу природного газу і не є постачальником природного газу. Зазначила, що Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2015 року № 758 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період)» затверджений Перелік постачальників природного газу, на яких покладено спеціальні обов'язки щодо постачання природного газу побутовим споживачам та релігійним організаціям (крім обсягів, що використовуються для провадження їх виробничо-комерційної діяльності) до зміни постачальника природного газу.
Згідно цього Переліку на території ліцензованої діяльності з розподілу природного газу ПАТ "Полтавагаз" (код ЄДРПОУ 03351912) постачальником природного газу є ТОВ "Полтавагаз збут" (код ЄДРПОУ 39813404). Вважала, що позивач справедливо зазначає, що усі розрахунки за спожитий природний газ побутовими споживачами проводяться з постачальниками природного газу, а тому вартість спожитого газу вона повинна оплачувати ТОВ "Полтавагаз збут " (код ЄДРПОУ 39813404), а не АТ "Полтавагаз" (код ЄДРПОУ 03351912). Крім того, відповідно до п.5 зазначеної постанови КМУ від 01.10.2015 року № 758 визначено, що ця постанова набирає чинності з 1 жовтня 2015 р. та діє до 1 квітня 2017 року.
Оскільки на даний час постачальник природного газу на території ліцензованої діяльності з розподілу природного газу ПАТ "Полтавагаз" не визначений, вважала, що відсутні правові підстави для оплати вартості спожитого природного газу взагалі будь-якій особі, окрім ПАТ «Нафтогаз України». На підставі її заяви-приєднання від 25.06.2016 року до Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 30.09.2015 року № 2498, вона зобов'язана оплачувати ПАТ «Полтавагаз» лише вартість послуги з розподілу природного газу. Оплата вартості самого природного газу цим договором не передбачена. Якщо предметом позову, як зазначає позивач, не є заборгованість за природний газ, а є заборгованість за послуги з розподілу природного газу, то повинні застосовуватися тарифи НКРЕКП за ці послуги.
За змістом інформації, розміщеної на офіційному веб-сайті НКРЕКП www.nerc.gov.ua , постановою НКРЕКП від 28.03.2017 року № 372 для ПАТ «Полтавагаз» встановлений тариф на послуги розподілу природного газу для побутових споживачів, грн. за 1 м3 в розмірі 0,02373 грн. За змістом наданого позивачем Акта-розрахунку № 1/17 від 01.03.2017 року їй нарахований об'єм спожитого природного газу за період з 19.12.2016 року по 05.02.2017 року в розмірі 790,31 куб.м., тому вона повинна б була оплатити вартість послуг ПАТ «Полтавагаз» з розподілу 790,31 куб.м. природного газу в розмірі 18,75 грн. (0,02373 грн. х 790,31 куб.м.), а тому зазначену в Акті-розрахунку № 1/17 від 01.03.2017 року суму 6670,63 грн. вважала безпідставною.
Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13.10.2016 року № 1747 затверджені міжповірочні інтервали законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями. І для її лічильника газу класу 1,0 установлено міжповірочний інтервал 2 роки, а не 8 років, як це стверджує позивач і за умови міжповірочного інтервалу 8 років на той час, коли пройшло лише 5 років, взагалі не було жодних підстав.
В наданому позивачем Акті-розрахунку № 1/17 від 01.03.2017 року позивач особисто дослівно зазначив «Нараховано за граничними нормами, м?», а тому відсутні підстави, що позивачем нараховано лише 70% від граничних норм споживання.
В судовому засіданні представник позивача Прасол Я.В., що діє на підставі відповідної довіреності (а.с. 5) позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити з підстав вказаних у позовній заяві та відповіді на відзив.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала у повному обсязі, просила в їх задоволені відмовити з підстав, зазначених у відзиві на позов та запереченні.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши та проаналізувавши письмові докази по справі, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Згідно з ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваними судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 є побутовим споживачем природного газу за місцем свого проживання АДРЕСА_1, розподіл якого здійснюється ПАТ «Полтавагаз» на підставі договору укладеного у формі заяви-приєднання від 17 жовтня 2016 року (а.с.6). 06 лютого 2017 року представником Оператора ГРМ - ПАТ «Полтавагаз» у будинковолодінні ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 було демонтовано лічильник природного газу РЛ G-2,5, заводський номер 94300 на періодичну повірку. 08 лютого 2017 року у приміщенні "Сервісного центру по повірці побутових лічильників газу" було проведено періодичну повірку лічильника природного газу, що належить ОСОБА_2 По результатах повірки лічильник природного газу був визнаний непридатним, а саме: похибка перевищує допустиму, що підтверджується довідкою № 12-21/4502 від 08.02.2017 року. ДП «Полтавський регіональний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації» (а.с.8).
08 лютого 2017 року комісією в складі представників оператора ГРМ - ПАТ «Полтавагаз» по результатах повірки засобу вимірювальної техніки був складений акт про порушення № 133 від 08.02.2017 року, яким встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: робота комерційного вузла обліку газу, а саме: лічильника газу типу РЛ G-6, заводський номер 94300, що був встановлений за адресою: АДРЕСА_1 в позаштатному режимі, внаслідок чого втрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно (не з вини споживача), а саме: похибка перевищує допустиму. Споживачу було роз'яснено право внести зауваження до акту. Споживач ОСОБА_2 підписала акт про порушення без зауважень. Споживач була повідомлена про засідання комісії Оператора ГРМ з розгляду Акта про порушення від 28.02.2017 року, про що в акті про виявлені порушення було зроблено відповідну відмітку. Акт був складений у двох примірниках, один примірник був залишений у споживача, інший був переданий для розгляду на комісію ПАТ «Полтавагаз» з розгляду актів про порушення (а.с.7).
28 лютого 2017 року на засіданні комісії Оператора ГРМ був розглянутий акт про порушення №133 від 8 лютого 2017 року та було прийнято рішення про задоволення вказаного акту та складення акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості згідно з вимогами п.8 гл. 3 розд. XI Кодексу газорозподільних систем, і направлення його споживачу у встановленому порядку (а.с.9).
Відповідно до рішення комісії, споживачу ОСОБА_2 було здійснено розрахунок об'єму необлікованого природного газу та його вартості, розмір якого склав 790,3 м3 на суму 6670,63 гривень. Повідомлення про прийняте комісією Оператора ГРМ рішення відповідно до Акту про порушення №133 від 08.02.2017р., розміру необлікованого об'єму природного газу, його вартості та рахунок були направлені відповідачу 17.03.2017р. за вих.№1176, для відому та оплати (а.с.10-12).
Відповідно до вимог статті 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до вимог договору та вимог ЦК України.
У відповідності до частини 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків зокрема є договори та інші правочини. Частиною 3 ст. 11 ЦК України визначено, що цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. Кодекс газорозподільних систем прийнятий Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 від 30.09.2015 року зареєстрований у Міністерстві юстиції України за №1379/27824 від 06.11.2015 року, а отже є актом цивільного законодавства, яким регулюються відносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу.
Кодексом ГРС визначено, що оператор газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні, відповідно до законодавства та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Відповідно до п.1 глави 1 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015 року (далі - Кодекс) норми даного розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованої діяльності Оператора ГРМ, застосовується за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цієї частини.
Згідно з п.3 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або в роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать: пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого втрата (споживання) природного газу комерційного ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Відповідно до п.8 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення Оператором ГРМ пошкодження лічильника газу та/або його позаштатного режиму роботи, внаслідок чого втрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно ( не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об'єму спожитого природного газу здійснюється, виходячи із 70 відсотків граничних об'ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням терміну на його усунення.
Відповідно до п. 1 гл. 5 р. ХІ Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Відповідно до п. 2 гл. 5 р. ХІ Кодексу газорозподільних систем акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Відповідно до п.п. 3, 5 гл. 5 р. ХІ Кодексу газорозподільних систем представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
Відповідно до п.п.8, 10 гл. 5 р. ХІ Кодексу газорозподільних систем акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
Відповідно до п.п. 1 п. 11 гл. 5 р. ХІ Кодексу газорозподільних систем за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акта-розрахунку враховується таке: 1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;
Таким чином, відповідач була обізнана про факт виявлення порушення, про розмір збитків, отримала копії всіх документів, якими був встановлений факт порушення, не подала до вказаних документів жодних зауважень чи заперечень, не оскаржила їх в установленому законом порядку, принаймні доказів на підтвердження цього на дату і час розгляду справи суду не подала, була присутньою на засіданні комісії під час складання акту про порушення №133 від 08 лютого 2017 року, була ознайомлена із документами складеними за результатами засідання комісії 28.02.2017 р., зауважень не подала.
Позивачем дотримана процедура щодо виявлення, фіксування виявленого порушення, вказані документи повністю узгоджуються між собою, і підстав піддавати їх сумніву суд не вбачає.
Посилання відповідача на те, що наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13.10.2016 року № 1747 затверджено міжповірочний інтервал для її лічильника який відноситься до класу 1,0 і становить 2 роки не відповідає дійсності. Відповідно до п.41 вищезазначеного наказу та примітка 7 «Для лічильників газу та пристроїв перетворення об'єму (використовуються для проведення розрахунків за поставлений та/або спожитий природний газ) класу 1,0 установлено міжповірочний інтервал 2 роки; класу 1,5 - 8 років». Згідно з технічними характеристиками лічильник газу типу РЛ G-6 є побутовим лічильником класу 1,5 з міжповірочним інтервалом 8 років. Відповідно до п.2глави 8 розділу X Кодексу газорозподільних систем Оператор ГРМ повинен забезпечити періодичну повірку лічильника протягом міжповірочного інтервалу, отже, враховуючи те, що остання повірка лічильника газу, що встановлений у помешканні відповідача, проводилась в грудні 2011 року (а.с.31, 32), вказані вимоги позивачем дотримані.
Суд не вбачає підстав не сприймати як достовірні докази, подані позивачем, які у своїй сукупності доказують факт виявлення порушення, допущеного на даному об'єкті споживання природного газу, що стосуються ведення обліку спожитого газу. Відповідачем доказів які б спростовували обставини, викладені у позовній заяві, суду не надано.
Таким чином, суд дійшов висновку, що належний відповідачу лічильник газу обліковував витрату (споживання) природного газу не коректно, а саме з похибкою, яка перевищує допустиму, тому є підстави для застосування санкцій, передбачених законом, зокрема, передбачених Кодексом газорозподільних систем, в тому числі для розрахунку збитку.
Суд вважає, що акт-розрахунок № 1/17 від 01.03.2017р. виконаний позивачем відповідно до вимог п.8 глави 3, п. 11 гл. 5 р. ХІ Кодексу газорозподільних систем та додатку 15 до цього Кодексу, тому вимоги позивача підлягають до задоволення в повному обсязі.
Задовольняючи позовні вимоги позивача, суд виходить із засад диспозитивної цивільного судочинства відповідно до вимог ч.1 ст. 13 ЦПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позовні вимоги задоволені повністю, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 1600,00 гривень.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 223, 258-259, 263-265, 274, 279, 280-284, 288-289 ЦПК України, ст.ст. 11, 13, 526 ЦК України, Кодексом газорозподільних систем,
Задовольнити позов Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз", що знаходиться в м.Полтава, вул.Козака,2-А, код ЄДРПОУ 03351912, до ОСОБА_2, що проживає в АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_1, про стягнення вартості необлікованого газу.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" 6670,63 грн. (Шість тисяч шістсот сімдесят гривень 63 коп.) вартості необлікованого природного газу та 1600,00 грн. (Одну тисячу шістсот гривень 00 коп.) судових витрат.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Апеляційного суду Полтавської області через Миргородський міськрайонний суд Полтавської області протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Ю. В. Сидоренко
Повне судове рішення складене 19 березня 2018 року