ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
26 березня 2018 року № 826/11817/16
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Вєкуа Н.Г., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомПублічного акціонерного товариства "Київопорядкомплект"
доДержавної податкової інспекції в Голосіївському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві
пропро визнання протиправним та скасування рішення, -
Публічне акціонерне товариство "Київопорядкомплект" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної податкової інспекції в Голосіївському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 15 липня 2016 року Форма-"Ш" № 0060551203, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за користування надрами місцевого значення у розмірі 168592,50 грн. зобов'язано позивача сплатити штраф у розмірі 33718,50 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.08.2016р. відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
У зв'язку з припиненням повноважень судді Данилишина В.М., в провадженні якого перебувала адміністративна справа та не була ним розглянута, справу було повторно розподілено між суддями.
За результатом повторного автоматичного розподілу судових справ, для розгляду справи було визначено суддю Вєкуа Н.Г.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.04.2017 року прийнято справу до провадження та призначено по справі судове засідання.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що дії відповідача є протиправними, висновки Акту перевірки - безпідставними, незаконними та такими, що не відповідають нормам податкового законодавства та фактичним обставинам, а податкове повідомлення-рішення від 15 липня 2016 року Форма-"Ш" № 0060551203, прийняте на підставі Акту перевірки є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
В ході судового розгляду даної справи представник позивача позовні вимоги підтримав повністю.
Представник відповідача проти позову заперечив. Зазначив, що в ході перевірки встановлено порушення позивачем термінів сплати рентної плати за користування надрами місцевого значення, у зв'язку із чим до платника податків правомірно застосовані штрафні санкції відповідно до статті 126 Податкового кодексу України, відтак оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено правомірно і підстав для його скасування немає, просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Розгляд справи здійснено у порядку письмового провадження на підставі частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
З матеріалів справи вбачається, головним державним ревізором-інспектором відділу адміністрування місцевих податків управління податків і зборів з юридичних осіб ДПІ в Голосіївському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві, на підставі ст.. 76 Податкового кодексу України проведено перевірку своєчасності сплати узгоджених сум податкових зобов'язань по рентній платі за користування надрами місцевого значення за період з 01.10.2013 року по 23.06.2016 року.
За результатами перевірки Державною податковою інспекцією в Голосіївському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві складено акт від 23.06.2016 року №741/26-50-12-03-16/05503326 про результати перевірки дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності сплати узгоджених сум податкових зобов'язань ПАТ "Київопорядкомплект" (05503326) за період з 01.10.2013 року по 23.06.2016 року.
Згідно з актом перевірки, відповідачем встановлено порушення п. 57.1 статті 57 розділу ІІ та п. 257.1 ст. 257 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755- VI, а саме порушення термінів сплати узгоджених сум податкових зобов'язань по рентній платі за користування надрами місцевого значення за декларацією №9088823488.
На підставі акта перевірки Державною податковою інспекцією в Голосіївському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві прийнято повідомлення - рішення від 15.07.2016 року №0060551203, яким платника податку зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20 % у сумі 33 718,50 грн за платежем рентна плата за користування надрами місцевого значення.
Не погодившись із винесеним податковим повідомленням-рішенням позивач оскаржив його до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
З 1 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (пункт 1.1. статті 1 Податкового кодексу України).
Згідно з підпунктом 14.1.217 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України рентна плата - загальнодержавний податок, який справляється за користування надрами для видобування корисних копалин; за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин; за користування радіочастотним ресурсом України; за спеціальне використання води; за спеціальне використання лісових ресурсів; за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України.
Порядок обчислення та сплати рентної плати плата за користування надрами для видобування корисних копалин, встановлений ст. 252 ПК України.
У відповідності з вимогами п. 257.1 ст. 257 ПК України базовий податковий (звітний) період для рентної плати є календарний квартал. Сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації (п. 257.5 ст. 257 Кодексу).
Пунктом 46.1 ст. 46 ПК України визначено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
При цьому додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.
Судом також встановлено, що Публічним акціонерним товариством "Київопорядкомплект" подано податкову декларацію за IV квартал 2014 року №9088823489 від 26.01.2014 року, в якій самостійно визначено суму грошового зобов'язання за користування надрами у розмірі 487 820,25, яку подано до ДПІ в Голосіївському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві.
Згідно квитанції №2, вказаний пакет документів прийнято ДПІ в Голосіївському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві 26.01.2014 року та зареєстровано декларацію за №9088823489.
Крім цього, до зазначеної декларації було додано розрахунок (Д2) податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин з датою заповнення 26.01.2014 року.
У відповідності до п.57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Як передбачено ст. 126 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Узгодженні податкові зобов'язання були сплачені позивачем вчасно та у повному обсязі, що підтверджується платіжним дорученням №2204 від 12.02.2014 року.
При цьому, в наданих запереченнях на адміністративний позов, відповідач вказує, що відповідно до інформації з ІС «Податквий блок», податковою декларацією №9088823488 від 26.01.2014 року визначено сплату рентної плати 19.02.23014 року, але фактично сплачено було 19.09.2015 року та 13.05.2015 року, тобто кількість днів затримки сплати узгодженої суми податкового зобов'язання становить 546 днів та 448 днів.
Разом з тим, з наданих позивачем матеріалів вбачається, що 15.04.2015 року товариством подано декларацію за перший квартал 2015 року, 16.07.2015 року за другий квартал 2015 року на загальну суму 168 592,50 грн., які в подальшому були оплачені суб'єктом декларування 13.05.2015 року згідно платіжного доручення №509 та 19.08.2015 року згідно платіжного доручення №885.
Відповідно до ч. 1 статті 2 КАС України адміністративного судочинства завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В ході розгляду справи, відповідач не довів правомірності та обґрунтованості мотивів винесення спірних податкових повідомлень-рішень.
Також, згідно статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При зазначених обставинах, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені дослідженими у судовому засіданні доказами, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати у зв'язку із задоволенням позову підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
Керуючись ст. ст. 72-77, 139, 242- 243, 245-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Голосіївському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві від 15 липня 2016 року Форма-"Ш" № 0060551203.
Присудити на користь Публічного акціонерного товариства "Київопорядкомплект" судові витрати в сумі 3 471,83 ( три тисячі чотириста сімдесят она гривня 83 коп.) гривні за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції в Голосіївському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві.
Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Г. Вєкуа