вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
15.03.2018м. ДніпроСправа № 904/24/18
за позовом Синельниківської міської ради, м. Синельникове Дніпропетровська область
до Обласного комунального підприємства "Фармація", м. Дніпро
про визнання договору укладеним в редакції позивача
Суддя Суховаров А.В.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1, представник, довіреність № 01-25/152 від 10.01.2018 року
від відповідача: ОСОБА_2, представник, довіреність № 01-Д/08 від 10.01.2018 року
Синельниківська міська рада (далі - позивач) звернулась до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Обласного комунального підприємства "Фармація" (далі - відповідач), у якому просить суд визнати укладеним договір про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Синельникове між Синельниківською міською радою та Обласним комунальним підприємством "Фармація"
Договір
про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Синельникове
м. Синельникове "___"_______ 20 р.
Синельниківська міська рада, в особі міського голови ОСОБА_3, який діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та рішення Синельниківської міської ради від 16.12.2011 № 232-16/УІ «Про залучення коштів пайової участі у розвитку інфраструктури міста Синельникове», надалі «Сторона 1», з однієї сторони та замовник Обласне комунальне підприємство «Фармація», в особі директора ОСОБА_4, який діє на підставі Статуту, надалі «Сторона 2», з іншої сторони, які надалі іменуються «Сторонами», уклали цей Договір про наступне:
1. Предмет Договору
1.1. Відповідно до даного Договору «Сторона 2» здійснює пайову участь у розвитку інфраструктури м. Синельникове шляхом перерахування коштів до міського бюджету розвитку, а «Сторона 1» приймає дані кошти на окремий рахунок.
2. Зобов'язання сторін
2.1. Сторона 1 зобов'язується:
2.1.1. Виконати розрахунок розміру пайової участі, належної до оплати замовником у відповідності до Порядку, затвердженого рішенням міської ради від 16.12.2011 №232-16/VI «Про залучення коштів пайової участі у розвитку інфраструктури міста Синельникове».
2.2. «Сторона 2» зобов'язується:
2.2.1. Здійснити реконструкцію приміщення аптеки відповідно до погодженої проектно-кошторисної документації з дотриманням державних будівельних норм і правил.
2.2.2. Сплатити кошти пайової участі згідно з розрахунком величини пайової участі у розвитку інфраструктури міста до бюджету розвитку до прийняття об'єкта в експлуатацію в сумі 6982,00 тис. гривень (шість тисяч дев'ятсот вісімдесят дві гривні) на розрахунковий рахунок №31510921700034 у ГУ ДКСУ у Дніпропетровській обл. м. Дніпропетровськ МФО 805012 отримувач: УК у м.Синельниковому/м.Син/24170000; код отримувача: ЕДРПОУ 37916468; Призначення платежу:*; 101; код ЕДРПОУ платника; надходження коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачений повністю;
2.2.3. Забезпечити виконання відповідних технічних умов та зовнішнього благоустрою
до введення об'єкта в експлуатацію.
2.2.4. Дотримуватися під час будівництва вимог проекту організації будівництва та Правил благоустрою, забезпечення чистоти, порядку та додержання тиші в громадських місцях в місті Синельниковому, затверджених рішенням Синельниківської міської ради від 22.04.2011 №109-8/VІ, викладених у новій редакції згідно з рішенням Синельниківської міської ради від 16.06.2015 № 943-51/VІ «Про внесення змін до Правил благоустрою, забезпечення чистоти, порядку та додержання тиші в громадських місцях міста Синельникове, затверджених рішенням Синельниківської міської ради від 22.04.2011 № 109-8/VІ».
3. Права сторін
3.1. «Сторона 1» має право:
- вимагати від Сторони 2 додержання вимог чинного законодавства з
питань пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту;
- здійснювати перевірки додержання «Стороною 2» умов цього Договору;
- вимагати від «Сторони 2» своєчасної та у повному обсязі сплати пайової участі у розвитку інфраструктури міста.
3. 2. «Сторона 2» має право:
- реалізувати свій проект реконструкції відповідно до погодженої
проектно-кошторисної документації з дотриманням державних будівельних
норм і правил на території міста, відведеній для реконструкції;
- вимагати від «Сторони 1» виконання зобов'язань за цим Договором, а також чинного законодавства з питань пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.
3.3. Сторони також мають інші права, визначені законодавством України.
4. Відповідальність сторін
4.1. За невиконання або неналежне виконання Договору «Сторони» несуть відповідальність відповідно до закону, цього Договору та Порядку, затвердженого рішенням міської ради від 16.12.2011 №232-16/VІ «Про залучення коштів пайової участі у розвитку інфраструктури міста Синельникове».
4.2. За несвоєчасну або неповну сплату коштів пайової участі «Сторона 2» сплачує пеню у розмірі 0,5 % облікової ставки Національного банку України від суми простроченого платежу за кожний день прострочки.
5.Інші умови
5.1 Внесення змін та/або доповнень стосовно сплати коштів пайової участі частинами або відстрочення сплати пайової участі до даного Договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою «Сторін», шляхом внесення змін у вигляді додаткової угоди (договору про зміни), що буде невід'ємною частиною цього Договору. Згодою або запереченням «Сторони 1» на внесення змін та/або доповнень до цього Договору на пропозицію «Сторони 2», є відповідне рішення міської ради, прийняте в установленому законом порядку.
5.2. Всі суперечки між «Сторонами», з яких не було досягнуто згоди, вирішуються у судовому порядку згідно з чинним законодавством.
5.3. Даний Договір не може бути розірвано в односторонньому порядку.
5.4. Договір набирає чинності з моменту підписання його «Сторонами» та діє до виконання зобов'язань у повному обсязі. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених діючим законодавством.
5.5. Даний Договір складено в 2-х примірниках, які мають однакову юридичну силу, по одному для кожної Сторони.
5.6. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури міста.
6. Юридичні адреси та банківські реквізити сторін
«Сторона 1» «Сторона 2»
52500, Дніпропетровська обл., Юридична адреса:
м. Синельникове 49057, м. Дніпро
вул. Каштанова, 14 пр. Б. Хмельницького,171
МФО 805012 Фактичне місцезнаходження:
УДКСУ у м. Синельникове 49100, м. Дніпро
вул. Героїв, 22-А
7. Підписи сторін
«Сторона 1» «Сторона 2»
_____________ Д.І. ОСОБА_5 Ридаєв
М.П. М.П.
Ухвалою суду від 04.01.2018 позовну заяву залишено без руху та позивачу запропоновано протягом 10 днів з дня вручення ухвали суду усунути недоліки позовної заяви, а саме надати документи, які підтверджують відправлення відповідачу копії позовної заяви і доданих до неї документів.
30.01.2018 Синельниківською міською радою усунуто недоліки позовної заяви, у зв'язку з чим ухвалою суду від 31.01.2018 позовну заяву Синельниківської міської ради прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №904/24/18, розгляд якої відбуватиметься в порядку загального позовного провадження у підготовчому засіданні 20.02.2018 о 11:00 год.
Відповідач проти позову заперечує, у відзиві від 20.02.2018 зазначає, що ОКП «Фармація» не здійснювало забудову земельної ділянки в м.Синельникове, а виконувало реконструкцію вже існуючого приміщення свого структурного підрозділу, а саме аптеки №343, розташованої за адресою: вул. Миру, 1, м.Синельникове, Дніпропетровська область. Разом з тим, аптека №343, реконструкція якої здійснена відповідачем, згідно визначень, наведених в статті 3 Основ законодавства України про охорону здоров'я, належить до закладів охорони здоров'я, а тому, навіть у разі її будівництва, ОКП «Фармація» не має залучатися до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, що узгоджується з приписами пп. 2 ч. 4 ст. 40 Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Ухвалою суду від 20.02.2018 відкладено підготовче засідання на 27.02.2018 о 11:20 год.
27.02.2018 позивач у судовому засіданні надав відповідь на відзив, за змістом якої позивач вказує, що реконструкція існуючого приміщення, в розумінні приписів ч.1 ст. 2 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», є забудовою території, а тому позивач вбачає наявним обов'язок відповідача брати участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Синельникове. Крім того, позивач зазначає, що, з огляду на приписи статті 3 Основ законодавства України про охорону здоров'я, аптека не є закладом хорони здоров'я
Згідно заперечень на відповідь на відзив, наданих відповідачем 27.02.2018, останній вказує на безпідставність позовних вимог, з огляду на те, що підприємство відповідача є закладом охорони здоров'я, яке, у відповідності до приписів статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», не залучається до участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.
Ухвалою суду від 27.02.2018 підготовче засідання закрито, справу призначено до розгляду по суті в засіданні на 15.03.2018 о 11-40 год.
В порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 15.0.2018 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, відповідача, та оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -
Встановив:
Відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 05.08.2018 за №ДП143142170131, зареєстрованої Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції у Дніпропетровській області, здійснено реконструкцію приміщення аптеки, що знаходиться за адресою Дніпропетровська область, м. Синельникове, вул. Миру, 1, приміщення №343, замовником якої є Обласне комунальне підприємство «Фармація».
За змістом розділу 11 декларації дата початку будівництва - серпень 2013 року, дата закінчення будівництва - липень 2014 року, строк введення об'єкту в експлуатацію - липень 2014 року.
Розділом 12 декларації "Техніко-економічні показники об'єкта" визначено опис об'єкта:
несучі конструкції - залізобетонні; огороджувальні конструкції - відсутні, фасади - стіни залізобетонні. Перелік інженерного обладнання об'єкта: холодне водопостачання, водовідведення, вид індивідуально опалювальних установок - котел опалювальний КС-ГС-7, OS «Термобар» потужністю 7кВт. Загальна площа будівлі - 106,2 кв.м.
Кошторисна вартість будівництва за затвердженою проектною документацією визначена розділом 15 декларації та становить 74, 422 тис. гривень.
Позивач стверджує, що відповідач, всупереч приписам статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ухиляється від обов'язку взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Синельникове шляхом укладання із позивачем відповідного договору та сплати пайового внеску у розвиток інфраструктури міста, оскільки листи позивача (від 18.10.2017 №01-21/3870, від 23.10.2017 №01-21/3920) з пропозицією укласти відповідний договір залишені відповідачем без відповіді, проекти договорів, отриманих відповідачем 22.11.2017, не підписані останнім.
Викладені обставини стали підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.
Суд дійшов висновку щодо відмови в задоволенні позовних вимог з наступних підстав.
Відповідно до ч. 4 ст. 11 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 1 ст. 14 Цивільного кодексу України цивільні обов'язки виконуються у межах встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності в Україні визначені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", яким встановлено обов'язок пайової участі замовників будівництва у розвитку інфраструктури населеного пункту та визначено механізм його реалізації.
За змістом статті 1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник - фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву.
Відповідно до частин 2, 3 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною 4 цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
За змістом частини 1 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
На виконання наведених вимог Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" рішенням Синельниківської міської ради від 16.12.2011 №232-16/VI затверджено Порядок залучення коштів Пайової участі на інфраструктури міста Синельникове, згідно якого розмір пайової участі замовника у розвитку інфраструктури міста Синельникове для нежитлових будівель та споруд складає 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта.
За змістом приписів частин 5, 8, 9 статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» величина пайової участі у розвиту інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами.
Розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюється протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками.
Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Відповідно до положень статті 641 Цивільного кодексу України пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважає себе зобов'язаною у разі її прийняття. Пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору.
Згідно приписів 638 Цивільного кодексу України істотними умовами договору умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Положеннями статті 649 Цивільного кодексу України визначено, що розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом.
Таким чином, необхідною умовою для укладення договору за рішенням суду є наявність відповідної вказівки закону на обов'язковість укладення певного договору, а застосуванню до таких спорів підлягає законодавство, яке є чинним на момент виникнення переддоговірного спору та його вирішення в судовому порядку.
При цьому, положеннями частини 4 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не залучаються замовники у разі будівництва будівель навчальних закладів, закладів культури, фізичної культури і спорту, медичного і оздоровчого призначення.
Положеннями статті 3 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» від 19.11.1992 №2802-XIІ визначено, що заклад охорони здоров'я - це юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, що забезпечує медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників
Разом з тим, положеннями вищевказаної статті Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» від 19.11.1992 №2802-XIІ визначено, що медичне обслуговування - це діяльність закладів охорони здоров'я та фізичних осіб-підприємців, які зареєстровані та одержали відповідну ліцензію в установленому законом порядку, у сфері охорони здоров'я, що не обов'язково обмежується медичною допомогою, але безпосередньо пов'язана з її наданням.
Відповідно до приписів розділу 3 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів), затверджених Постановою КМ України від 30.11.2016 № 929, аптека - це заклад охорони здоров'я, основним завданням якого є забезпечення населення, закладів охорони здоров'я, підприємств, установ та організацій лікарськими засобами.
За викладених обставин, підприємство відповідача є закладом медичного і оздоровчого призначення, який, в розумінні приписів частин 2 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", не залучається до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, отже у суду відсутні підстави для визнання укладеним між позивачем та відповідачем договору про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Синельникове, а відтак позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Разом з тим, заперечення відповідача стосовно того, що здійснення ним реконструкції приміщення аптеки не є забудовою земельної ділянки, а отже не передбачає участі підприємства відповідача у пайовій участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, відхиляються судом, оскільки приписами частини 1 статті 2 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що планування і забудова територій - це діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає, зокрема, реконструкцію існуючої забудови та територій.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 185, 191, 233, 238, 240, 241, Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В позові відмовити
Рішення суду набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання повного судового рішення і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду в порядку ст.ст. 256, 257 ГПК України, з урахуванням пп. 17.5 п.17 ч.1 розділу ХІ ГПК України.
Повне рішення складено 26.03.2018
Суддя ОСОБА_6