ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
26 березня 2018 року № 826/597/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Келеберди В.І. розглянувши заяву Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» про скасування заходів реагування у справі № 826/597/17
за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області
до Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (далі по тексту - позивач/ГУ ДСНС України в Одеській області) з позовом до Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (далі - відповідач, ДП «Адміністрація морських портів України») про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи (експлуатації) приміщень об'єкту Ренійської філії ДП «Адміністрація морських портів України» за адресою: Одеська область, Ренійський район, м. Рені, вул. Дунайська, 188 шляхом опечатування (опломбування) всіх дверей (воріт) будівель, приміщень, території та їх знеструмлення з опечатуванням (опломбуванням) пристроїв відключення джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання і установок).
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.10.2017 року у справі №826/597/17 позов задоволено частково, застосовано заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи (експлуатації) приміщень об'єкту Ренійської філії ДП «Адміністрація морських портів України» за адресою: Одеська область, Ренійський район, м. Рені, вул. Дунайська, 188 шляхом опечатуванням (опломбуванням) пристроїв, відключення джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання і установок) до повного зупинення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, вказаних в акті перевірки №332 від 14.12.2016 року, в іншій частині позову відмовлено.
02 листопада 2017 року відповідач звернувся в суд із заявою про скасування заходів реагування, застосованих вказаною постановою суду від 10.10.2017 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 листопада 2017 року провадження за заявою ДП «Адміністрація морських портів України» про скасування заходів реагування зупинено до набрання законної сили постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.10.2017 року у справі №826/597/17.
Судом встановлено, що постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.10.2017 року у справі №826/597/17 набрала законної сили 25.01.2018 року.
08.02.2018 року ДП «Адміністрація морських портів» подало зустрічний позов.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 19 лютого 2018 року поновлено провадження у справі №826/597/17. Судове засідання призначене на 01 березня 2018 року.
Зважаючи на неявку представників сторін, на підставі ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось. Так, керуючись ч. 9 ст. 205 КАС України суд ухвалив подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Суд вважає за необхідне зазначити, що ч. 12 ст. 183-2 КАС України (в редакції чинній на момент звернення до суду з заявою про скасування заходів реагування) особа має право подати заяву про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування щодо державного нагляду (контролю).
Законом України ''Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів'', який набрав чинності 15.12.2017, внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України (Відомості Верховної Ради України, 2005, №35 - 37, ст. 446), а саме викладено в новій редакції.
Пунктом 10 Розділу VІІ Перехідних положень до цього Кодексу адміністративного судочинства зазначено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Однак нормами чинного КАС України взагалі не передбачено можливості скасування судом заходів реагування, застосованих судом. Також, не встановлено ані порядку відновлення роботи суб'єкта господарювання, ані форми відповідного рішення, ані органу, який таке рішення має прийняти.
У відповідності до ч. 2 ст. 5 КАС України вбачається захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Разом з тим, згідно з ч. 4 ст. 6 КАС України забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Відтак, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про доцільність розгляду заяви про скасування заходів реагування.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про задоволення заяви, з огляду на наступне.
У період з 13.12.2016 року по 14.12.2016 року співробітниками Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області здійснено планову перевірку Ренійської філії ДП «Адміністрація морських портів України» (Адміністрація Ренійського морського порту) за адресою: 68800, Одеська область, м. Рені, вул. Дунайська 188, на предмет дотримання (виконання) законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за наслідками якої складено акт від 14.12.2016 №332, в якому зазначені виявлені порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Відповідачем були здійснені заходи щодо усунення порушень правил безпеки, вказаних в акті перевірки від 14.12.2016 року, про що свідчить повідомлення про усунення порушень від 10.01.2017 року №21-1-22/61, від 06.04.2017 року №21-1-22/1001 та надані документи, які підтверджують факт усунення порушень.
Так, монтаж (установка) протипожежних дверей здійснено до початку перевірки, про що свідчить акти від 26.05.2016р., 06.12.2016р., 07.12.2016р., 08.12.2016р., 09.12.2016р. (додаток 5 до п.п.9, 31, 32, 39, 56, 66 Акту перевірки та припису).
Кількість вогнегасників відповідає Типовим нормам належності вогнегасників, затвердженими наказом Міністерства України з надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від Чорнобильської катастрофи від 02.04.2004 року, про що свідчить сертифікат технічного обслуговування вогнегасників №1 від 18.10.2016року та від 10.10.2017 року №1 (п.п. 11, 50, 61, 68, 72 Акту перевірки та припису).
Згідно висновку Випробувальної лабораторії ТОВ «АКАДЕМТЕСТ» (протокол випробувань №2106.02.04.27.06 від 27.04.2016р.) покриття для підлоги полівінілхлорідне (лінолеум) вспінене відповідає вимогам ДСТУ Б В.2.7-21-95 (додаток 4 до п.8 Акту та припису).
У Ренійській філії котельні відсутні. Є топочні, які обладнанні газовими сигналізаторами ГСБ-01-4, «Варта-2-03», «Варта-03» і працюють під низьким тиском (технічний паспорт 2014 р. складений ТОВ «НКО») (додаток 7 до п.п. 16, 37, 46 Акту перевірки та припису).
Технічне обслуговування пожежних кран-комплектів є невід'ємною частиною роботи силового обладнання, яке згідно наказу Ренійської філії ДП «АМПУ» від 14.01.2014 р. №28, від 20.05.2014 №267 виведено з експлуатації.
Згідно вимог Таблиці А.2 п.1.17 ДБН В. 2.5-56:2014 приміщення ТП-201 не є приміщенням електрощитових та КРУ (додаток 8 до п.п. 34, 35 Акту перевірки та припису).
Навчання та перевірка знань з питань пожежної безпеки проводиться згідно Положення про інструктажі, спеціальне навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки, затвердженого наказом Ренійської філії ДП «АМПУ» від 26.09.2016р. №575, з урахуванням вимог наказу по філії від 13.03.2017р. №144. Програма проведення занять і прийому заліків по пожежно-технічному мінімуму Ренійської філії затверджена начальником філії і узгоджено головним інспектором Ренійського МРС ГУ ДСНС України в Одеській області 22.03.2016р. (додаток 10 до п.п. 80, 81 Акту перевірки та припису).
Згідно оцінки ДП «Укрметртестстандарт» від 07.08.2015р. №303-04/5138 на товар - системи блискавкозахисту та заземлення «Jupiter» не поширюється дія Технічного регламенту безпеки низьковольтного обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2012 року №1149 та Технічного регламенту обладнання та захисних систем для застосування в потенційно вибухонебезпечному середовищі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2008 року №898 (додаток 9 до п.п. 74, 79 Акту перевірки та припису).
Ідентифікація потенційно небезпечного об'єкта Ренійської філії ДП «АМПУ» проведена у 2015 році, про що свідчить Повідомлення та Звіт, затверджений начальником Ренійської філії та узгоджений начальником сектора МРС ГУ ДСНС України в Одеській області 09.12.2015 року. Повідомлення про результати ідентифікації об'єктів підвищеної небезпеки затверджено начальником філії 27.09.2016 року Паспортизація потенційно небезпечного об'єкту проведено 23.06.2015 року, внесено до Державного реєстру №ПНО-01.51.2015.8027886, копії були направлені до Ренійської райдержадміністрації та сектору РМС ГУ ДСНС України в Одеській області (додаток 11 до п.п. 88, 89, 90, 91, 92 Акту перевірки та припису).
Наказом Ренійської філії від 12.04.2016 року №216 створено комісію з питань евакуації, затверджено порядок оповіщення членів об'єктової комісії філії з питань евакуації. 05.09.2016 року затверджено і погоджено з Ренійською РДА, начальником Ренійського МРС ГУ ДСНС України в Одеській області номенклатуру та обсяги об'єктового резерву матеріально-технічних ресурсів для запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій. Розпорядженням по філії №44 від 23.05.2017 року визначено небезпечне місце для збору та розміщення працівників та матеріальних цінностей при оголошенні евакуації. 14.03.2017р. начальником філії затверджено і погоджено з Ренійською РДА, начальником Ренійського МРС ГУ ДСНС України в Одеській області План евакуації у разі загрози або виникнення надзвичайних ситуацій (додаток 12, 14 до п.п. 93, 96 Акту перевірки та припису).
План реагування на надзвичайні ситуації затверджено начальником філії 27.07.2015 року, погоджено Ренійською РДА, начальником Ренійського МРС ГУ ДСНС України в Одеській області (додаток 15 до п.107 Акту перевірки та припису).
Наказом по філії від 10.10.2016 рокур №602 затверджено Положення про організацію оповіщення та зв'язку при загрозі або виникнення надзвичайних ситуацій. Наказом по філії від 18.07.2016 року №433 внесено відповідні зміни до Інструкції про порядок надання інформації щодо надзвичайних ситуацій (додаток 17 до п.п. 97, 98, 100 Акту перевірки та припису).
Наказом по філії від 27.07.2015 року №04/26 створено об'єктове формування цивільного захисту філії, 27.07.2015 року затверджено Положення про об'єктові формування цивільного захисту, погоджено з Ренійською РДА, начальником Ренійського МРС ГУ ДСНС України в Одеській області (додаток 18 до п.п. 102, 103 Акту перевірки та припису).
Наказом по філії від 22.03.2016р. №157 затверджено Інструкції з пожежної та техногенної безпеки, які розміщені на видних місцях (додаток 20 - до п.115 Акту перевірки та припису).
У період з 21 по 31 грудня 2016 року ТОВ «БТК «ЦЕМСЕРВІС» було виконано роботи з вогнезахисного оброблення конструкцій горища об'єктів Ренійської філії ДП «АМПУ», про що свідчить акт від 04.01.2017 року №007 (додаток №1 до п.п.2, 26, 27, 30, 51, 63 Акту перевірки та припису).
Наказом по філії від 16.02.2017 року №86 затверджено Графік проведення учбових тренувань, розклад занять (додаток 13 до п. 94 Акту перевірки та припису).
Наказом по філії від 15.06.2017 року №335 створено штаб з ліквідації надзвичайних ситуацій філії, затверджено Положення про нього, заведено відповідні журнали (додаток 16 до п. 106 Акту перевірки та припису).
Згідно договору від 30.03.2017 року №43-В-РЕФ-17 Ренійською філією ДП «АМПУ» проведено закупівлю протигазів (додаток 19 до п. 112 Акту та припису).
Роботи з технічного обслуговування систем протипожежного захисту в приміщеннях Ренійської філії ДП «АМПУ» проводились згідно графіку ТОВ «АПС-Київ», про що свідчить акти від 16.12.2017 року, 26.12.2017 року (додаток 2 до п.п. 5, 20, 22, 25, 36, 53, 85, 87, 82 Акту перевірки та припису).
У період з 21 по 31 грудня 2016 року ТОВ «БТК «ЦЕМСЕРВІС» на об'єктах будівель Управління порту РФ ДП «АМПУ», служб вантажного району, АТС-1, службових приміщень паромного комплексу, службових приміщень II-го вантажного району проводилась перевірка виконання робіт з вогнезахисного оброблення, про що свідчить акт від 04.01.2017 року №007 (додаток 1 до п.п. 2, 26, 27, 30, 51, 63 Акту перевірки та припису).
Установка автоматичних вимикачів на лініях живлення кондиціонерів (3 шт.) виконано, про що свідчить акт приймання виконаних робіт за березень 2017 року (додаток 3 до п.п. 6, 40, 52, 58 Акту перевірки та припису).
Згідно графіку виконано роботи щодо з'єднання відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів в з'єднувальних коробках (акти приймання робіт за січень, лютий 2017 року) (додаток 6 до п.п. 12, 28, 33, 54, 59, 67, 71 Акту перевірки та припису).
Так, судом встановлено, що відповідачем усунені порушення, які стали підставою для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення роботи (експлуатації) приміщень об'єкту Ренійської філії ДП «Адміністрація морських портів України» за адресою: Одеська область, Ренійський район, м. Рені, вул. Дунайська, 188 шляхом опечатуванням (опломбуванням) пристроїв, відключення джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання і установок).
Відповідновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Згідно з абц. 3 ч. 1 ст. 6 Закону №877- V від 05.04.2007 року перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).
Так, Ренійською філією ДП «Адміністрація морських портів України» було розроблено План усунення недоліків, який з відмітками про виконання листом №21-1-22/61 від 10.01.2017 року направлено на адресу ГУ ДСНС України в Одеській області, про що свідчить наявна в матеріалах справи транспортна накладна та відстеження відправлення DHL Express.
Також, Ренійською філією ДП «Адміністрація морських портів України» було відправлено ГУ ДСНС України в Одеській області План усунення недоліків та підтверджуючі документи щодо усунення недоліків, зазначених в Акті перевірки №332 від 14.12.2016 року, про отримання якого свідчить відмітка на супровідному листі, який також міститься в матеріалах справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Разом з цим, суд зазначає, що відповідач відзиву не подав, в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про день, час та місце судового засідання, відтак, відсутність будь-яких пояснень з боку суб'єкта владних повноважень, беручи до уваги положення ч. 4 ст. 159 КАС України, суд розцінює як визнання відповідачем позову.
Так, суд приходить до висновку про обґрунтованість заяви та вважає її такою, що підлягає задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 5, 6, 77, 159, 225, 229, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» про скасування заходів реагування по справі № 826/597/17 за позовом Головного управлення державної служби з надзвичайних ситуацій в Одеській області до ДП «Адміністрація морських портів України» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), у вигляді повного зупинення роботи (експлуатації) приміщень об'єкту Ренійської філії ДП «Адміністрація морських портів України» за адресою: Одеська область, Ренійський район, м. Рені, вул. Дунайська, 188 шляхом опечатуванням (опломбуванням) пристроїв, відключення джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання і установок) - задовольнити.
Скасувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ДП «Адміністрація морських портів України» у вигляді повного зупинення роботи (експлуатації) приміщень об'єкту Ренійської філії ДП «Адміністрація морських портів України» за адресою: Одеська область, Ренійський район, м. Рені, вул. Дунайська, 188 шляхом опечатуванням (опломбуванням) пристроїв, відключення джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання і установок).
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя В.І. Келеберда