Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
26 березня 2018 р. № 820/615/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Єгупенка В.В.,
за участю секретаря судового засідання - Козир В.М.,
за участю: представника позивача - Омельченко А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження адміністративний позов Приватного підприємства "Технобазіс" (Харківська область, м. Чугуїв, вул. Перемоги, 1) до Державної фіскальної служби України (м. Київ, Львівська площа, 8) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -
Приватне підприємство "Технобазіс" звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом, в якому позивач просив визнати протиправними та скасувати рішення ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації від 07.12.2017 № 378055/38630430; від 07.12.2017 № 378053/38630430; від 07.12.2017 № 378054/38630430; від 07.12.2017 № 378056/38630430; від 07.12.2017 № 378058/38630430; від 13.12.2017 № 403022/38630430; від 13.12.2017 № 403026/38630430 та зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: від 31.10.2017 № 168; від 17.10.2017 № 79; від 16.10.2017 № 189; від 31.10.2017 № 175; від 25.10.2017 № 144; від 20.10.2017 № 138; від 31.10.2017 № 174.
В обґрунтування позовних вимог зазначило, що дії ДФС України, на думку позивача, є незаконними та призводять до неможливості реєстрації податкових накладних у відповідності до реальних показників господарської діяльності ПП «Технобазіс».
Відповідач проти позову заперечував з підстав, викладених у відзиві та просив у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
26.03.2018 до канцелярії суду представником відповідача Іхненко Я.В. було подано клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату у зв'язку з неможливістю бути присутньою у судовому засіданні через значну завантаженість юридичних підрозділів ДФС України.
Розглянувши зазначене клопотання, суд не вбачає підстав, викладених у ч.2 ст.205 КАС України для відкладення розгляду справи, оскільки відповідач належним чином повідомлений про час та місце судового засідання, неявка його уповноваженого представника не перешкоджає розгляду справи по суті, а причини неявки представника відповідача до судового засідання, викладені в клопотанні, не можна вважати поважними. Беручі до уваги положення статті 55 КАС України, керівник контролюючого органу, який є відповідачем по даній справі, не позбавлений права приймати участь у судових засіданнях особисто або делегувати такі повноваження своєму представнику (представникам) згідно ч.3 ст.55 КАС України.
Крім того, відкладення розгляду справи з формальних підстав тягне за собою порушення строків розгляду адміністративної справи, встановлених статтею 193 КАС України.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, в тому числі відзив на адміністративний позов, дійшов наступного.
Судовим розглядом встановлено, що приватним підприємством «Технобазіс» було виписано податкову накладну №79 від 17.10.2017 за договором поставки №15/05-17 від 15 травня 2017 року, укладеного між ПП «Технобазіс» та ТОВ «НПО Максіма». Зазначена господарська операція підтверджується первинними бухгалтерськими документами, а саме: видатковою накладною № 141 від 17.10.2017. товарно-транспортною накладною № Р141 від 17.10.2017, рахунком №126 від банківською випискою станом на 17.10.2017, довіреністю на отримання тмц №313 від 17.10.2017; та договором поставки №03/01/17-П від 03.01.2017 з видатковою накладною №401 від 17.10.2017.
16.10.2017 позивачем виписано податкову накладну №189 на підставі договору поставки №02062017 від 02.06.2017, укладеного між ПП «Технобазіс» та ПП «Семенівська Мануфактура», що підтверджується первинними бухгалтерськими документами: видатковою накладною №983 від 16.10.2017, товарно-транспортною накладною №Р983 від 16.10.2017, довіреністю №47 від 16.10.2017, рахунком №130 від 16.10.2017, банківською випискою станом на 31.10.2017; та договором поставки №26/12-16 від 26.12.2016 з видатковою накладною №398 від 16.10.2017.
Позивачем, 31.10.2017 було виписано податкову накладну №168 за договором поставки №01-ОС від 20.08.2017, укладеного між ПП «Технобазіс» та ТОВ «Інекс-Пульт». Дана господарська операція підтверджується первинними бухгалтерськими документами: видатковою накладною №964 від 31.10.2017, товарно-транспортною накладною №Р964 від 31.10.2017, довіреністю на отримання тмц №41 від 31.10.2017, рахунком №128 від 31.10.2017, випискою банку станом на 23.10.2017; та договором поставки №03/01/17-П від 03.01.2017 з видатковою накладною №402 від 31.10.2017.
Податкова накладна №175 від 31.10.2017 була виписана по договору поставки №16/10/17-2 від 16.10.2017 укладеного між ПП «Технобазіс» та ПП «Охоронне агентство «ІНЕКС», що підтверджується первинними бухгалтерськими документами: видатковою накладною №972 від 31.10.2017, товарно-транспортною накладною №Р972 від 31.10.2017, довіреністю на отримання тмц №38 від 30.10.2017; та договір поставки №01/05-17 від 01.05.2017 з видатковою накладною №370 від 31.10.2017.
25.10.2017 позивачем за договором поставки №27/07-17 від 27.07.2017, укладеного між ПП «Технобазіс» та ТОВ «Технічні матеріали» виписано податкову накладну № 144. Вказана господарська операція підтверджується первинними бухгалтерськими документами, а саме: видатковою накладною №1002 від 25.10.2017, товарно-транспортною накладною №Р1002 від 25.10.2017, довіреністю №05 від рахунком №132 від 25.10.2017; банківською випискою від 30.10.2017; та договором поставки №26/12-16 від 26.12.2016 з видатковою накладною №416 від 25.10.2017.
Податкова накладна №138 від 20.10.2017 була виписана по договору поставки №15/05-17 від 15.05.2017 укладеного між ПП «Технобазіс» та ТОВ «НПО Максіма», дана господарська операція підтверджується первинними бухгалтерськими документами: видатковою накладною №1005 від 20.10.2017, товарно-транспортною накладною №Р1005 від 20.10.2017, довіреністю на отримання тмц №314 від 20.10.2017, банківською випискою станом 24.10.2017; та договором поставки №03/01/17-П від 03.01.2017 з видатковою накладною №403 від 20.10.2017.
Податкова накладна №174 від 31.10.2017 була виписана по договору поставки №16/10/17-1 від 16.10.2017 укладеного між ПП «Технобазіс» та ТОВ «ІНЕКС», дана господарська операція підтверджується первинними бухгалтерськими документами: видатковою накладною № 971 від 31.10.2017, товарно-транспортною накладною № Р971 від 31.10.2017, довіреністю на отримання тмц № 45 від 27.10.2017, рахунком № 133 від 31.10.2017, банківською випискою, станом на 14.07.2017 та договором поставки № 01/05-17 від 01.05.2017 з видатковою накладною № 371 від 31.10.2017.
Проте, відповідно до інформації, зазначеної у квитанціях, направлених позивачем до ДФС України через «Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України» на адресу відповідача, реєстрація податкових накладних була зупинена відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 74.2 ст. 74 ПК в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно з пунктом 201.1 ст. 201 ПК на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Абзацами першим та другим пункту 201.10 ст. 201 ПК встановлено. що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня (абзац п'ятий цього пункту).
Згідно з абзацом восьмим, з метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції (абзац дев'ятий).
Абзацом десятим встановлено, що якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України (абзац 18 цього підпункту).
На виконання цієї норми, постановою КМ України від 29.12.2010 № 1246 було затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок № 1246, у редакції, чинній на дату виникнення відносин з приводу прав і обов'язків у яких виник спір).
Відповідно до пункту 5 цього Порядку, податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200 1.3, 200 1.9 статті 200 1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України "Про електронний цифровий підпис", «Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній / розрахунку коригування.
Пунктом 12 встановлено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція) (пункт 13 цього Порядку).
Згідно з пунктом 14 Порядку № 1246 квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Відповідно до пункту 15, у квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Відповідно до пункту 201.16 ст. 201 ПК реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної / розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Згідно з частиною 1 та 2 підпункту 201.16.1 пункту 201.16 ст. 201 ПК, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Постановою № 190 установлено, що комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.
Підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування.
Проте, контролюючим органом у судовому процесі не доведено правомірності відмови у реєстрації податкових накладних позивача. Оскаржувані рішення не містять чіткого визначенні підстав щодо відмову в реєстрації податкових накладних, зважаючи на те, що позивачем ПП «Технобазіс» надані всі необхідні документи, які зазначені в наказі № 567, затвердженим МФУ від 13.06.2017.
За правилами ч.ч.1, 2 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки в порушення ст.ст.73, 74 КАС України, податковим органом не доведено обґрунтованості відмови в реєстрації податкових накладних позивача, що призвело до прийняття відповідачем оскаржуваних рішень, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.5-10, 72, 73, 74, 77, 139, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Приватного підприємства "Технобазіс" (Харківська область, м. Чугуїв, вул. Перемоги, 1) до Державної фіскальної служби України (м. Київ, Львівська площа, 8) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації від 07.12.2017 № 378055/38630430; від 07.12.2017 № 378053/38630430; від 07.12.2017 № 378054/38630430; від 07.12.2017 № 378056/38630430; від 07.12.2017 № 378058/38630430; від 13.12.2017 № 403022/38630430; від 13.12.2017 № 403026/38630430.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: від 31.10.2017 № 168; від 17.10.2017 № 79; від 16.10.2017 № 189; від 31.10.2017 № 175; від 25.10.2017 № 144; від 20.10.2017 № 138; від 31.10.2017 № 174.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197, пл. Львівська, 8, м. Київ-53, МСП 04655) на користь Приватного підприємства "Технобазіс" (код ЄДРПОУ 38630430) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 24668,00 грн. (двадцять чотири тисячі шістсот шістдесят вісім гривень).
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 26.03.2018.
Суддя В.В. Єгупенко