Справа № 822/501/18
26 березня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, в якому просить суд:
1. визнати протиправним та скасувати рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, оформлене протоколом №4 від 04.05.2017, яким документи ОСОБА_1 щодо надання статусу учасника бойових дій направлено на доопрацювання.
2. Зобов'язати комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій повторно розглянути питання щодо надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.
3. Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі п. 16 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".
4. Поновити ОСОБА_1 строк для звернення до суду, оскільки про прийняте рішення йому стало відомо в січні 2018.
Ухвалою від 16 березня 2018 року позовну заяву було залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
23 березня 2018 року на усунення недоліків від представника позивача надійшла заява про поновлення строку звернення до суду. У зазначеній заяві представник позивача зазначає, що ОСОБА_1 будь-яких відомостей від його представника ОСОБА_2 не отримував, а тому про порушення своїх прав дізнався тільки в січні 2018 року.
Вирішуючи питання про дотримання позивачем строків звернення з позовною заявою, суд зазначає таке.
Згідно з ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 статті 122 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Документи ОСОБА_1 , Комісією Хмельницького обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Збройних Силах України повернені без реалізації, отримані представником позивача за довіреністю НМА 673613 від 05.04.2017 ОСОБА_2 - 24.07.2017.
Разом з тим, доказів, що позивач був обізнаний про рішенням комісії Хмельницького обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів матеріали справи не містять.
Суд звертає увагу про правову позицію Європейського суду з прав людини, який в своїх рішеннях неодноразово зазначав що строк звернення до суду закріплений в нормах національного законодавства не є абсолютним.
Так, з Рішення Європейського Суду з прав людини по справі "Іліан проти Туреччини" слідує, що правило встановлення обмежень до суду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду, повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання, слід звертати увагу на обставини справи.
У справі Delcourt v. Belgium Європейський Суд з прав людини зазначив, що "у демократичному суспільстві у світлі розуміння Конвенції, право на справедливий суд посідає настільки значне місце, що обмежувальне тлумачення статті 6 не відповідало б меті та призначенню цього положення".
Водночас у справі Bellet v. France Суд зазначив, що "стаття 6 § 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права".
Відтак, правило про пропуск строку звернення до суду не має абсолютного характеру і не повинно застосовуватися автоматично, тобто навіть у разі пропуску строку звернення до суду без відповідних додаткових обґрунтувань суд не може його застосувати.
Крім того, застосування правила пропуску строку звернення до суду залежить від обставин справи. Під цим слід розуміти розуміється вагомість права, про захист якого особа звернулася до суду.
Правила строку звернення до суду закріплені в нормах КАС України є свого роду "фільтром", який сприяє формуванню законного і справедливого правосуддя, унеможливлюючи зловживання правом на звернення та стабілізуючи суспільні відносини. Однак неправильно застосовувати його, як перешкоду в зверненні до суду для захисту порушених прав та інтересів особи.
Враховуючи наведене, строк звернення до суду необхідно поновити.
Керуючись частиною 14 статті 171, статтями 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду.
Поновити провадження по справі №822/501/18.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Головуючий суддя О.О. Михайлов