ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
13 березня 2018 року № 826/20304/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., при секретарі судового засідання Новік В.М., за участю представників сторін: від позивача та третьої особи - Сухомлин Ю.В., від позивача - Ушкаленко О.В., від відповідача - Перепелиця А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомГоловного управління ДФС у Полтавській області
до третя особа, Публічного акціонерного товариства «Укрнафта», яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Гадяцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Полтавській області,
про стягнення заборгованості у сумі 800 131 887,84 грн., -
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась Гадяцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Полтавській області з позовом до Публічного акціонерного товариства «Укрнафта», в якому просила стягнути з рахунків платників податків, відкритих у банках, обслуговуючих таких платників податків, - Публічного акціонерного товариства «Укрнафта», НГВУ «Полтаванафтогаз» ПАТ Укрнафта» (22525915), відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору № 999/97 «Про спільну інвестиційну і виробничу діяльність, не пов'язану із створенням юридичної особи з освоєння та розробки родовищ» від 24.12.1997, та Договору про спільну інвестиційну і виробничу діяльність, не пов'язану із створенням юридичної особи з освоєння та розробки родовищ, від 24.12.1997 (403739509) на користь державного бюджету сум податкового боргу: по рентній платі за користування надрами для видобування природного газу в сумі 785 191 860,88 грн.; по рентній платі за користування надрами для видобування газового конденсату у розмірі 14 940 026,96 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за НГВУ «Полтаванафтогаз» ПАТ «Укрнафта» (22525915), відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору про спільну інвестиційну і виробничу діяльність, не пов'язану із створенням юридичної особи з освоєння та розробки родовищ, від 24.12.1997 обліковується податковий борг по Гадяцькй ОДПІ (Лохвицьке відділення) на загальну суму 800 131 887,84 грн. , в т.ч.: по рентній за користування надрами для видобування природного газу у розмірі 785 191 860,88 грн. та по рентній платі за користування надрами для видобування газового конденсату у розмірі 14 940 026,96 грн. Вказана сума податкового боргу платником податку добровільно погашена не була, що стало підставою для звернення до суду із цим позовом.
Під час розгляду справи суд, у судовому засіданні 16.11.2017, замінив позивача Гадяцьку ОДПІ Головного управління ДФС у Полтавській області на належного - Головне управління ДФС у Полтавській області та одночасно залучив до участі у даній справі в якості третьої особи, без самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Гадяцьку ОДПІ Головного управління ДФС у Полтавській області.
У призначеному судовому засіданні 13.03.2018 представники позивача та третьої особи заявлені позовні вимоги підтримали повністю, з підстав та мотивів, наведених у тексті позову.
Відповідач (ПАТ «Укрнафта») позову не визнав, в обґрунтування заперечень проти позову зазначив наступне: позовні вимоги про стягнення податкового боргу заявлені до трьох різних платників податків, за двома з яких (а саме: ПАТ «Укрнафта» і НГВУ «Полтаванафтогаз» ПАТ Укрнафта») згідно даних інтегрованих карток заявлена сума боргу не обліковується; у Гадяцької ОДПІ відсутні повноваження для виставлення та надіслання НГВУ «Полтаванафтогаз» ПАТ Укрнафта», відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору № 999/97 від 24.12.1997, податкової вимоги від 29.05.2015 № 4789-25, оскільки названа податкова інспекція не є контролюючим органом по відношенню до платника податків за вказаним договором про спільну інвестиційну і виробничу діяльність; заявлені позивачем до стягнення суми авансових внесків з рентної плати за 2015 і 2016 роки не є податковим боргом, оскільки такі суми не набули статусу узгоджених в силу того, що авансові внески платником у поданих розрахунках за 2 і 3 квартали 2015 року не декларувались; у позивача відсутні правові підстави для стягнення самостійно нарахованої пені, без винесення та направлення платнику податків відповідного рішення про нарахування пені. Також за змістом ст. 126 Податкового кодексу України у редакції, чинній упродовж 2015 року, платник податків міг бути притягнутий до відповідальності за несвоєчасну сплату авансових внесків з рентної плати виключно шляхом застосування штрафу, а не шляхом нарахування пені; відповідач вважає нарахування пені на несвоєчасно сплачені у 2015 та 2016 роках суми авансових внесків з рентної плати за користування надрами, нарахованих за періоди 2,3 і 4 квартали 2015 року, у спосіб зарахування контролюючим органом від'ємного значення податкових зобов'язань за наслідками подання уточнюючих декларацій за період 2014 рік, таким, що не відповідає змісту ст. 129 Податкового кодексу України.
Крім того, відповідач посилався на те, що заявлені в цьому адміністративному позові вимоги про стягнення податкового боргу вже були частково предметом судового розгляду в межах іншої справи (№ 826/5689/16), за наслідками розгляду якої Окружним адміністративним судом м. Києва винесено постанову від 02.08.2016, що набрала законної сили.
Розглянувши подані особами, які беруть участь у справі, документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» (код ЄДРПОУ 00135390) є юридичною особою, що зареєстрована 31.03.1994 (запис про державну реєстрацію в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за № 10741200000002352), та перебуває на обліку в СДПІ у м. Києві, як платник податків з основним місцем обліку. Крім того, ПАТ «Укрнафта» перебуває на обліку в Гадяцькій ОДПІ (Лохвицьке відділення), як платник податків за неосновним місцем обліку.
Нафтогазовидобувне управління «Полтаванафтогаз» (код ЄДРПОУ 22525915) є структурним підрозділом ПАТ «Укрнафта» без права юридичної особи, яке знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Монастирська, буд. 12. Згідно довідки форми № 4-ОПП (вих. № 86365 від 03.03.2012), НГВУ «Полтаванафтогаз» ПАТ Укрнафта» взято на облік у ДПІ у м. Полтаві.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, між Підприємством «Полтаванафтогаз» та Моментум Енерджі Інтернешенл Інк. (далі - Компанія) укладено договір від 24.12.1997 № 999/97 про спільну інвестиційну і виробничу діяльність, не пов'язану із створенням юридичної особи з освоєння та розробки Андріяшівського газоконденсатного родовища (далі - договір № 999/97).
За умовами договору № 999/97, з урахуванням змін до нього, внесених додатками № 1 - 13 та додатковою угодою від 28.04.2011, учасниками цього договору про спільну інвестиційну і виробничу діяльність, не пов'язану із створенням юридичної особи з освоєння та розробки родовищ, є Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» та Компанія «Моментум Ентерпрайзис» (Істерн Юроп) ЛТД» (юридична особа за законодавством Кіпру), а управляючим - особа, в розумінні ст. 15 цього договору.
Зокрема, згідно наявних у справі копії свідоцтва про реєстрацію (реєстр. ПІ-5150 від 14.04.2016) та відомостей з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій (реєстр. № 47493 від 14.04.2016), Міністерством економічного розвитку і торгівлі України на території України зареєстровано Представництво (без права юридичної особи) фірми «Моментум Ентерпрайзис» (Істерн Юроп) Лімітед».
Відповідно до п. 11.1 ст. 11, п. 12.1 ст. 12 договору № 999/97, із змінами, внесеними п.п. 2, 4 додатку № 4 від 20.07.1998, п. 7 додатку № 7 від 25.02.1999, додаткової угоди від 28.04.2011, облік грошових коштів і майна, що об'єднуються Учасниками для здійснення Спільної Інвестиційної Діяльності, а також створеного в процесі цієї діяльності, операцій по Спільній Інвестиційній Діяльності, витрат на її здійснення і її результатів буде вестися ПАТ «Укрнафта» на Балансі Спільної Інвестиційної Діяльності.
Виплата податків і обов'язкових платежів до бюджету і позабюджетних фондів нараховується на Балансі Спільної Інвестиційної Діяльності.
Одночасно, п. 15.1 ст. 15 договору № 999/97 (у редакції додатку № 7) визначено, що ведення спільних справ Спільної інвестиційної діяльності, організація і керівництво роботами у зв?язку зі спільною інвестиційною діяльністю, представництво спільної інвестиційної діяльності перед третіми особами згідно з нормами Цивільного кодексу України, які регулюють сумісну діяльність, доручаються одному із учасників, який для цілей цього договору іменується «Управляючим». Управляючий наділяється відповідними повноваженнями і підпорядковується Комітету з Управління. Учасники погоджуються, що управляючим є Компанія. До 1 липня 1999 року функції Управляючого буде виконувати Укрнафта в особі її структурного підрозділу НГВУ «Полтаванафтогаз», після чого Управляючим буде Компанія, або дочірнє підприємство Компанії, яке Учасники уповноважать на це належним чином відповідно до законодавства України.
Згідно з додатком №15 від 21.07.2015, сторони підписали нову редакцію договору № 999/97 від 24.12.1997, відповідно до якої Договір № 999/97 перейменовано на Договір простого товариства про спільну виробничу (інвестиційну) діяльність з освоєння та розробки родовищ вуглеводнів (без створення юридичної особи), а значення терміну «Управляючий» визначено як один з Учасників договору, який уповноважується діяти від імені всіх Учасників, який організовує ведення Спільної діяльності від імені Учасників, зокрема, створює у своїй структурі виконавчу дирекцію, відкриває окремий рахунок, організовує здійснення бухгалтерського обліку на окремому балансі Спільної діяльності, ведення бухгалтерської, податкової, фінансової звітності Спільної діяльності, тощо.
Відповідно до додатку № 16 від 29.02.2016 до договору № 999/97, сторони визначили, що Управляючим за цим договором є один із Учасників - ПАТ «Укрнафта» в особі НГВУ «Полтаванафтогаз». Подання податкової звітності та сплату податків від імені та за рахунок коштів спільної діяльності за договором №999/97 здійснює НГВУ «Полтаванафтогаз» ПАТ «Укрнафта», як уповноважений вести облік результатів спільної діяльності.
Як свідчить відмітка на тексті договору про спільну діяльність від 24.12.1997 № 999/97 (первинна редакція), вказаний договір взято на облік з 26.02.1998 за №9 у Державній податковій адміністрації у м. Полтаві.
За даними інформаційних відомостей з бази даних «Податковий блок» та згідно довідки форми № 4-ОПП (вих. № 1516010203928 від 12.10.2015), платника податку з податковим номером 403739509 - Договір про спільну діяльність від 24.12.1997 № 999/97 - уповноважена особа підприємство НГВУ «Полтаванафтогаз» ПАТ «Укрнафта» (22525915) взято на облік як платника за основним місцем обліку в ДПІ у м. Полтаві ГУ ДФС у Полтавській області.
Згідно з довідкою позивача від 21.12.2016 №2271/10/16-07/11-18, платник податків - Договір про спільну діяльність від 24.12.1997 № 999/97 - уповноважена особа підприємство НГВУ «Полтаванафтогаз» ПАТ «Укрнафта» (22525915), податковий номер 403739509, перебуває на обліку в Гадяцькій ОДПІ в реєстрі платників окремих видів податків із 10.04.2013.
У 2015 та 2016 роках НГВУ «Полтаванафтогаз» ПАТ «Укрнафта» (22525915), відповідальний за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору № 999/97 від 24.12.1997, подало до Лохвицької ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області (за місцезнаходженням ділянок надр) податкову звітність по сплаті рентної плати за користування корисними копалинами.
Станом на 21.12.2016, 26.10.2017, 15.11.2017, 06.12.2017 та 05.01.2018 за даними довідок Гадяцької ОДПІ від 22.12.2016 № 2273/10/16-07-17-23, Головного управління ДФС у Полтавській області від 27.10.2017 № 17799/10/16-31-17-04-21, від 15.1.12017 № 19173/10/16-31-17-04-21, від 06.12.2017 № 20670/10/16-31-17-04-21 та від 05.01.2018 № 300/10/16-31-17-04-21 за платником - Договір про спільну діяльність від 24.12.1997 № 999/97 - уповноважена особа підприємство НГВУ «Полтаванафтогаз» ПАТ «Укрнафта» (22525915), податковий номер 403739509, по Лохвицькому відділені Гадяцької ОДПІ обліковується податковий борг з рентної плати за користування надрами на загальну суму 800 131 887,84 грн., з яких:
- 755593424,87 грн. - за основним платежем (в тому числі рентна плата за користування надрами для видобування природного газу - 741 127 859,85 грн., рента плата за користування надрами для видобування газового конденсату - 14 940 026,96 грн.);
- 44 538462,97 грн. - пеня (в тому числі рентна плата за користування надрами для видобування природного газу - 44 064001,03 грн., рента плата за користування надрами для видобування газового конденсату - 474 461,94 грн.).
Як пояснив позивач у тексті позову, вказана сума податкового боргу з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу виникла внаслідок несплати або несвоєчасної сплати платником податку нарахованих до сплати в його інтегрованій картці сум грошових зобов?язань, а саме:
податкового зобов'язання у сумі 20 934 980,25 грн., задекларованого у податковому розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин реєстр. № 9224881388 від 04.11.2015. По терміну сплати 19.11.2015 сума податкового зобов?язання погашена частково у сумі 14 827 306,48 грн., залишок несплаченої суми боргу - 6 107 673,77 грн.;
авансового внеску у сумі 160 708 025,94 грн., нарахованого до сплати 30.11.2015 по розрахунку податкового зобов?язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках), додаток 2 (реєстр. № 9224881428 від 04.11.2015);
авансового внеску за вересень 2015 року у сумі 749 186,90 грн., нарахованого до сплати 30.11.2015 по розрахунку податкового зобов?язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках), додаток 2 (реєстр. № 9224881994 від 04.11.2015);
авансового внеску у сумі 160 708 025,94 грн., нарахованого до сплати 30.12.2015 по розрахунку податкового зобов?язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках), додаток 2 (реєстр. № 9224881428 від 04.11.2015);
авансового внеску у сумі 749 186,90 грн., нарахованого до сплати 30.12.2015 по розрахунку податкового зобов?язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках), додаток 2 (реєстр. № 9224881994 від 04.11.2015);
авансового внеску у сумі 160 708 025,94 грн., нарахованого до сплати 19.02.2016 по розрахунку податкового зобов?язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках), додаток 2 (реєстр. № 9224881428 від 04.11.2015);
авансового внеску у сумі 749 186,90 грн., нарахованого до сплати 19.02.2016 по розрахунку податкового зобов?язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках), додаток 2 (реєстр. № 9224881994 від 04.11.2015);
податкового зобов'язання у сумі 4 676 826 грн. нарахованого до сплати 19.02.2016, та задекларованого у розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводної сировини, додаток 2 (реєстр. № 9274296130 від 26.01.2016);
податкового зобов'язання у сумі 127 126 230,68 грн. нарахованого до сплати 03.03.2016, та задекларованого у розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводної сировини, додаток 2 (реєстр. № 9020756963 від 19.02.2016);
податкового зобов'язання у сумі 1 287 778,89 грн. нарахованого до сплати 03.03.2016, та задекларованого у розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводної сировини, додаток 2 (реєстр. № 9020757158 від 19.02.2016);
податкового зобов'язання у сумі 649 247,27 грн. нарахованого до сплати 31.03.2016, та задекларованого у розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводної сировини, додаток 2 (реєстр. № 9039385152 від 21.03.2016);
податкового зобов'язання у сумі 116 908 464,72 грн. нарахованого до сплати 31.03.2016, та задекларованого у розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводної сировини, додаток 2 (реєстр. № 9039385147 від 21.03.2016), та
в результаті нарахування контролюючим органом в порядку ст. 129 Податкового кодексу України платнику за порушення граничних строків сплати узгоджених грошових зобов?язань по рентній платі за користування надрами для видобування природного газу сум пені, всього у розмірі 44 064 001,03 грн. А саме пеня нарахована у зв?язку з несвоєчасною сплатою грошових зобов?язань, визначених в додатках 2 до розрахунку податкового зобов?язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках) реєстр. № 9166653592 від 07.08.2015, № 9166653755 від 07.08.2015, № 9166653788 від 07.08.2015, № 9166654717 від 07.08.2015, № 9166654785 від 07.08.2015, № 9166654803 від 07.08.2015, та податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин реєстр. № 9224881388 від 04.11.2015.
Сума податкового боргу з рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату виникла внаслідок несплати або несвоєчасної сплати платником податку нарахованих до сплати в його інтегрованій картці сум грошових зобов?язань, а саме:
авансового внеску у сумі 3 307 635,31 грн., нарахованого до сплати 30.11.2015 по розрахунку податкового зобов?язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках), додаток 2 (реєстр. № 9224881369 від 04.11.2015). По терміну сплати 30.11.2015 сума податкового зобов?язання погашена частково у сумі 1 840 442,11 грн., залишок несплаченої суми боргу - 1 467 193,20 грн.;
авансового внеску у сумі 886 840,43 грн., нарахованого до сплати 30.11.2015 по розрахунку податкового зобов?язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках), додаток 2 (реєстр. № 9224881380 від 04.11.2015);
авансового внеску у сумі 9 803,60 грн., нарахованого до сплати 30.11.2015 по розрахунку податкового зобов?язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках), додаток 2 (реєстр. № 9224881971 від 04.11.2015);
авансового внеску у сумі 3 307 635,31 грн., нарахованого до сплати 30.12.2015 по розрахунку податкового зобов?язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках), додаток 2 (реєстр. № 9224881369 від 04.11.2015);
авансового внеску у сумі 886 840,43 грн., нарахованого до сплати 30.12.2015 по розрахунку податкового зобов?язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках), додаток 2 (реєстр. № 9224881380 від 04.11.2015);
авансового внеску у сумі 9 803,60 грн., нарахованого до сплати 30.12.2015 по розрахунку податкового зобов?язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках), додаток 2 (реєстр. № 9224881971 від 04.11.2015);
авансового внеску у сумі 3 307 635,31 грн., нарахованого до сплати 19.02.2016 по розрахунку податкового зобов?язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках), додаток 2 (реєстр. № 9224881369 від 04.11.2015);
авансового внеску у сумі 886 840,43 грн., нарахованого до сплати 19.02.2016 по розрахунку податкового зобов?язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках), додаток 2 (реєстр. № 9224881380 від 04.11.2015);
авансового внеску у сумі 9 803,60 грн., нарахованого до сплати 19.02.2016 по розрахунку податкового зобов?язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках), додаток 2 (реєстр. № 9224881971 від 04.11.2015);
податкового зобов'язання у сумі 308 900,23 грн. нарахованого до сплати 19.02.2016, та задекларованого у розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводної сировини, додаток 2 (реєстр. № 9274296139 від 26.01.2016);
податкового зобов'язання у сумі 722 983,26 грн. нарахованого до сплати 03.03.2016, та задекларованого у розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводної сировини, додаток 2 (реєстр. № 9020756995 від 19.02.2016);
податкового зобов'язання у сумі 869 346,69 грн. нарахованого до сплати 03.03.2016, та задекларованого у розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводної сировини, додаток 2 (реєстр. № 9020757002 від 19.02.2016);
податкового зобов'язання у сумі 13 604,78 грн. нарахованого до сплати 03.03.2016, та задекларованого у розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводної сировини, додаток 2 (реєстр. № 9020757169 від 19.02.2016);
податкового зобов'язання у сумі 969 110,83 грн. нарахованого до сплати 31.03.2016, та задекларованого у розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводної сировини, додаток 2 (реєстр. № 9039385214 від 21.03.2016);
податкового зобов'язання у сумі 8 425,23 грн. нарахованого до сплати 31.03.2016, та задекларованого у розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводної сировини, додаток 2 (реєстр. № 9039385212 від 21.03.2016);
податкового зобов'язання у сумі 800 798,09 грн. нарахованого до сплати 31.03.2016, та задекларованого у розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводної сировини, додаток 2 (реєстр. № 9039385116 від 21.03.2016), та
в результаті нарахування контролюючим органом в порядку ст. 129 Податкового кодексу України платнику за порушення граничних строків узгоджених грошових зобов?язань по рентній платі за користування надрами для видобування газового конденсату сум пені, всього у розмірі 474 461,94 грн. А саме пеня нарахована у зв?язку з несвоєчасною сплатою грошових зобов?язань, визначених в додатках 2 до розрахунку податкового зобов?язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках) реєстр. № 9166653722 від 07.08.2015, № 9166653782 від 07.08.2015, № 9166654819 від 07.08.2015, та податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин реєстр. № 9224881369 від 04.11.2015.
У травні 2015 року Лохвицька ОДПІ ГУ Міндоходів у Полтавській області з метою погашення податкового боргу сформувала і надіслала на адресу НГВУ «Полтаванафтогаз» ПАТ «Укрнафта» (22525915), відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору № 999/97 від 24.12.1997, податкову вимогу від 29.05.2015 № 479-25. Відповідно до зазначеної податкової вимоги загальна сума податкового боргу за платежами « 13030800» і « 13030900» становила 300 156 021,37 грн. Вказана податкова вимога була отримана адресатом 15.06.2015.
Доказів скасування вказаної податкової вимоги у встановленому для цього порядку сторонами не надано, а з матеріалів справи не вбачається.
У зв?язку з тим, що вжитими заходами, спрямованими на погашення податкового боргу, погасити податкову заборгованість виявилось неможливим, позивач звернувся до суду з даним позовом і просив стягнути податковий борг з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу в сумі 785 191 860,88 грн. та з рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату в сумі 14 940 026,96 грн. з рахунків платників податків, відкритих у банках, що обслуговують таких платників, а саме з: ПАТ «Укрнафта» (код ЄДРПОУ 00135390), НГВУ «Полтаванафтогаз» ПАТ «Укрнафта», управляючого за договором № 999/97 від 24.12.1997, та Договору № 999/97 про спільну інвестиційну і виробничу діяльність, не пов?язану із створенням юридичної особи, з освоєння та розробки родовищ від 24.12.1997, код ТРДПАУ 0403739509.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Положеннями пп. 14.1.139 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (в реакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - ПК України) визначено, що для цілей оподаткування дві чи більше особи, які здійснюють спільну діяльність без утворення юридичної особи, вважаються окремою особою у межах такої діяльності. Облік результатів спільної діяльності ведеться платником податку, уповноваженим на це іншими сторонами згідно з умовами договору, окремо від обліку господарських результатів такого платника податку.
Згідно з п. 64.6 ст. 64 ПК України, на обліку у контролюючих органах повинні перебувати угоди про розподіл продукції, договори управління майном (крім договорів щодо операцій, визначених у другому реченні абзацу другого підпункту 5 пункту 180.1 статті 180 цього Кодексу) та договори про спільну діяльність на території України без створення юридичних осіб, на які поширюються особливості податкового обліку та оподаткування діяльності за такими договорами (угодами), визначені цим Кодексом.
Взяття на облік договору або угоди здійснюється шляхом додаткового взяття на облік управителя майна, учасника договору про спільну діяльність або угоди про розподіл продукції як платника податків - відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору або угоди.
За змістом норм пп. 252.1.1, 252.1.3 п. 252.1 ст.252 ПК України, платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр.
Платником рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин під час виконання договорів про спільну діяльність без утворення юридичної особи є уповноважена особа - один із учасників такого договору, на якого згідно з його умовами покладено обов'язок нарахування, утримання та внесення податків і зборів до бюджету з єдиного поточного рахунку спільної діяльності (далі - уповноважена особа), за умови, що один з учасників зазначеного договору має відповідний спеціальний дозвіл. Облік результатів спільної діяльності ведеться таким учасником окремо від обліку його господарської діяльності. Такий учасник додатково береться на облік як платник рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин у порядку, визначеному цим Кодексом.
Отже, платником рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин під час виконання договорів про спільну діяльність без утворення юридичної особи є уповноважена особа - один із учасників такого договору, на якого згідно з його умовами покладено обов'язок нарахування, утримання та внесення податків і зборів до бюджету з єдиного поточного рахунку спільної діяльності.
Таким чином, враховуючи наведені норми права та зміст договору № 999/97 від 24.12.1997 (в редакції додатку № 16), ПАТ «Укрнафта» в особі свого структурного підрозділу без права юридичної особи - НГВУ «Полтаванафтогаз» є платником рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин під час виконання договору про спільну діяльність, оскільки є учасником договору про спільну діяльність, до компетенції якого, згідно умов договору, належить сплата передбачених чинним законодавством податків, обов'язкових (зборів) платежів.
Платник рентної плати та уповноважена особа сплачують податкові зобов'язання за місцезнаходженням: ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України (пп. 252.25.1 п. 252.25 ст. 252 ПК України) або за місцем обліку платника рентної плати у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України (пп. 252.25.2 п. 252.25 ст.252 ПК України).
Згідно з п. 36.1 ст. 36 ПК України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
За правилами п. 36.2 цієї ж статті ПК України, податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.
В силу п. 36.3 ст. 36 ПК України, податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
За змістом норм ст.ст. 37, 38 ПК України, податковий обов'язок виникає у платника податку з моменту настання обставин, з якими цей Кодекс та закони з питань митної справи пов'язує сплату ним податку та припиняється, зокрема, у зв'язку з його виконанням шляхом сплати в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Пунктом 54.1 ст. 54 ПК України встановлено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Так, згідно з п.п. 257.1, 257.2 і 257.3 ст. 257 ПК України, базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу.
Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати. Зокрема, платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки, з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин: за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України; за місцем обліку платника рентної плати у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.
При цьому, відповідно до п. 257.4 ст. 257 ПК України (у редакції чинній до 01.01.2016), у податковому (звітному) періоді платники рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, які здійснюють видобування нафти, конденсату, газу природного, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, платники рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та платники рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України сплачують авансові внески з рентної плати у податковому (звітному) періоді до 30 числа кожного місяця (у лютому - до 28 або 29 числа). Розмір таких авансових внесків складається з однієї третини суми податкових зобов'язань з рентної плати, визначеної у податковій декларації за попередній податковий (звітний) період.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що сплата авансових внесків з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є податковим обов'язком у розумінні ст.ст. 37, 38 ПК України. А з огляду на те, що розмір авансових внесків визначається виходячи із розміру податкових зобов'язань, самостійно визначених платником, суд приходить до висновку, що авансові внески, поряд із власне рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин, самостійно визначеною її платником, є узгодженим грошовим зобов'язанням у розумінні п. 54.1 ст. 54 ПК України (аналогічна правова позиція наведена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 26.02.2016 № К/800/54125/15 (у справі 826/21925/15) та постанові Київського апеляційного адміністративного суду від 14.09.2016 у справі № 826/16357/15).
Як вбачається зі змісту наданих позивачем до матеріалів справи розрахунків суми податкового боргу в розрізі за платежами та податкових розрахунків з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 3-тій квартал 2015 року з додатками 2 - розрахунками податкового зобов?язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках), датованих 04.11.2015, нараховані до сплати в інтегрованих картках платника податків суми в авансових внесків за період сплати 30.11.2015, 30.12.2015 та 19.02.2016 складають 1/3 від сум податкових зобов?язань, задекларованих платником у вказаній податковій звітності.
Згідно з п. 257.5 ст. 257 ПК України (у редакції чинній до 01.01.2016), сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.
На думку суду, дана норма п. 257.5 ст. 257 ПК України кореспондується з нормою п. 57.1 ст. 57 зазначеного Кодексу, відповідно до якої платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Починаючи з 1 січня 2016 року до ст. 257 ПК України були внесені зміни Законом України від 24.12.2015 № 909-VIII, в результаті яких пункт 257.4 виключено зі ст. 257 цього Кодексу, а п. 257.1 і 257.5 цієї статті викладено у наступних редакціях: «Базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю.
Сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.».
В розумінні пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання, набуває статусу податкового боргу.
Таким чином, суми авансових внесків з рентної плати нараховані до сплати в інтегрованій картці платника податків 30.11.2015, 30.12.2015 та 19.02.2016, та суми податкових зобов?язань з рентної плати, задекларовані платником у поданих ним розрахунках за 4-ий квартал 2015 року, січень і лютий 2016 року, які не були сплачені у встановлений п. 257.5 ст. 257 ПК України строк, є узгодженими та набули статусу податкового боргу.
У силу норм пп. 258.2.1 п. 258.2, пп. 258.1.2 п. 258.1 ст. 258 ПК України, контроль за правильністю обчислення, своєчасністю і повнотою справляння рентної плати здійснюють контролюючі органи.
На суму податкових зобов'язань з рентної плати, що нарахована платником рентної плати за податковий (звітний) період, але не сплачена протягом 10 календарних днів, що настають за останнім календарним днем граничного строку подання податкової декларації, нараховується пеня в порядку, встановленому розділом II цього Кодексу.
Зі змісту наданих позивачем додаткових пояснень (вих. № 3 від 03.01.2018), розрахунків сум податкового боргу та даних зворотних боків інтегрованих карток платника за 2015 - 2016 роки вбачається, що нарахування пені здійснювалося контролюючим органом в автоматичному режимі за прострочення сплати у 2015 та 2016 роках авансових внесків з рентної плати за користування надрами за видобування корисних копалин (природного газу та газового конденсату), нарахованих згідно розрахунків податкового зобов?язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках), додаток 2, реєстр. № 9166653592 від 07.08.2015, № 9166653755 від 07.08.2015, № 9166653788 від 07.08.2015, № 9166654717 від 07.08.2015, № 9166654785 від 07.08.2015, № 9166654803 від 07.08.2015, № 9166653722 від 07.08.2015, № 9166653782 від 07.08.2015, № 9166654819 від 07.08.2015 та податкових розрахунків з плати за користування надрами для видобування корисних копалин реєстр. № 9224881388 і № 9224881369 від 04.11.2015.
Датою погашення податкового боргу з авансових внесків з рентної плати були визначені дати сплати сум коштів в оплату рентної плати подання (25.11.2015) та дати зменшення платником сум раніше задекларованих податкових зобов?язань (19.02.2016 і 10.10.2016), шляхом подання ним нових звітних розрахунків з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводної сировини, додаток 2 (реєстр. № 9274296128, № 9274296129 і № 9274296131 від 26.01.2016) та уточнюючих розрахунків з рентної плати за користування надрами за звітні періоди 2014 року.
Доказів оскарження ПАТ «Укрнафта» дій контролюючого органу щодо нарахування пені на суму податкового боргу з рентної плати, що виник в результаті договору № 999/97 від 24.12.1997, позивачем суду не надано, а іншого з матеріалів справи не вбачається.
Надаючи правову оцінку діям контролюючого органу щодо нарахування платнику сум пені на прострочені суми авансових внесків з рентної плати та вжиття заходів по стягнення суми податкового боргу у досудовому порядку, суд зазначає наступне.
В розумінні пп. 14.1.162 п. 14.1 ст. 14 ПК України, пеня - це сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов'язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки.
Загальні правила нарахування пені встановлені ст. 129 ПК України та застосовуються щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов'язань, крім пені за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, яка розраховується за правилами Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23.09.1994 № 185.
Так, зокрема, згідно з пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України, пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу.
Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
У разі скасування нарахованого контролюючим органом грошового зобов'язання (його частини) у порядку адміністративного та/або судового оскарження пеня за період заниження такого грошового зобов'язання (його частини) скасовується (п. 129.2 ст. 129 цього Кодексу).
Відповідно до пп. 129.3.1 п. 129.3 ст. 129 ПК України, нарахування пені закінчується, зокрема, у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.
При цьому, деталізацію інших випадків погашення податкового боргу, за умови виникнення яких закінчується нарахування пені, проведено у п. 2.4 Інструкції про порядок нарахування та погашення пені, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 17.12.2010 №953 (що був зареєстрований у Міністерстві юстиції України 27.12.2010 за №1350/18645 та втратив чинність 10.06.2016).
Так, п. 2.4 цієї Інструкції визначав, що у разі погашення суми податкового боргу (його частини) іншим, ніж визначено у підпунктах 2.3.1 - 2.3.4 пункту 2.3 цього розділу, шляхом, зокрема розстрочення (відстрочення) сум платежів, подання платником податків декларацій (у тому числі уточнюючих) з від'ємним значенням суми податкових зобов'язань тощо, нарахування пені закінчується датою фактичного здійснення такого погашення, зафіксованою у відповідних документах.
Пеня, визначена п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті (п. 129.4 ст. 129 зазначеного Кодексу).
Нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків (п. 131.1 ст. 131 ПК України).
З контексту наведених норм права можна дійти до висновку, що нарахування пені на суму податкового боргу здійснюється незалежно від застосування контролюючим органом штрафних санкцій (штрафів) у випадках несвоєчасної сплати узгодженого грошового зобов?язання, в порядку ст. 126 ПК України.
За змістом положень Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 05.12.2013 № 765 (що був зареєстрований в Міністерстві юстиції України 04.02.2014 за № 217/24994 та діяв до 10.06.2016) та наразі чинного Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 № 422 (що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 за № 751/28881), нарахування пені на суму податкового боргу проводиться контролюючим органом автоматично в інтегрованій картці платника без винесення окремого рішення за наслідками такого нарахування.
При цьому, інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, передоплати та єдиного внеску, що включає комплекс облікових показників з інтегрованих підсистем, за повноту, достовірність і своєчасність відображення яких несуть відповідальність структурні підрозділи територіальних органів Міндоходів за функціональними напрямами роботи. Форми інтегрованих карток платника мають лицьовий та зворотний боки.
Зворотний бік інтегрованої картки відображає стан розрахунків платника (суми нарахованого та сплаченого платежів, пені, штрафних (фінансових) санкцій, процентів за користування розстроченням (відстроченням) грошових зобов'язань (податкового боргу), суми податкового боргу, недоїмки із сплати єдиного внеску, надміру та/або помилково сплачені, заявлені до відшкодування тощо) за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами, операції, що проводяться з коштами передоплати.
Занесення/перенесення, виключення/включення операцій в інформаційній системі проводяться структурними підрозділами територіальних органів Міндоходів, на які покладено функції з введення відповідної інформації.
Дослідивши та проаналізувавши надані позивачем розрахунки сум податкового боргу, дані зворотних боків інтегрованих карток платника за 2015 - 2017 роки, письмових пояснень позивача з питання розрахунку пені на суму податкового боргу з рентної плати за користування надрами (вих. № 3 від 03.01.2018), суд дійшов до висновку про правомірність дій контролюючого органу.
Суд вказує, що оскільки у матеріалах даної справи відсутні належні документальні докази (як то рішення судів у справах за позовами ПАТ «Укрнафта» до контролюючого органу про визнання протиправними дій (бездіяльності) щодо оперативного обліку платника податку з податковим номером 403739509 - Договір про спільну діяльність від 24.12.1997 № 999/97 - уповноважена особа підприємство НГВУ «Полтаванафтогаз» ПАТ «Укрнафта» (22525915) та відображення даних за результатами такого обліку в інтегрованій картці такого платника, що набрали законної сили та/або офіційних листів контролюючих органів з питання визнання таких обставин), то твердження відповідача про неповноту та/або недостовірність відомостей наведених в таких інтегрованих картках платника з відповідних податків документально не підтверджуються. Також, відповідачем не обґрунтовано будь-якими документальними доказами та розрахунками допущення контролюючим органом помилок при автоматичному обрахунку сум пені.
Відповідно до п.п. 87.1, 87.2 ст. 87 ПК України, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Також джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Водночас п. 87.12 ст. 87 ПК України визначено, що у разі якщо податковий борг виник за операціями, що виконувалися в межах договорів про спільну діяльність, джерелом погашення такого податкового боргу є майно платників податків, що є учасниками такого договору.
Порядок стягнення податкового боргу платників податків, крім фізичних осіб, регулюється статтями 95 - 99 ПК України.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п. 95.2 ст. 95 ПК України).
Тобто, право на стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу виникає у контролюючого органу на наступний день після закінчення 60 днів з дня надіслання платникові податків податкової вимоги.
За правилами п. 59.1 ст. 59 ПК України, порядок надіслання платникові податків податкової вимоги є тотожним порядку надіслання податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п.59.1 ст. 59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, орган державної податкової служби надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.4. ст. 59 ПК України).
Як вбачається з матеріалів справи, податкова вимога від 29.05.2015 № 479-25 направлялася НГВУ «Полтаванафтогаз» ПАТ «Укрнафта», відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору № 999/97 від 24.12.1997, Лохвицькою ОДПІ ГУ Міндоходів у Полтавській області (тобто, за неосновним місцем обліку договору про спільну інвестиційну діяльність) та була ним отримана 15.06.2015, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
Відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
В ході розгляду справи відповідач заперечував наявність у Лохвицької ОДПІ ГУ Міндоходів у Полтавській області компетенції на виставлення та направлення НГВУ «Полтаванафтогаз» ПАТ «Укрнафта», відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору № 999/97 від 24.12.1997, вказаної податкової вимоги з тих мотивів, що Лохвицька ОДПІ, як контролюючий орган за неосновним місцем обліку платника, не може бути одночасно органом стягнення. Таку позицію відповідача суд відхиляє як нормативно необґрунтовану у зв?язку з наступним.
Згідно з п. 41.1 ст. 41 ПК України, контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.
За змістом п. 63.3 ст. 63 ПК України, з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
З аналізованих законодавчих положень випливає, що контролюючим органом (якому надано повноваження, зокрема, надіслати платникові податкову вимогу) є центральний орган доходів і зборів, будь-який його територіальний орган як за місцем основного обліку платника, так за місцем його неосновного обліку (у тому числі за місцем реєстрації його підрозділів, знаходженням майна тощо), який здійснює адміністрування будь-якого виду податку.
Щодо посилань відповідача на те, що вжиття заходів, спрямованих на погашення податкового боргу платника, належать до виключної компетенції податкового керуючого, який призначається у порядку ст. 91 ПК України, суд зазначає наступне.
Дійсно, відповідно до п. 91.1 ст. 91 ПК України, керівник контролюючого органу за місцем реєстрації платника податків, що має податковий борг, призначає такому платнику податків податкового керуючого. Податковий керуючий повинен бути посадовою (службовою) особою контролюючого органу. Податковий керуючий має права та обов'язки, визначені цим Кодексом.
Згідно з п. 1.4 Порядку призначення та звільнення, а також функції та повноваження податкового керуючого, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 №578 (що був чинний на момент виникнення спірних правовідносин), податковий керуючий - це посадова (службова) особа органу доходів і зборів за місцем обліку платника податків, на яку покладається виконання функцій, спрямованих на погашення податкового боргу платника податків.
Функції та повноваження податкового керуючого, визначені у розділі ІІІ цього Порядку (зокрема, надсилання (вручення) платнику податків податкової вимоги) жодним чином не обмежують повноваження керівника податкового органу, що здійснює адміністрування податків. Системний аналіз положень названого Порядку та приписів ПК України (зокрема, ст.ст. 59, 100, 101) свідчить на користь висновку про те, що в окремих випадках і процедурах податковий керуючий та керівник податкового органу мають тотожний обсяг повноважень. Однак це не призводить до автоматичного звуження законодавчо визначеної компетенції керівника податкового органу. Аналогічна правова позиція наведена у тексті постанови Вищого адміністративного суду України від 16.02.2016 № К/800/44281/15 (у справі 826/11519/15).
Отже, надсилання Лохвицькою ОДПІ ГУ Міндоходів у Полтавській області НГВУ «Полтаванафтогаз» ПАТ «Укрнафта», відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору № 999/97 від 24.12.1997, зазначеної податкової вимоги не можна кваліфікувати як дії суб'єкта владних повноважень, що вчинені поза межами його компетенції та не відповідають меті, з якою ці повноваження надані.
При цьому, суд відхиляє посилання відповідача на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.08.2016 № 826/5689/16, якою відмовлено у задоволенні позову Гадяцької ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області до ПАТ «Укрнафта», в особі НГВУ «Полтаванафтогаз» ПАТ Укрнафта», відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору № 999/97 «Про спільну інвестиційну і виробничу діяльність, не пов'язану із створенням юридичної особи з освоєння та розробки родовищ» від 24.12.1997, про стягнення податкового боргу у сумі 379 852 308,13 грн., як таку, що має силу обов'язкової преюдиції у розумінні ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства для вирішення даного спору. Так, вказана постанова суду від 02.08.2016 містить висновки, що стосуються правомірності виставлення Гадяцької ОДПІ іншої податкової вимоги, ніж та, що наявна у матеріалах справи № 826/20304/16, та правомірності звернення стягнення на інші суми податкових зобов?язань і пені, які як пояснив представник позивача у судовому засіданні 13.03.2018, утворилися в іншому відділенні Гадяцької ОДПІ.
Станом на день розгляду справи у суді податкова вимога від 29.05.2015 № 479-25 ані в судовому, ані в адміністративному порядку не оскаржувалася, що не заперечується сторонами.
Документальні докази погашення (повного/часткового) заявленої до стягнення суми податкового боргу у розмірі 800 131 887,84 грн. (в т.ч.: по рентній за користування надрами для видобування природного газу у розмірі 785 191 860,88 грн. та по рентній платі за користування надрами для видобування газового конденсату у розмірі 14 940 026,96 грн.), яка підтверджується інтегрованими картками платника податків та довідкою, у добровільному порядку відповідачем до суду не надано. При цьому, твердження відповідача про те, що заявлена до стягнення сума податкового боргу у розмірі 800 131 887,84 грн. була сформована частково за рахунок інших сум грошових зобов?язань (а саме: податкових повідомлень-рішень від 28.11.2016, 29.11.2016 і від 02.03.2017, за переліком наведеним у тексті запита Управляючого за Договором № 999/97 від 24.12.1997 ОСОБА_6 від 18.01.2018 № 01/01/11/06/02/01/01-225) ніж ті, що вказані тексті позову, спростовуються даними зворотних боків інтегрованих карток платника за 2015 - 2016 роки, що наявні у матеріалах справи.
Таким чином, дослідивши матеріали справи, суд встановив, що у встановлений ПК України строк для погашення податкових зобов?язань, ПАТ «Укрнафта» в особі НГВУ «Полтаванафтогаз» не сплатило узгоджені суми податкових зобов?язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (природного газу, газового конденсату), самостійно визначених платником податків на підставі поданих ним розрахунків, у зв?язку з чим за платником - з податковим номером 403739509 - Договір про спільну діяльність від 24.12.1997 № 999/97 - уповноважена особа підприємство НГВУ «Полтаванафтогаз» ПАТ «Укрнафта» (22525915) рахується заборгованість всього на суму 772 261 173,46 грн., а також не сплатило нараховану контролюючим органом порядку ст. 129 ПК України на суму податкового боргу пеню у розмірі 44 538 462,97 грн., що підтверджується дослідженими судом копіями інтегрованих карток договору про спільну діяльність від 24.12.1997 № 999/97 - уповноважена особа НГВУ «Полтаванафтогаз» ПАТ «Укрнафта» та довідками про суму податкового боргу.
Відповідно до пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно п. 95.1 ст. 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 ПК України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, перевіривши та проаналізувавши матеріали справи і надані сторонами докази за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов до висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи наведену вище норму ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, та відсутність у матеріалах справи документальних доказів понесення позивачем інших судових витрат, окрім витрат на оплату судового збору, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для відшкодування позивачу судових витрат за рахунок відповідача.
Керуючись статтями 77, 139, 245, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов Головного управління ДФС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39461639, місцезнаходження: 36014, Полтава, вул. Європейська, 4) до Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» (код ЄДРПОУ 0013590, місцезнаходження: 04053, м. Київ, провул. Несторівський, 3-5), за участі третьої особи без самостійних вимог на предмет спору - Гадяцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39741382, місцезнаходження: 37300, Полтавська область, м. Гадяч, вул. Лохвицька, 30 - Б) про стягнення заборгованості у сумі 800 131 887,84 грн. задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» (код ЄДРПОУ 0013590, місцезнаходження: 04053, м. Київ, провул. Несторівський, 3-5), в особі Нафтогазовидобувного управління «Полтаванафтогаз» (код ЄДРПОУ 22525915), - управляючого за договором № 999/97 простого товариства про спільну виробничу (інвестиційну) діяльність з освоєння та розробки родовищ вуглеводнів (без створення юридичної особи) від 24.12.1997, яке відповідальне за подання податкової звітності та сплату податків від імені та за рахунок спільної діяльності за вказаним договором, податковий борг з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 800 131 887,84 грн., що виник в рамках спільної діяльності за договором № 999/97 від 24.12.1997, а саме шляхом:
- стягнення з рахунків Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» (код ЄДРПОУ 0013590, місцезнаходження: 04053, м. Київ, провул. Несторівський, 3-5), виявлених державним виконавцем під час примусового виконання вказаного рішення, податкового боргу з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу в сумі 785 191 860,88 грн. на р/р 31117016702239, одержувач - УДКСУ у Лохвицькому р-ні Полтавської обл., код одержувача - 37953557, банк одержувача - УДКСУ у Полтавській області, МФО 831019;
- стягнення з рахунків Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» (код ЄДРПОУ 0013590, місцезнаходження: 04053, м. Київ, провул. Несторівський, 3-5), виявлених державним виконавцем під час примусового виконання вказаного рішення, податкового боргу з рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату в сумі 14 940 026,96 грн. на р/р 31116017702239, одержувач - УДКСУ у Лохвицькому р-ні Полтавської обл., код одержувача - 37953557, банк одержувача - УДКСУ у Полтавській області, МФО 831019.
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок
Повний текст рішення складено 23.03.2018.