ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
06 лютого 2018 року № 826/13049/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клименчук Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Київської міської ради
третя особа,
яка не заявляє
самостійних
вимог на
предмет спору Об'єднаний кооператив по будівництву та експлуатації колективних автостоянок «Дніпровський»
про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Київської міської ради (далі - КМР, відповідач), в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність КМР щодо не розгляду в місячний строк ініціативи місцевої громади від 14 грудня 2015 року № 08/КО-12302 про оформлення права користування земельними ділянками Об'єднаним кооперативом по будівництву та експлуатації колективних автостоянок «Дніпровський» для зберігання особистого автотранспорту місцевої громади на пленарному засіданні міської ради та зобов'язати відповідача розглянути вказану ініціативу місцевої громади.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва про відкриття провадження в адміністративній справі від 29.08.2016 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, залучено Об'єднаний кооператив по будівництву та експлуатації колективних автостоянок «Дніпровський» (далі - Кооператив «Дніпровський», третя особа).
В порядку, встановленому статтею 151 Кодексу адміністративного судочинства України та Положення про автоматизовану систему суду, затвердженого рішенням ради суддів України № 30 від 26.11.2010, у зв'язку з припиненням повноважень судді, в провадженні якого перебувала справа № 826/13049/16, справу розподілено між суддями повторно.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 11.08.2017 справу № 826/13049/16 прийнято до провадження суддею Клименчук Н.М. та призначено справу до розгляду в судовому засіданні.
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що не розгляд ініціативи громади від 14 грудня 2015 року щодо оформлення права користування земельними ділянками Кооперативом «Дніпровський» для зберігання особистого автотранспорту місцевої громади з боку відповідача здійснено безпідставно.
Відповідачем подано заперечення на адміністративний позов.
В обґрунтування вказаних заперечень, відповідачем зазначено, що вирішення земельних відносин з Кооперативом «Дніпровський» має здійснюватися не в порядку проведення місцевої ініціативи, а з урахуванням норм Земельного кодексу України та Порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в м. Києві шляхом прийняття КМР відповідного рішення.
Судом, 21 вересня 2017 року в порядку частини шостої статті 128 КАС України (в редакції, чинній на час вчинення процесуальної дії) ухвалено (протокольна ухвала) про розгляд справи у порядку письмового провадження.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII, яким внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, виклавши його в новій редакції.
Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Ініціативна група мешканців Дніпровського району м. Києва 14 грудня 2015 року на адресу відповідача направила місцеву ініціативу територіальної громади Дніпровського району м. Києва, підтриману 1435 мешканцями цього ж району, щодо розгляду Київською міською радою питання землекористування Кооперативом «Дніпровський».
За результатом попереднього розгляду вказаної ініціативи, відповідачем листом від 15.12.2015 № № 225-СК-4476 повідомлено про те, що її буде опрацьовано в порядку, передбаченому рішенням КМР від 08.10.2015 № 121/2024.
Після звернення члена ініціативної групи ОСОБА_2 в порядку норм Закону України «Про доступ до публічної інформації» з інформаційним запитом від 16.03.2016 щодо наслідків розгляду ініціативи мешканців Дніпровського району м. Києва, відповідачем листом від 18.03.2016 № 225-СК-858 повідомлено про те, що питання вирішення земельних відносин Кооперативу «Дніпровський» не може вирішуватись в порядку внесення місцевої ініціативи з цього питання і буде розглянуто Київською міською радою відповідно до чинного законодавства з урахуванням норм Земельного кодексу України.
Не погоджуючись з не розглядом ініціативи місцевої громади на пленарному засіданні міської ради, позивач посилається на те, що відповідачем порушено ст. 20 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ» та місячний розгляд звернення.
За таких обставин позивач звернувся до суду з даним позовом та просить суд його задовольнити.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог, виходячи з наступного.
За визначеннями, наведеними в частинах 1, 2 ст. 9 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР), члени територіальної громади мають право ініціювати розгляд у раді (в порядку місцевої ініціативи) будь-якого питання, віднесеного до відання місцевого самоврядування.
Порядок внесення місцевої ініціативи на розгляд ради визначається представницьким органом місцевого самоврядування або статутом територіальної громади з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». При цьому, в ст. 1 названого Закону визначено, що представницький орган місцевого самоврядування - це виборний орган (рада), який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення.
В силу частини першої статті 12 рішення КМР «Про Статут територіальної громади міста Києва» від 28.03.2002 № 371/1805, члени територіальної громади міста Києва мають право ініціювати розгляд у Київській міській раді, а також у відповідних районних у місті Києві радах в порядку місцевої ініціативи будь-якого питання, віднесеного Конституцією України, законами України та цим Статутом до предметів відання місцевого самоврядування у місті Києві. Частиною четвертою вказаної статті встановлено, що письмові пропозиції, передані на розгляд Київської міської ради, повинні бути підписані не менш, ніж 1000 членами територіальної громади міста Києва.
Рішенням Київської міської ради «Про затвердження Порядку внесення місцевої ініціативи в місті Києві» від 08.10.2015 № 121/2024 затверджено Порядок внесення місцевої ініціативи в місті Києві ( далі - Порядок).
Згідно з вказаним Порядком, предметом місцевої ініціативи можуть бути будь-які питання, віднесені до відання місцевого самоврядування, та питання місцевого значення у місті Києві.
Нормами пункту 2.1 Порядку визначено, що ініціативна група - це члени територіальної громади, що вносять місцеву ініціативу на розгляд Київської міської ради, відповідної районної у місті Києві ради. До ініціативної групи повинно входити не менше 5 осіб, які на законних підставах мешкають на території міста Києва, досягли 18 років і мають право голосу на виборах.
Належність громадянина до відповідної територіальної громади та проживання його на відповідній території визначається його зареєстрованим місцем проживання.
Місцева ініціатива вноситься до Київської міської ради, районних у місті Києві рад.
За визначенням, наведеним в пункті 2.2 Порядку, для внесення місцевої ініціативи на розгляд Київської міської ради подається письмова пропозиція на ім'я заступника міського голови - секретаря Київської міської ради. Для внесення місцевої ініціативи на розгляд районної у місті Києві ради подається письмова пропозиція на ім'я голови районної у місті Києві ради.
Нормами пункту 2.3 Порядку встановлено, що у пропозиції про внесення місцевої ініціативи обов'язково зазначаються: питання, яке необхідно вирішити в порядку внесення місцевої ініціативи; прізвища, імена і по батькові, адреси проживання та контакти членів ініціативної групи; прізвище, ім'я і по батькові, контакти уповноваженого представника ініціативної групи; підписні листи.
Відповідно до пунктів 3.1-3.4 Порядку, для внесення місцевої ініціативи на розгляд Київської міської ради ініціативній групі необхідно зібрати 500 підписів членів територіальної громади, які на законних підставах мешкають на території міста Києва, досягли 18 років і мають право голосу на виборах.
Для внесення місцевої ініціативи на розгляд відповідної районної у місті Києві ради ініціативній групі необхідно зібрати 100 підписів членів територіальної громади, які на законних підставах мешкають на території відповідного району міста Києва, досягли 18 років, мають право голосу на виборах.
Ініціативна група збирає підписи членів територіальної громади на підписних листах.
Підписні листи повинні містити такі дані: прізвище, ім'я та по батькові підписанта; дата та рік народження; місце реєстрації підписанта; особистий підпис.
Підписні листи заповнюються згідно з додатком до цього Порядку.
Пунктом 6.1 Порядку встановлено, що заступник міського голови - секретар Київської міської ради, відповідний голова районної у місті Києві ради протягом десяти робочих днів з моменту реєстрації письмової пропозиції про внесення місцевої ініціативи організовує роботу щодо перевірки поданих документів на відповідність вимогам цього Порядку та приймає одне з таких рішень: передати місцеву ініціативу для підготовки до розгляду на найближчому пленарному засіданні Київської міської ради, районної у місті Києві ради; повернути пропозицію про внесення місцевої ініціативи з вмотивуванням причин повернення.
З контексту наведеної норми вбачається, що за наслідками розгляду внесеної місцевої ініціативи може бути прийнято одне з двох рішень, або передача місцевої ініціативи для підготовки до розгляду на найближчому пленарному засіданні Київської міської ради, або її повернення за вмотивованим рішенням.
Як вбачається з матеріалів справи, на адресу Київської міської ради 14.12.2015 за вх. № 08/КО-12302 надійшла місцева ініціатива територіальної громади Дніпровського району м. Києва щодо розгляду Київською міською радою питання землекористування Кооперативом «Дніпровський».
На виконання доручення заступника міського голови - секретаря Київської міської ради від 15.12.2015 № 08/КО-12302 відповідно до ст. 22 Регламенту Київської міської ради зазначену вище місцеву ініціативу гр. ОСОБА_1 та інших скеровано для розгляду на спільному засіданні постійної комісії Київської міської ради з питань місцевого самоврядування, регіональних та міжнародних зв'язків за участі представників ініціативної громади.
Як вбачається із змісту наявного в матеріалах справи Протоколу № 3 засідання постійної комісії Київської міської ради з питань місцевого самоврядування, регіональних та міжнародних зв'язків від 13.01.2016, зокрема, - пункту 15 порядку денного слухали питання: «Про розгляд доручення заступника міського голови - секретаря Київської міської ради від 15.12.2015 № 08/КО-12302 щодо розгляду місцевої ініціативи гр. ОСОБА_1 та інших». На засіданні комісії гр. ОСОБА_1 проінформував присутніх про багаторазові намагання представників ОК БЕКА «Дніпровський» оформити право на землю з 2001 року, якою користуються вже понад 30 років. Але внаслідок протиправних дій з боку чиновників «Київзему» земельні ділянки надаються лише у короткострокову оренду (до 3 років). З огляду на викладене, членами кооперативу прийнято рішення звернутись до Київської міської ради у форматі «місцевої ініціативи». При цьому, голова комісії пояснив доповідачу, що згідно норм чинного законодавства, земельні ділянки в орендне користування надаються на підставі конкурсу (аукціону) або за наявності на ділянці нерухомого майна.
За наслідками обговорення винесеного питання ухвалено:
1) відкласти розгляд місцевої ініціативи територіальної громади міста Києва щодо розгляду Київською міською радою землекористування ОК БЕКА «Дніпровський»;
2) звернутись до:
- постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування, архітектури та землекористування щодо надання роз'яснення ситуації яка склалась навколо земельних ділянок ОК БЕКА «Дніпровський»;
- Департаменту земельних ресурсів щодо надання роз'яснення ситуації яка склалась навколо земельних ділянок ОК БЕКА «Дніпровський»;
- управління правового забезпечення діяльності Київської міської ради про надання роз'яснень щодо правомірності ініціювання питання землекористування, шляхом «місцевої ініціативи» територіальної громади м. Києва.
В подальшому, постійна комісія Київської міської ради з питань містобудування, архітектури та землекористування листом від 25.01.2016 № 08/281-234 повідомила постійну комісію Київської міської ради з питань місцевого самоврядування, регіональних та міжнародних зв'язків про те, що під час розгляду звернення ОК БЕКА «Дніпровський» щодо оформлення права користування земельними ділянками на засіданні постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування, архітектури та землекористування 24.12.2015 створено робочу групу у складі депутатів Київської міської ради із залученням представника ОК БЕКА «Дніпровський» для додаткового вивчення спірного питання; після надання протоколу засідання робочої групи постійна комісія повернеться до розгляду порушеного питання.
В свою чергу, Управління правового забезпечення діяльності Київської міської ради листом від 21.01.2016 № 08/230-163 повідомило постійну комісію Київської міської ради з питань місцевого самоврядування, регіональних та міжнародних зв'язків про те, що відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; відповідно до преамбули Регламенту Київської міської ради, затвердженого рішенням КМР від 12.11.2014 № 351/351, Регламент Київської міської ради встановлює порядок діяльності Київради, її органів та посадових осіб, депутатських фракцій, груп, депутатів Київради; якщо законодавством України встановлено іншу процедуру розгляду Київрадою окремих питань, зазначені питання розглядаються в порядку, передбаченому чинним законодавством.
Дослідивши надані докази, а також норми чинного законодавства, суд погоджується з наведеними вище висновками відповідача з огляду на наступне.
Земельним кодексом України передбачено процедуру передачі земельних ділянок комунальної форми власності у власність чи користування.
Детальний порядок передачі земельних ділянок територіальної громади міста Києва врегульовано нормами Порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 28.02.2013 № 63/9120.
Відповідно до статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Отже, вирішення земельних відносин з ОК БЕКА «Дніпровський» має здійснюватись не в порядку проведення місцевої ініціативи, а з урахуванням норм Земельного кодексу України та Порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві шляхом прийняття Київською міською радою відповідного рішення.
Враховуючи, що постійною комісією Київської міської ради з питань місцевого самоврядування, регіональних та міжнародних зв'язків листом від 08.02.2016 № 08/290-45 повідомлено ОК БЕКА «Дніпровський» про результати розгляду місцевої ініціативи, а також те, що питання вирішення земельних відносин ОК БЕКА «Дніпровський» не може вирішуватись в порядку внесення місцевої ініціативи з цього питання, а може бути розглянуто Київською міською радою відповідно до чинного законодавства з урахуванням норм Земельного кодексу України, висновки позивача щодо вирішення земельних питань Кооперативом «Дніпровський» шляхом внесення місцевої ініціативи, є хибними та не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог, а тому в задоволенні позову має бути відмовлено.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновків, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 72-78, 139 та 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.М. Клименчук