23 березня 2018 р.м. ХерсонСправа № 821/340/18
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі-відповідач, ГУ ПФУ в Херсонській області), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди та одноразових додаткових видів грошового забезпечення;
- зобов'язати відповідача на підставі наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки про всі види грошового забезпечення, з яких утримано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за останні 24 місяці, отриманих позивачем, призначити та виплачувати пенсію із загальної суми 12485,37 грн., яка складається з посадового окладу у сумі 1064,00 грн., окладу за військове звання у сумі 125,00 грн., надбавки за вислугу років у сумі 476,80 грн., середньої суми додаткових видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби у сумі 10816,57 грн.;
- зобов'язати відповідача здійснити з моменту призначення, а саме: з 01.11.2017 року перерахунок пенсії та виплатити ОСОБА_1 пенсію з загальної суми 12485,37 грн., яка складається з посадового окладу у сумі 1067,00 грн., окладу за військове звання у сумі 125,00 грн., надбавки за вислугу років у сумі 476,80 грн., середньої суми додаткових видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби у сумі 10816,57 грн.
Ухвалою від 23.02.2018 року відкрите спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні), надано відповідачу строк для надіслання відзиву - п'ятнадцять днів з дня отримання ухвали.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 31.10.2017 року звільнений у запас Збройних Сил України. Починаючи з листопада 2017 року є пенсіонером Міністерства оборони України та отримує пенсію за вислугу років відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, які звільнилися з військової служби, та деяких інших осіб" через установи Пенсійного фонду України в Херсонській області. Отримавши розрахунок пенсії, позивач дізнався, що при визначенні її розміру відповідач не врахував деякі додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував за останні 24 місяці проходження військової служби. Зокрема, пенсійний орган при нарахуванні пенсії не врахував надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за роботу з таємними документами, премію, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та щомісячну додаткову грошову винагороду, з яких позивачем сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Вказані виплати є складовими грошового забезпечення військовослужбовців, а тому розрахунок пенсії пенсійний орган повинен проводитися із врахуванням всіх видів грошового забезпечення. Просить задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.
Відповідач надіслав відзив на позовну заяву, відповідно до якого ГУ ПФУ в Херсонській області не погоджується з вимогами позивача, з огляду на наступне. ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років з листопада 2017 року. Розмір пенсії обраховувався згідно даних грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення. Відповідач зазначає, що відповідно до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 року № 393, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. На думку відповідача, оскільки види грошового забезпечення, на які вказує позивач, не мають постійного характеру та не враховуються при нарахуванні пенсії, тому відсутні підстави для перерахунку пенсії. Відповідач відмічає, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження є необґрунтованим, у зв'язку з відсутністю у ГУ ПФУ в Херсонській області можливості відстояти свою правову позицію у судовому засіданні, ознайомитися з правовою позицією опонентів, дана категорія справ потребує спеціальних знань та додаткових пояснень спеціалістів, які можливо реалізувати лише у судовому засіданні при розгляді справи у загальному порядку. Просить відмовити в у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні. Виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах: щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом; щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності; щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах, визначених частиною 4 статті 12 КАС України, а також у разі, якщо суд дійде висновку про складність справи, її значення для сторін, тощо.
Умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом.
Пунктом 2 частинами 1 статті 263 КАС України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно із ч.ч. 2, 3 ст. 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Заявами по суті справи є позов та відзив.
Суд не бере до уваги доводи відповідача стосовно необхідності розгляду справи за правилами загального позовного провадження, оскільки матеріали справи містять докази надіслання відповідачу позовної заяви з усіма додатками, а наданого судом строку для подання письмового відзиву достатньо для формування та викладення власних аргументів та надання будь-яких пояснень. Інших заяв по суті справи, крім позову та відзиву, згідно ч. 3 ст. 263 КАС України для даної категорії справ не передбачено.
Таким чином, суд розглядає адміністративну справу у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 відповідно до наказу військового комісару ІНФОРМАЦІЯ_2 від 31.10.2017 року № 216 звільнений у запас з посади заступника начальника відділу комплектування та призову ІНФОРМАЦІЯ_3 у звані майор на підставі п. "б" ч. 6 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 року № 2232-XII (за станом здоров'я) та виключений зі списків особового складу частини з 31.10.2017 року.
Згідно з поданням про призначення пенсії від 08.11.2017 року № 556/ТХ-28099, виданим Херсонським обласним військовим комісаріатом, вислуга років ОСОБА_1 станом на 31.10.2017 року складає 28 років 03 місяці 00 днів.
08.11.2017 року ОСОБА_1 звернувся до УПФУ із заявою про призначення пенсії за вислугою років.
Згідно виданої Херсонським ОВК довідки від 24.01.2018 року № 6/1/56 про всі види щомісячного грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого було утримано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за останні 24 місяці, позивач у період з листопада 2015 року по жовтень 2017 року отримував такі основні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 1067,00 грн., оклад за військове звання - 125,00 грн., надбавка за вислугу років - 476,80 гр.; та інші: надбавка за виконання особливо важливих завдань - 834,40 грн., надбавка за роботу з таємними документами - 106,70 грн., премія - 4481,40 грн., щомісячна додаткова грошова винагорода - 4254,78 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань у грудні 2015 року - 3570,20 грн. та у серпні 2017 року - 7091,30 грн., грошова допомога на оздоровлення у грудні 2015 року - 3570,20 грн. та у серпні 2017 року - 7091,30 грн.
30.01.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з неврахуванням відповідачем всіх видів грошового забезпечення, з яких сплачений єдиний соціальний внесок, з моменту виникнення права на пенсію.
Листом від 12.02.2018 року № 61/М-99-1 Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії.
Надаючи оцінку правомірності дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.
Частиною третьою статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 року року № 704 (далі - Постанова № 704) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно із пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 року № 393 (далі - Постанова № 393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Частиною першою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 року № 2011-XII (далі - Закон №2011-XII) установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
За приписами частини 2 статті 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Щомісячна додаткова грошова винагорода для окремих категорій військовослужбовців Збройних Силта - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій", в редакції, чинній на час проходження позивачем служби.
Частиною 1 ст. 10-1 Закону № 2011-XII гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.
Підпунктом 3 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 № 1294 (далі - Постанова № 1294), в редакції, чинній на час проходження позивачем служби, а також підпунктом 3 пункту 5 Постанови № 704 передбачено надання один раз на рік військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення, та допомогу для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 року № 260 (далі - Інструкція). Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції). Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Аналіз зазначених вище норм матеріального права дає підстави для висновку, що надбавки за виконання особливо важливих завдань та за роботу з таємними документами, а також премія, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та щомісячна додаткова грошова винагорода є додатковими видами грошового забезпечення, які, в свою чергу, є складовими грошового забезпечення військовослужбовців, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відтак, суд вважає, що обчислення пенсії військовослужбовців здійснюється з урахуванням зазначених додаткових видів грошового забезпечення.
Також, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України викладеною, зокрема, у постанові від 10.03.2015 року у справі № 21-70а-15, ухвалі Вищого адміністративного суду України від 27.06.2017 року у справі № К/800/28148/16 (552/9658/16-а).
Щодо посилання відповідача на те, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не належать до щомісячних виплат і додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, відповідно не враховуються при обчисленні пенсії, що ґрунтуються на висновках Конституційного Суду України, викладених в Рішенні від 13.05.2015 у справі № 4-рп/2015 слід зазначити, що за цим Рішенням Конституційний Суд України в в аспекті порушеного у конституційному зверненні питання щодо розуміння положень частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ роз'яснив, що до встановлення виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати підвищення.
До такого висновку суд Конституційний Суд України дійшов, проаналізувавши положення статті 63 Закону № 2262-ХІІ (щодо видів грошового забезпечення при перерахунку раніше призначених пенсій) у взаємозв'язку зі статтею 43 Закону № 2262-ХІІ (щодо видів грошового забезпечення, які враховуються для призначення пенсій) і в підсумку констатував, що "перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України" і що такими є лише "надбавки, доплати, підвищення".
Необхідність у роз'ясненні положень статті 63 Закону № 2262-ХІІ, як зазначено в Рішенні, виникла у зв'язку з тим, що суди по різному трактують встановлення Кабінетом Міністрів України щомісячної додаткової грошової винагороди як підставу для перерахунку пенсії відповідно до зазначеної вище статті.
Таким чином, висновок Конституційного Суду України стосується порядку перерахунку пенсії у зв'язку зі встановленням нової щомісячної додаткової винагороди, а не порядку призначення пенсії, зокрема - видів грошового забезпечення, з яких вона розраховується.
Аналогічного висновку дійшов Вищий адміністративний суд України в постанові від 01.11.2017 у справі № К/800/24208/17 (№ 415/1348/17).
Суд відмічає, що у даній справі звернення позивача до суду із позовом викликано не зміною чи введенням нових додаткових видів грошового забезпечення. Підставою для звернення ОСОБА_1 до суду є відмова відповідача обчислювати розмір пенсії, виходячи із всіх видів грошового забезпечення, які виплачувалися йому останні 24 місяці та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, суд вважає, що відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії, відповідач діяв без належних на те підстав, чим порушив гарантоване державою право на достатній рівень матеріального та соціального забезпечення військовослужбовців.
Тобто, відповідач відмовив позивачу у перерахунку, що виключає бездіяльність пенсійного орнгану, як на цьому наполягає позивач.
За таких обставин, враховуючи приписи статті 9 КАС України, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача є визнання протиправною відмову відповідача, викладену у листі від 12.02.2018 року щодо перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01.11.2017 року, виходячи із загальної суми 12485,37 грн., з урахуванням включених до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, сум наступних складових: посадовий оклад - 1067,00 грн., оклад за військове звання - 125,00 грн., надбавка за вислугу років - 476,80 грн., середня сума додаткових видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби у сумі 10816,57 грн. (259597,77 грн./24 місяці).
Згідно із частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірності відмови у перерахунку пенсії позивачу.
За таких обставин, суд вважає обґрунтованими вимоги ОСОБА_1 та задовольняє позов у повному обсязі.
Розподіл судових витрат суд здійснює за правилами частини першої статті 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 12.02.2018 року щодо здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057) здійснити ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату пенсії з 01.11.2017 року, виходячи із загальної суми 12485,37 грн., з урахуванням включених до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, сум наступних складових: посадовий оклад - 1067,00 грн., оклад за військове звання - 125,00 грн., надбавка за вислугу років - 476,80 грн., середня сума додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 фактичні місяці служби у сумі 10816,57 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057) на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кисильова О.Й.
кат. 10.2.4