Справа № 576/543/18
Провадження № 3/576/217/18
23 березня 2018 року м. Глухів
Суддя Глухівського міськрайонного суду Сумської області Мазур С.А., розглянувши матеріали, які надійшли від Глухівського міськрайонного відділу державної виконавчої служби, відносно:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець та мешканець Сумської області, м. Глухів, вул. Годунівська, буд.46,
- про скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
До Глухівського міськрайонного суду надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення за статтею 183-1 КУпАП у відношенні ОСОБА_1, з яких убачається, що ОСОБА_1 не сплачує аліменти на утриманні дитини, що призвело до виникнення заборгованості 39520, 46 грн., сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, що підтверджується розрахунком заборгованості по аліментам від 14.03.2018 по виконавчому провадженні АСВП № 2545381.
Перевіривши матеріали справи, вважаю, що вказану справу слід направити до органу, який склав протокол для належного оформлення, виходячи з такого.
Згідно положень статті 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом та забезпечення виконання винесеної постанови.
Відповідно до статті 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Протокол про адміністративне правопорушення має відповідати вимогам статті 256 КУпАП, в якому має бути зазначено: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
З матеріалів справи вбачається, що при складенні протоколу ОСОБА_1 був позбавлений можливості надати свої пояснення до протоколу, йому не роз'яснено право на захист, тобто останній не був повідомлений про час та місце складення протоколу.
Крім того, в порушення вимог статті 254 КУпАП ОСОБА_1 не було вручено копію протоколу про адміністративне правопорушення. А саме посилання державного виконавця на те, що особі направлено копію протоколи поштою, не свідчить про його вручення, так як це не підтверджено належними письмовими доказами з підписом ОСОБА_1.
Слід зазначити, що відповідно до статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення має бути зазначений час вчинення адміністративного правопорушення.
Так, адміністративна відповідальність за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП запроваджена Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» шляхом доповнення статтею 183-1 глави 14 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Стаття 183-1 КУпАП вступила в дію 06.02.2018. Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення. Оскільки стаття 183 - 1 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за несплату аліментів, то дана норма не має зворотної дії в часі. Тому період часу несплати аліментів особою до вступу в дію статті 183-1 КУпАП не має братися до уваги при обрахунку сукупного розміру аліментної заборгованості, як умови притягнення до адміністративної відповідальності за вказаною нормою закону.
В той же час у протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 не сплачував аліменти на утримання своєї дитини з 01.02.2013 тобто зазначений час вчинення адміністративного правопорушення, який не може бути раніше ніж з дати набуття чинності Закону № 2234-VIII.
Відповідно до п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року № 11, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
За таких обставин вказаний матеріал про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 необхідно направити до Глухівського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області на доопрацювання, для усунення вказаних вище недоліків.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 221, 245, 278 КУпАП,-
Справу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за статтею 183-1 КУпАП повернути на доопрацювання до Глухівського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя С.А. Мазур