Дата документу 22.03.2018 Справа № 554/9463/17
Іменем України
22 березня 2018 року Октябрський районний суд м. Полтави у складі:
головуючого судді Савченка А. Г.
при секретарі Гречка Є. В.
за участю представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Полтавській області ( далі - ГУ ПФУ) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
В обґрунтування заявлених вимог зазначила, що вона з серпня місяця 2013 року перебуває на обліку в ОСОБА_3 та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ(далі - Закону). Конституцією України та цим Законом йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, та осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
29 грудня 2015 року набув чинності Закон № 900-VII, яким внесені доповнення до статті Закону № 2262-ХІІ, а саме ст. 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавство для поліцейських».
28 березня 2017 року за вих. № 9493/02-23 Пенсійний Фонд України повідомив територіальні органи (Головні ОСОБА_3 ПФУ) про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій до Ліквідаційних комісій.
На підставі отриманих списків Ліквідаційна комісія УМВС України в Полтавській області підготувала та направила до Головного ОСОБА_3 ПФУ в Полтавській області довідку позивачки № 4/1759 від 26 квітня 2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, згідно додатку 2 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Зважаючи на те, що ГУ ПФУ після отримання вказаної довідки не здійснило перерахунку його пенсії, вона 9 листопада 2017 року офіційно звернулася з заявою до відповідача з вимогою провести перерахунок її пенсії.
ОСОБА_3 № 848/Г-03 від 22 листопада 2017 року позивачці відмовлено у проведенні перерахунку пенсії з посиланням на відсутність бюджетного фінансування, необхідного для перерахунку пенсії.
Вказану відмову позивачка вважає протиправною, що і стало підставою звернення її до суду з цим адміністративним позовом .
У судовому засіданні представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, зазначаючи, що перерахунок та виплата пенсії особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України проводиться на підставі коштів, які додатково виділяються з Державного бюджету України, а тому враховуючи потребу у бюджетних коштах вказаний перерахунок не проведено.
Суд, дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку про задоволення позовних вимог та у своїх міркуваннях виходить з наступного.
В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Частиною 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких штих осіб.
Згідно п. 1 зазначеного Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року, затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію», за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Отже, позивачка, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року, що свідчить про протиправність відмови відповідача у перерахунку його пенсії.
Пунктом 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України, Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, ОСОБА_3 державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Отже, чинним законодавством України визначено порядок здійснення перерахунку пенсій, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якими встановлено чіткий механізм здійснення перерахунку пенсії.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20 січня 2017 року № 45 затверджено Інструкцію про порядок організації роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Міністерство внутрішніх справ України направило на адресу Пенсійного фонду України повідомлення про підстави перерахунку пенсії від 03 лютого 2017 року № 1461/05/22-2017, в якому повідомило про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», якою для поліцейських встановлено грошове забезпечення, яке за своїми складовими є вищим від раніше встановленого грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також зазначило про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством.
Листом від 28 березня 2017 року № 9493/02-23 Пенсійний фонд України повідомив начальників Головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві про необхідність підготування та надання ліквідаційним комісіям списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії.
Згідно довідки № 4/1759 від 26 квітня 2017 року, виданої головою Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області, розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 за посадою інспектора по роботі з населенням сектору ДІМ Кобеляцького РВ УМВС України в Полтавській області для перерахунку пенсії позивачки станом на 1 січня 2016 року складає 6451, 83 грн. (а. с. 15).
Вказана довідка відповідачем була отримана.
Незважаючи на це, останнім не вжито заходів щодо перерахунку пенсії позивача, а його доводи про відсутність розпорядження про перерахунок пенсії лише підтверджують його протиправну бездіяльність.
Посилання на відсутність бюджетного фінансування відповідачем не доведено жодними належними та допустимими доказами, з огляду на те, що при прийнятті законів, беззаперечно обов'язкових для виконання, у правовій державі, якою за Конституцією є Україна, вочевидь враховується можливість забезпечення їх реалізації, в тому числі за відповідними бюджетними програмами.
Крім того, відповідно до ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Щодо терміну перерахунку пенсії судом враховуються межі позовних вимог, а також правова позиція Верховного Суду України, висловлена в постанові від 1 липня 2014 року у справі № 21-244а 14, відповідно до якої правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається за спеціальними законами, виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення.
Виходячи з цього, суд констатує наявність підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2016 року, наголошуючи при цьому, що до перерахунку пенсії має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках, що діяла на момент призначення пенсії.
Така правова позиція узгоджується із обов'язковими для врахування висновками Верховного Суду України, висловленими, зокрема, в постановах від 10 грудня 2013 року № 21-348а13, від 17 грудня 2013 року №21-445а13, від 1 липня 2014 року по справі № 21-244а14.
Крім того, в Україні визнається і діє принцип верховенства права, а рішення Європейського суду з прав людини є джерелом права.
Стаття 13 Конвенції вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності небезпідставної заяви за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі Афанасьєв проти України від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02).
Отже, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.
Винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
Враховуючи висновки, викладені у рішеннях Європейського суду з прав людини, наведені вище обставини відмови в перерахунку пенсії позивачеві розцінюються як невиправдане втручання у право заявника, яке потребує ефективного засобу правового захисту.
Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач в поданих ним запереченнях проти позову не спростував правомірності вимог позивача, а також тверджень останнього про протиправність його бездіяльності в питаннях, що стосуються обов'язку проведення перерахунку пенсії.
Що стосується вимоги про встановлення судового контролю відповідно до ст. 382 КАС України суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень відповідачем у справі суд першої чи апеляційної інстанції може під час прийняття постанови у справі.
Такий контроль здійснюється судом першої інстанції шляхом, зокрема, зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення.
Суд зазначає, що оскільки постанова суду вимагає вчинення певних дій, рішення суду ухвалене не на користь суб'єктів владних повноважень - відповідача у справі, то суд приходить до висновку про необхідність встановлення відповідачу строку для подання звіту про виконання постанови.
Керуючись статтями ст. ст. 241-243, 246, 250-251, 382 КАС України, суд,
Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, починаючи з 1 січня 2016 року, виходячи з рзрахунку 73 % від суми місячного грошового забезпечення 6451,83грн. на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 26 квітня 2017 року № 4/1759, у зв2язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії працівників поліції відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900» від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 9 березня 2006 року.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Октябрський районний суд м. Полтави протягом 30 днів з дня отримання повного тексту рішення.
Повний текст рішення буде виготовлений до 30 березня 2018 року.
Суддя Савченко А.Г.