Рішення від 15.03.2018 по справі 554/9328/17

Дата документу 15.03.2018 Справа № 554/9328/17

РІШЕННЯ

Іменем України

15 березня 2018 року Октябрський районний суд м. Полтави у складі:

головуючого судді Савченка А. Г.

при секретарі Гречка Є. В.

за участю позивача ОСОБА_1

представника позивача Руль М. І.

представників відповідача Носенка В. В., Гришко М. Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області, в якому просив суд:

- визнати протиправними рішення Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №40 від 21 червня 2017 року про відмову в призначенні йому дострокової пенсії за віком, відповідно до абз. 6 п. 3 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити йому дострокову пенсію за віком, на підставі абз. 6 п. 3 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 26 травня 2017 року, нарахувати пенсійні виплати з моменту призначення та здійснити їх виплату.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 26 травня 2017 року він звернувся до відповідача з заявою про призначення йому дострокової пенсії за віком на підставі абз. 6 п. 3 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». За результатами розгляду його заяви відповідач 21 червня 2017 року прийняв рішення №40, яким йому було відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком у зв'язку з недотриманням умов щодо належності до кола осіб, визначених абз. 6 п. 3 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Вказане рішення позивач вважає протиправним, що і стало підставою звернення його до суду з цим адміністративним позовом.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник Руль М. І. позовні вимог підтримали, просили суд їх задовольнити.

Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову за безпідставністю.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог та у своїх міркуваннях виходить з наступного.

26 травня 2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Управління з заявою про призначення йому дострокової пенсії за віком на підставі абз. 6 п. 3 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Управління № 40 від 21 червня 2017 року йому відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком у зв'язку з недотриманням умов щодо належності до кола осіб, визначених абзацом 6 пункту 3 розділу XV «Прикінцеві положення» ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.33).

Виходячи з системного аналізу чинних на момент звернення позивача за призначенням пенсії нормативно-правових актів та досліджених доказів, суд не вбачає протиправності вказаного рішення.

Так, у відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (ст.46 Конституції України).

У відповідності до абзацу 6 пункту 3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції №1683-VIII від 18 жовтня 2016 року), військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, інваліда війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, інваліда війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого та сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

Пунктом 19 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", на підставі якого позивача визнано учасником бойових дій, передбачає, що учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Статтею 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення», передбачено, що право на пенсію мають чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років та жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, зокрема: військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейські, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку,

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 «Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення» статус учасника бойових дій надається: військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально- виконавчої служби, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення; особам, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування згідно з переліком, визначеним Антитерористичним центром при СБУ та Генеральним штабом Збройних Сил, були включені до складу Збройних Сил, МВС, Національної поліції, Національної гвардії та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.

Відповідно до абзацу 3 підпункту 5 пункту 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за № 22-1 від 25 листопада 2005 року, до заяви про призначення пенсії за віком додаються посвідчення учасника бойових дій, довідка про період (періоди) участі у бойових діях або антитерористичній операції в районах її проведення, а для осіб, яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», також документи, на підставі яких встановлено статус учасника бойових дій, визначені Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (при призначенні пенсії учасникам бойових дій згідно з абз. 6 п. З розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

Абзацами першим, другим пункту 4 Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 № 413 передбачено, що підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичній операції в районах її проведення: витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

Станом на день звернення позивача ОСОБА_1 до відповідача із заявою про призначення дострокової пенсії за віком він мав статус учасника бойових дій, йому дійсно виповнилося 55 років та у нього був наявний страховий стаж більше 25 років, що підтверджується копією його паспорту громадянина України, копією трудової книжки серії НОМЕР_1 та копією посвідчення серії НОМЕР_2 від 11 грудня 2015 року.

Витягом із протоколу № 13 від 11 грудня 2015 року засідання комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, довідки № 01-8423/12 від 28 вересня 2015 року про безпосередню участь особи в АТО та витягу із наказу першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України № 204 від 23 липня 2015 року позивач брав безпосередню участь в АТО в період з 22 липня по 9 вересня 2015 року, забезпеченні її проведення з метою виконання службових завдань.

Відповідно до відомостей військового квитка НОМЕР_3 позивач ОСОБА_2

знятий з військового обліку за 14 лютого 2005 року.

Згідно відомостей трудової книжки НОМЕР_1 позивач ОСОБА_2 працює водієм автотранспортних засобів аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Полтавській області.

Отже, позивач має статус учасника бойових дій, який набув відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», не перебуваючи на військовій службі, оскільки у вказаний період він не проходив військову службу у Збройних Силах.

За змістом абз. 6 п. 3 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону № 1058 право на достроковий вихід на пенсію мають не особи зі статусом учасників бойових дій, а лише військовослужбовці - учасники бойових дій. Працівники, які перебували у трудових відносинах із Збройними Силами України у період, де велися бойові дії і брали участь в забезпеченні боєздатності військ, такого права не мають.

З огляду на викладене, оскільки позивач не відноситься до військовослужбовців та військовозобов'язаних, статус учасника бойових дій набув у зв'язку із трудовою діяльністю у Головному управлінні Державної служби з надзвичайних ситуацій у Полтавській області, суд дійов висновку, що положення абз. 6 п. 3 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на позивача не поширюються, тому дії відповідача є правомірними.

З наведеного вище слідує, що позивач ОСОБА_2 брав участь в АТО та отримав статус учасника бойових дій, як працівник ДСНС, а не як особа з числа військовозобов'язаних чи резервістів, тому не належить до кола осіб, які, відповідно до абзацу 6 пункту 3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції №1683-VIII від 18 жовтня 2016 року) мають право на пільгову пенсію.

Керуючись ст. ст. 241-243, 246, 250-251 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Октябрський районний суд м. Полтави протягом 30 днів з дня отримання повного тексту рішення.

Повний текст рішення виготовлений 21 березня 2018 року.

Суддя Савченко А.Г.