Справа № 540/176/18
Номер провадження 2-а/540/9/18
22.03.2018 суддя Машівського районного суду Полтавської області Косик С.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Карлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання надати статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2 та видати відповідне посвідчення, -
21.03.2018 року позивач звернувся до Машівського районного суду Полтавської області зі вказаною позовною заявою, у якій просить визнати неправомірними дії Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України від 23.06.2016 № 98 щодо відмови у призначенні статусу учасника ліквідації аварії на ЧАЕС категорії 2 та видачі посвідчення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідної категорії та зобов'язати Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС надати йому статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2 та видати відповідне посвідчення.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
При відкритті провадження у даній адміністративній справі встановлено, що справа належить до юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Так, п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Предметна юрисдикцію адміністративних справ визначена статтею 20 КАС України.
Так, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; 3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
За ч. 2 вказаної статті, всі інші адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті, підсудні окружним адміністративним судам.
Таким чином, поданий ОСОБА_1 позов не підлягає розгляду місцевим загальним судом як адміністративним судом, а підсудний окружному адміністративному суду.
Частиною першою статті 25 КАС України передбачено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Тобто вибір окружного суду, до підсудності якого віднесено дану справу, належить позивачу. У даному випадку, у будь-якому разі, це юрисдикція Полтавського окружного адміністративного суду.
Діючим процесуальним законодавством не передбачена можливість повернення позовної заяви у разі її предметної непідсудності суду чи відмови у відкритті провадження за такою заявою. Також КАС України не передбачено і можливості передачі адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого відповідно до предметної юрисдикції.
Відтак, відповідно до ч. 6 ст. 7 КАС України, суд застосовує до правовідносин аналогію закону, а саме, п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України, відповідно до якої суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудність) іншого суду, та приходить до висновку, що вказану справу слід передати за підсудністю до Полтавського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст.ст. 7, 20, 29, 171, 248, 256, 294, 295 КАС України, ?
позовну заяву ОСОБА_1 до Карлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання надати статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2 та видати відповідне посвідчення - передати на розгляд Полтавського окружного адміністративного суду (36039, м. Полтава, вул. Пушкарівська, 9/26).
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, а у випадку її оскарження, після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Харківського апеляційного адміністративного суду через Машівський районний суд Полтавської області.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 299 КАС України.
Суддя С.М.Косик