Єдиний унікальний номер 341/1526/17
Номер провадження 2-а/341/3/18
21 лютого 2018 року м. Галич
Галицький районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді - Юсип І.М.
секретарів - Король І.Л., Гомерди Г.М.
за участю позивача -ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Галичі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Галицького об'єднаного управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій відповідача протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -
Позивач ОСОБА_1, 18.10.2017 року звернувся до суду з адміністративним позовом і просить визнати відмову відповідача щодо виплати йому надбавки до пенсії протиправною, - зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити йому підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, як дитині війни за період з 01.07.2010 р. по 17.10.2017 р.
Позовні вимоги мотивує тим, що в 2011 р. він звертався до Галицького районного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо невиплати підвищеного розміру пенсії, як дитині війни та стягнення невиплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни у розмірі 30% мінімального розміру пенсії за віком за період з 01.07.2010 р. по 31.12.2010 р.
12.05.2011 р. постановою суду його позовні вимоги задоволено в повному обсязі, суд визнав дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області неправомірними та зобов'язав провести нарахування та виплатити йому підвищення до пенсії, як дитині війни у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 01.07.2010 р. по 31.12.2010 р.
27.02.2013 р., вищенаведена Постанова суду набрала законної сили. Однак, починаючи з 01.01.2011 р. і по даний час відповідач не нараховував та не сплачував йому підвищення до пенсії, так, як це передбачено законодавством України.
18.07.2017 р. він звернувся в Галицьке об'єднане управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою про проведення перерахунку та доплату до пенсії у відповідності до ст.6 ЗУ 'Про соціальний захист дітей війни'. Однак, у своїй відповіді відповідач посилається на те, що йому нараховується підвищення до пенсії, як дитині війни в межах законодавчих актів, а тому на даний час нараховувати підвищення до пенсії немає підстав. Вважає, що відповідачем грубо порушені його права, які передбачені Конституцією України та чинним законодавством.
Закон України 'Про соціальний захист дітей війни', який набрав чинності з 01.01.2006 р. встановлює правовий статус дітей війни, визначає основи їх соціального захисту та гарантує їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки. На даний час вищевказаний Закон не скасований. Зокрема в ст.6 зазначається, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
У відповідності до ст. 3 ЗУ 'Про соціальний захист дітей війни' - державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативними актами. Просив позовні вимоги задовольнити.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги з підстав викладених в позові і просив задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився однак подав суду письмові заперечення, із змісту яких вбачається, що відповідач позову не визнає. Посилається при цьому на те, що позивач пропустив шестимісячний строк звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Також зазначає, що 14.06.2011 р. внесені зміни до Закону України “Про Держаний бюджет України на 2011 рік”, прикінцеві положення даного закону доповнено пунктом 4 такого змісту:
“4. Установити, що у 2011 році норми і положення статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік”. На виконання вкзаного Закону Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 06.07.2011 р. № 745, згідно якої 6. Установити, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та “Про жертви нацистських переслідувань”) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі 49,8 гривні. Щодо проведення перерахунку пенсії у 2012 р., то 28.12.2011 р. Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 1381 відповідно до якої підвищення дітям війни у 2012 р. має проводитися у розмірі 7 відсотків мінімальнго розміру пенсії .
Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Видатки, необхідні для виконання судових рішень про перерахунок та виплату пенсій дітям війни не передбачені бюджетною програмою за КПКВК 2506000 «Дотація на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами», згідно з якою Пенсійному фонду України на 2012, 2013 рік були виділені бюджетні асигнування.
Виконання рішень суду про зобо'язання здійснити перерахунок та виплату пенсій здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», з урахуванням особливостей, встановлених Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», тому нараховані, згідно рішення суду, кошти будуть виплачені за наявності фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України.
Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано- Франківської області приймало рішення про призначення пенсії та визначення її розміру, виконуючи функції та обов'язки держави в межах повноважень визначених Положенням про Пенсійний фонд України та керується діючим в Україні пенсійним законодавством. Тому заявлені вимоги позивача слід вважати таким, що не відповідають фактичним обставинам справи. Просив в позові відмовити.
Заслухавши доводи позивача, ознайомившись із запереченням представника відповідача, дослідивши докази, що надані сторонами в обґрунтування їх вимог та заперечень, з'ясувавши фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії з 01.07.2010 р. по 27.02.2013 р. залишити без розгляду, а в задоволені позовних вимог позивача в частині визнання протиправної відмови Галицького об'єднаного управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо не нарахування і невиплати надбавки до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з - 28.02.2013 р. на підставі положень ст. 6 Закону України " Про соціальний захист дітей війни" - відмовити повністю.
Судом встановлено, що 14.04.2011 р. позивач звертався до суду з позовом до управління пенсійного фонду в Галицькому районі про визнання відмови відповідача виплати йому надбавки, як дитині війни в розмірі 30 % мінімальної пенсії - протиправною та зобов'язати управління пенсійного фонду нарахувати та виплатити йому підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком як дитині війни, отриманої у період з 01.07.2010 р. по 31.12.2010 р.
З постанови суду від 12.05.2011 р. вбачається, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено в повному обсязі, суд визнав дії управління Пенсійного фонду неправомірними та зобов'язав провести нарахування та виплатити позивачу підвищення до пенсії, як дитині війни у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 01.07.2010 р. по 31.12.2010 р.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.02.2013 р. апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі на постанову Галицького суду залишено без розгляду. Вищевказана Постанова суду набрала законної сили 27.02.2013 р.
З матеріалів справи, а саме, з копії заяви позивача вбачається, що 18.07.2017 р. ОСОБА_1 звернувся в Галицьке об'єднане управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою про проведення перерахунку та доплату до пенсії у відповідності до ст.6 ЗУ 'Про соціальний захист дітей війни' (а.с.4).
Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо не нарахування і невиплати позивачу надбавки до пенсії як дитині війни у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком та зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату такої надбавки з 28.02.2013 року суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Закон України "Про соціальний захист дітей війни" № 2195-ІУ від 18 листопада 2004 року (зі змінами та доповненнями), встановлює правовий статус дітей війни та визначає основи їх соціального захисту та гарантує їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки.
Статтею 1 вказаного закону передбачено, що дитина війни - це особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (в редакції до 1 січня 2015 року) - дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість неї, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Пунктом 34 Розділу І Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, який набув чинності з 01 січня 2015 року, внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а саме: у частині першій статті 6 цього Закону слова «у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни» замінено словами «у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України».
Таким чином, з 1 січня 2015 року дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
У висновках п.п.2.1 п.2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду №20-рп/2011 від 26 грудня 2011 року, зазначено, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.
Розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави, проте мають забезпечувати конституційне право кожного на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, гарантоване статтею 48 Конституції України.
Пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 06 липня 2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «;Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі 49,8 грн.
Відповідно до п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» (в редакції від 24 квітня 2014 року), дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «;Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення, встановлене статтею 6 Закону України 'Про соціальний захист дітей війни», провадиться у розмірі 66,43 гривні.
Редакція цієї статті є діючою на час звернення позивача до Галицького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області та неконституційною не визнавалась. Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" також не було встановлено змін щодо застосування положень ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Тобто, якщо положеннями попередньої редакції цієї ст. 6 Закону визначались одні правила та розмір, що підлягав застосуванню при підвищенні доплати - виходячи з розміру 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, то згодом, безпосередньо станом за спірний період, встановлений зовсім інший порядок та розмір, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Як встановлено судом, позивач має статус дитини війни, що не є спірним між сторонами.
З наявного в матеріалах справи листа Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області від 04 серпня 2017 року №82/Т-15 слідує, що підвищення до пенсії позивачу проводиться у розмірі 66,43 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» (в редакції від 24 квітня 2014 року) та виплачується разом з основним розміром пенсії, а тому на даний час нараховувати підвищення до пенсії за період 28.02.2013 року по даний час немає підстав. Станом на 01.07.2017 р. розмір пенсії позивача становить 1797 грн. 05 коп.
Відповідач, здійснюючи нарахування та виплати у визначеному Кабінетом Міністрів Україні розмірі, діє з урахуванням вимог законодавства, та він не може застосовувати не існуючої норми. Питання щодо розміру доплат, є питанням та прерогативою самої держави, як і її відповідальності. Законодавцем визначено, що саме Кабінет Міністрів України наділений повноваженнями визначати порядок та розмір виплат дітям війни. Відповідач не є особою, яка сама встановлює та визначає правове регулювання цих питань, пенсійний орган є суб'єктом владних повноважень, який є виконавцем в межах цих відносин.
Відповідач при виплаті позивачу підвищення до пенсії, як дитині війни діяв на підставі, у межах повноважень та згідно з чинним законодавством України, а тому не порушив права та законні інтереси позивача. Пенсійний фонд не мав правових підстав для застосування до спірних правовідносин положення ст.6 Закону, в редакції на час прийняття, норми яких на теперішній час існують та діють в іншій редакції закону, та у інший спосіб регулюють спірні правовідносини.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не нарахування і невиплати позивачу надбавки до пенсії як дитині війни у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком та зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату такої надбавки з 28.02.2013 року по час звернення до суду є безпідставними.
На підставі наведеного, п.п.2.1 п.2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду № 20-рп/2011 від 26 грудня 2011 року, п.6 постанови Кабінету Міністрів України від 09 липня 2011 року № 745 « Про встановлення деяких розмірів виплат,що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 р. № 1381 « Про підвищеня рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», ст.ст.244,246,250,251,292,293,295 Кодексу адміністративного судочинства України,суд,-
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області в частині визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії з 01 липня 2010 року по 27 лютого 2013 року - залишити без розгляду.
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в частині визнання протиправної відмови Галицького об'єднаного управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо не нарахування і невиплати надбавки до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з - 28 лютого 2013 року на підставі положень ст. 6 Закону України " Про соціальний захист дітей війни" - відмовити повністю.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення виготовлено 27.02.2018 року.
Суддя:ОСОБА_2