Справа № 346/1227/18
Провадження № 2-о/346/70/18
20 березня 2018 р. м. Коломия
Суддя Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області Бирич Н.В., розглянувши заяву ОСОБА_1, зацікавлена особа: відділ державної РАЦС Коломийського міського управління юстиції Івано-Франківської області, про встановлення факту, що має юридичне значення, -
Заявник ОСОБА_1 звернулася в суд в порядку окремого провадження, із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, в якій просить встановити юридичний факт, що її батько ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, є за національністю поляком; зобов'язати Коломийський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області внести зміни до актового запису №61 від 29.12.1957 року про народження ОСОБА_3, вказавши в графі запис про національність батька «поляк», та в графі запис про її, ОСОБА_1, національність «полька»; зобов'язати Лисичанський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Луганській області внести зміни до актового запису №478 від 26.05.1978 року про шлюб ОСОБА_3 з ОСОБА_4, вказавши в графі національність нареченої - «полька».
Відповідно до ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Статтею 315 ЦПК України визначено перелік справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які підлягають розгляду судом у порядку окремого провадження. Вказана норма не передбачає можливості розгляду у порядку окремого провадження заяв про встановлення факту національності. Викладений перелік справ, що розглядаються у порядку окремого провадження, не є вичерпним, але доповнюватися він може лише законом.
Зі змісту ч.ч. 2, 3 ст. 315 ЦПК України вбачається, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення. Справи про встановлення факту належності особі паспорта, військового квитка, квитка про членство в об'єднанні громадян, а також свідоцтв, що їх видають органи державної реєстрації актів цивільного стану, судовому розгляду в окремому провадженні не підлягають.
Порядок внесення змін в записи актів громадянського стану передбачений Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 N 96/5.
Згідно з п.1.1 вказаних Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України « Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Вказані норми передбачають, що внесення змін у записи актів громадянського стану при наявності достатніх підстав і при відсутності спору між заінтересованими особами провадяться органами реєстрації актів громадянського стану. Відмова органів реєстрації актів громадянського стану виправити або змінити запис може бути оскаржена до суду.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Заявником надано суду висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану Коломийського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, відповідно до якого ОСОБА_1 відмовлено у внесенні змін до актового запису про народження №61 від 29.12.1957 року, про шлюб №478 від 26.05.1978 року, про розірвання шлюбу №170 від 27.03.1979 року.
Відповідно до діючого законодавства, оскарження відмови органів реєстрації актів громадянського стану виправити або змінити запис до суду, а також зобов'язання до внесення змін проводиться у порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, законодавством визначений порядок внесення змін до актових записів та порядок оскарження відмови у внесенні таких змін.
Однак, оскарження такої відмови відбувається в порядку адміністративного судочинства, а не в окремому провадженні в порядку цивільного судочинства.
Згідно з ч. 4 ст. 315 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Крім того, слід звернути увагу на те, що заявником у вступній частині заяви зазначено зацікавлену особу: відділ державної РАЦС Коломийського міського управління юстиції Івано-Франківської області, а в прохальній частині заяви вже вказано зобов'язати Коломийський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області та Лисичанський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Луганській області внести зміни в актові записи про народження та про шлюб.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, та на підставі п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, у відкритті провадження у справі, слід відмовити.
На підставі вище викладеного, керуючись п. 1 ч.1 ст. 186, ст.ст. 260, 261, 315 ЦПК України, суддя, -
Відмовити у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1, зацікавлена особа: відділ державної РАЦС Коломийського міського управління юстиції Івано-Франківської області, про встановлення факту, що має юридичне значення.
Ухвалу про відмову у відкритті провадження у справі надіслати заявнику, разом з заявою та матеріалами заяви.
Роз»яснити заявнику право на звернення до Івано-Франківського окружного адміністративного суду в порядку адміністративного судочинства.
Ухвалу може бути оскаржено безпосередньо до апеляційного суду Івано-Франківської області або до апеляційного суду Івано-Франківської області через Коломийський міськрайонний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Бирич Н. В.