Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 279/3857/17
іменем України
16 березня 2018 року Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
в складі: головуючого судді Коренюка В.П.,
при секретарі Подвисоцькій Т.В.,
розглядаючи у відкритому судовому засіданні в залі суду № 2 у місті Коростені Житомирської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
Позивач звернувся з позовом до відповідача про визнання його бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, зазначивши, що 28 грудня 1964 року його було призвано на строкову військову службу. В подальшому він продовжив військову службу за контрактом, під час якої у 1985 році його було направлено до Республіки Афганістан, де велись бойові дії. На території вказаної країни у 1985 році він отримав численні поранення, які пов'язані з виконанням військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, що підтверджено витягом з протоколу № 5260 від 28.12.2016 року засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювання, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Відповідно до акту огляду медико-соціальною експертною комісією від 13.01.2017 року йому встановлено довічно другу групу інвалідності з 06.07.2017 року в зв'язку з пораненням, контузією, пов'язаними з виконанням обов'язків військової служби. 30 червня 2017 року він звернувся до відповідача через військовий комісаріат Коростенського ОМВК із заявою про виплату одноразової допомоги в зв'язку з встановленням другої групи інвалідності, додавши копії: військового квитка, довідки МСЕК № 901399, витягу ЦВЛК № 5260, висновку спеціаліста № 700/Ж від 21.03.2016 р, паспорта, РНОКПП, реквізитів банківського рахунку. Однак відповідач в 15-денний строк з дня реєстрації документів не подав розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, а повідомив, що ним не надано документи про обставини поранення, без яких він не має права направити висновок на адресу Департаменту фінансів МОУ. Такі дії відповідача вважає протиправними.
Вважає, що він отримав інвалідність внаслідок поранення, контузії, пов'язаних із виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, він має право на отримання одноразової грошової допомоги, згідно із ст.16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Постанови Кабінеті Міністрів України № 975 від 25.12.2013 року "Про затвердження порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві". Просив визнати неподання висновку розпорядникові бюджетних коштів протиправним, зобов'язати відповідача подати висновок та документи до нього розпорядникові бюджетних коштів Міністерства Оборони України щодо виплати йому одноразової грошової допомоги.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, представник позивача Бовсунівський О.В. подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, вимоги позову підтримав, які просив задовольнити.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_1 в судове засідання не з'явився, надав суду відзив на позовну заяву, в якому вказав, що позивачем не було подано всіх необхідних документів, перелік яких визначено п.13 Порядку № 975, а саме: документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), що воно не пов'язано із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження. Такими документами можуть бути копія акта про нещасний випадок, складеного за матеріалами розслідування військової частини, або довідки командира військової частини про причини та обставини поранення (контузії, травми, каліцтва). Оскільки такого документа позивачем не було подано, то відповідач направив подані позивачем документи на доопрацювання до Коростенського ОМВК для надання позивачеві допомоги в отриманні та оформленні всіх необхідних документів. Позовні вимоги вважає безпідставними та просив у задоволенні позову відмовити.
Згідно з ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та проаналізувавши їх в сукупності, суд дійшов висновку про наступне.
Судом встановлено,позивач в 1985 році був направлений на військову службу за контрактом до Республіки Афганістан, де велись бойові дії, що підтверджується копією військового квитка серії НОМЕР_1 , карткою ветерана війни № 89 (а.с.13,14).
В період проходження служби під час виконання бойових дій у 1985 році позивач отримав осколочні поранення голови, обох рук, обох ніг, шиї, що підтверджено висновком спеціаліста у галузі судово-медичної експертизи № 7007/Ж від 21.03.2016 року (а.с.15). Протоколом № 5260 від 28 грудня 2016 року засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузії, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця Міністерства оборони України встановлено, що наявні у позивача поранення (контузія) та захворювання, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, що підтверджено медичними та військово-обліковими документами (а.с.16). 13 січня 2017 року позивачеві призначена 2 група інвалідності довічно з 06 січня 2017 року.
30 червня 2017 року позивач звернувся із заявою до військового комісару Коростенського ОМВК про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності 2 групи, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби. Військовим комісаром Житомирського обласного військового комісаріату 11 липня 2017 року документи направлено військовому комісару Коростенського ОМВК на доопрацювання через відсутність довідки про травму.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України "Про соціальний і правових захист військовослужбовців та членів їх сімей", який встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про соціальний і правових захист військовослужбовців та членів їх сімей" соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Стаття 12 Закону України "Про соціальний і правових захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлює, що військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Пунктом 2 частини першої статті 3 Закону України "Про соціальний і правових захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що дія цього Закону поширюється на: військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.
Відповідно до пункту 4, 5 частини 2 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей " одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті; встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби.
Призначення і виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, урегульовано Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975, яка набрала чинності 24.01.2014 року.
Згідно п.п.12,13 Порядку № 975, призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Крім того, процедура розгляду звернень осіб, які заявляють вимогу на виплату одноразової допомоги, визначається також наказами Міноборони.
На час звернення позивача порядок виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, відповідно до ст.16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", врегульований наказом Міноборони №530 від 14.08.2014 "Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей".
Відповідно до п.4.6 Наказу № 530 документи на одержання одноразової грошової допомоги оформлюються та подаються до Департаменту фінансів Міністерства оборони України обласними військовими комісаріатами.
Висновок стосовно можливості виплати одноразової грошової допомоги, згідно з п.4.8 Наказу № 530 подається відповідними органами в 15-денний строк з дня реєстрації документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України. Якщо документів, необхідних для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги немає, уповноважений орган письмово повідомляє заявника та в разі необхідності надає допомогу в їх оформленні.
Зробивши висновок про неподання позивачем необхідних документів для отримання одноразової допомоги, відповідачем не враховано, що згідно з п. 21.3 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке затверджене наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402 причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців визначають штатні ВЛК, у колишніх військовослужбовців інших військових формувань, утворених відповідно до законів України та військових формувань колишнього СРСР, правонаступниками яких вони стали - штатні ВЛК (військово-лікарська комісія) цих військових формувань, та оформлюють протоколом за формою, наведеною в додатку 19.
Відповідно до п.21.21 Положення № 402 - "За наявності тілесних ушкоджень (відсутність кінцівки, дефекти кісток черепа, рубці після поранень, наявність чужорідних тіл) у колишніх військовослужбовців-учасників бойових дій у роки Великої Вітчизняної війни, в інші періоди ведення бойових дій, у тому числі при проходженні військової служби в країнах, де велися бойові дії, а також у колишніх військовополонених у разі відсутності даних про їх медичний огляд ВЛК з цього приводу в період військової служби ці особи, незалежно від причини звільнення із Збройних Сил і ступеня придатності до військової служби у даний час, для встановлення характеру і давності тілесних ушкоджень за направленням військового комісара підлягають огляду судово - медичним експертом (за необхідності після обстеження у лікувально - профілактичному закладі)". Результати медичного обстеження судово-медичним експертом заносяться в акт судово-медичного дослідження (висновок експерта) за наслідками поранення та разом з довідкою про проходження військової служби і перебування у частинах діючої армії, з посиланням на Перелік країн (63-94-п), посвідченням учасника бойових дій, військово-обліковими і медичними документами направляються до штатних ВЛК для встановлення причинного зв'язку поранення (каліцтва).
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про те, що позивач надав у повному обсязі необхідну документацію, яка підтверджує, що поранення, контузія, захворювання були ним отримані і пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країні, де велися бойові дії. Це також доводиться витягом із протоколу № 5260 від 28 грудня 2016 року Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України, якою встановлено причинний зв'язок поранення з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії. Даним протоколом засвідчено відсутність протиправного діяння на момент отримання поранення (контузії), він є належним документом, що свідчать про причини та обставини поранення, травми, контузії та захворювання.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 22 січня 2015 року у справі № 2-а-1626/12/1370, де зазначено, що документом, який свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема, про те, що воно не пов'язане з вчиненням особою злочину чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного заподіяння собі тілесного ушкодження, можуть бути будь-які відомості, які свідчать про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва). Відсутність висновків службового розслідування та акту розслідування не може бути підставою для відмови у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги, за умови, якщо причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) підтверджені іншими документами.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо визнання бездіяльності відповідача щодо неподання висновку про наявність у позивача права на призначення одноразової грошової допомоги, як інваліду війни 2 групи, інвалідність якого настала внаслідок поранення, контузії, захворювання, пов'язаних із виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, ненаправлення документів на розгляд комісії Міністерства оборони України протиправними, зобов'язання відповідача подати висновок та подані позивачем документи розпорядникові бюджетних коштів підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.5-12, 192-194, 229, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України від 25.03.1992 № 2232-ХІІІ "Про військовий обов'язок і військову службу", Законом України від 20.12.1991 № 2011- XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975, суд,-
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 з неподання до Міністерства оборони України висновку щодо можливості виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, як інваліду війни 2 групи, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних із виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії - протиправною.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 подати до Міністерства оборони України висновок щодо можливості виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, як інваліду війни 2 групи, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних із виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку в 30-денний строк, який обчислюється з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а в разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не було скасовано.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_2 .
Відповідач: Житомирський обласний військовий комісаріат, місце знаходження: м. Житомир, вул. Сергія Параджанова,4, ЄДРПОУ 07873079.
Суддя Коростенського міськрайонного суду
Житомирської області В. П. Коренюк