20 березня 2018 року справа № 805/3649/17-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ, вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Гайдара А.В., суддів: Арабей Т.Г., Василенко Л.А., при секретарі судового засідання - Святодух О.Б., за участю представників позивача Ніколенко В.В. та Власової О.С., представника відповідача Помалюк І.В., розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 грудня 2017 року у справі № 805/3649/17-а (головуючий І інстанції Кошкош О.О.), складену в повному обсязі 08 грудня 2017 року в м. Слов'янськ Донецької області за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Вуглепромтранс» до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 98316,67 грн.,-
Товариство з обмеженою відповідальністю «Вуглепромтранс» (далі - позивач) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - відповідач) про скасування податкового повідомлення-рішення в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 98316,67 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що відповідачем проведено перевірку та винесено податкове повідомлення - рішення від 03.07.2017 № 0001741303, яким визначено суму грошового зобов'язання у розмірі 381865 грн., в т.ч. за податковим зобов'язанням у розмірі 198916 грн., за штрафними санкціями у розмірі 148046 грн. за не перерахування податку на доходи фізичних осіб, пеня у розмірі 34903 грн. Позивач не заперечує проти встановлених контролюючим органом порушень, однак не погоджується з тим, що до ТОВ «Вуглепромтранс» застосовано штрафні санкції у розмірі 50% та 75%, замість встановлених законодавством 25% розмірі, з огляду на те, що вказане порушення зафіксовано вперше. Просив скасувати податкове повідомлення - рішення від 03.07.2017 № 0001741303 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 98316,67 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 04 грудня 2017 року у справі № 805/3649/17-а позовні вимоги було задоволено, внаслідок чого скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 03.07.2017 № 0001741303 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 98316,67 грн.
Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив постанову місцевого суду скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Представники позивача у судовому засіданні заперечували проти доводів апеляційної скарги, просили залишити її без задоволення, постанову суду першої інстанції - без змін.
Представник відповідача у судовому засіданні підтримала доводи апеляційної скарги, просила її задовольнити.
Відповідно до вимог частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Вуглепромтранс» (код ЄДРПОУ 00179192, 85323, Донецька область, місто Мирноград, вулиця Соборна, будинок 51) є юридичною особою, зареєстрованою виконавчим комітетом 29.03.2001.
19 червня 2017 року ГУ ДФС у Донецькій області проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ «Вуглепромтранс» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2014 по 31.03.2017, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.10.2011 по 31.03.2017, за результатом якої складено акт № 231/05-99-14-14/00179192.
Перевіркою встановлено, зокрема таке порушення вимог абз. «г» пп.164.2.17 п.164.2 ст. 164, пп.168.1.2 пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України в частині не нарахування та не перерахування податку на доходи фізичних осіб у строки для місячного податкового періоду на суму 198915,79 грн., в т.ч. по звітних періодах: за серпень 2014 року в сумі 2128,54 грн., вересень 2014 року в сумі 307,80 грн., жовтень 2014 року в сумі 6751,65 грн., листопад 2014 року в сумі 4552,95 грн., грудень 2014 року в сумі 5701,65 грн., січень 2015 року в сумі 10151,50 грн., лютий 2015 року в сумі 29,25 грн., березень 2015 року в сумі 8929,44 грн., квітень 2015 року в сумі 4445,85 грн., травень 2015 року в сумі 4660,92 грн., червень 2015 року в сумі 4704,18 грн., липень2015 року в сумі 5253,17 грн., серпень 2015 року в сумі 4904,92 грн., вересень 2015 року в сумі 4761,47 грн., жовтень 2015 року в сумі 5219,46 грн., листопад 2015 року в сумі 6456,00 грн., грудень 2015 року в сумі 5960,18 грн., січень 2016 року в сумі 5991,95 грн., лютий 2016 року в сумі 6346,73 грн., березень 2016 року в сумі 6675,25 грн., квітень 2016 року в сумі 6755,09 грн., травень 2016 року в сумі 7541,19 грн., червень 2016 року в сумі 6933,62 грн., липень2016 року в сумі 8476,50 грн., серпень 2016 року в сумі 8307,48 грн., вересень 2016 року в сумі 7016,95 грн., жовтень 2016 року в сумі 6968,10 грн., листопад 2016 року в сумі 7875,04 грн., грудень 2016 року в сумі 9121,01 грн., січень 2017 року в сумі 8345,43 грн., лютий 2017 року в сумі 7959,19 грн., березень 2017 року в сумі 9683,33 грн.
03 липня 2017 року на підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення № 0001741303, яким визначено суму грошового зобов'язання у розмірі 381865,00 грн., в т.ч. за податковим зобов'язанням у розмірі 198916,00 грн., за штрафними санкціями у розмірі 148046,00 грн., пеня у розмірі 34903,00 грн.
16 вересня 2017 року за результатом адміністративного оскарження Державною фіскальною службою України прийнято рішення № 20630/6/99-99-11-02-01-15 про результати розгляду скарги, яким спірне податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу без задоволення.
Позивач не заперечує сам факт наявності порушень податкового законодавства, однак не погоджується щодо одночасного застосування штрафних санкції у розмірах 25%, 50%, 75 % згідно положень п. 127.1 ст. 127 Податкового Кодексу України.
Колегія суддів зазначає, що відповідно до ч. 1 п. 127.1 ст. 127 Податкового Кодексу України, ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
При цьому, згідно з п. 61.1 ст. 61 Податкового Кодексу України, податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до п. 62.1 ст. 62 Податкового Кодексу України, податковий контроль здійснюється, зокрема, шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Згідно з пп. 54.3.5 п. 54.3 ст. 54 Податкового Кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом.
Відповідно до п. 86.1 ст. 86 Податкового Кодексу України, результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт.
Отже, факт порушення податкового законодавства може бути встановлений не інакше як за результатами перевірки платника податків, за результатами якої складається акт.
Підвищені розміри штрафів у разі повторного виявлення податкових порушень (50%, 75%) застосовуються не за сам факт виявлення будь-яких порушень, а за повторне вчинення діянь за обставин, передбачених, зокрема, підпунктом 54.3.5 пункту 54.4 статті 54 ПК України.
З аналізу вищенаведеної норми вбачається, що застосування штрафу більшого розміру можливе у разі встановлення контролюючим органом повторності порушення протягом 1095 днів, яке зафіксовано в акті перевірки та, відповідно, в податковому повідомленні-рішенні.
Вказана правова позиція узгоджується з позицією Верховного Суду України, викладеною в постанові від 10.11.2015 по справі № 21-2919а15.
Згідно розрахунку штрафних (фінансових) санкцій до податкового повідомлення-рішення від 03.07.2017 № 0001741303, контролюючим органом застосовано до позивача штрафну санкцію вперше у розмірі 25% - 532,14 грн., в подальшому у розмірі 50% у сумі 153,90 грн. та 75% - 147359,58 грн.
Однак, в даному випадку факт повторного протягом 1095 днів не утримання та не перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб відповідачем жодним актом встановлено та зафіксовано не було, не надано доказів винесення податкових повідомлень-рішень, якими позивачу були б збільшені суми грошового зобов'язання двічі, тричі протягом року, що передували прийняттю оскарженого податкового повідомлення-рішення.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що контролюючий орган безпідставно застосував до позивача штрафну (фінансову) санкцію по не утриманому і не перерахованому до бюджету податку з фізичних осіб в розмірах 50% та 75% за період з серпня 2014 року по березень 2017 року у розмірі 98316,67 грн., тому в цій частині податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Донецькій області від 03.07.2017 № 0001741303 не відповідає вимогам чинного законодавства та підлягає скасуванню, а позовні вимоги позивача є правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 23, 33, 292, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 грудня 2017 року у справі № 805/3649/17-а - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 грудня 2017 року у справі № 805/3649/17-а - залишити без змін.
Повне судове рішення складено 21 березня 2018 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя А.В. Гайдар
Судді Т.Г. Арабей
Л.А. Василенко