Постанова від 20.03.2018 по справі 266/2349/16-а

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2018 року справа №266/2349/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Компанієць І.Д., суддів Казначеєва Е.Г., Ястребової Л.В.,

за участю секретаря судового засідання Терзі Д.А.,

представника відповідача Майстренко Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на постанову Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 27 листопада 2017 року по адміністративній справі №266/2349/16-а (Головуючий у 1 інстанції - Сараєв І.А.) за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач просив визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в перерахунку раніше призначеної пенсії в зв'язку зі зміною розміру премії особам офіцерського складу ЗС України, зобов'язати відповідача провести перерахунок раніше призначеної пенсії з врахуванням розміру премії 450% від посадового окладу з 01.01.2016 року, виплачувати позивачу пенсію в розмірі, не меншому 4045,96 грн.

В обґрунтування позову зазначив, що він є пенсіонером Збройних Сил України та знаходиться на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області. Йому призначена військова пенсія за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).

22.02.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням розміру грошового забезпечення військовослужбовців за рахунок збільшення розміру премій у 2016 році відповідно до наказу Міністра оборони України від 27.01.2016 №44 (з наступними змінами) «Про особливості виплат грошового забезпечення військовослужбовцям Збройним Сил України в 2016 році», проте у перерахунку пенсії було відмовлено.

Постановою Приморського районного суду м. Маріуполя від 27 листопада 2017 року позов задоволено.

Визнано неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови проведення ОСОБА_2 перерахунку пенсії у звязку із зміною розміру премії особам офіцерського складу Збройних сил України.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії у звязку із зміною розміру премії особам офіцерського складу Збройних сил України з урахуванням розміру премії 450 відсотків від посадового окладу, починаючи з 01.01.2016 року.

Не погодившись з судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Просить судове рішення скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову.

Обґрунтування апеляційної скарги та пояснення сторін.

Право на перерахунок пенсії виникає у військовослужбовців у тому випадку, коли за рішенням суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців, змінюється розмір хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень).

Наказом Міністерства оборони України від 27.01.2016 №44 не змінювалося розміру жодного з видів грошового забезпечення, а лише зазначалося, у якому відсотковому відношенні до відповідного виду грошового забезпечення будуть виплачуватися кошти.

Кабінетом Міністрів України не приймалось рішень про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, а наказ Міністерства оборони України №44 від 27.01.2016 року не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262.

Представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги, просив скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити в задоволенні позову.

Позивач до суду не з'явився, надав відзив на апеляційну скаргу, в якому просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.

Позивач є пенсіонером Збройних Сил України та перебуває на обліку у відповідача з вересня 2012 року, що не заперечується сторонами. Пенсія позивачу призначена відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

22 лютого 2016 року позивач звернувся з заявою до відповідача про здійснення йому перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що з 01 січня 2016 року розмір щомісячного грошового забезпечення військовослужбовців збільшився на підставі підвищення щомісячної премії наказом Міністра оборони України №44 від 27.01.2016 року. (а.с.18)

Листом ГУ ПФУ від 14.03.2016 року №246-К-01 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки Кабінетом Міністрів України після 01.01.2008 року не приймалося рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення.

Вважаючи бездіяльність відповідачів протиправною, відмову необгрунтованою, позивач за захистом своїх прав звернувся з відповіним позовом до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, здійснювати преміювання, то наказ №44 від 27.01.2016 (з наступними змінами), яким затверджені розрахунки виплати щомісячного грошового забезпечення військовослужбовцям, у тому числі і премії, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до ч.3 ст.63 Закону № 2262, як такий, що змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення зазначених осіб.

Тому пенсійний орган зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивачу у зв'язку із збільшенням розміру однієї із складових грошового забезпечення військовослужбовців - премій відповідно до наказу Міністра оборони України від 27.01.2016 №44, а дії відповідача щодо відмови в проведенні такого перерахунку є протиправними.

Суд вважає такий висновок суду першої інстанції помилковим та таким, що не ґрунтується на нормативно-правових нормах, виходячи з наступного.

Порядок перерахунку пенсій військовослужбовцям визначено розділом VIII Закону №2262.

Відповідно до ст. 63 Закону №2262 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до даної норми, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону N 2262, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, визначено, що перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262 пенсій, проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням до них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» Міністру оборони України дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10% посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (п.п.2 п.5).

Пунктом 2 Наказу Міністра оборони України № 44 від 27.01.2016 «Про особливі виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році», встановлено: щомісячне грошове забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) виплачувати з розрахунку … премія: … військовослужбовцям на посадах офіцерського складу (крім військовослужбовців апарату Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України (в тому числі структурних підрозділів, що утримуються за примітками до штату Генерального штабу), інших органів військового управління та військових частин, установ, організацій, зазначених у додатку до наказу), - 450 відсотків посадового окладу.

Постановою КМУ № 18 від 20.01.2016 року визначено, що в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Генеральної прокуратури України, особам рядового і начальницького складу Державної пенітенціарної служби, Державної служби з надзвичайних ситуацій та поліцейським за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у розмірах, визначених керівниками відповідних державних органів за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством соціальної політики, у межах бюджетних призначень.

13 травня 2015 року Конституційним Судом України ухвалено рішення по справі № 4-рп/2015 щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону № 2262, яким визначено, що однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії.

Згідно з частиною третьою статті 43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом, та членам їх сімей обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством.

Положенням першого речення частини третьої статті 63 Закону передбачено підстави для перерахунку пенсій та перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для їх перерахунку. Так, усі призначені за Законом пенсії підлягають перерахунку, у тому числі, у зв'язку із введенням для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Аналіз наведених положень Закону вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63).

Граматичний аналіз положень першого речення частини третьої статті 63 Закону дає підстави стверджувати, що слова «надбавок, доплат, підвищень» є вставленою конструкцією словосполучення «нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення», яка вказує на те, що такими видами є лише надбавки, доплати, підвищення.

Конституційний Суд України наголосив, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.

При цьому, суд підкреслює, що підставою для перерахунку пенсії військовослужбовцям є прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Отже, встановлення таких премій Наказом Міністра оборони України № 44 від 27.01.2016 носить тимчасовий характер та не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до вимог ст. 63 Закону N 2262.

Разом з цим, у даній справі, що розглядається, не приймалося відповідного рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом N 2262, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Тому відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії.

Аналогічна правова позиція неодноразово висловлювалась Верховним Судом України.

Зокрема, у постанові від 20 квітня 2010 року в справі № 21-1487во09 Верховний Суд України зазначив, що аналіз змісту вищезазначених норм права свідчить про те, що премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, носить тимчасовий характер, виплата її дозволена за наявності передбачених підстав лише в межах видатків, встановлених у кошторисах військових частин для грошового забезпечення військовослужбовців у певному році.

Також в постанові від 04 листопада 2014 року (№ 21-248а14), в постанові від 23 грудня 2014 року № 21-569а14, Верховний Суд України визначив, що премія, яку встановлено, зокрема, наказами Міністра оборони України, носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки, а тому встановлення такої премії не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262.

Правовий висновок щодо правильного застосування норм статті 63 Закону № 2262 також викладений у постановах Верховного Суду України від 17 березня, 21 квітня та 3 листопада 2015 року, а також від 5 квітня 2016 року (справи №№ 21-641а14, 21-145а15, 212151а15, 2а/461/110/14).

Судова колегія не приймає доводи позивача, що КМУ до теперішнього часу не привів свою постанову №45 від 13.02.2008 року відповідно до Закону України, який має вищу силу відносно підзаконних актів, оскільки відповідність постанови КМУ №45 від 13.02.2008 року нормам закону не є предметом розгляду цієї справи.

А доводи позивача, що пенсійний орган зобов'язаний здійснити перерахунок з врахуванням премії в новому розмірі, спростовуються вищезазначеними висновками суду апеляційної інстанції з посиланням на рішення Конституційного Суду України від 13 травня 2015 року № 4-рп/2015 та відповідні рішення Верховного Суду України.

Відповідно до ч.1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення першої інстанції та ухвалення нового рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права, неповне зясування судом першої інстанції обставин, що мають значення по справі

Судова колегія вважає, що суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального права, неповно з'ясував обставини, що мають значення по справі, що обумовлює задоволення апеляційної скарги, скасування постанови суду першої інстанції, прийняття нової постанови про відмову в задоволенні позову.

Керуючись статтями 139, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на постанову Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 27 листопада 2017 року по адміністративній справі №266/2349/16-а - задовольнити.

Постанову Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 27 листопада 2017 року по адміністративній справі №266/2349/16-а - скасувати.

Прийняти нову постанову.

В задоволенні позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття 20.03.2018 року.

Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів до Верховного Суду з дня складання повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 20 березня 2018 року.

Головуючий суддя І.Д. Компанієць

Судді Е.Г. Казначеєв

Л.В. Ястребова