Постанова від 15.03.2018 по справі 211/860/17-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2018 року справа № 211/860/17-а(2-а/211/87/17)

головуючий суддя І інстанції - Ткаченко С.В.

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Іванова С.М.,

суддів: Панченко О.М. Чередниченка В.Є. ,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Криворізької південної міжрайонної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на постанову Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу від 09 листопада 2017 року у справі № 211/860/17-а (2-а/211/87/17) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Криворізької південної міжрайонної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Криворізької південної міжрайонної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якому просила:

визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців з 01.12.2015 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів» за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1;

зобов'язати відповідача видати довідку про заробітну плату станом на 01.12.2015 року, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію за формою затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1.

Постановою Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу від 09 листопада 2017 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Криворізької південної міжрайонної державної податкової інспекції Головного Управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнано протиправними дії Криворізької південної міжрайонної державної податкової інспекції Головного Управління ДФС у Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців з 01.12.2015 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів» за формою затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1.

Зобов'язано Криворізьку південну міжрайонну державну податкову інспекцію Головного Управління ДФС у Дніпропетровській області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату станом на 01.12.2015 року, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію за формою затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Криворізька південна міжрайонна державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області звернулася з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції не було враховано, що нормами чинного законодавства на момент звернення позивача з такою вимогою до відповідача не передбачено видачу довідок для перерахування пенсій. Зауважено, що до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865, на підставі якої Управлінням Пенсійного фонду України затверджувалася постанова від 04.09.2013 № 15-1 - було внесено зміни, а саме, пунктом першим постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 31 травня 2000 року було виключено п. 4 постанови № 865, яким врегульовувався порядок видачі довідки для перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям відповідної посади та рангу на день призначення пенсії, з п. 6 постанови №865 було виключено слово перерахунок, а пункт п'ятий постанови № 865 було викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується Управлінням Пенсійного фонд України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ст. 311 КАС України.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду, в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 вийшла на пенсію держаного службовця 15.02.2010 року з посади головного державного податкового ревізора інспектора Південної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі ДПА у Дніпропетровській області.

У зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим держаним службовцям згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних актів» позивач звернулася на адресу відповідача з заявою від 29.08.2016 року (вх. 29.08.2016 року) з проханням видати Довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. Довідку просила видати за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1 (а.с. 13 - заява).

Листом від 02.09.2016 року № 204/10/05-003 «Про надання довідки» у вказаному було відмовлено з посиланням на те, що відповідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок та підстави для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, до 01.12.2015 року було визначено пунктами 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». 15.12.2015 року набрала чинності постанова КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», відповідно до якої було визначено порядок перерахунку пенсій згідно із Законом у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям. В цій постанові виключено підстави для перерахунку пенсії. З огляду на це відповідач не вбачає причин для видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії (а.с. 14, 15).

Визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців з 01.12.2015 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів» за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1 і було предметом судового розгляду.

Задовольняючи вимоги адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що у відповідача існував юридичний обов'язок надати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії. При цьому відмовляючи позивачу у видачі довідки, пенсійний орган вийшов за межі наданих йому повноважень.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи, державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Також статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено виплати, що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

В силу зазначених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

За приписами п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року № 865 в редакції, чинній на час звільнення позивача та призначення їй пенсії державного службовця, визначалися умови та підстави для перерахунку пенсії таким пенсіонерам. Пунктом 5 цієї ж постанови передбачалося, що перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи, форма якої затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Встановлено, що постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1 затверджено форму довідки про заробітну плату, яка подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Проте, постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 № 15-2, яку зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 липня 2016 р. за № 1020/29150, було внесено зміни у постанову правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1, зокрема, виключено форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Як зазначено в п. 3 цієї постанови правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року №15-2, вказана постанова набирає чинності з дня її офіційного опублікування, а саме - з 02 вересня 2016 року.

Тобто, форма довідки, з приводу якої мало місце звернення позивача, була виключена з 02 вересня 2016 року.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач зверталася із заявою про видачу їй довідки 29.08.2016 року, для перерахунку призначеної пенсії як непрацюючому державному службовцю.

Відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу" (в редакції на час виникнення спірних правовідносин ), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплата за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" в редакції станом на час прийняття постанови КМУ № 1013 умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" виключено, а пункт 5 змінено з огляду на те, що вищезазначеним нормативно-правовим актом регулюються питання розміру обчислення заробітку при призначенні пенсії, а не при її перерахунку.

Разом з тим, постанова КМУ № 1013 від 09.12.2015 року, якою внесені зміни у постанову КМУ № 865, не містить заборони щодо видачі підприємствами і установами довідок для перерахунку пенсії.

Форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, затверджена постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1, передбачає, що довідка видається на підставі первинних документів - особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату, про що зазначається у довідці.

Разом з тим, відсутність механізму, інструкції чи порядку по заповненню довідки відповідно до Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року, не є підставою для відмови у видачі довідки про складові заробітної плати для перерахунку пенсії, оскільки Закони України мають вищу юридичну силу ніж постанова Кабінету Міністрів України.

Таким чином суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, з чим погоджується колегія суддів, що на момент прийняття постанови КМУ № 1013 були відсутні обставини, що унеможливлювали видачу такої довідки, оскільки постанова правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670", якою затверджено та введено в дію форму спірної довідки, була чинною.

При цьому, судом апеляційної інстанції не приймається до уваги посилання апелянта на те, що оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" було виключено пункт 4 та внесено зміни до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", то з 01.12.2015 відсутні підстави та механізм проведення перерахунку пенсій непрацюючим пенсіонерам, призначених у відповідності до Закону № 3723-XII, з огляду на те, що, питання призначення (перерахунку) пенсій відносяться до виключної компетенції органів Пенсійного фонду України, а не органів ДФС.

У свою чергу, відповідач в межах даного спору не наділений правом визначати наявність чи відсутність у особи права на перерахунок розміру раніше призначеної пенсії, визначати розмір такого перерахунку, або складових частин заробітної плати, що враховуються при такому перерахунку.

Наявність чи відсутність у позивача права на перерахунок пенсії є предметом інших правовідносин, які не вирішуються в даному спорі.

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про залишення оскаржуваного рішення суду першої інстанції без змін.

Керуючись п.1 ч.1 ст.315, ч.1 ст.316, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Криворізької південної міжрайонної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Постанову Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу від 09 листопада 2017 року у справі № 211/860/17-а (2-а/211/87/17) - залишити без змін.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню в касаційному порядку не підлягає у відповідності до приписів ч. 5 ст. 328 КАС України.

Постанову підписано складом суду 15 березня 2018 року.

Головуючий суддя: С.М. Іванов

Суддя: О.М. Панченко

Суддя: В.Є. Чередниченко