21 березня 2018 рокусправа № П/811/921/18
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Сафронової С.В.
судді: Мельника В.В. Чепурнова Д.В.
за участю секретаря судового засідання: Троянова А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі апеляційну скаргу Олександрійської районної виборчої комісії на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18 березня 2018 року
у адміністративній справі № П/811/921/18, розглянутої за правилами спрощеного позовного провадження за позовом Олександрійської районної територіальної Організації політичної партії "Опозиційний блок" в Кіровоградській області до Олександрійської районної виборчої комісії про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18 березня 2018 року частково задоволено позов Олександрійської районної територіальної Організації політичної партії "Опозиційний блок" в Кіровоградській області, визнано протиправною відмову Олександрійської районної виборчої комісії щодо не включення представників Олександрійської районної територіальної Організації політичної партії "Опозиційний блок" в Кіровоградській області до складу Приютівської селищної виборчої комісії, та зобов'язано Олександрійську районну виборчу комісію повторно розглянути подання Олександрійської районної територіальної Організації політичної партії "Опозиційний блок" в Кіровоградській області про обов'язкове включення до складу Приютівської селищної виборчої комісії представників Олександрійської районної територіальної Організації політичної партії "Опозиційний блок" в Кіровоградській області.
Одночасно, зазначеним рішенням суду першої інстанції відмовлено в задоволенні вимог позивача щодо зобов'язання відповідача включити представників Олександрійської районної територіальної Організації політичної партії "Опозиційний блок" в Кіровоградській області до ТВК, а також стягнуто з Олександрійської районної виборчої комісії на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 1762 грн.
Відповідач не погоджуючись з рішення суду першої інстанції у цій справі, оскаржив його в апеляційному порядку в частині задоволення вимог позивача з підстав порушення норм матеріального права, у зв'язку з чим просить його скасувати та прийняти інше рішення про відмову у задоволені вимог позивача в повному обсязі.
Апеляційна скарга відповідача мотивована помилковістю позиції суду першої інстанції про не відповідність вимогам Закону України «Про місцеві вибори» висновків Олександрійської районної виборчої комісії при відхиленні кандидатур позивача з підстав неналежного оформлення подання, в якому Територіальна організація Політичної партії «ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК» в Олександрійському районі Кіровоградської області замість районної виборчої комісії зазначила неналежний суб'єкт формування складу виборчої комісії - ОСОБА_1 виборчу комісію, а також з підстав не зазначення в заявах ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від якого суб'єкта подання вони претендують на членство у складі територіальної виборчої комісії.
Апелянт вказує на те, що ухвалюючи оскаржуване рішення у цій справі, суд першої інстанції безпідставно визнав технічною помилкою зазначення позивачем неналежного суб'єкта формування складу виборчої комісії в поданні щодо включення до складу Приютівської селищної виборчої комісії кандидатур Олександрійської районної територіальної Організації політичної партії "Опозиційний блок" в Кіровоградській області. Проте, на думку апелянта, в затверджених постановою ОСОБА_1 виборчої комісії від 03 вересня 2015 року № 217 (з наступними змінами та доповненнями, далі - Постанова ЦВК № 217) Роз'ясненнях щодо деяких питань формування нового складу територіальних виборчих комісій - чітко визначено поняття технічної описки та неточностей (пункт 7 Постанови № 217), а помилково використана Територіальною організацією Політичної партії «ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК» в Олександрійському районі Кіровоградської області в даному спірному випадку форма подання про включення кандидатур до складу виборчої комісії - суперечить затвердженій Постановою ЦВК від 23.03.2016 року № 86 формі, і тому адресоване позивачем ОСОБА_1 виборчій комісії подання не може вважатися технічною помилкою, оскільки по суті це два різних за змістом і формою подання.
За вищенаведених обставин, відповідач вважає, що суд першої інстанції не врахував норми виборчого законодавства, якими регулюються спірні правовідносини, а саме положення абз.2 ч.10 ст.22 Закону України «Про місцеві вибори» № 595-VIII (далі - Закон № 595-VIII), внаслідок чого фактично встановив тотожність різних за формою подань, що призвело до необґрунтованого висновку про наявність технічної помилки в поданні Територіальної організації Політичної партії «ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК» в Олександрійському районі Кіровоградської області від 14.03.2018 року.
Заслухавши пояснення відповідача по справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши наявні у справі письмові докази та перевіривши правильність юридичної оцінки судом першої інстанції фактичних обставин, колегія суддів переглядаючи дану справу в межах апеляційної скарги дійшов, що апеляційна скарга Олександрійської районної виборчої комісії задоволенню не підлягає, виходячи з нижченаведеного
Судом першої і апеляційної інстанцій встановлено та долученими до матеріалів справи письмовими доказами підтверджено, що 14 березня 2018р. Олександрійською районною територіальною Організацією політичної партії "Опозиційний блок" в Кіровоградській області було подано до Олександрійської районної виборчої комісії подання щодо включення до складу Приютівської територіальної виборчої комісії представників позивача ОСОБА_2 та ОСОБА_3, власноручно написані заяви яких про згоду на участь в роботі комісії було також долучено до вказаного подання.
Як вбачається з матеріалів справи, подання Олександрійської районної територіальної Організації політичної партії "Опозиційний блок" в Кіровоградській області щодо включення до складу Приютівської територіальної виборчої комісії ОСОБА_2 іа ОСОБА_3, з долученими до нього відповідних заяв останніх, було розглянуто відповідачем 16 березня 2018р. на засіданні районної виборчої комісії з перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, з оформленням протоколу засідання №2 (а.с.63-94), за змістом якого відповідачем встановлено, що: подання позивача адресоване ОСОБА_1 виборчій комісії, а не районній, до повноважень якої входить формування Приютівської селищної комісії, що є порушенням абз.2 ч.10 ст.22 Закону про вибори (а.с.75); а у власноручно написаних заявах кандидатів позивача до складу територіальної виборчої комісії відсутні відомостей щодо суб'єкта подання, від якого ці кандидатури підлягають обов'язковому включенню до складу територіальної виборчої комісії.
Вирішуючи спір у цій справі по суті, суд першої інстанції спираючись на положення ст.22, ст.24 Закону № 595-VIII, дійшов обґрунтованого висновку про протиправність відхилення відповідачем включення кандидатів від позивача до складу Приютівської селищної виборчої комісії, оскільки позивач будучи зареєстрованим в установленому законом порядку місцевою організацією політичної партії в межах Олександрійського району Кіровоградської області має право на обов'язкове представництво у складі територіальної виборчої комісії, а використання позивачем для подання неналежної форми Додатка до постанови ЦВК від 23.03.2016р. №86, в силу положень ч.12 ст.22 Закону № 595-VIII не може слугувати підставою для відхилення кандидатур позивача, тим більш, що відповідно до ст.24 Закону № 595-VIII до повноважень ОСОБА_1 виборчої комісії взагалі не віднесено формування складу територіальних виборчих комісій.
Судова колегія в повному обсязі погоджується з висновками суду першої інстанції як у наведеній вище частині, так і в частині безпідставності тверджень відповідача про неналежне оформлення власноручно написаних заяв кандидатів від позивача до складу територіальної виборчої комісії, оскільки технічні помилки при оформленні подання (в тому числі і використання для подання неналежної форми Додатка до постанови ЦВК від 23.03.2016 р. №86) - не може слугувати підставою для відхилення кандидатур місцевої організації політичної партії від включення їх до складу територіальних виборчих комісій, бо таке відхилення може відбуватися лише з зазначених у ст.21 Закону № 595-VIII підстав, а сам зміст подання та заяв дає змогу беззаперечно ідентифікувати осіб, кандидатів на членство у складі територіальної виборчої комісії та відповідно і суб'єкта подання.
Підсумовуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що викладені в апеляційній скарзі доводи не можуть слугував підставою для скасування законного та обґрунтованого рішення суду першої інстанції відповідно до ст.317 КАС України.
Крім того, враховуючи, що при поданні апеляційної скарги відповідачем не було сплачено судовий збір, суд апеляційної інстанції виходячи з положень ст.273 КАСУ, ст.ст.2,3,6 Закону України «Про судовий збір», а також розміру встановленого станом на 01 січня 2018 року прожитковий мінімуму для працездатних осіб (1762 грн.), судова колегія визнає за необхідне стягнути з Олександрійської районної виборчої комісії судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 2643 грн. ((1762х1)х150%=2643)
Керуючись ст.ст.271, 272, 273, 278, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, судова колегія, -
Апеляційну скаргу Олександрійської районної виборчої комісії - залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18 березня 2018 року - залишити без змін.
Стягнути з Олександрійської районної виборчої ком судовий збір у розмірі 2643 ( дві тисячі шістсот сорок три) грн. до спеціального фонду Державного бюджету України.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: С.В. Сафронова
Суддя: В.В. Мельник
Суддя: Д.В. Чепурнов