Рішення від 20.03.2018 по справі 826/17261/17

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Вн. №27/220

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

20 березня 2018 року № 826/17261/17

За позовом ОСОБА_1

До Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

Про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

Позовні вимоги заявлені про

визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення перерахунку пенсії, призначеної для позивача ОСОБА_1;

зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1 з 01.01.16 р. в наступних розмірах: посадовий оклад - 2900 грн., оклад за спеціальним званням "підполковник поліції" - 2200 грн., надбавка за стаж служби - (35% посадового окладу та оклад за спеціальним званням) 1785 грн., надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці в розмірі 15% - 435 грн., премія 74, 09% - 5423, 39 грн. та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01.01.16 р. (в редакції заяви від 17.01.18 р.)

Ухвалою суду від 27.12.17 р. відкрито провадження у справі та справу призначено до розгляду в письмовому провадженні згідно ст. 263 КАС України.

Відповідач отримав ухвалу суду з позовними матеріалами 09.01.18 р.; станом на 20.03.18 р. відзиву на позов не надав.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 - пенсіонер МВС України з 2010 року (пенсійне посвідчення № НОМЕР_1 від 27.07.2010 року).

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" отримує пенсію за вислугу років.

01.01.16 р. набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" № 900-VIII від 23.12.15р., згідно якого ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено положенням наступного змісту:

"Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

17.02.17 р. МВС України прийнято наказ №138 "Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських", що набув чинності 24.03.17 р.

Міністерством внутрішніх справ України розглянуто лист Пенсійного фонду України від 14.02.17 р. за №4133/02-23 щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та надано показники середніх розмірів грошового забезпечення поліцейських, визначені з урахуванням поділу за спеціальними званнями, передбаченими ст. 80 Закону України "Про Національну поліцію".

Міністерство внутрішніх справ України направило до Пенсійного фонду України інформацію про наявність підстав для перерахунку пенсії працівників органів внутрішніх справ (міліції).

Відповідно до довідки, виданої Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України за №22/6-70964 від 27.07.17 р., розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, за посадою старший оперуповноважений в особливо важливих справах 2- го управління ДОТЗ МВС України (старший оперуповноважений в особливо важливих справах апарату Національної поліції), яку він обіймав на день звільнення зі служби, з прирівняною посадою становить 12 743,39 грн.

У листопаді 2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до довідки №22/6-70964 від 27.07.17 р.

12.12.17р. Головним управління Пенсійного фонду України в м. Києві надано відповідь за №30977/03/М-2902, згідно якої повідомлено, що перерахунок та виплата пенсій будуть проведені після надходження коштів з Державного бюджету України.

Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії, посилаючись на наявність законодавчих підстав для здійснення перерахунку, а також на неможливість посилання на відсутність коштів як відмову проводити перерахунок пенсії.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав

В силу вимог ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ч.18 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей") у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Частинами 1, 2 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Відповідно до ч.4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, що діяла станом на 01 січня 2016 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 р. №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до п.1 якого перерахунок раніше призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.07 р. №3-1.

Нормами п.24 Порядку передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, який, в свою чергу, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, чинним законодавством України визначено порядок здійснення перерахунку пенсій, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якими встановлено чіткий механізм здійснення перерахунку пенсії.

Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 р. №45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.

Як визначено в п. 3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

На виконання вказаних вимог законодавства Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України оформлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №22/6-70964 від 27.07.17 р.), згідно якої визначено такі види грошового забезпечення позивачу для перерахунку пенсії позивачу посадовий оклад - 2900 грн., оклад за спеціальним званням - 2200 грн., надбавка за стаж служби - 1785 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 435 грн., премія - 5 423,39 грн., всього - 12 743,39 грн.

Згідно ст. 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених і військової служби, та деяких інших осіб" обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих документів, відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Відповідно, після отримання довідки №22/6-70964 від 27.07.17р. відповідач мав здійснити перерахунок пенсії позивачу, що ним зроблено не було.

Згідно змісту відповіді від 12.12.17 р. за №30977/03/М-2902 відповідач не заперечує проти здійснення перерахунку пенсії позивачу по суті, але посилається на неможливість це зробити за відсутності фінансування вказаних видатків.

Суд не може погодитися з вказаною позицією з таких підстав.

Відповідно до правової позиції Європейського суду, висловленої у п. 23 рішення у справі KECHKO v. UKRAINE від 08.11.05 р., в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань http://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-70863; http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/974_025)

Згідно з ч.1, 2 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного суду України від 22.06.10р. у справі № 21-399во10, від 07.12.12р. у справі №21-977во10, від 03.12.10р. у справі № 21- 44а10).

Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.02р. №5-рп/2002, від 17.03.04р. №7-рп/2004, від 01.12.04р. № 20-рп/2004, від 09.07.07р. №6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.

Крім того, Конституційний Суд України розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист певних категорій громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечують суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управлінні державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань, тощо (Рішення Конституційного Суду України від 06.07.99 р. №8-рп/99, від 20.03.02 р. № 5-рп/2002, від 20.12.16 р. № 7-рп/2016).

У рішенні від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень ст. 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку.

Щодо строку звернення до суду суд зазначає наступне.

Відповідно до довідки, виданої Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України від 27.07.2017 року за № 22/6-70964 розмір грошового забезпечення позивача розрахована за період з 01.01.16 р.

Видана та скерована до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві лише у липні 2017 р. з огляду на допущену МВС України бездіяльність щодо своєчасного виконання відповідного розрахунку, тому до вказаного часу позивач за відсутності довідки не мав підстав звертатися до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з вимогами про проведення перерахунку.

Відповідності до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В даному випадку суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення, оскільки нездійснення позивачу перерахунку пенсії пов'язане з бездіяльністю держави в особі усіх її інституцій, яка не забезпечила належне фінансування відповідних видатків, що мають бути передбачені у зв'язку зі змінами у законодавстві, а не з діями чи бездіяльністю лише відповідача як суб'єкта владних повноважень, який позбавлений можливості здійснити перерахунок пенсії позивачу за відсутності відповідного фінансування.

Окремо суд зазначає, що у резолютивній частині рішення немає необхідності перераховувати всі акти законодавства, на підставі яких має бути здійснено перерахунок пенсії, а також всі складові пенсії.

На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до довідки Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України від 27.07.2017 року №22/6-70964;

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 перерахунок та здійснити виплату пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до довідки Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України від 27.07.2017 року №22/6-70964.

4. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 20.03.18р.