Справа № 660/245/18
Номер провадження 3/660/108/18
21 березня 2018 року суддя Нововоронцовського районного суду Херсонської області КаневськийВ.О., розглянувши матеріал, що надійшли від Нововоронцовського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, який проживає ІНФОРМАЦІЯ_2,
за ст.183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
На розгляд до Нововоронцовського районного суду Херсонської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення №2 від 06.03.2018 року відносно ОСОБА_1 за несплату аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, за що передбачена адміністративна відповідальність за ст.183-1 КУпАП.
При підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення та додані матеріали не відповідають вимогам ст.256 КУпАП, оскільки не містять відомостей, необхідних для вирішення справи.
Відповідно до ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені ст.268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Так, протокол про адміністративне правопорушення не містить:
- повної адреси місця проживання особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, а також свідків та понятих, зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення;
- відомостей щодо документа, який посвідчує особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, із зазначенням серії, номеру, дати видачі документу та органу, що видав відповідний документ;
- відомостей щодо часу та місця вчинення адміністративного правопорушення.
Разом з тим, вказаний протокол не містить пояснень правопорушника, його підпису чи відповідного запису про відмову вчинити такий підпис. У графі щодо одержання копії протоколу про адміністративне правопорушення міститься підпис без зазначення прізвища, ім'я та по батькові особи, яка отримала відповідну копію.
За ст.183-1 КУпАП передбачається відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або членів сім'ї, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Однак, у протоколі про адміністративне правопорушення відсутні відомості щодо розміру заборгованості, що не дозволяє встановити чи перевищує його сукупний розмір суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Разом з тим, у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено доказів, які б свідчили про відмову правопорушника від сплати аліментів, не надано доказів, що ОСОБА_1 повідомлявся про розмір заборгованості по сплаті аліментів.
Крім того, у порядку підготовки вищезазначеної справи до розгляду встановлено, що матеріали справи не містять опису, не прошиті та не пронумеровані, не скріплені печаткою установи, підписом відповідної особи із зазначенням посади, прізвища, ім'я, по батькові, не зазначено кількості аркушів справи.
Відповідно до п.2 ст.278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п.12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року №11, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог ст.256 цього Кодексу, вмотивованою постановою суду, для належного оформлення.
Враховуючи вищевказане, встановлено, що при складанні даного протоколу не було дотримано вимог ст.256 КУпАП, тому суд позбавлений можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути справу в судовому засіданні, а відтак, протокол про адміністративне правопорушення слід повернути для дооформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
Протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.183-1 КУпАП - повернути до Нововоронцовського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя В.О. Каневський