Рішення від 28.02.2018 по справі 826/10480/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2018 року № 826/10480/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А. при секретарі судового засідання Бєсєді А.Ю.

за участі представників сторін:

від позивача - Бержніков М.С.,

від відповідача - Самков О.В., Федосеенко А.В.,

від третьої особи - Ярош В.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

За позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві

до третя особа: Інституту електродинаміки НАН України

проТовариство з обмеженою відповідальністю "ДМСС-Інжиніринг" застосування заходів реагування

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві звернулося до суду з позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень Інституту електродинаміки НАН України за адресою: проспект Перемоги, 56 у місті Києві.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на Конституцію України, Кодекс цивільного захисту України, Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1052, Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві, затверджене наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій України у м. Києві № 175 від 13 квітня 2016 року, та зазначає, що Інститут електродинаміки НАН України порушив вимоги чинного законодавства про охорону праці та подальша експлуатація об'єкта із порушеннями пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, а тому наявні підстави для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень.

Представник відповідача заперечив по суті заявлених позовних вимог з огляду на положення Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року №1417, та зазначив, що Інститутом електродинаміки НАН України вчиняються дії по усуненню виявлених порушень, а тому недоцільно застосовувати до Інституту заходи реагування у вигляді повного зупинення його роботи.

Представник третьої особи підтримав позицію Інституту електродинаміки НАН України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

21 червня 2016 року Шевченківським районним управлінням ГУ ДСНС у м. Києві на підставі наказу Головного управління ДСНС України у м. Києві від 17.05.2016 № 215, посвідчення на перевірку від 01.06.2016 № 321 проведено планову перевірку Інституту електродинаміки НАН України за адресою: м. Київ, проспект Перемоги, 56.

За результатами проведеної перевірки Шевченківським районним управлінням ГУ ДСНС України у м. Києві складено акт № 456, яким встановлено 30 порушень вимог Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417.

11 січня 2017 року директор Інституту електродинаміки НАН України звернувся до начальника Головного управління ДСНС України в м. Києві із заявою про проведення позапланової перевірки щодо додержання Інститутом вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки. В листі зазначено, що Інститутом електродинаміки НАН України вжито всі необхідні заходи щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, що містяться в адміністративному позові Головного управління ДСНС України в м. Києві.

За результатами проведеної позапланової перевірки Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві складено акт від 02.02.1017 № 5, яким встановлено не усунення 11 порушень виявлених під час проведення позапланової перевірки.

26 травня 2017 року директор Інституту електродинаміки НАН України звернувся до начальника Головного управління ДСНС України в м. Києві із заявою про проведення позапланової перевірки щодо додержання Інститутом вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки.

За результатами проведеної позапланової перевірки Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві складено акт від 23.06.2017 № 69, яким встановлено не усунення наступних порушень:

1. пункту 2.3 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року № 1417, пункту 2.14, таблиці 2 ДБН В.1.1-7-2002 «Пожежна безпека об'єктів будівництва», а саме: тип заповнення прорізів у протипожежних перешкодах (двері електрощитової, архівні приміщення) не відповідає вимогам ДБН В.1.1-7-2002 «Пожежна безпека об'єктів будівництва»;

2. пункту 2.3 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року № 1417, пункту 4.31, 2.14, таблиці 2 ДБН В.1.1-7-2002 «Пожежна безпека об'єктів будівництва», а саме: в огороджувальних конструкціях ліфтового холу не встановлено протипожежних дверей з мінімальною межею вогнестійкості не нижче ЕІ 30 з сертифікатом відповідності УкрСЕПРО;

3. пункту 1.4 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року № 1417, додатку И ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту», а саме: відсутній акт про відповідність системи протипожежного захисту вимогам проектної документації;

4. пункту 1.2 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року № 1417, додатку А ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту», а саме: приміщення не в повному обсязі обладнані системами протипожежного захисту.

24 листопада 2017 року директор Інституту електродинаміки НАН України звернувся до начальника Головного управління ДСНС України в м. Києві із заявою про проведення позапланової перевірки щодо додержання Інститутом вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки.

Представник позивача під час розгляду справи зазначив, що актом позапланової перевірки від 15.12.2017 № 182 встановлено, що невиконаними залишено три порушення.

Законом України від 05.04.2007 № 877-V "Про основні засади державного нагляду контролю у сфері господарської діяльності" (із змінами та доповненням, далі - Закон № 877-V) встановлено, що державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища

Заходами державного нагляду (контролю) - є планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону № 877-V визначено, що виключно законами встановлюються органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Згідно частини п'ятої статті 4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Підпунктами 1, 2 пункту 3 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1052, встановлено, що основними завданнями ДСНС є: 1) реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; 2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

ДСНС відповідно до покладених на неї завдань складає акти перевірок, видає приписи, постанови, розпорядження про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, звертається безпосередньо та через територіальні органи до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту (підпункт 48 пункту 4 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій).

Відповідно до пункту 7 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Як встановлено під час розгляду справи, залишаються частково невиконаними Інститутом електродинаміки НАН України порушення Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року №1417.

Щодо виявленого порушення «Двері електрощитової, архівних приміщень та двері огороджувальних конструкцій ліфтового холу не виконані протипожежним з мінімальною межею вогнестійкості не нижче ЕІ 30 з сертифікатом відповідності УкрСЕПРО» представник відповідача зазначив, що проведена заміна дверей в усіх архівних приміщеннях. Щодо електрощитових, то вимоги ДБН, що діяли на момент їх побудови, було забезпечено будівельною організацією і прийнято державною приймальною комісією у 1983 році, на підтвердження чого відповідачем надано копію акту від 29.12.1983. Вимоги ДБН в редакції наступних років (ДБН В.1.1-7-2002) можуть бути враховані тільки при капітальній реконструкції об'єкта відповідно до чинного законодавства. Щодо вимог до дверей в огороджувальних конструкціях ліфтового холу на даний час роботи виконуються. Двері виготовлені дослідним цехом, двоє з них вже встановлені, а інші будуть встановлені протягом місяця.

Щодо порушення «Відсутній акт відповідності системи протипожежного захисту вимогам проектної документації» відповідач зазначив наступне. При проведенні експертизи правильності і повноти виконання протипожежних вимог діючих нормативних актів в проектах автоматичної установки пожежної сигналізації та оповіщення про пожежу в Інституті порушень вимог пожежної безпеки не виявлено, на підтвердження чого відповідачем надано копію експертного висновку Головного управління МНС в м. Києві.

Щодо усунення порушень в частині «Приміщення не в повному обсязі обладнані системами протипожежного захисту» відповідач зазначив, що наявна автоматична протипожежна сигналізація пройшла технічне обслуговування та постійно обслуговується, що підтверджується договором № 64/1 від 30.01.2018 на технічне обслуговування систем пожежної сигналізації та актом технічного обстеження системи пожежної сигналізації від 30.10.2017. Також відповідач надав копію договору на виконання підрядних робіт № 0475 від 27.02.2018 щодо модернізації системи пожежної сигналізації, оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей при пожежі та введення її в експлуатацію на об'єкті замовника.

Відповідно до частини першої статті 12 Закону № 877-V невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.

Частиною другою статті 12 Закону № 877-V встановлено, що у разі застосування санкцій за порушення вимог законодавства, зокрема, якщо законом передбачаються мінімальні та максимальні розміри санкцій, враховується принцип пропорційності порушення і покарання.

З урахуванням наведеного та враховуючи вчинення відповідачем дій з метою усунення всіх порушень, викладених в акті перевірки, принципу пропорційності порушення і покарання, суд приходить до висновку про відсутність необхідності у застосуванні до відповідача такого заходу реагування у сфері державного нагляду (контролю), як застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень Інституту електродинаміки НАН України за адресою: проспект Перемоги, 56 у місті Києві до повного усунення порушень.

З огляду на встановлене, суд приходить до висновку про визнання позову необґрунтованим та таким, що задоволенню не підлягає.

Керуючись вимогами ст.ст. 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя М.А. Бояринцева

Повний текст постанови складений 20 березня 2018 року.