ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Вн. №27/176
м. Київ
06 березня 2018 року 10:46 № 826/16628/17
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛПЕН ТРЕЙД"
до Головного управління ДФС у м. Києві
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 01.12.2017р.
Суддя О.В.Головань
Секретар Б.О.Литвин
Представники:
Від позивача: Абрамова О.П. - п/к (дов. від 05.03.18 р.), Молчанова Ю.Г. - п/к (дов. від 05.03.18 р.)
Від відповідача: не з'яв.
Обставини справи:
Позовні вимоги заявлені про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДФС у м. Києві від 01.12.17 р. №№0190511206 та 0190521206.
В судовому засіданні оголошено резолютивну частину рішення про задоволення позовних вимог.
Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "АЛПЕН ТРЕЙД" (код 40523305, 01021, м. Київ, вул. Кловський узвіз, 7, офіс 198-А) зареєстроване в якості юридичної особи 31.05.16 р., перебуває на обліку в якості платника податків у ДПІ у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві; має статус платника податку на додану вартість з 01.03.17 р.
На виконання пп. 75.1.1 ст. 75, п.200.10 ст. 200 Податкового кодексу України Головним управлінням ДФС у м. Києві проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ "АЛПЕН ТРЕЙД" за вересень 2017 р., про що складено акт від 14.11.17 р. №18136/26-15-12-07.
Згідно акту встановлено наступне.
Підприємством за вересень 2017 р. задекларовано податкові зобов'язання в сумі 23 198 075 грн. За даними ЄРПН у вересні 2017 р. зареєстровано 8 виписаних податкових накладних на суму ПДВ 23 600 245 грн.
Встановлено невключення до податкових зобов'язань за звітний вересень 2017 р. податкових накладних, зареєстрованих у ЄРПН, на загальну суму ПДВ 402 167 грн.
Перевіркою встановлено порушення п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України, що призвело до заниження податкових зобов'язань з ПДВ за вересень 2017 р. на суму 158 401 грн. та завищення суми, яка підлягала зарахуванню до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду на суму 243 766 грн.
Подані позивачем заперечення згідно листа контролюючого органу від 30.11.17 р. не враховані.
За результатами акту перевірки контролюючим органом винесено податкові повідомлення-рішення від 01.12.17 р. -
№0190511206, згідно якого позивачу донараховано податкове зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 158 401 грн. та 39 600, 25 грн. штрафних санкцій;
№0190521206, згідно якого позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість на 243 766 грн.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "АЛПЕН ТРЕЙД" - вважає вказані рішення протиправними та просить їх скасувати з таких підстав.
Підставною для винесення оскаржуваних рішень став факт реєстрації позивачем в ЄРПН податкової накладної №369 від 12.09.17 р. на суму ПДВ 402 167 грн. на ТОВ "МІДАС ОІЛ ЛТД".
Оскільки вказана податкова накладна була складена помилково, і жодних господарських операцій за нею не відбувалося, позивачем було подано розрахунок коригування №377 щодо вказаної податкової накладної, відповідно, дана податкова накладна не була включена до податкової декларації з ПДВ за вересень 2017 р.
Відповідач - Головне управління ДФС у м. Києві - відзиву на позов не надав, представника до судового засідання не скерував.
Згідно змісту листа відповідача від 30.11.17 р., яким не враховано заперечення позивача до акту перевірки, зазначено про те, що розрахунок коригування №377 позивач може включити до декларації з податку на додану вартість за жовтень 2017 р., оскільки вказаний розрахунок зареєстровано в ЄРПН з порушенням терміну.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представника позивача, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.
Згідно пп. 75.1.1 ст. 75, п. 76.3 ст. 76 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Згідно п. 200.10 ст. 200 Податкового кодексу України у строк, передбачений абзацом першим пункту 76.3 статті 76 цього Кодексу, контролюючий орган проводить камеральну перевірку даних податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання).
Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу.
Камеральна перевірка згідно акту від 14.11.17 р. №18136/26-15-12-06 проведена контролюючим органом саме згідно вказаних законодавчо визначених підстав, в межах передбачено 30-денного терміну.
Щодо висновків акту перевірки та оскаржуваних рішень суд зазначає наступне.
Згідно п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.
Згідно п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Згідно п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підставою для висновку про порушення позивачем вимог п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України став факт невключення до податкової декларації за вересень 2017 р. податкових зобов'язань з ПДВ у розмірі 402 167 грн. згідно податкової накладної №369 від 12.09.17 р. на суму ПДВ 402 167 грн. на ТОВ "МІДАС ОІЛ ЛТД", зареєстрованої в ЄРПН 27.09.17 р. згідно квитанції №1.
Проте, згідно наданих суду доказів до вказаної податкової накладної 15.10.17 р. позивачем подано розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №377, згідно якого попередньо задекларовані суми податкових зобов'язань з ПДВ виключено.
Розрахунок коригування зареєстровано в ЄРПН 20.10.17 р.
Податкова декларація за вересень 2017 р. подана позивачем також 20.10.17 р.
Відповідно, станом на дату подання вказаної податкової декларації позивач не мав підстав враховувати податкові зобов'язання, щодо яких ним же попередньо проведено коригування шляхом їх виключення.
Оскільки інформація про проведення позивачем відповідного коригування відображена в ЄРПН, контролюючий орган, проводячи камеральну перевірку з врахуванням даних ЄРПН, не міг не знати про вказану обставину, що не завадило йому не врахувати вказану обставину під час проведення перевірки.
Згідно п.192.1 ст. 192, п. 192.1.1 п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:
постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;
отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:
а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;
б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.
Постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування до податкової накладної.
Згідно п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Вказані положення містять обмеження для постачальника щодо зменшення суми податкових зобов'язань, наділяючи його таким правом лише після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування до податкової накладної, що в даному випадку дотримано.
В той же час, позивач навіть у випадку порушення термінів реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН, не позбавляється права за зменшення суми податкових зобов'язань і не зобов'язаний це робити в наступний податковий період, ніж в той, в який подається податкова декларація.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З врахуванням викладеного оскаржувані рішення прийнято відповідачем на порушення принципу обґрунтованості, що є підставою для визнання їх протиправними та скасування.
На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-262, 293, 295 КАС України, суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у м. Києві від 01.12.2017р. №№0190511206, 0190521206.
3. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у м. Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛПЕН ТРЕЙД" понесені судові витрати в розмірі 4570, 02 грн.
4. Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 19.03.18 р.