Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
21 березня 2018 р. № 820/465/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сагайдака В.В.,
при секретарі судового засідання Савчук С.С.,
за участі:
представника позивача - Антоненка В.О.,
представника відповідача - Тімонова А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Татнєфть-АЗС-Україна" до Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України про скасування податкового повідомлення-рішення , -
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Татнєфть-АЗС-Україна", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України №0003015014 від 25 жовтня 2017 року про сплату суми штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 9165,24 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що висновки акту перевірки, на підставі яких винесене оскаржуване податкове повідомлення-рішення, є необґрунтованими та помилковими, оскільки судження контролюючого органу про порушення позивачем ст. 231 Податкового кодексу України щодо несвоєчасності реєстрації акцизних накладних суперечить дійсним обставинам. У зв'язку із чим, податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.
Представник позивача у судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити з підстав, що викладені у позовній заяві та письмових поясненнях.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Татнєфть-АЗС-Україна" заперечував та просив суд відмовити в їх задоволенні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що до видів діяльності позивача відносяться, зокрема, оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами(а.с.29-30).
Фахівцями Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України проведено камеральну перевірку щодо своєчасності реєстрації акцизних накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних ТОВ "Татнєфть-АЗС-Україна" за липень-серпень 2017 р.
За результатами перевірки складено акт перевірки від 03.10.2017 р. №1144/28-10-50-14/381944489.
У висновках акту вказано про порушення ТОВ "Татнєфть-АЗС-Україна" п. 231.6 ст. 231 Податкового кодексу України (в редакції чинній на момент складання акцизних накладних), а саме: в ЄРАН зареєстровано з порушенням термінів реєстрації акцизні накладні.
Відповідальність платника передбачена п. 120-2.1 ст. 120-2 глави 11 розділу ІІ Податкового кодексу України.
Не погоджуючись з вказаним актом перевірки від 03.10.2017 р. ТОВ "Татнєфть-АЗС-Україна" заперечення на акт перевірки №1144/28-10-50-14/38194448(а.с.15).
За результатами розгляду заперечень позивача, рішенням від 25.10.2017 р. висновки акту камеральної перевірки щодо своєчасності реєстрації ТОВ "Татнєфть-АЗС-Україна" акцизних накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних (ЄРАН), виписаних у липні-серпні 2017 року від 03.10.2017 р. залишено без змін(а.с.16-17).
На підставі висновків акту перевірки, контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №0003015014 від 25 жовтня 2017 року, яким застосовано до Товариства з обмеженою відповідальністю "Татнєфть-АЗС-Україна" штрафні (фінансові санкції, штрафи) у сумі 9165,24 грн.(а.с.9).
Позивач скористався правом на адміністративне оскарження та подав до Державної фіскальної служби України скаргу на податкове повідомлення - рішення.
Рішенням Державної фіскальної служби України від 10.01.2018 р. №711/6/99-99-11-03-01-25 залишено без змін податкове повідомлення - рішення №0003015014, а скаргу - без задоволення(а.с.11-12).
Не погоджуючись із податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із зазначеним позовом.
За визначенням пп. 14.1.60-1 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр акцизних накладних - реєстр відомостей щодо акцизних накладних, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками акцизного податку електронними документами.
За приписами п. 231.1 ст. 231 Податкового кодексу України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального, використаного для власного споживання; реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу; втраченого як у межах, так і понад встановлені норми втрат; зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального.
Відповідно до п. 231.5 ст. 231 Податкового кодексу України форма та порядок заповнення акцизної накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
У відповідності до п. 231.5 ст. 231 ПК України при реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні/розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Згідно з п. 231.6 ст. 231 ПК України реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання акцизної накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, отримувач пального надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію акцизної накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та акцизну накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманими отримувачем пального.
Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані акцизні накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 231.1 цієї статті, протягом операційного дня отримувачу пального/особі, яка реалізує пальне, надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Механізм внесення відомостей, що містяться в акцизних накладних та розрахунках коригування до акцизних накладних за операціями з реалізації пального, до Єдиного реєстру акцизних накладних, надання даних, які містяться в Реєстрі визначає Порядок ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 114 від 24.02.2016 року (далі - Порядок № 114).
Згідно пункту 2 Порядку № 114 для реєстрації в Реєстрі акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються до ДФС в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису уповноваженої особи у порядку, визначеному законодавством. Акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються протягом операційного дня. Операційний день для реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування у Реєстрі триває щодня з 8 до 19 години.
Пунктом 8 Порядку №114 визначено, що з метою підтвердження прийняття для реєстрації в Реєстрі акцизної накладної/розрахунку коригування платникові акцизного податку, який здійснює реєстрацію, надсилається квитанція в електронному вигляді, в якій зазначаються реквізити такого документа, відповідність електронного документа вставленому формату (стандарту), результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про платника акцизного податку, який реалізує пальне, дата і час прийняття, реєстраційний номер. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис, що є аналогом відбитка печатки ДФС, підлягає шифруванню та надсилається протягом операційного дня за допомогою засобів телекомунікаційних систем платникові акцизного податку, який здійснює реєстрацію акцизної накладної/розрахунку коригування. Електронний примірник квитанції зберігається у ДФС.
Отже, позивач зобов'язаний подати акцизні накладні до Єдиного реєстру акцизних накладних не пізніше 15 календарних днів, наступних за датою їх складання. Підтвердженням дати та часу подання акцизних накладних до Реєстру є дата та час, зазначені у квитанціях про їх прийняття.
Відповідно до п. 120-2.1 ст.120-2 ПК України порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі:
2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 61 до 90 календарних днів;
40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 91 і більше календарних днів.
Як вказувалось вище, контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №0003015014 від 25 жовтня 2017 року, у зв'язку з порушенням позивачем термінів реєстрації акцизних накладних.
Судом встановлено, що позивачем було складено наступні акцизні накладні №12453 від 08 липня 2017 р., №12454 від 08 липня 2017 р., №12455 від 08 липня 2017 р., №12456 від 08 липня 2017 р., №12457 від 08 липня 2017 р., №12458 від 08 липня 2017 р., №12459 від 08 липня 2017 р., №12460 від 08 липня 2017 р., №12461 від 08 липня 2017 р., №12462 від 08 липня 2017 р., №12463 від 08 липня 2017 р., №12464 від 08 липня 2017 р., №12508 від 08 липня 2017 р.(а.с.73-85).
Як вбачається з розрахунку штрафних санкцій (а.с.10) кількість днів прострочення реєстрації акцизних накладних №12453 від 08 липня 2017 р., №12454 від 08 липня 2017 р., №12455 від 08 липня 2017 р., №12456 від 08 липня 2017 р., №12457 від 08 липня 2017 р., №12458 від 08 липня 2017 р., №12459 від 08 липня 2017 р., №12460 від 08 липня 2017 р., №12461 від 08 липня 2017 р., №12462 від 08 липня 2017 р., №12463 від 08 липня 2017 р., №12464 від 08 липня 2017 р., №12508 від 08 липня 2017 р. становить 1 день.
Позивачем надано до матеріалів справи протоколи з програми «M.E.dok», згідно з якими 21.07.2018 р. о 15:51 год. на реєстрацію до ДФС України направлені вказані акцизні накладні(а.с.18-28).
Акцизні накладні №12457, №12461, №12462 знаходились в статусі «Доставлено в ДФС», решта акцизних накладних знаходилися в статусі «Відправлено в ДФС».
Акцизні накладні в кількості 13 штук 21.07.2017 року о 23:17 відхилено, в «Протоколі перевірки» зазначено, що операційний день для реєстрації документів триває з 8:00 до 19:00 години.
Наступного дня 22 липня 2017 року в 9:39 позивачем повторно надіслані акцизні накладні на реєстрацію в ДФС, згідно «Протоколу перевірки» знаходилися в статусі «Відправлено в ДФС», однак знову не зареєстровані та не відхилені.
В ході розгляду справи судом встановлено, що 24.07.2017 р. всі акцизні накладні, без повторного направлення товариством позивача зареєстровані, але з простроченням.
З матеріалів справи вбачається, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Татнєфть-АЗС-Україна" 24.07.2017 р. на адресу начальника Харківського управління Офісу ВПП ДФС направлено лист, в якому позивач просив не нараховувати штрафні санкції за несвоєчасно зареєстровані акцизні накладні, оскільки це відбулося не з вини підприємства(а.с.14).
З огляду на те, що впродовж операційного дня 21.07.2017 року з 08:00 год. по 19:00 год. позивач не одержав жодної квитанції про прийняття/не прийняття відповідних квитанцій, а отже такі, відповідно до приписів п. 231.6 ст. 231 ПК України, вважаються прийнятими.
Оскільки, порушення в частині протермінування реєстрації акцизних накладних №12453 від 08 липня 2017 р., №12454 від 08 липня 2017 р., №12455 від 08 липня 2017 р., №12456 від 08 липня 2017 р., №12457 від 08 липня 2017 р., №12458 від 08 липня 2017 р., №12459 від 08 липня 2017 р., №12460 від 08 липня 2017 р., №12461 від 08 липня 2017 р., №12462 від 08 липня 2017 р., №12463 від 08 липня 2017 р., №12464 від 08 липня 2017 р., №12508 від 08 липня 2017 р. не встановлено, підстави для застосування штрафних санкцій щодо таких акцизних накладних відповідно до п. 120І.1 ст. 120І глави ІІ розділу ІІ Податкового кодексу України - відсутні.
Відносно акцизної накладної №13698 від 18.08.2017 р., судом встановлено наступне.
Контролюючим органом в акті перевірки зазначено, що позивачем прострочено 2 дні з реєстрації у ЄРАН акцизної накладної №13698.
Судом встановлено, що акцизна накладна №13698 складена товариством 18.08.2017 р. та гранична дата її реєстрації 02.09.2017 р.
Як вбачається з квитанцій №1 та №2, акцизна накладна №13698 від 18.08.2017 р. зареєстрована 04.09.2017 р..
Таким чином, позивачем прострочено 2 дні з реєстрації у ЄРАН акцизної накладної №13698 від 18.08.2017 р.
Позивач у своїй позовній заяві вказує про направлення акцизних накладних №12453 від 08 липня 2017 р., №12454 від 08 липня 2017 р., №12455 від 08 липня 2017 р., №12456 від 08 липня 2017 р., №12457 від 08 липня 2017 р., №12458 від 08 липня 2017 р., №12459 від 08 липня 2017 р., №12460 від 08 липня 2017 р., №12461 від 08 липня 2017 р., №12462 від 08 липня 2017 р., №12463 від 08 липня 2017 р., №12464 від 08 липня 2017 р., №12508 від 08 липня 2017 р., тоді як за реєстрацію акцизної накладної від 18.08.2017 р. не надано жодних пояснень та підтверджуючих документів.
Згідно розрахунку штрафних санкцій до податкового повідомлення-рішення №0003015014 від 25 жовтня 2017 року, сума штрафної санкції за несвоєчасну реєстрацію акцизної накладної №13698 становить 56,95 грн.(а.с.10).
Таким чином, сума штрафної санкції у розмірі 56,95 грн. нарахована позивачу правомірно, відтак податкове повідомлення-рішення у вказаній частині скасуванню не підлягає.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Приписами ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст. 255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Татнєфть-АЗС-Україна" до Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити частково.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України №0003015014 від 25 жовтня 2017 року, в частині визначення штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 9108,29 грн. (дев'ять тисяч сто вісім гривень 29 копійок).
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39440996) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Татнєфть-АЗС-Україна" (код ЄДРПОУ 38194448) суму судового збору у розмірі 1744.40 грн. (одна тисяча сімсот сорок чотири гривні 40 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 21 березня 2018 р.
Суддя Сагайдак В.В.