16 березня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/475/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Слободянюк Н.І.,
за участю:
секретаря судового засідання - Дубінчина О.М.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - ОСОБА_3
розглянувши у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 /надалі - позивач/ звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області /надалі - відповідач/ про:
- визнання дій неправомірними щодо нарахування пенсії за віком з 28 червня 2017 року у меншому розмірі, ніж передбачено законом;
- зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за віком з 28 червня 2017 року на підставі розрахункових листків про нараховану заробітну плату, виданих Філією Кременчуцької ТЕЦ ПАТ "Полтаваобленерго", за період роботи на підприємстві з вересня 1995 року по грудень 1999 року, довідки ОК-5 з урахуванням доходу за 1999 рік для розрахунку пенсії, що знаходиться в особистій електронній пенсійній справі ПФ України та з урахуванням висновку експерта №12 експертного економічного дослідження від 29 вересня 2017 року та провести доплату недорахованої пенсії з коефіцієнтом стажу з урахуванням кратності 1,35, згідно діючого законодавства на той час, починаючи з 28 червня 2017 року.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначила, що відповідно до розрахункових листків, виданих філією Кременчуцької ТЕЦ «Полтаваобленерго» за період з 1995 року по 2000 рік, наявна у них інформація не співпадає з інформацією, яка міститься у довідці про заробітну плату (дохід) № 13-29-13/1085 від 17 березня 2017 року. У вказану довідку не були включені, зокрема, такі виплати як компенсація комунальних послуг та матеріальна допомога на дітей, хоча роботодавцем на ці виплати нараховувалися внески на обов'язкове державне пенсійне страхування. При цьому порушень з боку посадових осіб підприємства позаплановою перевіркою органу пенсійного фонду не встановлено та наявність розбіжностей у довідці та первинних документах в акті перевірки Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 710 від 15 серпня 2017 року не зафіксовано. 23 січня 2018 року вона звернулася до органу пенсійного фонду з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки ОК-5 та висновку експертного економічного дослідження № 12 від 29 вересня 2017 року, однак, рішенням Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 36 від 23 січня 2018 року у перерахунку пенсії їй відмовлено. Незгоду з відмовою у перерахунку пенсії обґрунтовує посиланням на статтю 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статтю 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пункт 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» /а.с. 6-10/.
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву зазначив про те, що для обчислення пенсії позивачу враховувалася заробітна плата (дохід) до 30 червня 2000 року, яка зазначена у довідці про заробітну плату № 13-19-13/1085 від 17 березня 2017 року, що видана роботодавцем позивача - ПАО ТЕЦ «Полтаваобленерго». При перевірці довідки про заробітну плату порушень не встановлено, оскільки у довідку включені виплати, які відносяться до фонду оплати праці і відповідають даним особових рахунків. У перерахунку пенсії позивачу було відмовлено з огляду на те, що чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку пенсії на підставі розрахункових листів, висновку експертного економічного дослідження та довідки ОК-5 за період до 01 липня 2000 року.
Справу розглянуто судом у порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідно до частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, встановивши фактичні обставини справи, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, оцінивши докази в їх сукупності, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено та учасниками справи визнано, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Кременчуцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 28 червня 2017 року /а.с. 14, 16/.
Пенсія обчислена ОСОБА_1 на підставі довідки про заробітну плату за період з 01 серпня 1995 року по 30 червня 2000 року № 13-29-13/1085 від 17 березня 2017 року, виданої роботодавцем пенсіонера - Кременчуцькою філією ТЕЦ ПАТ «Полтаваобленерго» /а.с. 115/.
Обґрунтованість видачі цієї довідки та відповідність її даних даним особових рахунків підтверджена актом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 710 від 15 серпня 2017 року /а.с. 110-111/.
23 січня 2018 року ОСОБА_1 звернулася до органу пенсійного фонду з заявою про перерахунок пенсії на підставі висновка експерта № 12 від 29 вересня 2017 року, складеного за результатами експертного економічного дослідження, що проведене на замовлення ОСОБА_1 /а.с. 114/.
Згідно з цим висновком: індивідуальний коефіцієнт заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01 липня 1995 року по 30 червня 2000 року, що визначений експертом, склав 1,76996; індивідуальний коефіцієнт заробітної плати ОСОБА_1 за період з липня 1995 року по червень 2000 року, що визначений органом пенсійного фонду, склав 1, 3221; розбіжності у коефіцієнтах виникли внаслідок невідповідності сум заробітної плати, зазначених у довідці про заробітну плату № 13-29-13/1085 від 17 березня 2017 року та у первинних документах (розрахункових листках) і звітності, на підставі якої заповнена форма ОК-5 за 1999 рік; розмір індивідуального коефіцієнту впливає на розмір нарахованої пенсії ОСОБА_1 /а.с. 47-48/.
У заяві про перерахунок пенсії ОСОБА_1 просила пенсійний орган провести перерахунок по формулі з коефіцієнтом стажу з урахуванням кратності 1,35 з 28 червня 2017 року.
Рішенням Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 23 січня 2018 року у перерахунку пенсії на підставі висновка експерта № 12 від 29 вересня 2017 року ОСОБА_1 відмовлено з посиланням на чинне законодавство, яким не передбачено проведення перерахунку на підставі експертних висновків, та повідомлено ОСОБА_1 про те, що згідно з розпорядженням від 22 серпня 2017 року їй проведено перерахунок пенсії з 28 червня 2017 року із застосуванням коефіцієнту страхового стажу 1,35 з врахуванням заробітної плати за період з 01 серпня 1995 року по 30 червня 2000 року /а.с. 112/.
Вважаючи дії відповідача щодо нарахування пенсії за віком у розмірі меншому, ніж передбачено законом, неправомірними, ОСОБА_1 звернулася до суду з відповідним позовом. Також позивач просила суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії за віком з 28 червня 2017 року на підставі розрахункових листків про нараховану заробітну плату, виданих Філією Кременчуцької ТЕЦ ПАТ "Полтаваобленерго", за період роботи на підприємстві з вересня 1995 року по грудень 1999 року, довідки ОК-5 з урахуванням доходу за 1999 рік для розрахунку пенсії, що знаходиться в особистій електронній пенсійній справі ПФ України та з урахуванням висновку експерта №12 експертного економічного дослідження від 29 вересня 2017 року та провести доплату недорахованої пенсії з коефіцієнтом стажу з урахуванням кратності 1,35, згідно діючого законодавства на той час, починаючи з 28 червня 2017 року.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до статті 40 цього Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Згідно з підпунктом 3 пункту 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року за № 22-1, для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до пункту 2.10 цього Порядку довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Згідно з пунктом 4.2 цього ж Порядку при прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Матеріалами справи підтверджено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснено перевірку довідки про заробітну плату № 13-29-13/1085 від 17 березня 2017 року для обчислення позивачу пенсії за період з 01 серпня 1995 року по 30 червня 2000 року, про що складено акт № 710 від 15 серпня 2017 року. При проведенні перевірки первинних документів за період з 01 серпня 1995 року по 30 червня 2000 року розбіжностей у сумах заробітної плати між поданою довідкою та відомостями особових рахунків не виявлено.
Довід позивача про те, що акт перевірки № 710 від 15 серпня 2017 року містить недостовірну інформацію, оскільки дані довідки не відповідають даним розрахункових листків, судом відхиляється, адже до перевірки органом пенсійного фонду бралися не розрахункові листки, а особові рахунки, на підставі яких складалася довідка про заробітну плату. При цьому суд враховує, що довідку про заробітну плату № 13-29-13/1085 від 17 березня 2017 року надав відповідачу сам позивач, а тому у разі незгоди з її даними позивач не була позбавлена права звернутися до суду з позовною вимогою про видачу роботодавцем нової довідки, складеної на підставі розрахункових листків або інших документів, з включенням до довідки сум виплат (компенсації комунальних послуг, матеріальної допомоги на дітей тощо) , з яких були фактично нараховані та сплачені внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Суд зауважує, що відповідно до пункту 4.2 вищевказаного Порядку вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб (роботодавців) подання додаткових документів є правом, а не обов'язком пенсійного органу.
Також суд зазначає, що зі змісту наведених норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» слідує, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Іншого чинним законодавством не передбачено. Висновок експерта № 12 від 29 вересня 2017 року, що складений на замовлення позивача, до первинних документів не належить, у зв'язку з чим суд вважає дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі висновку експерта № 12 згідно поданої позивачем заяви про перерахунок пенсії від 23 січня 2018 року правомірними.
Таким чином, суд не знаходить правових підстав для визнання неправомірними дій відповідача щодо нарахування пенсії за віком у розмірі меншому, ніж передбачено законом, та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії за віком з 28 червня 2017 року на підставі розрахункових листків про нараховану заробітну плату, виданих Філією Кременчуцької ТЕЦ ПАТ "Полтаваобленерго", за період роботи на підприємстві з вересня 1995 року по грудень 1999 року, довідки ОК-5 з урахуванням доходу за 1999 рік та з урахуванням висновку експерта №12 експертного економічного дослідження від 29 вересня 2017 року та провести доплату недорахованої пенсії з коефіцієнтом стажу з урахуванням кратності 1,35, згідно діючого законодавства на той час, починаючи з 28 червня 2017 року.
Отже, у задоволенні позову слід відмовити. Відповідно понесені позивачем судові витрати не відшкодовуються.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, 39600, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Велика Набережна, буд. 9, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, ідентифікаційний код 40367050) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII.
Повне рішення складено 20 березня 2018 року.
Головуючий суддя ОСОБА_4