21 березня 2018 року м. Рівне №817/594/18
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д.П., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доРівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області
про зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1Р.) звернувся до суду з позовом до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (далі - відповідач), в якому просив суд: зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області провести перерахунок пенсії в розмірі 90% від заробітної плати без обмеження максимального розміру пенсії, згідно із довідки про заробіток для обчислення пенсії прокуратури Рівненської області від 29.08.2012 №18-317 від зарплати в сумі 7 928,25 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку в Рівненському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує з 01.09.2005 пенсію за вислугою років відповідно до Закону України №1789-ХІІ від 05.11.1991(в редакції на момент призначення пенсії). Нормою, яка визначала розмір пенсії за вислугу років прокурорам є частина 1 статті 50-1 Закону України №1789-ХІІ від 05.11.1991(в редакції на момент призначення пенсії), в якій зазначалося щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку. Так, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Листом від 08.12.2017 №17/06-30, на звернення позивача від 01.12.2017 щодо проведення перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки від 29.08.2012 №18-317 виданою прокуратурою Рівненської області, відповідачем було відмовлено. Не погоджуючись з такими діями відповідача, в частині не проведення перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки від 29.08.2012 №18-317 виданою прокуратурою Рівненської області, та вважаючи протиправним рішення про відмову в перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом. З огляду на наведене, позивач просив суд, позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
У встановлений судом строк відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому вказує на те, що вимоги позивача щодо проведення перерахунку пенсії - є безпідставними. Зазначив, ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII, передбачала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. У відмові у проведенні перерахунку відповідач зазначив, що на час звернення позивача за перерахунком пенсії 01.12.2017, Кабінетом Міністрів України нормативно - правовий акт, яким визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не прийнято. А тому, підстав для перерахунку раніше призначеної пенсії у ОСОБА_1 - немає. На підставі вищенаведеного, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову повністю, за безпідставністю.
Відповідно до п.2 ч.1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Ухвалою суду від 22.02.2018 прийнято дану позову заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розгляд справи здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) протягом розумного строку, але не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Рівненському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує з 01.09.2005 пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 % від суми середньомісячної плати.
Як зазначає позивач, у нього виникло право на перерахунок пенсії з 01.07.2012, у зв'язку із прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури і умов оплати працівників органів прокуратури" від 31.05.2012 №505, якою підвищено посадові оклади працівників прокуратури.
Листом від 08.12.2017 №17/06-30, на звернення позивача від 01.12.2017 щодо проведення перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», на підставі довідки від 29.08.2012 №18-317 виданою прокуратурою Рівненської області, відповідачем було відмовлено(а.с.9).
Не погоджуючись з такими діями відповідача, в частині не проведення перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», на підставі довідки від 29.08.2012 №18-317 виданою прокуратурою Рівненської області, та вважаючи протиправним рішення про відмову в перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Як встановлено ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих було визначено ст.50-1 Закону України від 5 листопада 1991 року №1789-ХІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон України №1789-ХІІ від 05.11.1991, в редакції на момент призначення пенсії позивачу).
Так, положеннями частини 1 статті 50-1 вказаного Закону (в редакції, яка була чинною на час призначення пенсії позивачу) зазначалося, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VІ (далі - Закон України від 08.07.2011 №3668-VІ), який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни до ст.50-1 Закону України№1789-ХІІ від 05.11.1991, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Зокрема, відповідно до ст.50-1 Закону України №1789-ХІІ від 05.11.1991 (у редакції Закону України від 08.07.2011 №3668-VІ) прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 01.10.2011 положення ч.1 ст.50-1 Закону України №1789-ХІІ від 05.11.1991, щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку, втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України від 08.07.2011 №3668-VІ.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частинами 13, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» - змін не зазнали.
Так, відповідно до частини 13 статті 50-1 Закону України №1789-ХІІ від 05.11.1991 (у редакції Закону України від 08.07.2011 №3668-VІ), обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно із частини 18 ст. 50-1 Закону України №1789-ХІІ від 05.11.1991 (у редакції Закону України від 08.07.2011 №3668-VІ), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею (частина 19 ст.50-1 Закону України №1789-ХІІ від 05.11.1991 (у редакції Закону України від 08.07.2011 №3668-VІ).
Водночас, у рішенні про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 08.12.2017 №17/06-30 та у відзиві на позовну заяву, відповідач посилається на статтю 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697- VII(в редакції на момент звернення позивача із заявою), яка передбачала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. У відмові у проведенні перерахунку відповідач зазначив, що на час звернення позивача за перерахунком пенсії 01.12.2017, Кабінетом Міністрів України нормативно - правовий акт, яким визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не прийнято. А тому, підстав для перерахунку раніше призначеної пенсії у ОСОБА_1 - немає.
Із вказаними твердженнями відповідача, суд не погоджується, з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Рівненському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує з 01.09.2005 пенсію за вислугою років відповідно до Закону України №1789-ХІІ від 05.11.1991(в редакції на момент призначення пенсії).
Нормою, яка визначала розмір пенсії за вислугу років прокурорам є частина 1 статті 50-1 Закону України №1789-ХІІ від 05.11.1991(в редакції на момент призначення пенсії), в якій зазначалося щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку.
Механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам визначається частинами 13 та 18 статті 50-1 цього Закону, де зазначалося, що перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Так, Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури і умов оплати працівників органів прокуратури" від 31.05.2012 №505, яка набрала чинності 14.06.2012, затверджено нові схеми посадових окладів працівників прокуратури.
А тому, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.07.2012, у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
З 01.07.2012 року управління Пенсійного фонду України в м. Рівне, проводити перерахунок пенсії виходячи із 80 %, на підставі довідки від 29.08.2012 №18-317 - вважало недоцільним, оскільки розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 зменшувався.
Проте, позивач ОСОБА_1 просив пенсійний орган провести перерахунок пенсії виходячи із 90 % від заробітної плати без обмежень максимального розміру пенсії, згідно із довідки від 29.08.2012 №18-317, у відповідності до статті 50-1 Закону України №1789-ХІІ від 05.11.1991(в редакції на момент призначення пенсії), а не Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697- VII.
А тому, судом вважається безпідставним посилання Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на норми Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697- VII, та відсутність нормативно - правового акту, яким визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
Враховуючи наведене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Внесені Законом України від 08.07.2011 №3668-VІ зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Натомість, нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 ст.50-1 Закону України №1789-ХІІ від 05.11.1991, які у зв'язку із прийняттям Закону України від 08.07.2011 №3668-VІ - змін не зазнали.
До того ж, звуження змісту та обсягу права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтями 22, 64 Конституції України - не допускається.
Статтею 58 Конституції України визначене правило дії законів у часі, відповідно до якого закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
А тому, суд вважає позовні вимоги позивача щодо зобов'язання Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області провести перерахунок пенсії в розмірі 90% від заробітної плати без обмеження максимального розміру пенсії, згідно із довідки про заробіток для обчислення пенсії прокуратури Рівненської області від 29.08.2012 №18-317- є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Оскільки факт наявності у позивача порушеного права знайшов своє підтвердження у ході розгляду справи, то поданий позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи вищенаведене, на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, судові витрати на суму 704,80 грн., сплачені згідно із квитанції № 0.0.951856405.1 (а.с.1).
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов ОСОБА_1 (33016, Рівненська область, м. Рівне, вул. Волинської дивізії, 29/203, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (33001, Рівненська область, м. Рівне, вул. Яворницького, 34 код ЄДРПОУ 40373305)- задовольнити повністю.
Зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області провести перерахунок пенсії в розмірі 90% від заробітної плати без обмеження максимального розміру пенсії, згідно із довідки про заробіток для обчислення пенсії від 29.08.2012 №18-317.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (33016, Рівненська область, м. Рівне, вул. Волинської дивізії, 29/203, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (33001, Рівненська область, м. Рівне, вул. Яворницького, 34 код ЄДРПОУ 40373305), судові витрати на суму 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Зозуля Д.П.